Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

DATA: 20.03.2015
EDUCATOARE: PDURE VASILICA ROXANA
GRUPA: mare
ACTIVITI DE NVARE:ADP-ALA-ADE
TEMA:
ADP:ntlnirea de diminea
Rutine i tranziii: Ca s fim copii voinici,Ridichea-cntec, Ridichea uriadramatizare
ALA:TIINE:Coulee cu 1-5 ridichi;
BIBLIOTECA:Din jumti ntregul;
ART:Colorm ridichi
ADE:DLC:Ridichea uria-povestea educatoarei;
DPM:Aruncarea i prinderea mingii cu ambele mini la nivelul pieptului;Joc
dinamic:Prinde ridichea;
FORMA DE REALIZARE:activitate integrat
FORMA DE ORGANIZARE:pe grupuri, frontal;
TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi i deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE:lectura educatoarei,exerciii fizice;
DURATA:o zi
LOCUL DESFURRII: Sala de grup;
SCOPUL ACTIVITII:mbogirea vocabularului,consolidarea cunotinelor despre
legumele de primvar, formarea i exersarea deprinderilor de prindere i aruncare a
mingii
OBIECTIVE OPERAIONALE:
ADP: - s poarte discuii libere pe baza temei alese la ntlnirea de diminea;
- s recite poezia n timp ce imit micrile sugerate de textul acesteia;
- s interpreteze cntecul n grup cu voce natural;
- s interpreteze rolurile personajelor din poveste respectnd firul desfurrii
aciunii;
ALA: tiine: - s recunoasc i s denumeasc legume timpurii;
- s numere n limitele 1-5;
- s fac corespondena ntre cifr si cantitate;
Biblioteca: - s recunoasc legume de primvar;
- s reconstituie ntregul din jumti;
- s despart n silabe cuvintele ce denumesc legume de primvar;
Art: - s denumeasc ridichea;
- s foloseasc culori corespunztoare ca s coloreze ridichea ;
- s finalizeze lucrarea;
- s fac aprecieri asupra propriei lucrri ct i asupra lucrrilor colegilor;
ADE: DLC: - s asculte cu atenie povestirea educatoarei pentru a sesiza succesiunea
momentelor aciunii i mesajul transmis prin textul literar;

- s expun cu ajutorul imaginilor i al ntrebrilor principalele momente


ale povestirii;
- s raspund la ntrebrile adresate de ctre educatoare utiliznd
propoziii clare i corecte din punct de vedere gramatical;
- s nteleag mesajul transmis de textul literar;
- s recunoasc personajele povestirii;
DPM: - s execute variante de mers i alergare
- s execute exerciii de nclzire a principalelor grupe musculare;
- s arunce mingea cu ambele mini de la nivelul pieptului;
- s prind mingea cu ambele mini la nivelul pieptului;
- s dovedeasc spirit de competiie i fayr-play n timpul jocului;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE:conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul,
problematizarea, trierea aseriunilor,turul galeriei
MATERIAL DIDACTIC:ppu marionet,ridichi din hrtie, coulee, cifre, creioane
colorate, foi de hrtie, lucrare model, jetoane cu legume i fructe, plane din poveste,
jucrii de plu,mingi,palete verzi i roii,
BIBLIOGRAFIE:
1. ,, Activitatea integrata din gradinita , ed. Didactica Publishing House,
2008
2.,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor , de la 3 la 6/7 ani,
M.E.C.T. 2008

SCENARIUL ZILEI:
n cadrul ntlnirii de diminea are loc salutul, completarea calendarului naturii,
prezena, mprtirea de grup unde copiii vor discuta despre tema aleas cu o zi

nainte.La activitatea de grup vom interpreta poeziaCa s fim copii voinici.Copiii vor
imita micrile sugerate de textul poeziei.
Pornind de la o scurt discuie despre sntate vom ajunge la tema sptmnal
Legume de primvar.n cadrul noutii zilei se va ivi o feti care-i va ruga pe copii s-l
ajute pe bunicul ei.
i voi anuna pe copii c astzi vom asculta o poveste s vedem ce anume dorete
bunicul fetiei, ne vom juca cu ridichi, le vom numra, vom colora ridichi, ne vom juca cu
mingi si multe alte jocuri plcute i distractive.
Le voi citi copiilor povestea Ridichea uria,le voi prezenta apoi sectoarele de
lucru unde voi explica i demonstra etapele de lucru.
Trecerea de la DLC la DPM o voi face prin cntecul Ridichea.
Se va realiza tema de la DPM ,jocul dinamic.
La obinerea performanei vom juca jocul Adevrat sau fals folosind metoda Trierea
aseriunii.
n ncheierea activitii vom dramatiza povestea Ridichea uria.

NR
CRT.
1.

EVENIMENTUL
DIDACTIC
Captarea ateniei

CONINUTUL
TIINIFIC
O voi face nc din

STRATEGII EVALUARE
DIDACTICE
Conversaia
Observarea

2.

Comunicarea
obiectivelor i a
temelor activitii

cadrul ntlnirii de
diminea cnd va veni
n vizit o
feti(ppu) care i va
ruga pe copii s-l ajute
pe bunicul ei cu
legumele de primvar.
Fetia a uitat ns cum
se numete acea legum
i le d indicaii
copiilor despre forma i
culoarea acesteia pn
cnd ei vor ghici c e
vorba despre ridiche.
Astzi copii vom
asculta povestea
Ridichea uria, ne vom
juca cu ridichi
colorndu-le,
numrndu-le,i vom
arta fetiei mai multe
legume de primvar ,
le vom denumi astfel
nct aceasta s nu le
mai ncurce, ne vom
juca cu mingea
nvnd s-o aruncm
de la unul la altul ca i
cum am arunca i
prinde ridichi uriae,
vom cnta i ne vom
juca de-a personajele
din poveste.

Explicaia

Ppu
marionet

Explicaia

comportamentelor
copiilor

3.

Dirijarea nvrii
prin abordarea
integrat a
coninutului
nvrii

Voi prezenta
coninutul povetii
clar,coerent i
expresiv,folosind un ton
i o mimic adecvat
modelndu-mi vocea
pentru a imita
personajele,
nuannd astfel
expunerea n funcie de
strile afective pe care
le implic povestirea.
Cu ajutorul intrebrilor
copiii
vor
expune
coninutul
povestirii
conform
planului
principal de idei redate
prin imagini.
1. Primvara, moul
sdete legume.
2.
Mosul
gsete
ridichea uria, vrea s
o duc acas dar nu
reuete s o scoat din
pmnt.
3. Moul o cheam pe
bab s l ajute s
scoat ridichea, dar ei
nu reuesc.
4. Baba o cheama pe
fata lor s i ajute s
scoat ridichea, dar nu
reuesc.
5. Fata l cheam pe
cel s i ajute s
scoat ridichea, dar nici
aa nu reuesc.
6. Celul o cheam pe
pisic s i ajute, dar
degeaba vine i pisicua
c tot nu reuesc s
scoat ridichea cea
uria din pmnt.
7. Pisicua il cheam pe
oricel s i ajute s
scoat ridichea uria

Expunerea

Plane din
poveste

Conversaia

Conversaia

Observarea
comportamentelor

din pmnt i ca prin


minune aceasta iese.
Vom purta o scurt
conversaie
despre
personajele
povestirii.Copiii le vor
identifica pe plane.
Voi insista pe mesajul
educativ al povestii
Unde-s multi puterea
creste.
O vom invita pe
feti s ne nsoeasc la
sectoarele
de
activitate.Voi explica i
demonstra pe rnd
fiecare sarcin de lucru.
TIINE:avei
pe
msue
ridichi
i
coulee pe care sunt
lipite cifre, voi trebuie
s numrai ridichile i
s punei n coulee
attea ridichi cte arat
cifra de pe coule;
BIBLIOTECA:pe
msu sunt mai multe
cartonae cu jumti
de legume, voi trebuie
s cutai jumtile
potrivite pentru a forma
ntregul, s denumii
acea legum i s
desprii cuvntul n
silabe.
ART:copii
care
doresc s se joace la
acest sector vor trebui
s denumeasc legume
de pe fi iar apoi ,dup
ce
vom
executa
exerciii de nclzire a
muschilor
mici
ai
minii,s
coloreze
folosind
culorile
corespunztoare.

Plane din
poveste

Explicaia
Demonstraia

-numr ridichile,
-fac corespondena
ntre cifr i
cantitate

-realizeaz ntregul
din jumti
-denumesc
legumele
-despart cuvintele
n silabe

-coloreaz ridichi
-folosesc culorile
corespunztoare

Copiii lucreaz
fiecare la sectorul ales,
m voi plimba printre
ei, voi da indicaii i
voi acorda ajutor acolo
unde este cazul.Copiii
se pot muta i la alt
-realizarea
sector dup ce au Turul galeriei sarcinilor
rezolvat sarcina data.
La fiecare sector vom
alege
un
reprezentant .Copiii se
plimb
la
fiecare
sector ,cei care doresc
vor pune ntrebri
reprezentantilor grupei
despre modul n care au
realizat
lucrrile,vor Exerciiul
aprecia propriile lucrri
precum i pe cele ale
colegilor.
Conversaia
Vom interpreta cntecul
Ridichea
- Vrei s ne jucm
acum un joc de-a
ridichile uriae?
Vom trece la realizarea
activitii de educaie
fizic

Prile
leciei
a)Partea
pregtitoare

Evenimentul Coninut tiinific


didactic
Moment
Adunarea
organizatoric Alinierea
Verificarea strii de
sntate i a
echipamentului
Salutul
Anunarea temei
Exerciii de front i de
formaii

Dozare Formaii i indicaii


metodice
n linie pe un rand

Pregtirea
organismului
pentru efort

Influenarea
selectiv a
aparatului
locomotor

Variante de mers i de
alergare(pe loc i din
deplasare):
-mers n caden pe
loc,din deplasare
-mers pe vrfuri cu
braele sus;
-mers pe calcie cu
minile la spate;
-alternare mersalergare-mergi cum bat;
-alergare uoar;
-alergare cu genunchii
sus;
-alergare cu pendularea
gambei napoi
-alergare de vitez

Ex 1 Privim
cerul,privim pmntul
PI:stnd ,minile pe
olduri
T1-T3-aplecarea
capului pe spate,
privirea sus
T2-T4 -aplecarea
capului nainte,privirea
n pmnt
Ex2:Palma sus, palma
jos
PI:stnd minile ntinse
lateral
T1:rsucirea palmei n
sus
T2:rsucirea palmei n
jos
Ex3:Zboar fluturii
PI:stnd deprtat,
mainile pe lng corp
T1-ridicarea braelor n
sus lateral
T2- coborrea braelor
pe lng corp
Ex 4: Balansoarul

In coloana cte unul


n jurul slii

x10m
x
10m
n coloan cte unul
pe diagonala slii
1/3 x
10m
1/3 x
10m
x
10m
2x4t

4x2t

3x4t

4x2t

Formaie de
gimnastic

PI: stnd departat,


minile pe olduri
T1-T2:aplecarea
trunchiului cu arcuire
spre dreapta
T3-T4: aplecarea
trunchiului cu arcuire
spre stnga;
Ex 5:Legnm ppua
PI:stnd deprtat,
braele ndoite la
nivelul pieptului;
T1-T2:rsucirea
trunchiului cu arcuire
spre dreapta;
T3-T4:rsucirea
trunchiului cu arcuire
spre stnga;
Ex 6:Culegem flori
PI:Stnd deprtat
T1-T3:ndoirea
trunchiului nainte cu
ducerea braelor jos;
T2-T4:revenire la PI;
Ex 7:Uriaii i piticii
PI: Stnd
T1:ridicare pe vrfuri
cu ducerea braelor sus;
T2:lsare n ghemuit
,braele cuprind
genunchii;
Ex 8: Sari minge sari
T1-T4:sritur pe
vrfuri pe ambele
picioare.

b)Partea
Formarea i
fundamental consolidarea
deprinderilor

Le voi explica i
demonstra copiilor
modul n care arunc

3x4t

3x4t

4x2t

3x4t

2-3x

motrice de
baz

mingea cu ambele
mine de la nivelul
pieptului,prin
mpingere-braele
ndoite la nivelul
pieptului cu palmele
spre minge-arunc
mingea prin mpingere
spre un copil.n
momentul n care prind
mingea o atept cu
braele nainte,palmele
desfcute,o apuc i o
3x
aduc la piept.Voi
demonstra de 2-3 ori cu
2-3 copii.
Voi mpri copiii n
dou grupe, aezate fa
n fa,exerciiul se va
desfura sub form de
tafet suveic,dup ce
copilul a aruncat
mingea se va aeza n
spatele grupei.
Jocul dinamic:
5-6x
Copiii se vor aeza n
cerc,mingea va trece
din mn n mn n
timp ce se vor recita
urmtoarele versuri:
Un, doi ,trei,
Ridichea uria o vrei? 3-4x
Patru, cinci, ase,
Minile noastre-s
voioase,
apte, opt, nou,
ine cu minile
amndou,
i acum zece:
N-o lsa s plece !
Copilul n mna cruia
a rmas mingea la
sfritul poezioarei va
arunca mingea
colegului din fa,cu
ambele mine de la

-respectarea regulilor
jocului

c)Partea de
ncheiere

4.

5.

6.

Revenirea
organismului
dup efort

nivelul pieptului.
Mers n coloana cte
unul n jurul slii cu
exerciii de respiraie

1-2 x
10m

ncheierea
Alinierea,aprecieri i
activitaii
recomandri
Obinerea
Le propun copiilor s
Trierea
performanei jucm un joc,Fals sau
aseriunilor
adevrat.Copiii sunt aezai
pe scunele n semicerc,
fiecare copil primete dou
palete una de culoare verde,
una roie.Urmrind planele
din poveste copiii vor trebui
s rspund la ntrebri
radicnd paleta verde pentru
rspunsul ;adevarat; i cea
Palete verzi
roie pentru rspunsul ;fals; Palete roii
-Povestea se numete
Ridichea uria?
-Moul a scos singur
ridichea?
-Baba a chemat celul n
ajutor?
-Celul a chemat pisica n
ajutor?
-Pisica a chemat oricelul n
ajutor?
-Moul,baba,
fetia,celul,pisica i
soricelul strigau HeiRup,Hei-Rup?
Asigurarea
-Am vzut c ai fost foarte Dramatizarea
feed-backateni la poveste i tii tot
ului
ce s-a ntmplat,nu vrei s
ne jucm de-a personajele
din poveste?
Copiii ii vor alege
personajele pe care vor s le
interpreteze.Vom repeta de
2-3 ori .
ncheierea
activitii

Voi face aprecieri asupra


modului n care s-a

conversatia

-imitarea
personajelor din
poveste

Observarea
comportamentelor

desfurat activitatea.Fetia
va face i ea aprecieri
asupra activitii copiilor i
le va mpari recompense.

S-ar putea să vă placă și