Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

pentru activitatea integrată ”Învățăm de la Albastru ”

Propunător:
Unitatea de învăţământ:
Data: 23.11.2022
Nivelul de vârstă/ Grupa:I / mică
Tema anuală de studiu:„Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema săptămânii: „În lumea culorilor”
Tema activităţii integrate: ,,Învățăm de la Albastru”
Elemente componente ale activităţii integrate:
ADP - ÎD: Albastru – culoarea cerului și a apelor – citire imagini, convorbire + prezența+ calendarul naturii
ADE – DȘ – Cunoașterea mediului – Curcubeul + Tricolorul (experiment)
DEC – Educație plastică : Steagul țării (colorare)
ALA 2: Hora Unirii – dans popular
Scopul activității: însușirea informațiilor și cunoștințelor referitoare la culoarea albastră și modalităților de obținere a altor culori utilizând
această culoare
Obiective operaţionale:
- să recunoască culoarea albastru;
- să indice obiecte de culoare albastră din sala de grupă;
- să recunoască, culoarea albastră dintr-un șir de culori;
- să indice cele trei culori ale steagului României;
- să participe cu interes la experimentul prezentat;
- să respecte spațiul plastic primit;
- să respecte ordinea celor trei culori ale staegului țării
- să execute pașii de dans învățați anterior.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: expunerea, conversaţia, explicaţia,problematizarea, experimentul, exerciţiul, observația, experimentul,
demonstrația;
Resurse materiale: planșe, pahare transparente, cu apă, colorant roșu, galben și albastru, șervețele albe de hârtie, ulei, spirt, foi, creioane
colorate, laptop, boxe.
Forme de organizare:frontal,pe grupe,individual.
Durata: 60 minute
Bibliografie:
1. Curriculum pentru educație timpurie – 2019

Scenariul activităţii

Copiii vor fi așezați în formă de semicerc pentru Întâlnirea de dimineață. Educatoarea prezintă noua culoare , culoarea acestei zile,
albastru. Se vor purta discuții despre această culoare, se vor indica obiecte de culoare albastră din sala de grupă și din mediul înconjurător, se va
face prezența și se va completa calendarul naturii. Se vor prezenta cateva versuri din Cantecul Culorilor, specifice culorii albastru, apoi se vor
cânta și versurile pentru culorile roșu și galben. Tranziția spre următoarea activitate se va face prin cântecelul ”Bat din palme....”.
Educatoarea va prezenta copiilor materialele necesare experimentului: pahare transparente din plastic, colorant alimentar, șervețele de hârtie,
ulei, spirt. Primul experiment va consta în umplerea a trei pahare cu apă, iar împreună cu alte trei pahare goale vor fi așezate în cerc, respectând
ordinea: un pahar cu apă, un pahar gol. În primul pahar vor fi puse cîteva picături de colorant roșu, în următorul colorant galben, iar în ultimul
colorant albastru. Dintr-un pahar în altul vor fi puse șervețele de hărtie rulate, care vor face posibil transferul apei din paharele pline în paharele
goale și combinarea culorilor, obținând unele noi. Până se realizează transferul apei, se trece la cel de-al doilea experiment ce implică folosirea
unui lichid albastru: într-un pahar cu apă colorată în roșu se adaugă ulei, iar mai apoi spirt. Se observă că cele trei lichide nu se amestecă
deoarece au densități diferite, iar cele trei culori formează chiar steagul României. Se observă că primul experiment a avut succes, apa a fost
transferată și în paharele goale, obținându-se noi culori. Se poartă discuții depsre culorile obșinute, combinațiile de culori folosite și faptul că
aceste lichide (apa colorată) s-au amestecat, având acceași densitate. Se trece ușor spre activitatea de educație plastică, se discută despre cele trei
culori are tricolorului, despre semnificația lor și despre faptul că se apropie ziua României, când steagul va fi fluturat cu mândrie de către români.
Preșcolarii vor trece la măsuțe unde vor avea pregatite fișe cu forma steagului, pe care îl vor colora corespunzător. Se vor face exerciții de
încălzire a mânuțelor , se va prezenta lucrarea model și vor trece la realizarea lucrărilor. După terminarea lucrărilor, acestea vor fi analizate și
apreciate de educatoare și preșcolari, iar apoi vor participa la o horă pe melodia cântecului Hora Unirii.
Nr Etapele Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare/ metode
crt. activităţii Metode și Mijloace de indicatori
procedee învățământ
1. Captarea Captarea atenției copiilor se realizează cu ajutorul Povestirea
atenției Expunerea
Conversația

2. Reactualizarea Se va purta o discuție cu preșcolarii referitoare la culorile Conversația Planșe Proba orală:
cunoștințelor învățate anterior Expunerea Obiecte din sala identificarea
Exercițiul de grupă răspunsurilor
corecte

Anunţarea Se comunică tema și obiectivelor activității pe înțelesul Expunerea


3. temei și a copiilor și într-un mod atractiv. Conversația
obiectivelor
Se vor prezenta materialele necesare desfășurării activității, Conversația Pahare
Prezentarea educatoarea va realiza cele 2 experimente explicând etapele și Expunerea Apă
4. conținutului și rezultatele obținute Explicația Colorant
dirijarea Demonstrația alimentar
învățării Problematizarea Șervețele de
hârtie
Ulei
Spirt

5. Se va realiza tema propusă: Steagul tricolor, în cadrul DEC,


educație plastică, prin selectarea materialului și executarea Fișe de lucru
Obţinerea individuală a lucrării. Creioane Proba practică:
performanţiei * Prezentarea modelului educatoarei; Expunerea colorate realizarea lucrărilor
* Demonstrarea tehnicii de lucru; Explicația individuale,
* Efectuarea de exerciţii de mişcare a muşchilor mici ai Demonstrația demonstrând
mâinii; originalitate;
* Executarea temei de către copii

Cu lucrările obținute se va realiza o expoziție.


6. Evaluarea Aprecierea modului
În încheierea întregii activități copiii vor executa Hora Unirii Laptop de executare a
pe cântecul cu același nume. Boxe pașilor de dans în
concordanță cu
ritmul melodiei.

S-ar putea să vă placă și