Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Disciplina: Dezvoltarea personală


Data :
Clasa: VIII-a
Profesor:Bobuțac Cristina

Tema: Oportunitățile și capcanele on-line

Tipul:dobândire de noi cunoștințe

Obiectivele lecției:
O1-să identifice pericolele folosirii internetului;
O2-să deducă avantajele și dezavantajele internetului;
O3-să stabilească limite în ce privește de prieteniile online;
O4 -să aprecieze la justa valoare importanta internetului;.
O5- să constientizeze atît pericolele cît și beneficiile internetului;

Competența:
-aprecierea beneficiilor proiectării carierei în baza unor decizii informate pentru
dezvoltarea personală;

Mijloace:caiet, pix,

Metode: explicația,prezentarea,lucrul în grup,jocul didactic.


Desfăşurarea activităţii

Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode


lecţiei Lecţ elevului Proced.
Moment - consemnează absenţele; - răspund
organiza - organizează materialele; cerinţelor
- organizează clasa, profesorului;
toric
- creează un climat cooperant. - îşi pregătesc
materialele
necesare
desfăşurării orei;
Oportunitate- Caracterul a ceea ce este Discuția
Evocare oportun, potrivit, favorabil,ocazie dirijată
a

Realizar Activitate în grup:


Elevii sunt împartiti în grupe; Fiecare elev își
ea
Individual, elevii grupei pare trebuie sa expune părerea
sensului scrie pe foaia lor care sunt avantajele
internetului, iar elevii grupei impare, care
sunt dezavantajele internetului. Dupa
cîteva minute membrii fiecarei grupe se
întrunesc, le discută în grup din nou si le
finalizeaza scriindu-le pe foaia de flipchart .
Apoi fiecare
grupa își alege un lider care le va prezenta în
fata clasei.

Se analizează raspunsurile fiecărui grup,


după necesitate se aduc completari celor
prezentate.

Prezentare Power Point:


Profesorul propune spre vizionare o
prezentare Power Point cu tema: Securitatea
pe internet;
Vor fi scoase în evidență modalități concrete
de a ne proteja identitatea și bunurile atunci
cînd folosim internetul.

Metoda: Dezbaterii (spoturilor).


Se va vizualiza două spoturi ale campaniei
Safer Internet (spotul national si cel
european). Obiectivul urmărit este de-a se
indentifica atît beneficiile cît și riscurile
asociate utilizarii Internetului.

Vor fi alese doua grupe a cate 3 elevi care


doresc să participe la dezbatere. O grupa va
fi pro, iar cealalta contra temei identificate
în spotul urmarit. Grupa “Pro”, va găsi
argumente pentru comportamentul din spot,
iar grupa “Contra” va gasi argumente contra.
Vor face o lista care sa îi ghideze în
dezbaterea propriu-zisa. Timpul alocat
desemnarii membrilor echipelor nu va lua
mai mult de 1 min, iar realizarea listei de
argumente nu trebuie mai mult de 8 min.

Odata pornită dezbaterea, grupa “Pro” va


desemna o persoana care îi va reprezenta, la
fel și cea “Contra”. Dezbaterea va continua
pana la epuizarea argumentelor, sau cel mult
10 min.

Extinder Profesorul îndemnă elevii să completeze a Răspund la Discuții


trei coloană a Tabelului: Știu/Vreau să știu/ întrebări
e
Am învățat.
Acest tabel va fi păstrat în portofoliul
personal al fiecărui elev.

S-ar putea să vă placă și