Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Școala Gimnazială Dimitrie Onciul

Profesor : Cârdei Raluca-Estera


Clasa : a VIII-a
Unitatea de învăţare: Etnogeneza românească
Lecţia: Poporul român-popor romanic
Durata lecției: 50de minute
Tipul lecţiei: mixtă
Competenţe generale:
1. Utilizarea eficientă a comunicării și a limbajului de specialitate
3. Aplicarea principiilor și a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice
4. Folosirea resurselor care susțin învățarea permanentă.
Competenţe specifice:
1.1. Utilizarea coordonatelor de timp şi spaţiu în rezolvarea unor situaţii-problemă
1.2 Analizarea faptelor istorice utilizând coordonate spaţio-temporale în contexte diferite
2.1. Prezentarea unei teme istorice prin valorificarea informaţiilor oferite de diverse surse
4.1. Realizarea unor investigaţii istorice prin utilizarea resurselor multimedia
Obiective operaționale:

O1- să definească termeni istorici noi:popor neolatin, valah, etnogeneza


O2- să prezinte principalele etape ale formării poporului român
O3- să identifice prinipalele dialecte ale limbii române
O4- să explice straturile limbii române
O5- să analizeze și să interpreteze textele istorice;
O6- să formuleze argumente referitoare la faptul că românii sunt un popor romanic
Metode didactice:
expunerea; conversaţia euristică ; explicaţia; brainstorming; comparaţia; demonstrația, învăţarea prin descoperire;
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală.
Resurse: Umane: elevi;
Timp: 50 de m
Materiale: manual , atlas istoric, videoproiector
Bibliografie :

Secvenţele Conținut științific Ob. Activitatea Activitatea elevului Mijloace Metode Mod de Evaluare
didactice operațio profesorului organizare
nale/
Oe
Organizarea Notează absenții catalog conversația Frontal,
clasei Discută cu elevii individual
Recapitularea Adresează elevilor -răspund la întrebări conversația Frontal,
-Evaluarea întrebări din lecția explicația individual
cunoştinţelor anterioară
dobândite
anterior

Discuţia -prezintă titlul lecției -notează în caiete tabla expunerea Frontal,


premergătoa titlul lecției conversația individual
re dobândirii euristică
noilor
cunoştinţe
Dobândirea Etnogeneza românească a fost O1 -definește termenul -notează definiția în Video- expunerea Frontal,
un proces complex, al cărui O3 etnogeneză caiet proiector conversația individual
noilor rezultat a fost apariţia unui O6 - explică Hartă euristică
cunoştinţe popor neolatin, singurul particularitățile explicația
moştenitor al romanităţii etnogenezei românești -notează etapele
orientale. -prezintă etapele formării poporului
Principalele etape ale formării formării poporului român
poporului român au fost: român
a) perioada stăpânirii romane
(secolele al II-lea-al III-lea, în
provincia Dacia, respectiv
secolele I-al VII-lea, în zona
dintre Dunăre şi Marea
Neagră), când asupra dacilor
s-a exercitat acţiunea
romanizatoare a coloniştilor,a
veteranilor, a administraţiei
romane, formându-se
populaţia daco-romană;
b) continuitatea daco-
romanilor la nordul Dunării
după retragerea aureliană
(anul 271), în perioada
migraţiilor, când fenomenul
romanizării i-a cuprins şi pe
dacii liberi; până la sfârşitul
secolului al VIII-lea,
populaţia daco-romană s-a
transformat în populaţie comparația
românească. -noteză în caiet
Totodată, a continuat să existe - explică situația
o populaţie daco-romană şi la populației daco-romane
sudul Dunării, urmaşă a traco- de la sudul Dunării și
daco-geţilor din provincia apariția dialectelor
romană Moesia. Aceştia, limbii române, -compară dialectele
cunoscuţi mai ales cu numele - cere elevilor să
de vlahi, reprezintă vorbitorii asculte dialectele limbii
dialectelor limbii române: române și să le
aromân, mengleno-român, compare între ele
istro-român.

Limba română face parte, prin O1 -explică de ce limba -notează în caiet Video- expunerea Frontal,
stratul fundamental de origine O2 română face parte din proiector conversația individual
latină (circa 60% din fondul O4 familia limbilor Documente euristică
lexical de bază), din familia O5 neolatine explicația
limbilor neolatine, alături de -prezintă principalele învățarea
portugheză, franceză, etape ale formării prin
spaniolă, italiană. limbii române descoperire
Principalele etape ale formării
limbii române au fost:
 adoptarea de către
dacii din Dacia şi
Moesia a latinei
populare, în care s-au
utilizat şi cuvinte
traco-dacice
(aproximativ 10%
din fondul lexical de
bază);
 includerea, în
secolele al VIII-lea-
al IX-lea, a
elementelor
provenite din limba
slavilor sudici
(aproximativ 20%
din fondul lexical de
bază). -cere elevilor să -elevii vor citi și apoi
Documentele din Evul Mediu citească documente în vor nota în caiete
timpuriu îi amintesc pe care vor găsi cum îi denumirile
români sub numele de vlahi, numeau oamenii
volohi, blahi (termeni de timpului pe români
origine germanică, ce
desemnau populaţiile
romanice).

V. Fixarea O6 - prezintă elevilor un - elevii citesc textul și Conversați explicația Frontal, Apreciază
conținuturil tabel și un text despre răspund la cerințe a conversația individual răspunsurile
or prin formarea popoarelor explicația
repetare și latine
exerciții
aplicative
VI. Evaluarea O6 Aderesează elevilor -răspund la întrebări Conversația Frontal, Notează
(competen- întrebări din lecție explicația individual elevii
țelor,
atitudinilor)

Poporul român - popor romanic


- schiţa lecţiei -
Etnogeneza românească a fost un proces complex, al cărui rezultat a fost apariţia unui popor neolatin, singurul moştenitor al romanităţii orientale.
Principalele etape ale formării poporului român au fost:
a) perioada stăpânirii romane (secolele al II-lea-al III-lea, în provincia Dacia, respectiv secolele I-al VII-lea, în zona dintre Dunăre şi Marea
Neagră), când asupra dacilor s-a exercitat acţiunea romanizatoare a coloniştilor,a veteranilor, a administraţiei romane, formându-se populaţia daco-
romană;
b) continuitatea daco-romanilor la nordul Dunării după retragerea aureliană (anul 271), în perioada migraţiilor, când fenomenul romanizării i-a
cuprins şi pe dacii liberi; până la sfârşitul secolului al VIII-lea, populaţia daco-romană s-a transformat în populaţie românească.
Totodată, a continuat să existe o populaţie daco-romană şi la sudul Dunării, urmaşă a traco-daco-geţilor din provincia romană Moesia. Aceştia,
cunoscuţi mai ales cu numele de vlahi, reprezintă vorbitorii dialectelor limbii române: aromân, mengleno-român, istro-român.
Limba română face parte, prin stratul fundamental de origine latină (circa 60% din fondul lexical de bază), din familia limbilor neolatine, alături de
portugheză, franceză, spaniolă, italiană.
Principalele etape ale formării limbii române au fost:
 adoptarea de către dacii din Dacii şi Moesia a latinei populare, în care s-au utilizat şi cuvinte traco-dacice (aproximativ 10% din fondul
lexical de bază);
 includerea, în secolele al VIII-lea-al IX-lea, a elementelor provenite din limba slavilor sudici (aproximativ 20% din fondul lexical de
bază).
Documentele din Evul Mediu timpuriu îi amintesc pe români sub numele de vlahi, volohi, blahi (termeni de origine germanică, ce desemnau
populaţiile romanice).

S-ar putea să vă placă și