Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 05.12.2022

EDUCATOARE:

NIVELUL: Nivel I

GRUPA: Mica

TEMA ANUALA DE INVATARE: “Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim? ’’

TEMA SAPTAMANII: ” Surprizele lui Moș Nicolae”

DOMENIUL DE ACTIVITATE: DEC-educație plastică

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul Estetic și Creativ- dactilopictură

TEMA ACTIVITATII:” Ghetuța lui Moș Nicolae”

MIJLOC DE REALIZARE: pictură

TIPUL ACTIVITATII: Formare și consolidare de priceperi și deprinderi

SCOP:
 Consolidarea deprinderii de a compune ȋn mod original și personal spațiul plastic.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii,copiii vor fi capabili:
Să traseze linii și puncte ȋn obținerea temei, pe baza explicațiilor primite.

Să organizeze spațiul plastic ȋntr-o lucrare echilibrata și expresivă

Să recunoască materialele de lucru.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversația, observația, exercitiul, explicatia, demonstratia, expunerea.


Material didactic: material ilustrativ (planșă model), foi de desen, acuarelă, pahar cu apă

FORME DE ORGANIZARE: frontal


DURATA: 20- 25 minute
BIBLIOGRAFIE : Curriculum pentru învățământul preșcolar,D.P.H, Bucureşti, 2008;
E.Barboni, M. Boșneag, Pictura mai mult ca o joacă, Editura Emia, Deva, 2002
SCENARIUL ACTIVITATII

EVENIMENTUL STRATEGII
CONTINUTUL STIINTIFIC EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE

Moment Asigurarea unui ambient optim pentru


copii:
organizatoric -aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului;
-pregatirea materialelor;
Educatoarea solicită copiilor să adopte o
poziţie corectă pe scăunele pentru a putea
picta corect: spatele drept, mâinile pe masă,
capul drept.
Captarea atentiei Se realizeaza prin prezentarea unei model Observarea
de ghetuță decorată prin dactilopictură chiar comportamentului
de către cadrul didactic. Demonstrația copiilor

Anuntarea temei Educatoarea anunță că la activitatea de Conversatia


si a obiectivelor educație plastică vor decora împreună
pictarea cu ajutorul degetelor, ghetuța lui Explicatia
Moș Nicolae.

Se prezintă copiilor materialele de lucru în Explicatia


vederea recunoașterii și selectării lor cât și
modelul lucrat de ȋnvățătoare.

Se explică și se demonstrează copiilor Explicatia


tehnica de redare a formelor de dimensiuni
și culori diferite utilizând pata de culoare.
(pata de culoare se obține când culoarea Observarea
este fluidă”) comportamentului
Demonstratia copiilor
Educatoarea execută ȋmpreună cu copiii,
Desfasurarea exerciții de ȋncălzire a muschilor mici ai Exercitiul
actiunii mâinii:”Ȋnchidem și deschidem
pumnul”’;”Cântăm la pian”, “Morișca”.

Se reactualizeză cunoștințele legate de


folosirea culorilor, a apei. Demonstrația

Se formulează cerințe privind repartizarea


elementelor ȋn spațiul plastic cât și
respectarea regulilor de redare a
elementelor plastice demonstrate.(ANEXA Observarea
1) comportamentului
Obtinerea copiilor
performantei Se acordă sprijin individual sau colectiv Explicația
după caz.

Reamintesc copiilor necesitatea respectării Observarea


ordinii și curățeniei în spațiul de lucru. comportamentului
Copiii execută tema propusă cu respectarea verbal si nonverbal
indicațiilor și sugestiilor educatoarei.

Incheierea
activitatii Conversația
Aprecieri verbale
Se fac aprecieri finale, individuale si
colective. Copiii vor fi recompensați cu un
medallion ȋn forma ghetuței Moșului.
ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și