Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

DATA: 16.02.2015
PROFESOR PENTRU NVMNTUL PRECOLAR: Pdure Vasilica Roxana
GRUPA: mare
TEMA ZILEI: n lumea povetilor
TEMA ACTIVITII: Cutiua cu surprize
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL ACTIVITII: evaluare de cunotine;
DOMENIUL EXPERIENIAL: Domeniul Limb i Comunicare Educarea limbajului
SCOP: consolidarea cunotinelor despre povetile i personajele din povetile cunoscute
exersnd un limbaj corect din punct de vedere gramatical.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1-s recunoasc povestea din crile prezentate, enumernd personajele acesteia i autorul;
O2-s rspund correct la ghicitorile adresate de cadrul didactic;
O3-s identifice personajele pozitive i pe cele negative din povetile nvate;
O4-s respecte cerinele educatoarei pentru a desfura jocul cubului;
O5-s rezolve fia de lucru cu atenie respectnd cerinele.
SARCINA DIDACTIC:
-identificarea personajelor i a povetilor pe baza imaginilor i a replicilor personajelor;
-realizarea unui ciorchine cu siluetele personajelor pozitive i negative din poveti.
REGULA JOCULUI:- copilul care a fost atins cu bagheta fermecat va rezolva o sarcin,
astfel echipa din care face parte va fi recompensat.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, bagheta fermecat, ntrecerea, ghicirea, aplauzele, limitarea
timpului, mnuirea materialelor.
STRATEGIA DIDACTIC
METODE I PROCEDEE DIDACTICE: conversaia, explicaia, observaia, lectura
educatoarei, exerciiul, ciorchinele, cubul.
MATERIALE DIDACTICE: cutia cu surprize, cri cu poveti, panou, jetoane cu personaje

din poveti, replici ale personajelor, bagheta, plicuri cu ntrebri, scrisoarea, ecusoane, carton
pentru realizarea ciorchinelui, cubul, fie de lucru.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
DURATA: 30 MIN
BIBLIOGRAFIE:
- Breben Silvia, Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela Metode interactive de grupghid metodic, Editura Arves, 2002;
- Curriculum pentru nvmntul precolar ( 3-6/7 ani ), M.E.C.I. 2008;
-Internet www.didactic.ro.

Desfurarea activitii
Nr.
crt.
1.

Evenimentul

Coninutul didactic

didactic
Moment

Crearea condiilor necesare unei desfurri a

organizatoric

activitilor:

Strategia

Evaluare

didactic

-aerisirea slii de grup,


-aranjarea mobilierului,
-pregtirea materialului,
2.

Captarea

-intrarea ordonat a copiilor n sala de grup.


Captarea ateniei se va realiza prin aducerea

ateniei

unui colet, a unei scrisori i a unei baghete


magice. Educatoarea adreseaz copiilor
urmtoarea ntrebare:

Frontal

-De la cine credei c sunt aceste obiecte?

Conversaia

Copiii nu vor ghici rspunsul iar educatoarea


va citi scrisoarea.
3.

Anunarea

Dragi copii,

Lectura

Interesul

temei i a

Trecnd pe lng grdinia voastr am auzit c

educatoarei

pentru

obiectivelor

suntei mari iubitori de poveti. De aceea m-am

coninutul
2

gndit s v trimit acest colet i aceast baghet

scrisorii.

asemntoare cu a mea. S tii c sunt foarte


curioas s aflu ct de multe cunotine avei
despre poveti i personajele acestora. De aceea
v-am pregtit mai multe surprize pe care sper
s le putei descoperi, dar nu oricum ci numai
dac vei trece peste probele mele jucndu-v
un joc care se numete Cutiua cu surprize.
Sunt sigur c vei reusi! Doamna educatoare
v va explica regulile jocului, voi s fii ateni
i s o ascultai.
Cu mult drag,
4.

Reactualizarea

Zna Povetilor
Ia spunei-mi voi mie ce poveti cunoatei?

cunotinelor

(Alb ca Zpada i cei apte pitici,

Converaia

Cenureasa, Pungua cu doi bani, Scufia

Aprecieri
verbale

Roie, etc.)
Educatoarea aprob mirat rspunsurile
copiilor i spune c acum ar vrea s nceap
jocul propus de Zna Povetilor, pentru ai arta
acesteia ct de multe cunotine avei despre
5.

Desfurarea

poveti.
Explicarea jocului

activitii

Voi mpri copiii n dou grupe, fiecare grup


avnd n piept ceva ce i va diferenia de

Frontal

cealalt grup. Le voi explica copiilor c pentru Explicaia


a putea deschide coletul trimis de Zna
Povetilor, fiecare echip va trebui s rezolve
corect sarcinile trimise de aceasta pentru a
putea deschide mai apoi cutia cu surprize.
Cnd voi spune:
Cu bagheta fermecat,
Eu te voi numi ndat, copilul atins de
baghet va trebui s rezolve sarcina propus.
3

Pentru fiecare rspuns corect voi pune ntr-un


coule cte o bulin. n cele ce urmeaz se va
citi coninutul plicului de pe cutie i li se va
explica copiilor c nu vom putea deschide cutia
dect dac vom trece peste urmtoarea prob.

Individual

Jocul de prob
Privii cu atenie imaginile pe care vi le art:

Conversaia

-Cum se numete povestea din care face parte


aceasta imagine?
-De cine este scris aceast poveste?
-Care sunt personajele acestei poveti?
Echipa care va rspunde corect va primi cte o
bulin vesel roie n couleul special pregtit.
Se ofer explicaii suplimentare atunci cnd
este nevoie.
Dup realizarea acestei probe cutia se va
deschide de ctre educatoare sau de ctre doi
copii. n interiorul cutiei se afl o alt cutie
frumos mpachetat i un alt bilet care conine
o alt sarcin:
Cu cubul ne vom juca
Proba 1.

Cubul

Frontal

Pe feele cubului sunt lipite diferite personaje i


bileele din basmele lui Ion Creang. Fiecare
copil este numit cu bagheta magic s arunce
cubul i s rspund la ntrebrile care se afl
pe partea de sus a cubului. Pentru ca ntrebrile
s nu se repete educatoarea va schimba
bileelele deja nimerite.
De exemplu de texte de pe bileele:

Individual
Conversaia

-cu ce sunete ncepe cuvntul lup?


-desparte n silabe cuvntul ied;
-formeaz o propoziie cu personajul din
4

imagine;
-de ce se spune c ursul este pclit de vulpe?
-din ce poveste face parte acest personaj?
Deschiznd cutia constatm c Zna Povetilor
ne-a mai pregtit o surpriz. n cutie s afl o
alt cutie cu un bilet pe ea. Uitndu-ne n plic
gsim mesajul:
Un ciorchine vei forma
Proba 2.
Pe o plan mare se va realiza un ciorchine pe
care copiii vor lipi jetoane cu personajele

Conversaia

pozitive din poveti, i o alt plan cu


personajele negative. La aceast prob o grup
de copii va realiza ciorchinele cu personaje

Pe grupuri

pozitive iar cealalt grup cu personajele


negative. Fiecare rezultat obinut va fi discutat

Explicaia

cu ntreaga grup.
Pentru rezultatele obinute fiecare grup va
primi cte o bulin vesel.
Dup realizarea ciorchinelui deschidem cutia n
care SURPRIZ!!!, gsim o alt cutie, un alt
bilet i un coule cu bilue. Pe acest bilet gsim
mesajul:
Personajul s-l ghiceti, e din cartea
de poveti
Proba 3.
ntr-un coule sunt puse nite bile transparente, Explicaia
n ele avnd cte o ghicitoare. Copiii sunt
invitai cu ajutorul baghetei s aleag o bil, cel
care extrage fiind pus s rspund la ghicitoare.
Dac rspunsul va fi corect echipa din care face
parte va primi o bulin vesel.
Exemple de ghicitori:
5

A fost odat un coco


Care s-a ntors bogat la mo.
(Pungua cu doi bani)
Individual
tiu un urs cu coada-n clete
Care a vrut s prind pete
Conversaia
(Ursul pclit de vulpe)
Vleu cumtr, talpele mele! Te rog
scoate-m c-mi arde inima-n mine!...
Cumtr, m prlesc, ard de tot, mor, nu
m lsa!
(Capra cu trei iezi-lupul)
Da cum s nu!...Dac ai poft de ou,
bate i tu cocoul tu, s fac ou, i-i
mnca, cci eu aa am btut gina, i
iact-o cum ou.
(Pungua cu doi bani-baba)
Fat frumoas i harnic, grijete-m i
cur-m de omizi, c i-oi prinde i eu

Individual

bine vreodat
(Fata babei i fata moneagului-prul)
Na! Ori te ou, ori dute de la casa mea,
ca s nu mai strici mncarea degeaba.
(Pungua cu doi bani-moul)
Pe mama capr o ascult
Ua eu nu o deschid
Ghici oare cine sunt?
(iedul cel mic)
Cnd miros de pete mi-a venit

Conversaia

Eu moart-n drum m-am prefcut,


Ghicii oare cine sunt?
(vulpea)
Ca s-i fac glasul frumos i clar
Lupul s-a dus la ......
(fierar)
Dup o bataie, de fric,
Gina a ouat o .......
6

(mrgic)
Pe un ger foarte cumplit
Vulpea mi la pclit
Fr coad a rmas
i i rde acum n nas!
(ursul)
Ion Creang ne spunea,
C o mam capr avea
Ieziori mititei

Individual

tii ci iezi avea ea???


(trei)
Pentru fiecare rspuns corect echipa din care

Conversaia

copilul face parte l va aplauda. Acolo unde


6.

Evaluarea

este nevoie voi interveni cu ntrebri ajuttoare.


Dup ndeplinirea sarcinilor deschidem i

performanei

ultima cutie n care gsim o plsu cu


ciocolele, fie de colorat cu scene din poveti,
dou diplome i un bileel pe care scrie:
Deschide sculeul abea dup ce vei rezolva

Aprecieri

sarcinile de pe fiele de lucru!

verbale

Fia 1:
1. Ajut-l pe coco s ajung la pungu!
2. Coloreaz imaginile aa cum i place!

Fie de
lucru

Fia 2:
1. Recunoate personajul.
2. Coloreaza cum i place.
7.

ncheierea

Pentru a putea nmna diploma echipei

Diplome

activitii

ctigtoare se vor numra bulinele fiecrei

Stimulente

Aprecieri

echipe, iar echipa cu cele mai multe buline se

Conversaia

verbale

va declara echipa ctigtoare.


Voi face aprecieri cu privire la modul cum s-a
desfurat ntreaga activitate.

S-ar putea să vă placă și