Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTIE

Inv. Muntean Luminita


Clasa a IV-a
Aria curriculara: Om si societate
Disciplina: Istorie
Subiect: Dacii si romanii
Tipul lectiei: insusire de cunostinte
Scop:
- dobandirea de cunostinte despre stramosii nostri,dacii si romanii,
(portul,ocupatiile,organizarea,religia)
- ordonarea cronologica a unor evenimente si etape ale desfasurarii actiunii de
cucerire a Daciei;
Obiective operationale:
O2 s precizeze cine au fost geto dacii i romanii;
O3 s compare modul de via al dacilor cu cel al romanilor;
O4 sa prezinte cauzele razboaielor dintre daci si romani;
O5 sa prezinte consecintele romanizarii Daciei;

Strategia didactica:
a) metode si procedee: conversatia, povestirea, explicatia,
lectura;
b) mijloace de invatamant: fise de lucru, harta istorica, materialprezentare ppt.,ilustratii;
c) forma de organizare: frontala,pe grupe si individuala;
d) modul de abordare: mixt

Momentele lectiei
Moment
organizatoric

Activitatea invatatorului
Se asigura cadrul adecvat desfasurarii
lectiei de istorie.

Li se prezinta elevilor,ca o
surpriza,piesele unui puzle,prin
compunerea acestora urmand sa se
obtina portretele a doi conducatori de
seama.
Dupa compunerea imaginilor li se cere
elevilor sai numeasca si sa-i prezinte pe
cei doi conducatori.
Cine sunt cei doi conducatori ale caror
portrete le-ati obtinut?
Se face legatura cu lectia de limba
romanaStramosii nostrisi se vor adresa
cateva intrebari:
Anuntarea
Ce popoare au condus cei doi?
subiectului,scopului Cine au fost dacii si romanii?
si obiectivelor
lectiei
Se anunta subiectul lectiei care va fi
scris la tabla si pe caiete .
Astazi,la ora de istorie vom invata
despre stramosii nostri,despre ocupatiile
lor, religia,organizarea conducatorii si
cultura lor.Vom vorbi despre razboaiele
Dirijarea instruirii
daco-romane si despre romanizarea
Daciei.

Activitatea elevilor
Elevii isi pregatesc
manualele si
caietele

Captarea atentiei

Elevii,grupati in
doua
echipe,aseaza
piesele puzelului.
Grupa I
.Decebal
GrupaII
.Traian
..pe daci
si pe romani
..stramosii
nostri
Elevii scriu titlul
lectiei in caiete.

Se prezinta materialul Power-Point ce


contine informatii despre daci si romani.
DACII
Asezare:
-Geto - dacii fceau parte din familia
tracilor.
-Locuiau pe teritoriul dintre Carpai,
Marea Neagr i Dunre.
-ara geto-dacilor se numea Dacia.
-Capitala Daciei era Sarmisegetuza

Ocupatiile:
-agricultura;
-cresterea animalelor;
-apicultura;
-vanatoarea si pescuitul;
2

-mineritul;
-metalurgia;
-mestesugul;
-schimbul de marfuri;
Se prezinta imagini cu unelte si vase ale
dacilor.
Locuintele:
Casele de la campie erau
impletite din nuiele si acoperite
cu lut.
Casele de la munte erau facute
din lemn sau din piatra
Infatisarea si portul dacilor:
- brbaii: cma,
pantaloni(cioareci), bru lat din
piele sau pnz;
-femeile: cma ncreit,
uneori o manta lung;
- n picioare purtau opinci;
Conducatori:
BUREBISTA (82 -44 .Hr.)
Unete triburile geto dacice ntr-un
singur stat cu capitala Sarmizegetusa.
DECEBAL (sec. I d. Hr.)
Statul dac a cunoscut o perioad de
nflorire
Rzboaiele dintre daci i
romani
-au avut loc n 101 - 102 si 105 - 106
constituie "actul de nastere" al poporului
romn.

Elevii isi noteaza


in caiete aspectele
importante,care
sunt trecute si la
tabla de catre
invatatoare.

ROMANII
Asezare:
- n ara numit astzi Italia;
- numele lor vine de la oraul Roma,
nfiinat n anul 753 .Hr. de Romulus.
La inceput stapanirea lor se limita la
orasul Roma. Cu timpul, cucerind noi
teritorii au format Imperiul Roman
care a atins cea mai mare intindere in
timpul imparatului Traian, devenind
centrul lumii.

Ocupatii:

Evaluare

- agricultura i creterea animalelor;


- meteugurile n lemn, fier i aram;
- comerul pe uscat i pe mare;
- treptat, rzboiul a devenit o preocupare
din dorina de avere i glorie.
Cultura:
-limba vorbit de romani era limba
latin;
- au construit cu pricepere orae,
drumuri, poduri, bi publice;
- influenai de alte popoare, au ndrgit
literatura, sculptura, pictura, muzica i
construciile frumoase;
- peste tot, n teritoriile cucerite, au
rspndit limba latin;
- au ncurajat nvtura, agricultura,
meteugurile i comerul.
-la temelia statului era familia;
tatal,capul familiei avand drepturi
nelimitate asupra membrilor ei;
Conducatori:
-primul rege al Romei a fost Romulus;
-Iulius Cezar
-Octavian Augustus
- Traian
- n timpul mpratului Traian romanii au
cucerit Dacia, patria strmoilor notri,
transformand-o in provincie romana
(Dacia Felix);
Populatia romana adusa de Traian a
contribuit la dezvoltarea provinciei si la
raspandirea crestinismului;
Religie:
- romanii credeau n mai muli zei;
- gndeau c viaa oamenilor este
hotrt de zei; n cinstea lor fceau
rugciuni i le aduceau daruri;
- de la popoarele cucerite au preluat zei
crora le-au dat nume romane.
Formarea poporului si a limbii
romane s-a desfasurat intr-o perioada
de timp indelungata care a durat sute
de ani. A inceput cu stapanirea
romanilor asupra daco-getilor si s-a
incheiat in jurul sec. al-VIII-lea
Evaluarea se va face printr-o activitate
pe grupe.
Li se cere elevilor sa completeze tabelul

Impartiti pe doua
grupe ,elevii vor
completa
tabelul,unii cu
informatii despre
daci,iar ceilalti
pentru romani.

din anexa.

Fiecare grupa citeste informatiile notate


despre daci si romani.
In final se fac aprecieri asupra modului
de lucru al elevilor

DACII SI ROMANII

Dacii

ara/
Teritoriul
Limba
statul
vorbit
..
.

Romanii .

..

Ocupaii

Imbracaminte Conductori

. .

.. .

..,
Decebal

.,
Traian

S-ar putea să vă placă și