Sunteți pe pagina 1din 10

COALA CU CLS.

I-VIII ,,NICOLAE IORGA BAIA MARE

Proiect de lectie
Data: 20.11.2012
Clasa: a V-a B
Aria curricular: Consiliere i orientare
Subcomponenta: Comunicare i abiliti sociale
Tema : ,,EU SI EMOTIILE MELE
TIPUL LECIEI : formare de priceperi i deprinderi
Propuntor: Consilier colar: Prof.Irimu Aurica
Mentor: prof.Pridea Daniela

Scopul activitatii: Dezvoltarea atitudinilor i comportamentelor adecvate


promovrii propriei snti fizice i mentale.

Competente generale :
Actualizarea i mbogirea cunotinelor cu privire la emoii
Integrarea abilitilor emoionale, n vederea dezvoltrii personale;

Competente specifice: La finalul activitii, participanii vor fi capabili :


s identifice emoiile de baz: furie, tristee, fric i bucurie;
s disting denumirile diferitelor emoii plcute/ neplcute i implicit
culorile lor;
s compare reacia diferit a oamenilor, la acelai eveniment;
s descopere legtura ntre eveniment, gnd i emoie;
s abordeze modaliti potrivite de exprimare a emoiilor;

Strategii didactice:

Materiale i mijloace: fie de munc individual, fie de munc n echip, Slideurile din PP, bileele colorate, instrumente de scris, magnei colorai R; V; A i G,coli
A4, buline de 4 culori ptr fiecare copil, (R, A, V<,G), fluturi cu magnet (ca
recompens), videoproiector, laptop, creta .
Metode i procedee: conversaia, observaia, problematizarea, munca
independent, munca n echip
Bibliografie:
Adriana Bban (2001): Consiliere educaionala, Ghid metodologic pentru orele de
dirigentie si consiliere, Cluj- Napoca;
G. Lemeni, M. Miclea, (2004), Consiliere i orientare-ghid de educaie pentru carier,
Editura ASCR, Cluj Napoca;
Ann Vernon (2004): ,,Consiliere n coal. Dezvoltarea inteligenei emoionale prin
Educaie Raional-Emotiv i Comportamental cls I-IV, Editura ASCR, Cluj Napoca:
Ioana Druga (2011): Colecia de materiale terapeutice pentru dezvoltare
emoional, Eitura Primus;

COALA CU CLS. I-VIII ,,NICOLAE IORGA BAIA MARE

DESFURAREA ACTIVITII:

Momentul organizatoric
Organizarea clasei n vederea desfurrii activitii
Verific existena resurselor materiale
Prezentarea

audientei

(2 minute)

Captarea ateniei:
Exercitiu de spargere a ghetii* : ,,Termometrul emoional : Se traseaz o
linie lung pe podea. Un

capt va fi polul emoiilor pozitive, iar celalalt capt polul emoiilor negative. Se
stabilesc 10 puncte pentru cuantificarea emoiilor (1 - foarte puin 10- foate mult ) i
explic faptul, c sentimentele pot varia ca intensitate de la slab la puternic. Cinci
voluntari vor demonstra reacia lor emoional fa de evenimentele respective, iar
restul clasei vor fi observatori. Se citesc elevilor cteva propoziii referitoare la unele
evenimente posibile. Situaiile sunt urmtoarele:
Te apropi de un cine, iar cnd ajungi lng el devine agresiv, latr foarte puternic.
Te-ai mpiedicat i i-a czut un dinte.
i-ai fcut un nou prieten.
Prinii te-au pedepsit pentru c ai minit.
Ai fost invitat la o petrecere.
Discuii: Se discut cu elevii observatori urmtoarele aspecte:
- Dei situaia a fost aceeai pentru toi, voluntarii au reacionat diferit. Din ce cauz
s-a ntmplat acest lucru? (oamenii gndesc diferit, se raporteaz diferit la acelai
eveniment etc.) Se cere voluntarilor s exprime gndurile care li s-au activat n
situaiile citite / prezentate i apoi s exprime cum le-au influenat acest lucru, emoiile
(consolidndu-se legtura gnd - emoie).
( 5 minute)

Anunarea subiectului i a obiectivelor (3 minute):

Tema pe care o vom aborda azi, se numeste *Eu si emotiile mele *


Discuii: Am observat c situaiile au fost diverse i nu a fost vorba de o singur
emoie, ci de mai

COALA CU CLS. I-VIII ,,NICOLAE IORGA BAIA MARE


multe. Azi vom vorbi despre cele 4 emoii de baz, din viaa noastr, vom descoperi ce
culori au ele i mai mult dect att, vom sesiza ct de diferit reacionm noi la ele.
Prezint 5 slide-uri din PP.

(3 minute)

DIRIJAREA NVRII
Exercitiu :,,Eu m simt aa, tu te simi altfel
( 10 minute )

Fiecare elev va intoarce cardul de pe masa din fata sa, (anexa 1). pe care este
prezentat o situaie / aceeai pe ambele pri. Cerina este s identifice emoia
aferent situaiei, dar i s o coteze n funcie de intensitatea resimit. (pe o scal de
la 1 la 10).
Elevii vor scrie pe fiecare cartona, emoia pe care a simit-o (bucurie, fric, furie,
mulumire, nervozitate, tristee, ncredere - derivate ale emoiilor de baz) si raportarea
ei pe o scara de la 1-10, dup care vor face schimb ntre ei, (cu colegul din dreapta),
care va scrie pe partea cealalt a cartonaului emoia lui i cotarea ei. La final
cartonaele se vor schimba din nou, vor ajunge la proprietar. Proprieterul cartonaului
cnd se va uita pe verso, va observa c emoia trit de el / cotarea emoiei, fa de
acelai eveniment , nu este identic, cu cea a colegului/ colegei sale.
Discuii:
n via toat lumea are aceleai emoii?
De ce credei c se ntmpl acest lucru?
Cum credei c trebuie s reacionai fa de cineva care nu se simte la fel ca
voi ntr-o anumit situaie? Aleatoriu se vor citi, max 5 situaii .
Concluzii:
Ceilali pot reaciona altfel dect noi ntr-o anumit situaie, deoarece au o
experien i interpretri diferite ale evenimentelor.
E bine s respectm aceste reacii diferite la evenimente similare, ca o dovad
de acceptare a celuilalt

Activitate pe grupe: ,,Emoiile i ... tranformarea lor


(15 minute)

Elevii sunt mprii n 4 grupe de cte - 4 elevi. Fiecare grup are de studiat un caz
(anexa 2). Un reprezentant din fiecare grup va citi situaia, apoi vor analiza mpreun
cazul i vor identifica emoiile pe care le-ar tri ei, dac s-ar afla n situaia
personajului. n partea a doua a exerciiului, voi oferi o continuarea a cazului, care are
rolul de a transforma emoia./ modul de gndire.

COALA CU CLS. I-VIII ,,NICOLAE IORGA BAIA MARE


Vor scrie, ce simt, adic emoiile , dar i ce gndesc.Un reprezentant din fiecare
grup va prezenta rezolvarea sarcinii.
* Discuii:
Cum ti s-a prut atunci cnd a trebuit identifici diferite emoii?
Ai recunoscut vreo situaie asemntoare cu vreuna pe care ai trit-o tu?
n partea a doua a cestui exerciiu, cnd v-am oferit continuarea situaiei,
emoia voastr (cea
identificat), s-a transformat...?
Dup prerea voastr, care emoii ne ajut, sunt plcute? Prezint slide-urile
6,7 ale PP
Care sunt emotiile pozitive? Dar emoiile neplcute, ne las fr energie, va fac
s v simii ru?

Obtinerea

performanei

( 10 minute )
Vom trece n revist modalitile de a face fa emoiilor negative Slide-urile 10,
11, 12
Dup prezentarea rezultatelor, se vor emite unele idei cu privire la situaiile descrise,
precum :
Putem s ne influenm emoiile deoarece putem s ne schimbm gndurile
pe care le avem legat de anumite evenimente.
S nvm s fim amicii emoiilor noastre.

Evaluarea

activitii

(3 minute)
ncheierea activitii: Elevii sunt invitai s formuleze aprecieri n legtur cu
activitatea desfurat, exprimndu-i emoia trit pe parcursul activitii.
Voi lansa 3 ntrebri, iar evaluarea o voi face oral.
1. Ce v-a plcut la activitatea de azi?
2. Ce ai nvat azi?

3. Ce v-ar fi plcut s fie altfel? Ce v-a pcut, mai puin?

COALA CU CLS. I-VIII ,,NICOLAE IORGA BAIA MARE

Anexa 1
1. Cineva a rs de cmaa mea cea nou.
Emoia:
Cotarea ei:..............................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult
3. Mama mea a fost internat n spital.
Emoia:
Cotarea ei:..............................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult
5. Am fost acuzat c am copiat.
Emoia:
Cotarea ei:...........................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult
7. Mihai nu m-a rugat s rmn peste noapte la
el, cu toate c suntem prieteni foarte buni.
Emoia:
Cotarea ei:.................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult
9. Nu am mers cu rolele.
Emoia:
Cotarea ei:.............................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult
11. Nu am fost invitat la o petrecere, cu
toate c mi-i fi dorit.
Emoia:
Cotarea ei: .................................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult
13. Se apropie ora de limba romn i nu m-am
pregtit suficient . Cred c d-na prof. m va
asculta
Emoia:
Cotarea ei: .................................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult
15.Nu am tiut s-mi fac tema la matematic.
Emoia:
Cotarea ei: ...........................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult
17. Prinii mei au ipat la mine.

2. Copiii din autobuz au rs de mine.


Emoia:
Cotarea ei:..........................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult
4. S-a rs pe seama situaiei mele materiale.
Emoia:
Cotarea ei:....................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult
6. Am fost trimis la biroul directorului.
Emoia:
Cotarea ei:...............................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult
8. Cineva m-a fcut prost.
Emoia:
Cotarea ei:.............................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult.
10. Am luat 10 la lucrarea, neanunat, de la
matematic
Emoia:
Cotarea ei:......................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult
12. Cinele meu este a luat un premiu la concursul
Canin
Emoia:
Cotarea ei:.................................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult
14.O fat/ un biat m invit la o petrecere, n
calitate de partener/ partener a lui/ei.
Emoia:
Cotarea ei: .................................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult
16. Am ctigat un concurs de Matematic
Emoia:
Cotarea ei:..............................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult
18. Echipa mea a pierdut meciul de fotbal.

COALA CU CLS. I-VIII ,,NICOLAE IORGA BAIA MARE


Emoia:
Cotarea ei:................................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult
19. Mi-a murit bunica.
Emoia:
Cotarea ei: ....................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult
21.M-am pregtit mult pentru teza de matematic
i am fost rspltit, am luat 10.
Emoia:
Cotarea ei: ....................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult

Anexa 2

Emoia:
Cotarea ei: .................................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult
20.Am pierdut nite bani.
Emoia:
Cotarea ei:................................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult
22. De ziua mea am primit cadoul mult ateptat, o
consol.
Emoia:
Cotarea ei: ....................
pe o scal de la 1- la 10, n care 1foarte puin- 10
foarte mult

COALA CU CLS. I-VIII ,,NICOLAE IORGA BAIA MARE

1.Mergi cu bicicleta, cnd pe strad un alt copil strig : Hei, tu! Nu-mi fura bicicleta! Adu-mi
bicicleta!
Ce simi?, Emoie----------------------Ce gndeti?...................................................
2. Eti n magazin i o femeie aproape te drm, fugind spre ieire.
Ce simi?, Emoie----------------------Ce gndeti?...................................................

3. Mergi spre clas pe culoarul colii i, din greeal, dai peste o fat din clasa a aptea. Acea
ntoarce i ip la tine, spunndu-i ce fraier chior eti.
Ce simi?, Emoie----------------------Ce gndeti?...................................................

4. Prinii ti i interzic s vezi emisiunea preferat, care se difuzeaz la 10 seara. Te anun


culca mai devreme.
Ce simi?, Emoie----------------------Ce gndeti?...................................................

5. Ai aflat de curnd c va fi un concurs sportiv. Nu vrei s participi, deoarece consideri c nu


suficient de bun. Cu toate acestea profesorul de sport insist s participi,l asculi iparticipi
Ce simi?, Emoie----------------------Ce gndeti?...................................................

COALA CU CLS. I-VIII ,,NICOLAE IORGA BAIA MARE

1 (cont) Apoi, cnd te opreti i te pregteti s i spui c este bicicleta ta, cellalt copil se ui
bine i spune "O, mi pare ru, am crezut c era a mea. Tocmai mi-am cumprat i eu una cu
pe care i-am strns de doi ani."
Ce simi?, Emoie----------------------Ce gndeti?...................................................

2 (cont) Peste cteva minute auzi pe cineva spunnd c aflase c copilul ei fusese dus de ur
la spital.
Ce simi?, Emoie----------------------Ce gndeti?...................................................

3. (cont) Mai trziu, n aceeai zi, i cere scuze, spunnd c era ntr-o dispoziie proast, pen
nvase pentru lucrarea de la istorie, i, cu toate acestea, a luat o not mic.
Ce simi?, Emoie----------------------Ce gndeti?...................................................
4. (cont) Ziua urmtoare dai test la matematic, eti odihnit pentru c te-ai culcat devreme
not mare
Ce simi?, Emoie----------------------Ce gndeti?...................................................

5. (cont) Cu toate c nu ai vrut s participi, echipa ta, ctig, datorit golului final, marcat d
Ce simi?, Emoie----------------------Ce gndeti?...................................................

Anexa 3

1
2
3

i moare animalul preferat


Te pregteti s mergi la stomatolog, deoarece ai o carie
Cu toate c i-a promis, fratele tu, nu te las s te uii la
emisiunea ta

preferat, la tv.
Este ziua ta, iar invitaii vin i-i ofer cadouri frumoase.

COALA CU CLS. I-VIII ,,NICOLAE IORGA BAIA MARE

S-ar putea să vă placă și