Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DE ACTIVITATE

Director: prof. ANDREI MARINELA CORINA

Prof. înv. preşcolar: VIȘAN LILIANA

DATA: 02 .05. 2022

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa Nr.137

GRUPA: Grupa mică „C”

TEMA ANUALĂ: Cum a fost/este şi va fi aici pe pământ?

TEMA PROIECTULUI/SĂPTĂMÂNALĂ: „Cu ce călătorim?”

TEMA ZILEI: „În excursie cu trenulețul Thomas!”

TIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere de noi cunoștințe

FORMA DE ORGANIZARE: Activitate integrată: ADP+ALA1+ADE ( DŞ –Cunoaşterea


mediului + DEC - pictură) + ALA2

SCOPUL ACTIVITĂŢII INTEGRATE:

◊ Consolidarea cunoştinţelor referitoare la mijloacele de transport şi dezvoltarea creativității prin


activități artistico - plastice

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


◊ D1- Curiozitate, interes şi iniţiativă în dezvoltare;

◊ D2- Cunoștințe și deprinderi elementare de cunoaștere a mediului apropiat;

◊ D3- Mesaje orale în diverse situaţii de învăţare;

◊ D4- Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mişcării;

◊ D5- Finalizarea sarcinilor şi acţiunilor (persistenţă în activităţi)

COMPORTAMENTE VIZATE:

◊ C1- Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea şi învăţarea în situaţii noi;

◊ C2- Participă la activităţile de grup şi activităţile de joc în calitate de auditor;

◊ C3- Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozităţi, acţiunii,
emoţii proprii;

◊ C4 - Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice;

◊ C5- Realizează sarcinile de lucru cu consecvenţă.

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII ITEGRATE:

1.ACTIVITĂŢII DE DEZVOLTARE PERSONALĂ(A.D.P.):

◊ Rutine: - „Primirea copiilor”

- „Ne pregătim pentru micul dejun (deprinderi de autoservire)”

- „Deprinderi de igienă personală şi colectivă”

◊ Întâlnirea de dimineaţă: - „Învăţăm să ne comportăm în mijloacele de transport”

- „Salutul”

- „Prezenţa”

- „Calendarul naturii”

- „Noutatea zilei”

◊ Tranziţii: - „Trenuleţul veseliei” - joc distractiv


- „Autobuzul”- cântec
✔ Scopul activităţii: Implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării, favorizării
inter-relaţionării şi formării comportamentului empatic la preşcolari.
✔ Obiective operaţionale:
- să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări;
- să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg;
-să răspundă corect la întrebările cu referire la vremea de afară ;

•Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, observaţia

•Materiale didactice: Catalogul grupei, calendarul naturii, mijloace audio-vizuale

•Forma de organizare: Frontal, individual

2.ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (A.L.A 1) – CENTRE DE INTERES

•Scopul activităţii: Consolidarea deprinderii copiilor de a utiliza diferite materiale în rezolvarea


unor sarcini date.
◊ Construcţii
•Tema activităţii: „Gara/ stațiile din oraș”

•Mijloc de realizare: joc exerciţiu

•Obiective operaţionale:

O1 - Să realizeze cu ajutorul pieselor lego o stație unde călătorii "pot aștepta mijloacele";

O2 - Să interacţioneze cu ceilalţi colegi, în cadrul jocului, pentru a realiza tema propusă;

O3 - Să participe cu interes la activitate.

•Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, exerciţiul.

•Materiale didactice: Piese lego

•Forma de organizare: Individual

◊Joc de masă
•Tema activităţii: „Thomas și prietenii săi”

•Mijloc de realizare: Asamblare


•Obiective operaţionale:

O1 - Să îmbine piesele puzzle-ului pentru a reda imaginea trenurilor – prieteni ai lui Thomas;

O2 - Să descrie imaginile găsite;

O3 - Să colaboreze cu colegii în vederea realizării temei propuse.

•Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, exerciţiul

•Materiale didactice: Piese puzzle

•Forma de organizare: Pe grupe

◊Bibliotecă
•Tema activităţii: „Trenul – semne grafice”

•Mijloc de realizare: semne grafice

•Obiective operaţionale:

O1- Să unească punctele astfel încât să contureze forma a cel puțin două vagoane ale trenului;

O2 - Să utilizeze corect instrumentele puse la dispoziţie;

O3 -.Să găsească utilitate lucrărilor realizate.

•Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, exerciţiul

•Materiale didactice: Creioane, fişe de lucru

•Forma de realizare: Individual

3.ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (A.D.E.)

a. CUNOAŞTEREA MEDIULUI - Joc didactic

•Tema activităţii: „În excursie cu trenulețul Thomas”

•Mijloc de realizare: Joc didactic

•Tipul activităţii: Consolidarea cunoştinţelor referitoare la mijloacele de transport

•Obiective operaţionale:
●Să identifice cel puțin un mijloc de transport extras din cutia cu surprize;
●să plaseze cel puțin două imagini ale mijloacelor de transport la locul potrivit pe baza
unor însușiri comune luate separat;
●să precizeze cel puțin două caracteristici ale mijloacelor de transport – cine le conduce/
manipulează, utilitate, etc;
● Să găsească răspunsul corect la ghicitorile despre mijloacele de transport
● Să aşeze jetoanele cu mijloace de transport în diagramă în funcţie de sarcina dată.

•Sarcina didactică:

Recunoasterea mijloacelor de locomotie si verificarea cunostintelor copiilor despre felul


mijloacelor de transport.

•Regulile jocului:

Copiii, împărțiți în două echipe, vor trebui:


● să răspundă la ghicitorile din plicul ales;
● să aleagă imaginea corespunzătoare mijlocului de transport ghicit, denumindu-l și
indicând locul pe unde circulă acesta.
● să respecte regulile jocului, să răspundă când sunt solicitaţi si rezolvă sarcinile cerute.
•Elemente de joc: Surpriza, aplauze, recompensa, mânuirea materialelor.

•Metode şi procedee: - Conversaţia, explicaţia, exerciţiul, prblematizarea, metoda “Mâna oarbă”,


metoda Diamantului

•Materiale didactice: Cutii, jucării, jetoane, ,,diamantul” - piramida, minge, tablă magnetică,
magneţi, imagini, jetoane, videoproiector, laptop.

•Forma de organizare: frontal, individual.

b. DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV- PICTURĂ

•Tema activităţii: „Mijloace de transport”

•Mijloc de realizare: Pictură

•Tipul activităţii: Consolidare de priceperi şi deprinderi

•Obiective operaţionale:

O1- Să denumească materialele şi instrumentele de lucru puse la dispoziţie;

O2 - Să picteze figurinele din ipsos ale mijloacele de transport;


O3 - Să aprecieze lucrarea personală şi a unui coleg în funcţie de criteriile emise de educatoare
(acurateţe, finalizarea lucrării etc.)

•Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, Turul galeriei, exerciţiul

•Materiale didactice: acuarele, pensule, lucrare model, figurine din ipsos.

•Forma de organizare: Individual

4 ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (A.L.A. 2)

•Scopul activităţii: Antrenarea preşcolarilor într-o activitate plăcută, relaxantă, care să satisfacă
nevoia de mişcare şi recreere a acestora.

•Tema activităţii: „Trenuleţul”

•Mijloc de realizare: Joc de mişcare

•Tipul activităţii: Activitate recreativă

•Obiective operaţionale:

O1 - Să execute corect mişcările impuse de joc;

O2 - Să respecte regulile jocului;

O3 - Să-şi coordoneze mişcările cu ritmul muzicii;

O4 Să manifeste interes participând cu plăcere la activitate.

•Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul

•Materiale didactice:

•Forma de organizare: Frontal

Bibliografie

1. Curriculum pentru educaţie timpurie, anexă la ordinul ministrului Educaţiei Naţionale,


nr.4694/2.08.2019;

2. Suport pentru explicarea şi înţelegerea unor concepte şi instrumente cu care operează


curriculum pentru educaţie timpurie;

3. Activitate integrată din grădiniţă, Ghid pentru cadrele didactice, Laurenţia Culea, Didactica
Publishing House, Bucureşti, 2008;

4. Metode interactive de grup, Ghid metodic, Silvia Breben, Editura Arves, 2002;
5. Predare bazată pe proiecte, Viorica Preda, Editura Arves, Craiova, 2009.

SCENARIUL ZILEI

I.Activităţi de Dezvoltare Personală(A.D.P.)

Activitatea va debuta cu Întâlnirea de dimineaţă: „Învăţăm să ne comportăm în mijloacele de


transport” care se va face pornind de la modul în care este decorată sala de grupă.

Salutul şi prezenţa. Copiii se vor saluta între ei, uitându-se unii către ceilalţi, iar prezenţa se va
realiza cu ajutorul catalogului, preşcolarii având sarcina să stabilească cine este absent.

Calendarul naturii. Preşcolarii sunt rugaţi să privească pe fereastră, să spună ce fel de vreme este
afară, anotimpul, cum ne îmbrăcăm etc. Se precizează ziua în care ne aflăm, se aminteşte ce zi a
fost ieri, ce zi va fi mâine, luna şi anul în care ne aflăm.

Noutatea zilei – Sosirea trenulețului Thomas care îi invită pe copii într-o călătorie în care vor
descoperi diverse mijloace de trasnport.

Prin tranziția:„Ca să fiu şofer voinic,/ Eu fac sport încă de mic,/ Merg în pas alergător,/Sar apoi
într-un picior,/Mă opresc,respir uşor/Întind braţele să zbor./Ăsta-i doar un început/Ia priviţi cât
am crescut!” copiii sunt invitați să răspundă la ghicitorile pe care trenulețul Thomas le-a lăsat în
plicuri. Fiecare răspuns corect este răsplătit cu aplauze și cu un ecuson și, astfel, elevii află titlul
lecției de astăzi: Cu ce călătorim?. Fiecare răspuns este validat de către o imagine ce va fi
proiectată în sala de clasă prin intermediul videoproiectorului.

Se face trecerea la momentul următor prin tranziția: ,,Eu sunt locomotiva/ Voi sunteți vagoane/
Așezați-vă în rând/ Mâinile-s tampoane./ Trenul face uu-uu-uu,/ Urcă și coboară/ Chiar de-i
soare sau e vânt/ Trenul parcă zboară!”

II.Activităţi liber alese (A.L.A. 1)


Se trece pe la fiecare centru de activitate, se vor intui materialele didactice şi li se va explica
copiilor modul de realizare al temelor propuse.

La centrul Construcţii, copiii vor realiza gara/ stațiile diverselor mijloace de transport cu ajutorul
pieselor lego. La centrul Joc de masă, preşcolarii vor îmbina piesele puzzle-ului pentru a reda
imagini cu Thomas și prietenii săi, iar la centrul Bibliotecă, preșcolarii vor trasa pe contur și vor
obține diferite vagoane/trenuri.

Le voi reaminti copiilor că trebuie să lucreze frumos, îngrijit, în linişte şi să colaboreze cu


membrii grupului. După rezolvarea sarcinilor se vor aprecia lucrările şi produsele copiilor.

Tranziţia către domeniile experienţiale se va face prin intermediul cântecului „Trenulețul”.

III.Activităţi pe domenii experienţiale (A.D.E.)

Copiii vor fi antrenaţi într-un joc didactic „În excursie cu trenulețul Thomas” din cadrul
domeniului Științe - Cunoaşterea mediului. Preşcolarii vor avea diferite sarcini precum ghicirea
unor mijloace de transport , plasarea corectă a jetoanelor pe piramidă (în ,,Diamant”) în funcţie
de sarcina primită.

În continuare, în cadrul Domeniului Estetic ți Creativ (activitate artistico - plastică), copiii vor
picta diverse mijloace de transport.

IV.Activităţi liber alese (A.L.A. 2)

Ziua se încheie cu un joculeţ de mişcare ,,Cursa trenurilor”menit să-i destindă şi să-i distreze pe
copii. Se vor face aprecieri generale asupra desfăşurării activităţii din ziua respectivă iar copiii
vor primi recompense.

Activităţi liber alese(A.L.A 1)- Scenariul didactic

Eveniment Conţinut ştiinţific Metode şi Mijloace Evaluare

procedee de

învăţământ

1.Moment Organizarea spaţiului şi a climatului


organizatoric educaţional într-un mod optim
desfăşurării activităţii de învăţare.

2.Captarea Se realizează prin intermediul jucăriei Conversaţia Trenulețul Observarea


atenţiei trenulețul Thomas. El le va promite Thomas
copiilor că vor avea parte de multe comportamentului
surprize. Thomas le va împărţi copiilor copiilor.
bileţele, iar în funcţie de imaginea
acestora se vor aşeza la centrele de
activitate.

3.Anunţarea Se anunţă tema şi obiectivele pentru Observarea


temei şi a fiecare centru: comportamentului
obiectivelor Explicaţia copiilor.
Construcţii - „Gara/ statiile
mijloacelor de transport”, pe care
copiii le vor forma cu ajutorul
pieselor lego.

Joc de masă - copiii vor îmbina piesele


de puzzle pentru a reda o imagine cu
Thomas și prietenii săi.

Bibliotecă -„ Trenul”, copiii vor face


în contur vagoanele trenului.

4.Dirijarea Înainte de începerea activităţii se vor Conversaţia Pe grupe şi


învăţării face câteva exerciţii de încălzire a individual
mâinilor.

„Mişcăm degetele

Batem palmele

Răsucim încheietura Observaţia

Şi dăm mingea, dura, dura!”

Se reaminteşte copiilor Explicaţia


comportamentul aşteptat în cadrul
activităţilor pe centre: se va vorbi în
şoaptă pentru a nu deranja copiii de la
alte centre, fiecare sarcină de lucru
trebuie terminată. Atunci când un
copil termină sarcina poate să îşi
aleagă un alt centru.

Se va interveni cu mici explicaţii dacă


ei vor solicita ajutor. Demonstraţia
Exerciţiul

5.Încheierea După încheierea activităţilor de la Conversaţia


activităţii centre, mascota Thomas, împreună cu
educatoarea, trec pe la fiecare sector şi
apreciază activitatea copiilor. Thomas Aprecieri verbale
îi invită pe toți în gară pentru a primi
biletele necesare urcării în tren.

Tranziţia către activităţile pe domenii experienţiale se face cu ajutorul cântecului „Trenulețul”.

Activităţi pe domenii experienţiale- Scenariul didactic

Etapele Conţinut ştiinţific Metode şi Mijloace de Evaluare


activităţii procedee învăţământ

1.Moment Pregătirea materialelor necesare Mobilierul


organizatoric pentru fiecare activitate. Asigurarea clasei
unui climat educaţional favorabil,
în concordanţă cu tema zilei.

2.Captarea Thomas a lăsat un plic în care vom Conversaţia Plic cu Observarea


atenţiei găsi niște ghicitori, pe baza cărora ghicitori comportamentului
se va afla titlul lecției: Cu ce Problematizare copiilor.
călătorim? Copiii vor fi atenți la a Videoproiector
ceea ce se va citi și vor recunoaște laptop
trei mijloace de transport: mașina,
avionul și trenul. Răspunsurile vor
fi afișate pe tablă, cu ajutorul
videoproiectorului.

3.Anunţarea Astăzi la activitate vom demonstra Conversaţia Trenulețul Înţelegerea


temei şi a că avem cunoștinte despre Thomas mesajului
obiectivelor mijloacele de transport cu care transmis.
putem să ne deplasăm pentru a
călători cât mai departe si vă
propun să ne jucăm jocul
“Surprizele lui THOMAS“.
Observaţia

4.Prezentarea Aflați în tren, copiii sunt Conversaţia


noului conţinut şi invitați de către Thomas să
dirijarea învăţării participe la un joc..

Educatoarea explică regulile


şi sarcinile pe înţelesul copiilor.

Explicaţia

Jocul didactic ”Oare ce este?

Desfăşurarea jocului de probă


a)Demonstrarea
jocului Educatoarea cheamă un copil,
îl leagă la ochi și îi spune să aleagă
un jeton din coșuleț si îi cere să il
denumească, să spună locul pe
Demonstraţia
unde circula acesta și să meargă la
panou pentru a așeza jetonul la
locul potrivit. De asemenea, copiii
vor indica cine conduce respectivul Aprecieri verbale
mijloc de transport și la ce ajută.
Siluete
Desfăşurarea propriu-zisă a mijloace de
Conversaţia transport Observarea
jocului:.
comportamentului
Varianta I .Copiii vor pasa mingea Imagini copiilor.
de la unul la altul până vor auzi Explicaţia
semnalul „Stop”. Copilul care are
b)Jocul propriu-
mingea în mână va veni şi va Cutie
zis
extrage o siluetă a mijlocului de
transport şi o va aşeza pe imaginea
adecvată. Observaţia

Varianta II. Într-o cutiuţă se vor


afla mai multe ghicitori. Mickey va
Exerciţiul
desemna copiii care vor răspunde la
ghicitori. Aceştia vor trebui să
recunoască mijlocul de transport
aflat pe măsuţă.

Varianta III. Pe măsuţă se vor afla


mai multe mijloace de transport
terestre. Preşcolarii vor trebui să
găsească asemănări şi deosebiri
între ele.( exp. maşina are patru
roţi, faţă de bicicletă care are doua
roti etc.)

c)Complicarea
jocului

5.Obţinerea Se va realiza cu ajutorul metodei Jetoane


performanţei diamantului. Preșcolarii vor
demonstra că și-au însuți Conversaţia Foaie de flip - Observarea
cunoștințele despre mijloacele de chart comportamentului
Explicaţia copiilor.
transport, așezând tema lecției în
chenarul galben, în chenarele roșii Metoda
vor menționa două tipuri de diamantului
mijloace de transport, în rubricile
albastre vor așeza trei mijloace de
transport aerian, în dreptunghiurile
portocalii vor pune patru mijloace
de transport terestre, iar în chenarul
verde vor așeza imaginea
prietenului – supriză de astăzi

6.Asigurarea B.Domeniul Estetic și Creativ Conversaţia


retenţiei şi a
tranferului Copiii se vor aşeza la măsuţe, unde
vor avea pregătite materialele
didactice, necesare pentru
desfăşurarea următoarei activităţi.

Intuirea materialului didactic şi


prezentarea modelului educatoarei Pensule

Copiii identifică şi denumesc Acuarele


materialele distribuite pe măsuţa
lor:pensule, acuarele, figurine din Figurine din
ipsos. Se prezintă modelul ipsos
educatoarei.
Observarea
Explicarea şi demonstrarea tehnicii modului de lucru.
de lucru. Explicaţia

Se explică şi se demonstrează
tehnicile de lucru, precum şi
etapele de realizare a lucrării.

Exerciţii de încălzire a muşchilor


mici ai mâinii.
Analiza
Se vor executa exerciţii precum
produselor
Morişca, răsucirea încheieturilor,
activităţii şi
bat din palme etc.
aprecierea
Executarea temei de către copii. argumentărilor.

Supraveghez modul de execuţie Demonstraţia


corectând eventualele greşeli sau
dând unele indicaţii. Îi ajut pe cei
care întâmpină greşeli şi explic încă Aprecieri privind
o dată dacă este necesar. modul de lucru.

Exerciţiul

7.Evaluarea Se va realiza o expoziţie cu Conversaţia Expoziţie cu Se observă


activităţii lucrările copiilor. lucrări. respectarea
indicaţiilor date.
Se va face Turul galeriei şi copiii
vor fi îndrumaţi să aprecieze Se evaluează
lucrările colegilor după anumite Observaţia lucrările după
criterii precum acurateţea şi criteriile stabilite.
finalizarea lucrărilor.
Turul galeriei

8. Încheierea Se fac aprecieri generale şi Conversaţia Recompense Aprecieri verbale


activităţii individuale asupra modului de frontale şi
desfăşurare a activităţii şi implicării individuale.
copiilor în activitate.

Mickey şi Minnie le mulţumeşte


copiilor şi le oferă recompense.

Activităţile liber alese (A.L.A 2) - Scenariul didactic

Etapele Conţinut ştiinţific Metode şi Mijloace Evaluare


activităţii
procedee De

învăţământ

1.Moment Organizarea spaţiului şi climatului


organizatoric educaţional.

2.Captarea Se va realiza cu ajutorul elementului Conversaţia Trenuleţul Stimularea


atenţiei surpriză, trenuleţul Tomas. Tomas interesului pentru
joc.

3.Anunţarea Le voi spune copiilor că ne vom juca Conversaţia


temei un joc de mişcare „Cursa trenurilor”

4.Dirijarea Educatoarea va explica şi demonstra Explicaţia Mijloace


activităţii jocul. audio
Demonstraţia
Copiii sunt dispuși în 4 echipe, câte 2
față în față. Între echipe voi așea un
drum în zig-zag. Primii copii de la
echipele alăturate vor manipula
locomotiva pe drumul în zig – zag
până ajung la cealaltă echipă, bat
palma, lăsând locomotiva pe sol și
merg la coada rândului. Copill cu care
a bătut palma întoarce locomotiva și o
plimbă până la cealaltă echipă, bate
palma și merge la capătul șirului.
Observarea
Jocul se termină când toți copiii au comportamentului
plimbat locomotiva și ambele echipe copiilor.
au făcut schimb de locuri.

Jocul

5.Încheierea Se vor face aprecieri asupra modului Conversaţia Aprecieri verbale


activităţii în care preşcolarii au participat la
activitate.
Anexa1

Scrisoare de la Thomas
Dragi copii,

Am auzit că voi sunteţi foarte isteţi şi descurcăreţi şi de aceea v-am adus o mulţime de surprize
care vă vor ajuta la jocul pregătit de doamna educatoare.

Să fiţi cuminţi, să ridicaţi mânuţa când vreţi să vorbiţi deoarece la final am o surpriză pentru voi.

Cu drag,
Thomas

Trenulețul (cântec)

Ce se aude-n depărtare

Parc-ar fi un trenuleț

Roșu cu buline albe

Foarte vesel și cochet.

Noi ne plimbăm
Și ne distrăm

Noi ne plimbăm

Cu trenulețul ne plimbăm.

Cinci vagoane are în spate

Ce-i așteaptă pe copii

Vrea să-i ducă la plimbare

Să le spună poezii.

Noi ne plimbăm

Și ne distrăm

Noi ne plimbăm

Cu trenulețul ne plimbăm.

Trenulețul zice-n grabă

Dragi copii, hai să plecăm

Până nu se lasă seara

Și pe drum să înnoptăm!

Noi ne plimbăm

Și ne distrăm

Noi ne plimbăm

Cu trenulețul ne plimbăm.

Anexa 3
Ghicitori
„Roți, volan, caroserie,
Îl cunosc chiar dintr-o mie
Numai tata îl conduce
La plimbare când ne duce”
(Autoturism/ Mașina)

Cerul larg îi este drum


Vuiește și lasă fum.
Pasăre de fier ce zboară,
Toţi copiii ies pe-afară.
Ana-i strigă lui Ion:
- Vin’ să vezi un......!
(Avion)

Pe șine aleargă întins spre zări,


Și are roți, ferestre, uși și scări.
Un mecanic îl conduce
În vacanță el te duce!”
(Trenul)

S-ar putea să vă placă și