Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Educatoare:
Tema anuală: Când/cum şi de ce se întâmplă?
Domeniul eperiențial: DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV (D.E.C.)
Disciplina: Educație plastică
Tema plastică: Forma, element de limbaj plastic
Subiectul aplicativ: Coșul cu ouă de Paști!
Tipul activității: consolidare de cunoștinte si deprinderi
Tehnica de execuție- acuarela
.2019
Grupa: Mijlocie (nivel I)
Tema uală: Când/cum şi de ce se întâmplă?
Domeniul eperiențial: DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV (D.E.C.)
Disciplina: Educație plastică
Tema plastică: Forma, element de limbaj plastic
Subiectul aplicativ: Coșul cu ouă de Paști!
Tipul activității: consolidare de cunoștinte si deprinderi
Tehnica de execuție- acuarela
Obiective cadru:
Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene, picturi,
modelaje;
Realizarea unor corespondenţe între diferitele elemente de limbaj plastic şi
forme, obiecte din mediul înconjurător (natură, artă şi viaţa socială);
Obiective de referință:
-să obţină efecte plastice, forme spontane și elaborate prin tehnici specifice
picturii;
-să compună în mod original şi personal spaţiul plastic.
Obiective operaționale:
-să utilizeze corect instrumentele și materialele de lucru puse la dispoziție;
-să organizeze cât mai unitar spațiul plastic într-o lucrare prin prelucrarea
formelor spontane sau elaborate;
-să descrie lucrările proprii sau ale celorlalți copii ținând cont de aspectul lor
si de criteriile de evaluare enunțate de educatoare;
 Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstația,
exercițiul, aplicatia practica, Turul galeriei.
Mijloace de învățare:
-Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), cărți de
specialitate, albume, planșe cu imagini suport etc.
-planșe de bloc, acuarele, pensule, creioane colorate, carioci,
suport pentru apă, șervetele etc.
Forme de organizare: frontală, individuală
Evaluare: La începutul activității se va verifica cunoștințele
dobândite de către copii în activitățile anterioare, iar la sfârșitul
activității impreună cu copiii vom evalua lucrările realizate.
 Bibliografie:
Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani;
Ion N. Șușala „Curs de desen,culoare , modelaj, compoziție si
metodică, București, 1999, Editura Fundatiei „Romania de
Mâine”;
„Educatie plastică” Manual pentru clasa a V-a, Editura Teora;
CAPTAREA ATENȚIEI

ACTIVITATEA -copiii sunt anunțați ca vor desfășura activitatea de Ed. plastică la centrul de
PROFESORULUI lucru „Artă”;
-educatoarea arânjează la centru tematic un coșulet cu ouă colorate;
-îi intreabă pe copii dacă si lor le-ar placea să picteze un coș cu ouă;

ACTIVITATEA -copiii sunt atenți;


ELEVULUI -copiii iși manifestă dorința de a participa la activitate;

STRATEGII Explicația
DIDACTICE Conversația
Frontală

REACTUALIZAREA CUNOȘTINȚELOR
ACTIVITATEA copiii sunt întrebați dacă iși mai amintesc ce au lucrat în activitatea
PROFESORULUI anterioară;
-li se reamintește modul în care trebuie să folosească corect instrumentele și
materialele de lucru, că trebuie sa aibă o poziție corespunzătoare pe scăunele
și să păstreze ordine la măsuțe.
ACTIVITATEA -copiii spun că au pictat suprafețele unor forme date cu pensula și s-au jucat
ELEVULUI obținând diferite forme cu ajutorul unor tehnici noi de lucru (monotipia,
dirijarea culorii, prin suflarea liberă sau printr-un tub, stropirea cu pensula pe
foaia umedă sau uscată, prin imprimarea cu ajutorul unor materiale textile
îmbibate cu una sau mai multe culori);
STRATEGII Explicația;
DIDACTICE Conversația
Frontală
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
MOMENTUL ORGANIZATORIC

ACTIVITATEA -introducerea copiilor in sala de grupă;


-se face prezența;
PROFESORULUI -se amenajează centrul de lucru „Artă” cu materialele necesare
desfăsurări activități de Ed,. Plastică
(acuarela, pensule, pahar cu apă, servețele, planșe de bloc)

ACTIVITATEA -ajută la amenajarea centrului, așezarea scăunelelor, distribuirea


materialelor pe măsuțe
ELEVULUI

METODE Conversația
Frontală
EVALUARE
ANUNȚAREA NOII TEME ȘI A SUBIECTULUI APLICATIV

ACTIVITATEA PROFESORULUI Educatoarea anunță:


Tema plastică: Forma, element de limbaj plastic -Forma elaborată- ( tema plastică va fi anunțată pe
ințelesul copiilor)
Subiectul: Coșul cu ouă de Paști
-oferă sugestii de folosire optimă a materialelor de lucru;

ACTIVITATEA ELEVULUI -copiii sunt atenți la indicatiile educatoarei si cer unele lamuriri;

STRATEGII DIDACTICE Explicația


Conversația
Frontală

TRANSMITEREA NOULUI CONȚINUT

ACTIVITATEA PROFESORULUI -se prezintă lucrări ale altor copii sau imagini din albumele de artă plastică;


-copiii sunt puși în situația de a identifica câteva forme plastice (pomi, case, nori, soare etc.) și să le
descrie folosind criterii precum: formă, culoarea, mărimea, impresii și sentimente;
-se discută modalitatea de realizare a subiectului aplicativ după ce li s-a prezentat modelul;
-se remarcă elementele care compun lucrarea;
-se explică și se demonstrează modalitatea de realizare a temei propuse;
-se discută despre modelul prezentat cu scopul de a aprofunda tehnica de realizare a lucrării;

ACTIVITATEA ELEVULUI -copiii sunt atenți la indicatiile educatoarei si cer unele lamuriri;

STRATEGII DIDACTICE Explicația


Conversația
Frontală
TRANSMITEREA NOULUI CONȚINUT
ACTIVITATEA -urmarește buna desfașurare a activităîii;
PROFESORULUI -indrumă, ajută, intervine în cazul în care este necesar;
-aplică tratarea diferențiată oferind sarcini mai usoare copiilor cu vârsta mai mică, in functie de personalitatea si ritmul de dezvoltare al acestora;
-ofera feed-back ori de cate ori estee nevoie pentru a intari increderea copiilor in fortele proprii;

ACTIVITATEA ELEVULUI -urmareste buna desfasurare a activitatii;


-indruma, ajuta, intervine in cazul in care este necesar;
-aplica tratarea diferentiata oferind sarcini mai usoare copiilor cu varsta mai mica, in functie de personalitatea si ritmul de dezvoltare al acestora;
-ofera feed-back ori de cate ori estee nevoie pentru a intari increderea copiilor in fortele proprii;

STRATEGII DIDACTICE lucreaza urmarind subiectul aplicativ;


EVALUARE -cer unele lamuriri si ajutorul educatoarei.

EVALUAREA FINALĂ
ACTIVITATEA -prin metoda Turul galeriei, copiii vor merge să observe lucrările realizate;
PROFESORULUI -se va realiza o mini expoziție cu lucrările copiilor;
-se fac aprecieri generale asupra modului în care au respectat criteriile de realizare a lucrărilor, a modului în care s-au comportat pe parcursul
activității.

ACTIVITATEA ELEVULUI -observă și fac unele aprecieri cu modul în care au fost realizate;
-devin conștienți de atingerea obiectivului propus prin autoevaluare;

METODE Turul galeriei,


EVALUARE Explicația, Conversația
Frontală și individuală
Va multumim !

S-ar putea să vă placă și