Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Disciplina:Istoria rom. și univ


Data :
Clasa: V-a

Tema: Relațiile geto-dacilor cu vecinii


Tipul:predare-învățare

Obiectivele lecţiei:

O1-să dateze cronologic relaţiile geto-dacilor cu popoarele vecine,citind axa


cronologică;
O2-să stabilească zonele de contact ale geto-dacilor cu vecinii, utilizînd harta
O3-să determine consecinţele relaţiilor geto-dacilor cu vecinii , lecturînd textul;

Competența specifică:

-Utilizarea limbajului istoric în diverse situații de învățare și din viață, respectând


cultura comunicării;

Mijloace:caiet, pix, laptop, foi A4,

Metode: conversația, explicația,audiția.


Desfăşurarea activităţii

Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode


lecţiei Lecţ elevului Proced.
Moment - consemnează absenţele; - răspund
organizato - organizează materialele; cerinţelor
- organizează clasa, profesorului;
ric
- creează un climat cooperant. - îşi pregătesc
materialele
necesare
desfăşurării orei;
Sciți-populație de neam iranian
Evocarea
(Persia)
Notează
Celți-populație indo-europeană
stabilită în Europa centrală și vestică
(populația Scoției,Irlandei,Țara
Galilor)

Bastarni-populație germanică din


nordul Carpaților și de la vest de
Vistula

Colonie-Cetate sau oraș întemeiat, în


scopuri comerciale sau strategice, de
fenicieni, de greci sau de alte popoare
pe teritorii străine.

Factorie-punct de schimb de produse


Realizarea O1
sensului Lucrul în grup
 1.Relaţiile cu lumea greacă - lucrează în
 2.Geto-dacii şi sciţii grup
 3.Geto-dacii şi celţii
 4. Geto-dacii şi bastarnii
O2 -elevii notează.

Relaţiile cu lumea greacă: Conversaț


 Sec.VIIî.HR au întemeiat colonii ia
Histria, Tomis, Callatis;
 Au contribuit la dezvoltarea
comerţului;
 Apariţia centrelor meşteşugărești
 Extinderea circulaţiei monedei
greceşti;
 Emiterea monedei locale;
 Ţinuturile mai apropiate de oraşele
colonii au cunoscut un ritm mai activ
de dezvoltare;
 Cultura greacă a avut un impact Notează în căiț
O3 benefic asupra culturii geto-dacilor. ele.

Geto-dacii şi sciţii:
 Sec.VI î.Hr pătrund triburile
nomade(mutându-se de pe un loc pe
altul nu au un loc stabil) ale sciţilor
în stepele de nord-pontice;
 Localnicii construiesc cetăţi de
apărare;
 Triburile sciţilor îşi pierd
individualiatea,fiind asimilaţi de
triburile dacilor;
 Fiind inferiori n-au influenţat modul
de viaţă al baştinaşilor;
 Aristocraţia geto-dacilor a însuşit de
sciţi deprinderile de a se împodobi
cu coifuri de aur şi argint;
 Geto-dacii au adoptat de la sciţi
unele tipuri de arme.

Geto-dacii şi celţii:
 Sec.al IVî.Hr -patrund dinspre
Europa centrala inspre Transilvania
 fiind asimilati de geto-daci spre
sfarsitul secolului II i.Hr.;
-transmit geto-dacilor metalurgia
fierului si roata olarului ;
 Celţii îşi pierd individualitatea şi se
contopesc cu băştinaşii.

Geto-dacii şi bastarnii:
 Sec. IIIî.Hr pătrund în partea de
nord a Moldovei;
 Au întreprins multe incursiuni
devastatoare, cauzînd populaţiei
prejudicii mari;
 Ei n-au influenţat modul de viaţă al
băştinaşilor;
 Au fost aimilaţi de populaţia
autohtonă

Extindere Axa cronologică in caiete Discuții


Pag144
Tema Punctul C pag 144 Elevii își Explicația
pentru notează tema
pentru acasă.
acasă

Notarea

S-ar putea să vă placă și