Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţămînt: Școala Gimnazială Nr. 86


Profesor: Vlaicu Daniel
Data: 31.01.2022
Clasa: V-a A
Subiectul: Întemeierea Romei
Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoștințe

Competențe specifice:
2.2. Relatarea unui eveniment/proces istoric, utilizând informații din surse istorice
4.1. Folosirea unor tehnici de învățare în rezolvarea sarcinilor de lucru

Obiective operaţionale.Elevul va fi capabil să:


O1 – şă cunoască şi să înterpreteze cunoştinţe despre întemeierea Romei realizănd o deosebire între legendă şi realitate;
O2 - să evidenţieze specificul societăţii romane utilizînd termenii istorici adecvaţi;
O3 - să identifice elementele comune ale organizăţii politice a societăţii romane;
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee didactice: expunerea, explicaţia, conversatia euristica, descoperirea, comparatia, explicaţia, lectura, lucrul
individual, lucrul cu manualul
b) Mijloace de învăţământ: manualul, harta

c)Material didactic:- mape de lucru (fise, documente istorice);


-manual clasa a V-a, videoproiector

1
Desfăşurarea lecţiei
Activitatea elevilor Forme şi
Etapele lecţiei Metode, sarcini de realizare instrumente de
Obiectivele evaluare

1. Evocare Ce va impresionat mai mult la lecţia Elevii prezintă succint natura


Reactualizarea precedentă? - conversaţia şi populaţia Peninsulei
Ce aţi reţinut nou? Apenine, localizează la hartă,
cunoştinţelor şi
Prin ce era vestită Peninsula Apenină? numesc mările care înconjurau
interogarea temei de De ce mai multe triburi vroiau să locuiască peninsula.
Evaluare frontală ;
acasă. aici? - Italicii făceau parte din
Jocul didactic interactive “Roma Antică”. marea familie a indo-
Este utilizată tabla interactivă. europenilor.
- Care erau cele trei mari populaţii din - Din triburile italice faceau
câmpiile Italiei centrale şi de sud? parte: latinii, sabinii şi samniţii.
- Ce origine aveau italicii? - Etruscii locuiau în Italia de
Evaluare
- Cine facea parte din triburile italice? mijloc.
frontală ;
- Unde locuiau etruscii? - Ocupaţiile acestora erau:
O1 - Ce ocupaţii aveau aceştia? costrucţia de corăbii,
- Când a început să decadă puterea prelucratul marmurii, a fierului,
etruscilor? a bronzului, a areamei şi a
lutului.
- Puterea etruscilor a început
- Ce a rezultat din unirea acestor să decadă o dată cu apariţia
populaţii (cartaginezi, greci, italici şi coloniilor greceşti.
etrusci)?
- Din unirea acestor
populaţii a rezultat poporul
roman.

2
II.Realizarea sensului. Lectia de astăzi se numeşte: Noteaza in caiete titlul
Anunţarea şi discutarea “Întemeierea Romei. Roma regală. “ lectiei şi ascultă obiectivele
obiectivelor operaţionale. Prezint elevilor obiectivele lecţiei. enunţate de către propunătoare.
Prezentarea noului subiect. Legenda despre întemeietea Romei.
Regalitatea. Analiza surselor istorice din Elevii citesc fragmentul Ordonarea corectă
manual. Axa cronologică. indicat de profesor, iar cu a anilor pe axa
ajutorul acesteia extrag ideile cronologică
O1, O2 esenţiale pentru realizarea
schemei lecţiei.
Solicit ca elevii să citească din manual •Patricienii:
respectivul fragment şi să încercăm să -proveneau din vechile familii,
extragem câteva idei pentru aputea realiza din vechile ginţi; Evaluare continua.
schema lecţiei. (Lectura euristică, -se bucurau de toate onorurile ;
problematizarea) -aveau un strămoş comun ;
-stingerea familiei datorită
lipsei de urmaşi- bărbaţi era
considerată o nenorocire.
Regele? Funcţia? -ei şi urmaşii acestora erau
consideraţi cetăţeni romani. Formularea corectă
•Clienţii: a răspunsurilor
-depindeau de patricieni;
-aveau obligaţia să-i servească
Patricienii? pe patricieni în războaie sau la
munca câmpului ;
-la rândul lor aceştia erau
ajutaţi la nevoie ;
Plebeii? Sclavii? -puteau fii lăsaţi moştenire
asemenea bunurilor.
Adresez elevilor întrebări ajutătoare pentru •Plebeii :
ai ajuta. -erau oameni liberi cu drept de
negoţ:,
-nu aveau drepturi politice,
situaţia lor era asemănătoare cu
a periecilor atenieni. Exerciţii de fixare
Elevii citesc fragmentul a cunoştinţelor.

3
indicat şi extrag ideile esenţiale
ale acestuia.
Utilizarea
termenilor noi
Prin ce se deosebeau patricienii de plebei? •Regele:
(Problematizare) -în perioada 753-509 î.Hr.,
Roma a fost condusă de către 7
regi (latini, sabini şi etrusci); Evaluare continua
-regii nu aveau puteri
nelimitate şi nici nu era
O3 considerat zeu printre oameni;
-proveneau din rândul
particienilor;
-era ales de Adunarea
Notez următorul subtitlu şi împreună cu poporului;
elevii vom încheia schema lecţiei. -era comandant militar, religios
“Regele, senatul şi Adunarea poporului” şi judecător suprem;
-era ca “un părinte al
poporului”;
-apărea în public întotdeauna
însoţit de lictori.
•Senatul :
Adresez întrebări ajutătoare elevilor, le -reunea « capii ginţilor », îl
explic termenii necunoscuţi. sfătuia pe rege ;
-conducea dacă regele murea şi
nu-şi desemna succcesorul ;
-un patrician care ajungea
senator îşi păstra funcţia până
la moarte.
•Adunarea poporului:
-era formată din toţi cetăţenii
romani adulţi capabili de a
purta arme;
-alegea regele, aproba prin Evaluare continua
aclamaţii propunerile regelui.

4
Evaluare continuă

Cîţi regi au domnit în Roma? Pe cîte coline era


aşezată Roma?
Alcătuiţi 7 enunţuri despre Roma Antică.

Explic împreună cu elevii termenii noi. Îi


ajut punându-le unele întrebări ajutătoare.
4.Realizarea feed-back-ului Exerciții din manual Elevii descoperă ce au Utilizarea
însuşit nou la lecţie. termenilor noi.
5. Notarea, tema pentru Fac aprecieri cu privire la modul in Asculta explicatiile
acasă, sarcini pentru care au participat elevii la ora de istorie. profesorului
extindere Tema pentru acasa.

S-ar putea să vă placă și