Sunteți pe pagina 1din 4

Plante medicinale, flori mărunte în poieniță

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

➤ I. ACTIVITĂȚI DESFĂȘURATE PE DOMENII EXPERIENȚIALE:


1. Domeniul Știintă- Cunoaşterea mediului:
Daruri ale naturii (observarea şi cercetarea unor plante medicinale).

Obiective de referinţă vizate: să cunoască unele elemente componente ale lumii


înconjurătoare-plante;

- să exploreze şi să descrie verbal şi/sau grafic obiecte şi fenomene, folosind surse de informare
diverse;
- să-şi comunice impresiile şi ideile pe baza observațiilor efectuate;
- să manifeste disponibilitate de a participa la acţiuni de îngrijire şi protejare a mediului, aplicănd
cunoştinţele dobândite.

2. Domeniul Psihomotric-Educatie fizică:


Consolidarea mersului in echilibru.

Cosuletul cu plante medicinale - Joc.

Obiective de referinţă vizate:


-så fie apt să utilizeze deprinderile însuşite in diferite contexte;
-să se folosească de actiunile motrice invătate pentru a exprima sentimente, comportamente,
pentru a răspunde la diferiti stimuli;
-să manifeste atitudini de cooperare.

➤II. ACTIVITAȚI PE ARII DE STIMULARE/SECTOARE/ZONE: (jocuri și activități


didactice alese)

Comportamente urmărite

Biblioteca:

• să ,,citească" imagini cu plante medicinale (atlas botanic, alte cărți cu plante să descrie şi să
compare plantele medicinale cunoscute;
• să scrie, cu ajutorul educatoarei, denumirea plantei pentru ierbar;
• să deseneze câmpul cu flori, folosindu-se de elementele grafice învățate;
 să asculte povestea Păpadia de Ion Agarbiceanu.
 să facă mici experimente şi să-şi exprime părerile;
• să grupeze plantele medicinale după culoarea florii, să numere, să compare;
• så preseze diferite plante medicinale pentru ierbar.

Artă:
• să confecționeze coșulețe, pungi pentru plante medicinale;
• să coloreze plantele;
• să alcătuiască un ierbar.

Joc de rol-Grădinarii:

• să îngrijească plantele;
• să încerce să descopere condițiile necesare vieții plantelor.

> SCENARIUL ZILEI:

Activitatea primei zile a proiectului a fost concepută sub denumirea - Plante medicinale, flori
mărunte în poieniță, care, de fapt, a fost și începutul proiectului.

Încă de dimineață, copiii au fost plăcut impresionați de parfumul florilor din sala de clasă, fapt ce
i-a condus către o discuție liberă despre proiectul DARURILE NATURII. De ce a fost ales
acest titlu? Pentru că am încercat să scot în evidență, în timpul discuțiilor, faptul că majoritatea
plantelor medicinale nu sunt plantate de om, ci natura este cea care le face să existe, ea este cea
care le udă, cu ajutorul ploii.

Tot natura este cea care ajută la inmulțirea lor, cu ajutorul vântului, care este purtătorul
semintelor pe care tot natura le coace, deoarece soarele da caldura necesară plantelor pentru a
creşte frumos şi, în fine, tot ea apără seminţele iarna, cu zăpada, aşadar, de îngrijirea şi protejarea
acestor plante nu se ocupă oamenii. Discuțiile au condus la stabilirea Inventarului de probleme,
apoi, în funcție de întrebările copiilor, am intocmit schema Hărții proiectului, lăsând loc liber atât
pentru a o putea completa cu problemele care vor apărea, cât şi pentru a o putea îmbunătăți cu
desene care să ilustreze temele abordate. Discuțiile purtate şi diversitatea materialelor i-au
condus pe copii către sectoarele amenajate din vreme.

La Știință, au fost puse la dispoziția copiilor buchetele de flori aduse de ei şi imbogățite de


colege, ghivece de flori în care urma să planteze plante medicinale, apă, o ladiță cu pământ, un
bol de sticlă, o cutie de carton. Înainte de începerea activității, cei ce au dorit s-au oprit şi au
admirat aceste frumoase flori, au pus intrebări despre denumirea plantelor, le-au aşezat în
coșulețe de rafie, le-au sortat după felul lor, le-au stabilit culoarea, au numărat petalele, chiar şi
frunzele unor plante, au stabilit numărul fiecărui grup de plante aşezat în coş.
Aria de stimulare Bibliotecă a fost amenajată, pentru început, cu reviste, cărți cu plante
medicinale, atlas botanic, album cu plante medicinale. Fiecare copil de la acest sector şi-a ales
cartea dorită şi, ajutat de părinte, a citit denumirea plantelor le-a admirat culorile, forma
petalelor, forma frunzelor, a rådăcinilor. La sectorul Arnă, copiii au descoperit carton, carioca,
foarfecă, lucru ce i-a condus spre tema de realizat: Cosulete pentru plante medicinale. Pe fiecare
cosulet, copiii au găsit punctată o cifră şi, fară a sta pe ganduri, au luat carioca şi, unind punctele,
au obținut forma cifrei. Bineinteles că a urmat intrebarea: ,,Doamna educatoare, de ce am scris
cifre pe cosulet care a condus către activitatea de educaţie fizică (consolidarea mersului in
echilibru şi jocul-exercițiu Cosuletul cu plante medicinale şi jocul liniştitor In poieniță). Le-am
explicat copiilor că vom merge la pădure pentru a culege plante medicinale şi că va trebui să aibă
grijă să nu culeagă un număr mai mare de plante medicinale decât cel indicat de cifra scrisă pe
coșuleț.
Copiii, entuziasmați, și-au luat coșulețele și am plecat cu toţii spre curtea grădiniței, unde, cu
ajutorul părinților, amenajasem la groapa de nisip o poieniță cu plante medicinale. Am ieşit
bucuroși, cântând, în pas de voie, apoi în drum spre pădure" ne-am imaginat că vedem fluturi (le-
am imitat zborul), o broscuta (am sărit ca ea), am cules o floare (am mirosit-o), un iepuraș (am
sărit ca el), am ajuns la marginea pădurii, unde pomii se leganau în vânt (ne-am legănat ca ei),
apoi ne-am oprit la intrarea in pădure, pe două coloane. Le-am explicat copiilor că, înainte de a
ajunge în poieniță, aşa cum, de fapt, este firesc într-o plimbare prin pădure, vom merge printre
copaci (aceştia fuseseră marcați din timp cu jaloane), apoi vom trece podețul, vom merge in
echilibru cu coșulețul în mână şi braţele întinse, spatele drept, după care vom ajunge in poienită
și vom culege plante medicinale.

Jocul de probă a fost realizat de educatoare cu ajutorul unui părinte. Bucuria copiilor de a se
juca, impletită cu sarcina jocului, au dus la realizarea cu uşurinţă a obiectivelor dorite: de a
merge printre obstacole, de a merge corect in echilibru, de a face corespondența între cifra scrisă
pe coșuleț şi numărul de flori culese, de a-i pune pe copii in situația de a alege doar acele flori
care le-au plăcut. După realizarea temei, copiii s-au reintors în sala de clasă pe ritmul şi mişcările
impuse de conținutul. cântecului În poiană, şi-au verificat numărul de flori culese, le-au grupat
după felul lor, explicând din ce grupuri este format numărul de flori culese. A urmat o
observare dirijată, stabilindu-se:

-părțile componente, asemănările şi deosebirile dintre plantele medicinale;


-coloritul, mirosul, forma, aşezarea şi numărul petalelor, forma, aşezarea, aspectul, mirosul şi
culoarea frunzelor;
-culoarea, duritatea şi felul rădăcinilor; mediul de viaţă al plantelor medicinale;
-modul de înmulțire a plantelor medicinale.

Discutiile purtate cu copiii au fost fructuoase, aceştia implicându-se activ în descoperirea


informaţiilor, punând întrebări, ascultând răspunsurile colegilor, utilizând cunoştințele dobândite
cu ajutorul simțurilor (văz, miros, pipăit) şi prin efectuarea unor experimente (ruperea tulpinii
pentru a-i sesiza duritatea sau finețea etc.). După această observare complexă, s-a trecut din nou
la lucrul pe sectoare.

La Știință, s-au efectuat mici experiențe: s-au sădit plante medicinale în ghivece pentru a urmări
ce se întâmplă dacă le schimbăm mediul de viaţă şi de ce au nevoie ca să crească; s-au sădit
plante fără rădăcină, pentru a observa care este rolul acesteia în creşterea şi dezvoltarea plantelor;
unele au fost acoperite cu un bol de sticlă pentru a demonstra că plantele sunt vii, transpiră şi
respiră; au fost acoperite cu o cutie de carton pentru a observa ce se întâmplă dacă nu au lumină.
Fiecare copil a denumit planta pe care a sădit-o, numind apoi caracteristicile care ne pot ajuta să
o recunoaştem mai usor.

La Artă, părinţii i-au ajutat pe copii să preseze plante, au alcătuit pagini pentru ierbar pe care le-
au numerotat și unde au scris numele fiecărei plante. La Bibliotecă, s-au ,,citit“ imagini cu plante
medicinale, s-au compus versuri rimate, iar copiii au descoperit şi alte nume populare ale
plantelor medicinale.

Evaluarea activității de la cele trei sectoare a fost făcută numai cu ajutorul preșcolarilor, aceştia
având posibilitatea de a afla ce au realizat colegii lor la fiecare sector în parte, precum şi ocazia
de a-i determina să-şi aleagă şi alte sectoare, in afara celor unde lucraseră. Explicând amănunțit
ce au realizat copiii într-o singură zi, este lesne de inteles de ce am numit, sugestiv, subtema
Plantele medicinale, flori mărunte în grădiniţă.

S-ar putea să vă placă și