Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lectie

TEMA: Pregătirea pentru viața de adult. Vise si realități. Resurse personale și factori sociali.
Gestionarea resurselor.
DURATA: 45 minute
TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1. Utilizarea diverselor metode de autocunoaştere pentru determinarea propriilor interese, aptitudini şi
competenţe;
2. Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a lua decizii
3. Dezvoltarea abilității de a gestiona viața de adult

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Elevii vor fi capabili :


- să determine nivelul de dezvoltare a propriilor aptitudini ( aptitudinea generală de învăţare,
aptitudinea verbală, aptitudinea numerică, aptitudinea tehnică);
- Să enumere unele meserii cunoscute;
- Să clasifice profesiile în funcţie de domeniile de activitate indicate;
- Să distingă între profesiile noi şi cele depăşite;
- Să coreleze abilităţile personale cu cerinţele profesiei preferate plasînd ecusonul pe planşa
“Lumea profesiilor”
- Să manifeste respect faţă de opţiunile colegilor

STRATEGIA DIDACTICĂ
● Metode şi procedee: conversaţia, brainstorming, lucrul în echipă, comparaţia, autoobservaţia,
prelegerea, analiza
 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
● Mijloace de învăţămînt: fise , chestionare individuale, planşe “Lumea profesiilor”, ecusoane, caietul
dirigintelui, fişă cu textul “Cărămizi pentru o carieră de succes”, planşă “Peştele”, horoscopul
profesional.

NR. ETAPELE CONŢINULTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ


CRT LECŢIEI
DOZARE ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA ELEVILOR Metode şi Forme de Mijloace de
procedee organizare învăţămînt
1. Moment  Se salută elevii  Răspund la salut. conversaţia frontal
organizatoric  Se consemnează absenţele.  Se pregătesc pentru lecţie
(3 minut)  Se asigură condiţiile necesare desfăşurării lecţiei

2. Captarea atenţiei  Se prezintă elevilor o planşă pe care sunt


(3 minute) conversaţia frontal
desenaţi cinci nori. Patru dintre aceştea conţin

informaţii despre noţiunea înscrisă în norul din Elevii ascultă cu atenţie indicaţiile ,
analizează informaţia. individual
centrul planşei. Sarcina elevilor este de a analiza
cu atenţie informaţia de pe planşă pentru a putea
Planşa
descoperi noţiunea ascunsă- “Profesie”
analiza
1nor – Antonime (trîndăveală, lipsă de ocupaţie),
2 nor- Sinonime (meserie, interes)
3 nor – Proverb ( Nu contează ce meserie ai,
contează cu cîtă dragoste o practici)
4 nor- Definiţie (ocupaţie cu caracter permanent pe Descoperă noţiunea ascunsă
“PROFESIE”
care o exercită cineva în baza unei calificări)
3. Comunicarea - Se anunţă subiectul lecţiei “Locul meu în ∙Ascultă cu atenţie explicaţia
temei noi şi a lumea profesiei” şi se precizează că la
obiectivelor această oră elevii vor avea posibilitatea să Frontal
lecţiei determine nivelul de dezvoltare a propriilor
(2 minute) aptitudini, să enumere şi să clasifice unele
meserii cunoscute; să distingă între
profesiile noi şi cele depăşite precum şi să
coreleze abilităţile personale cu cerinţele
profesiei preferate plasînd ecusonul pe
planşa “Lumea profesiilor”

4. Dirijarea Se menţionează faptul că pe parcursul vieţii fiecare Ascultă cu atenţie frontal


învăţării (25 dintre noi se confruntă cu situaţii care ne solicită să
minute) facem o alegere. Una dintre deciziile importante
pentru orice persoană este decizia privind profesia.
Pregătirea profesională permite oamenilor adaptarea
la dinamica tehnologică şi socială şi conduce la
creşterea flexibilităţii şi mobilităţii forţei de muncă.
Avem nevoie de o ocupaţie din diverse motive, cel
mai puternic fiind acela de a ne asigura toate cele
necesare unui trai decent.
În societatea modernă sunt mii de ocupaţii, de Lucrul în
tipuri de locuri de muncă. Ele au fost grupate pe grup
domenii de activitate care cuprind toate nivelurile de Urmăresc cu atenţie sarcina Pe grupe
pregătire profesională.

ACTIVITATEA 1. Notează pe fişe profesiile urmărind


În continuare se propune elevilor să efectueze o să nu se repete
călătorie în lumea profesiilor. Se împarte clasa în Fişe
patru grupe, fiecare grup primind fişe colorate.
Sarcina este de a scrie cît mai multe profesii (o frontal
profesie pe o fişă) timp de 2 minute.
După expirarea timpului se prezintă elevilor planşa
“Lumea profesiilor” în care sunt indicate doar
domeniile de activitate (Industrie, Servicii, Repartizează profesiile pe domenii de conversaţia
Agricultură, Finanţe, Administraţie publică, Comerţ). activitate pe grupe Planşă
Fiecare grup discută timp de 3 minute încercînd să “Lumea
clasifice profesiile notate pe domenii . Elevii din celelalte grupuri urmăresc profesiilor”
Se revine în format frontal, un reprezentant din cu atenţie şi intervin cu completări şi frontal
fiecare grup va plasa fiecare fişă în domeniul corectări.
corespunzător. Astfel va fi completată planşa .
Se mulţumeşte elevilor pentru activitate şi se
precizează faptul că vom reveni la această planşă mai
tîrziu.

ACTIVITATEA 2.
Se propune elevilor jocul « PEŞTELE » Jocul
Pentru a îmbrăca peştele trebuie să înscriem pe didactic
fiecare os cîte o profesie care să înceapă cu una din Planşa
literele cuprinse în cuvîntul « CARIERA ». În partea “PESTELE”
de sus vor fi menţionate profesiile noi, iar în partea Frontal
de jos cele depăşite. Elevii dau exemple de profesii
urmărind cerinţele formulate de
professor.
Împreună cu elevii se identifică profesiile noi şi cele
depăşite pornind de la fiecare literă din cuvîntul
« CARIERĂ » Autoobser-
vaţia

ACTIVITATEA 3 Completează chestionarul


Se propune elevilor un exerciţiu de autocunoaştere.
Fiecare a primit un chestionar structurat pe patru
categorii de aptitudini : Analizează răspunsurile şi îşi
G- aptitudine generală de învăţare calculează punctajul. Individual Chestionar
V- aptitudine verbală Acesta îi situiază pe cinci nivele (anexa 1)
N- aptitudine numerică pentru fiecare tip de aptitudine:
C – aptitudine tehnică (coordonare ochi- mînă) La
fiecare întrebare întrebare elevii vor răspunde ţinînd Nivelul 1: 41-50
cont de faptul că : Nivelul 2: 31-40
1- foarte mult Nivelul3: 21-30
2- mult Nivelul 4: 11-20
3- moderat Nivelul 5: 0-10
4- puţin
5- deloc
Se atenţionează elevii că, cu cît scorul este mai mic comparaţia
cu atît nivelul de dezvoltare a unei aptitudini este mai
mare.
Citesc cu atenţie horoscopul Horoscop
În continuare elevii sunt intrebaţi în ce zodie sunt professional, comparîndu-l cu individual profesional
născuţi pentru a primi un horoscop profesional. Se rezultatele la chestionar. Frontal
oferă elevilor posibilitatea de a compara rezultatele la
chestionar cu cele din horoscop. Se accentuiază faptul
că datele cu adevărat veridice sunt cele din
chestionar. Se iniţiază o scurtă discuţie cu elevii.

6. Fixarea Se oferă elevilor ecusoane sub formă de omuleţi Completează ecusonul Explicaţia frontal Ecusoane sub
cunoştinţelor decupaţi din hîrtie şi se cere elevilor să note pe formă de
Feed back acestea: numele, 2 calităţi personale pe care le posedă individual omuleţi
(7 minute) şi pe care se pot sprijini în alegerea profesiei (a se decupaţi.
vedea rezultatele chestionarului) şi două deprinderi
/abilităţi ce trebuie dezvoltate pentru a practica cu Încearcă să identifice locul
succes profesia dorită. ecusonului pe planşa « Lumea
În final ecusonul trebuie plasat pe planşa “Lumea profesiilor »
profesiilor” discuţia
Se iniţiază o discuţie privind dificultatea completării Participă la discuţii
ecusonului şi plasarea lui pe planşă.
8. Încheierea Se citeşte elevilor textul “Cărămizi pentru o carieră Ascultă cu atenţie prelegerea frontal Fişă cu textul
lecţiei de success” “Cărămizi
5 minute Se apreciază elevii active. pentru o
carieră de
success”

S-ar putea să vă placă și