Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Școala Gimnazială Dimitrie Onciul


Profesor : Cârdei Raluca-Estera
Clasa : a VIII-a
Unitatea de învăţare: Etnogeneza spațiului românesc
Lecţia: Așezarea slavilor la sud de Dunăre. Romanitatea Orientală
Durata lecției: 50de minute
Tipul lecţiei:
Competenţe generale:
1. Utilizarea eficientă a comunicării și a limbajului de specialitate
3. Aplicarea principiilor și a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice
4. Folosirea resurselor care susțin învățarea permanentă.
Competenţe specifice:

1.1. Utilizarea coordonatelor de timp şi spaţiu în rezolvarea unor situaţii-problemă


1.2 Analizarea faptelor istorice utilizând coordonate spaţio-temporale în contexte diferite
2.1. Prezentarea unei teme istorice prin valorificarea informaţiilor oferite de diverse surse
4.1. Realizarea unor investigaţii istorice prin utilizarea resurselor multimedia

Obiective operaționale:

O1- să definească termeni istorici noi:romanitate orientală, romanitate occidentală, imperiul Bziantin
O2- să prezinte trăsăturile slavilor
O3- să identifice consecințele migrației slavilor
O4- să compare Romanitatea orientală cu cea occidentală
O5- să localizeze în timp și spațiu deplasarea popoarelor migratoare utilizând suporturi cartografice;
O6- să analizeze și să interpreteze textele istorice;

Metode didactice:
expunerea; conversaţia euristică ; explicaţia, învăţarea prin descoperire;
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală.
Resurse: Umane: elevi;
Timp: 50 de m
Materiale: manual , atlas istoric, videoproiector, hartă
Bibliografie :
Florin Constantiniu, O istorie sinceră a poporului român, 2012
Constantin C. Giurescu, Dinu C. Giurescu, Istoria românilor din cele mai vechi timpuri și până astăzi, 1975

Secvenţele Conținut științific Ob. Activitatea Activitatea elevului Mijloace Metode Mod de Evaluare
didactice operațio profesorului organizare
nale/
Oe
Organizarea Notează absenții catalog conversația Frontal,
clasei Discută cu elevii individual
Recapitularea Adresează elevilor -răspund la întrebări conversația Frontal,
-Evaluarea întrebări din lecția explicația individual
cunoştinţelor anterioară
dobândite
anterior

Discuţia Așezarea slavilor la sudul -prezintă titlul lecției -notează în caiete titlul tabla expunerea Frontal,
premergătoa Dunării. Romanitatea lecției conversația individual
re dobândirii orientală euristică
noilor
cunoştinţe
Dobândirea Sfârşitul Antichităţii şi O1 -prezintă elevilor -notează în caiete Video- expunerea Frontal,
noilor începutul Evului Mediu sunt O2 principalele popoare proiector conversația individual
cunoştinţe marcate, în Europa, de O5 migratoare care au ajuns euristică
invaziile popoarelor O6 pe teritoriul țării noastre învățarea
migratoare şi de formarea - cere elevilor să -citesc, identifică prin
noilor popoare europene. citească sursa 1 și să trăsăturile și le descoperire
Între secolele al III-lea şi al evidențieze ocupațiile și noteazăîn caiet
VII-lea, zona nord-dunăreană trăsăturile slavilor, ca
a cunoscut invaziile goţilor mai apoi sub îndrumarea
(de neam germanic), ale profesorului să le noteze
hunilor (de origine asiatică), în caiet
aşezaţi în Pannonia, sub
conducerea lui Attila, ale
gepizilor (germanici), care au
controlat, tot din Pannonia,
zona Transilvaniei şi a
Olteniei, ale avarilor (asiatici)
şi ale slavilor de sud. În anul
602, aceştia din urmă au
trecut în masă la sudul
Dunării, în Imperiul Roman
de Răsărit (Bizantin).

În urma cuceririi romane, o O1 -explică fenomenul de -notează definiția și Video- expunerea Frontal,
mare parte din teritoriul O4 romanitate orientală explicațiile proiector conversația individual
Europei cunoscuse procesul profesorului hartă euristică
de romanizare, învăţând
limba latină. A luat astfel
naştere romanitatea
occidentală în partea
apuseană a Imperiului Roman
şi romanitatea orientală în
partea răsăriteană.
Romanitatea orientală - numește regiunea unde
cuprindea o zonă întinsă între s-a născut romanitatea -elevii identifică zona
Austria de astăzi şi Marea orientală și cere elevilor
Neagră, trecând prin nordul să o identifice pe hartă
Peninsulei Balcanice şi
incluzând şi teritoriul actual
al ţării noastre.

Consecinţele migraţiei O1 -cere elevilor să citească -citesc și identifică în Video- expunerea Frontal,
slavilor asupra populaţiei O3 sursa 2 și să precizeze text consecințele apoi proiector, conversația individual
romanice nord-dunărene au O6 consecințele migrației sub îndrumarea cartea O euristică
fost: slavilor profesorului le notează istorie învățarea
a) izolarea populaţiei în caiet sinceră a prin
autohtone de restul poporului descoperire
Imperiului Roman de Răsărit; român
b) populaţia romanică din
Peninsula Balcanică a fost
divizată în mai multe grupuri,
ai căror urmaşi sunt ramurile
poporului român de la nord şi
de la sud de Dunăre;
c) transmiterea unor influenţe
lingvistice în limba română
şi, mai târziu, a unor
elemente religioase (de cult).

V. Fixarea O5 -prezintă elevilor o hartă -elevii rezolvă Hartă:Aria explicația Frontal, Apreciază
conținuturil O6 în care este reprezentată cerințele de conversația individual răspunsurile
or prin aria de răspândire a răspândir
repetare și slavilor în sec. V-X, iar ea
ei trebuie să rezovle slavilor în
exerciții
cerințele: sec. V-X
aplicative
1.Localizează pe hartă cu
spațiul istoric de
formare a slavilor;
2. Indică direcțiile de
migrație a slavilor;
VI. Evaluarea Adresează elevilor -răspund la întrebări Conversația Frontal, Notează
(competen- întrebări din lecție explicația individual elevii
țelor,
atitudinilor)

Aşezarea slavilor la sudul Dunării. Romanitatea orientală


- schiţa lecţiei -
Sfârşitul Antichităţii şi începutul Evului Mediu sunt marcate, în Europa, de invaziile popoarelor migratoare şi de formarea noilor popoare
europene.
Între secolele al III-lea şi al VII-lea, zona nord-dunăreană a cunoscut invaziile goţilor (de neam germanic), ale hunilor (de origine asiatică), aşezaţi
în Pannonia, ale gepizilor (germanici) şi ale slavilor de sud. Se ocupau cu creșterea vitelor, pescuitul, vânătoarea, agricultura. Există numeroase
dovezi care atestă conviețuirea strămoșilor noștri cu triburile slavilor.
În anul 602, aceştia din urmă au trecut în masă la sudul Dunării, în Imperiul Roman de Răsărit (Bizantin).
În urma cuceririi romane, o mare parte din teritoriul Europei cunoscuse procesul de romanizare, învăţând limba latină. A luat astfel naştere
romanitatea occidentală în partea apuseană a Imperiului Roman şi romanitatea orientală în partea răsăriteană.
Romanitatea orientală cuprindea o zonă întinsă între Austria de astăzi şi Marea Neagră, trecând prin nordul Peninsulei Balcanice şi incluzând şi
teritoriul actual al ţării noastre.
Consecinţele migraţiei slavilor asupra populaţiei romanice nord-dunărene au fost:
a) izolarea populaţiei autohtone de restul Imperiului Roman de Răsărit;
b) populaţia romanică din Peninsula Balcanică a fost divizată în mai multe grupuri, ai căror urmaşi sunt ramurile poporului român de la nord şi de
la sud de Dunăre;
c) transmiterea unor influenţe lingvistice în limba română şi, mai târziu, a unor elemente religioase (de cult).
Sursa 1.
Slavii „Slavii erau oameni înalți, blonzi-roșcovani, cu ochi albaștri sau cenușii, cu părul mai mult bălai (...) Se ocupau în special cu creșterea
vitelor, cu vânatul și cu pescuitul; făceau însă și agricultură, cultivând mai ales meiul și ovăzul. Aveau prisăci: miedul făcut din miere fiartă cu
apă și lăsată să fermenteze era băutura lor preferată. Lucrau inul și cânepa, precum și lâna.” (Constantin C. Giurescu, Dinu C. Giurescu, Istoria
românilor din cele mai vechi timpuri și până astăzi, 1975
1. Identifică din sursă patru trăsături fizice ale slavilor;
2. Numește patru ocupații ale slavilor. Care sunt asemănările cu ocupațiile geto-dacilor?
Sursa 2.
Consecințele migrației slave „Mai întâi, invazia slavilor a spart blocul compact al romanității orientale din aria carpato-balcanică. Dacă la
nord de fluviu populația romanică a asimilat – cum se va vedea – pe slavi, la sud de Dunăre așezarea slavilor a destrămat populația romanică, al
cărei caracter compact a fost definitiv compromis. Întocmai ca trunchiul unui copac lovit de topor, din blocul romanității orientale, sub șocul
invaziei slave, au sărit așchii de romanitate, care și-au păstrat identitatea etnico-lingvistică, în condițiile slavizării populației romanice din
nordul Peninsulei Balcanice.” (Florin Constantiniu, O istorie sinceră a poporului român, 2012)
1. Precizează consecința migrației slavilor asupra romanității orientale;
2. Numește două repere geografice menționate în text.
/

S-ar putea să vă placă și