Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

Consiliere psihopedagogică

Unitatea de învățământ:
Data:
Ora:
CLASA: a V-a
Titlul lecției: Emoțiile mele
Propunător:
Tipul activitatii:
Durata: 50 minute
OBIECTIVE GENERALE:
O.1 Actualizarea şi îmbogăţirea cunoştinţelor cu privire la emoţii
O.2 Integrarea abilităţilor emoţionale, în vederea dezvoltării personale;
OBIECTIVE OPERATIONALE: La finalul activităţii, participanţii vor fi capabili să :
- să identifice emoţiile de bază: furie, tristeţe, frică şi bucurie;
- să distingă denumirile diferitelor emoţii plăcute/ neplăcute şi implicit culorile lor;
- să compare reacţia diferită a oamenilor, la acelaşi eveniment;
- să descopere legătura între eveniment, gând şi emoţie;
- să abordeze modalităţi potrivite de exprimare a emoţiilor;
- să analizeze relaţia dintre gânduri şi emoţiile trăite într-o anumită situaţie;
- să identifice componentele unei emoţii: gânduri, trăire afectivă, reacţii biologice,
comportamente
Resurse procedurale
Metode și procedee: conversaţia euristica, exemplificarea, problematizarea, lucrul pe grupe „
1. Resurse materiale: laptop, tabla digitală, fișe de lucru
Forme de organizare a activității: individuală, frontală
Feedback: Observarea sistematică, fișe de evaluare
Material bibliografic:
Adriana Băban (2001): „Consiliere educaţionala”, Ghid metodologic pentru orele de
dirigentie si consiliere, Cluj- Napoca;
G. Lemeni, M. Miclea, (2004), Consiliere şi orientare-ghid de educaţie pentru carieră,
Editura ASCR, Cluj Napoca;
Ann Vernon (2004): ,,Consiliere în şcoală. Dezvoltarea inteligenţei emoţionale prin
Educaţie Raţional-Emotivă şi Comportamentală” cls I-IV, Editura ASCR, Cluj Napoca:
Ioana Drugaş (2011): „Colecţia de materiale terapeutice pentru dezvoltare emoţională”,
Eitura Primus;

Desfășurarea activității

1.Moment organizatoric

Se stabilesc condițiile favorabile desfășurării lecției.


Prezentarea de catre profesorul consilier a regulilor activității de grup.

2 minute
2.Captarea atenției
Consilierul școlar distribuie elevilor chestionarul Cum te simți astăzi?
Elevii se vor prezenta pe rând și vor spune cum se simt în acel moment.
3 minute
3.Anunțarea temei și a obiectivelor propuse
Profesorul anunță tema Emoțiile mele și comunică obiectivele aferente lecției.
Astăzi, la activitatea de consiliere, vom discuta despre emoții și despre rolul lor în viața noastră.

Până la finalul lecției vom învăța să diferenţiem emoţiile, vom descoperi și exersa moduri
adecvate de a le exprima și vom încerca să identificăm cauzele acestora.

Vom face aceste lucruri cu ajutorul unor exerciții și jocuri.


2 minute
4.Dirijarea învățării
 Consilierul școlar prezintă elevilor o secvență din filmul animat Întors pe dos.
( Disney 20015).
Consilierul școlar analizează împreună cu elevii importanţa identificării şi a exprimării
emoţiilor:
Care sunt emoțiile de bază?
Cum putem exprima ceea ce simțim? (cuvinte, expresii faciale/gestică/ arte - poezie,
pictură, muzică)
De ce este important să identificăm propriile emoţii şi să le exprimăm?
Ce se întâmplă când nu putem identifica și exprima corect emoțiile? Exemple?
7 minute
 Exercitiu :,,Eu mă simt aşa, tu te simţi altfel”
10 minute
Fiecare elev va intoarce cardul de pe masa din fata sa, (anexa 1), pe care este prezentată o
situaţie / aceeaşi pe ambele părţi. Cerinţa este să identifice emoţia aferentă situaţiei, dar şi să o
coteze în funcţie de intensitatea resimţită. (pe o scală de la 1 la 10).
Elevii vor scrie pe fiecare cartonaş emoţia pe care au simţit-o (bucurie, frică, furie,
mulţumire, nervozitate, tristeţe, încredere - derivate ale emoţiilor de bază) și raportarea ei pe o
scală de la 1-10, după care vor face schimb între ei, (cu colegul din dreapta), care va scrie pe
partea cealaltă a cartonaşului emoţia lui şi cotarea ei. La final cartonaşele se vor schimba din
nou, vor ajunge la proprietar. Proprieterul cartonaşului va observa că emoţia trăită de el /ea,
cotarea emoţiei, faţă de acelaşi eveniment, nu este identică cu cea a colegului/ colegei sale.
- Discuţii:
 În viaţă toată lumea are aceleaşi emoţii?
 De ce credeţi că se întâmplă acest lucru?
 Cum credeţi că trebuie să reacţionaţi faţă de cineva care nu simte la fel ca voi într-o
anumită situaţie? Aleatoriu se vor citi max. 5 situaţii .
- Concluzii:
- Ceilalţi pot reacţiona altfel decât noi într-o anumită situaţie, deoarece au o experienţă şi
interpretări diferite ale evenimentelor.
- E bine să respectăm aceste reacţii diferite la evenimente similare, ca o dovadă de
acceptare a celuilalt.

 Realizarea activității Cum apar emoțiile?

Li se explică elevilor că vor face o activitate prin care vor identifica diferite emoţii şi cauzele
acestora.
Elevii sunt solicitați să lucreze în grup și să completeze Fișele de lucru (Anexa 1).
Fiecare grup va avea de rezolvat o sarcină de lucru și va prezenta în fața colegilor concluziile la
care au ajuns:

Se prezintă elevilor diverse situaţii cum ar fi: „Prietenul tău cel mai bun a spus cuvinte
urâte despre tine într-un grup de persoane cunoscute”, „Ai primit cadoul pe care ţi-l doreai
de mult”, „Ai trecut cu bine un examen foarte important pentru tine” etc. Elevii trebuie să
numească emoţiile pe care le-ar trăi în situaţia respectivă.
Elevii vor utiliza tabelul din fişa de lucru.
Vor nota în tabelul din fișa de lucru emoţiile corespunzătoare fiecărei situaţii,
gândurile care le trec prin minte în situația respectivă, reacţiile pe care le au la nivel biologic (de
exemplu, transpiratul mâinilor, tremurul vocii etc.) şi cum se comportă efectiv în fiecare
dintre situaţii.
Elevii vor nota aceste aspecte în coloanele corespunzătoare din tabel.
Se va analiza împreună cu elevii relaţia dintre gânduri şi emoţii:
 Este posibil ca, în situaţii similare, oamenii să simtă emoţii diferite?
 Care este relaţia dintre emoţii şi gânduri?
 Cum putem modifica emoţiile pe care le simţim?

Concluzii:
 Ceilalţi pot reacţiona altfel decât noi într-o anumită situaţie, deoarece au o
experienţă şi interpretări diferite ale evenimentelor.
 E bine să respectăm aceste reacţii diferite la evenimente similare, ca o dovadă de
acceptare a celuilalt.
20 minute

 Evaluarea rezultatelor activității


În încheiere, consilierul școlar oferă feedback elevilor și aplică un chestionar.( Anexa 2)

6 minute
Anexa 1
1. Cineva a râs de cămaşa mea cea nouă. 2. Copiii din autobuz au râs de mine.
Emoţia: Emoţia:
Cotarea ei:.............................. Cotarea ei:..........................
pe o scală de la 1- la 10, în care 1foarte puţin- 10 foarte mult pe o scală de la 1- la 10, în care 1foarte puţin- 10 foarte mult
3. Un coleg/o colegă mi-a ascuns penarul. 4. Am pierdut la un joc pe calculator..
Emoţia: Emoţia:
Cotarea ei:.............................. Cotarea ei:....................
pe o scală de la 1- la 10, în care 1foarte puţin- 10 foarte mult pe o scală de la 1- la 10, în care 1foarte puţin- 10 foarte mult
5. Am fost acuzat că am copiat. 6. Am fost trimis la biroul directorului.
Emoţia: Emoţia:
Cotarea ei:........................... Cotarea ei:...............................
pe o scală de la 1- la 10, în care 1foarte puţin- 10 foarte mult pe o scală de la 1- la 10, în care 1foarte puţin- 10 foarte mult
7. M-am certat cu un prieten. 8. Am câștigat concursul de alergare.
Emoţia: Emoţia:
Cotarea ei:................. Cotarea ei:.............................
pe o scală de la 1- la 10, în care 1foarte puţin- 10 foarte mult pe o scală de la 1- la 10, în care 1foarte puţin- 10 foarte mult.
9. Nu am mers cu rolele. 10. Am luat 10 la lucrarea, neanunţată, de la matematică
Emoţia: Emoţia:
Cotarea ei:............................. Cotarea ei:......................
pe o scală de la 1- la 10, în care 1foarte puţin- 10 foarte mult pe o scală de la 1- la 10, în care 1foarte puţin- 10 foarte mult
11. Nu am fost invitat la o petrecere, cu toate că mi-şi fi 12. Câinele meu este a luat un premiu la concursul Canin
dorit. Emoţia:
Emoţia: Cotarea ei:.................................
Cotarea ei: ................................. pe o scală de la 1- la 10, în care 1foarte puţin- 10 foarte mult
pe o scală de la 1- la 10, în care 1foarte puţin- 10 foarte mult
13. Se apropie ora de limba română şi nu m-am pregătit 14.Am fost ales/aleasă să joc într-o piesă de teatru..
suficient . Cred că d-na prof. mă va asculta Emoţia:
Emoţia: Cotarea ei: .................................
Cotarea ei: ................................. pe o scală de la 1- la 10, în care 1foarte puţin- 10 foarte mult
pe o scală de la 1- la 10, în care 1foarte puţin- 10 foarte mult
15.Nu am ştiut să-mi fac tema la matematică. 16. Am câştigat un concurs de Matematică
Emoţia: Emoţia:
Cotarea ei: ........................... Cotarea ei:..............................

pe o scală de la 1- la 10, în care 1foarte puţin- 10 foarte mult pe o scală de la 1- la 10, în care 1foarte puţin- 10 foarte mult
17. Părinţii mei mi-au făcut o surpriză. 18. Echipa mea a pierdut meciul de fotbal.
Emoţia: Emoţia:
Cotarea ei:................................ Cotarea ei: .................................
pe o scală de la 1- la 10, în care 1foarte puţin- 10 foarte mult pe o scală de la 1- la 10, în care 1foarte puţin- 10 foarte mult
19. Am primit un telefon nou. 20.Am pierdut nişte bani.
Emoţia: Emoţia:
Cotarea ei: .................... Cotarea ei:................................
pe o scală de la 1- la 10, în care 1foarte puţin- 10 foarte mult pe o scală de la 1- la 10, în care 1foarte puţin- 10 foarte mult
GRUPA I

SITUAȚII EMOȚII REACȚII BIOLOGICE COMPORTAMENTE

I.Reciţi o poezie la o serbare și ai


uitat ultimele versuri.

2. Ai câștigat un premiu

3. Un câine a sărit să te muște.


Grupa II

SITUAȚII EMOȚII REACȚII BIOLOGICE COMPORTAMENTE

I.Reciţi o poezie la o serbare și ai


uitat ultimele versuri.

2. D-na dirigintă te-a pedepsit

pentru că ai minţit.

3. Nu ai reuşit să vezi meciul de fotbal.


Grupa III

SITUAȚII EMOȚII REACȚII BIOLOGICE COMPORTAMENTE

I.Reciţi o poezie la o serbare și ai


uitat ultimele versuri.

2. Un coleg ți-a făcut o farsă

3. Ai luat nota 10 la matematică.


Anexa 3
1. Ce v-a plăcut la activitatea de azi?
2. Ce aţi învăţat azi?
3. Ce v-ar fi plăcut să fie altfel?

S-ar putea să vă placă și