Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATE DE IDENTIFICARE:
Numele i prenumele cadrului didactic: prof. Cojocaru Alina Data: Unitatea de nvmnt: Clasa: a IX- a A, 1 or/sptmn Disciplina: Istorie Unitatea de nvare: Formarea popoarelor medievale Tema leciei: Popoarele europene Durata: 50 de minute Informaia diagnosticat: Elevii pot s utilizeze adecvat coordonatele temporale i spaiale relative la istoria medieval, pot s descrie i s analizeze informaiile dintr-un document istoric, n contexte variate i s utilizeze corect noiunile istorice n contexte variate. Nivelul clasei: Bun, elevii au posibiliti intelectuale, nva din contiinciozitate; instituia colar ofer condiii pentru derularea optim a demersului didactic centrat pe elev. Tipul leciei: lecie mixt Locul de desfurare: Sala de clas

OBIECTIVE:
Obiectivul general: De a comunica, sistematiza, fixa, verifica cunotinele privindformarea popoarelor europene, de a forma priceperi i deprinderi de lucru cu ajutorul vocabularului, documentelor i hrilor istorice. Obiective operaionale: la sfritul activitii didactice, elevii vor fi capabili: O1 s identifice popoarele europene; O2 s cunoasc principalele aspecte legate de modul de formare al popoarelor europene; O3 s contientizeze importana elementului romanic n formarea popoarelor europene.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee didactice: explicaia, conversaia euristic i examinatoare, comparaia succesiv, nvarea prin descoperire. Mijloace de nvmnt: documente, hri, plane, manualul de istorie clasa a IX-a (Ed. Corint, 2004) Forme de organizare: frontal Documentare bibliografic:

Carpentier, Jean, Lebrun, Francois (coord.) Istoria Europei, Bucureti: Editura Humanitas, 2006 Guizot, Francois, Istoria civilizaiei n Europa, Bucureti: Editura Humanitas, 2000 Le Goff, Jaques, Civilizaia Occidentului medieval, Bucureti: Editura tiinific, 1970 idem, Evul Mediu i naterea Europei, Iai: Editura Polirom, 2005 Riche, Pierre, Europa barbar din 476 pn n 774, Bucureti: Editura Corint, 2003

Scenariul didactic
Etapele leciei
1. Moment organizatoric

Obiective operaionale
-

Coninutul leciei Activitatea profesorului


efectuarea prezenei/notarea absenelor pregtirea mijloacelor de nvmnt

Activitatea elevului
elevii i pregtesc materialele necesare desfurrii activitii de nvmnt

Metode i procedee didactice


Explicaia

Evaluare

2. Captarea ateniei. Reactualizarea cunotiinelor dobndite anterior 3. Anunarea titlului leciei noi i a obiectivelor 4. Dirijarea nvrii

Verific cunotiinele anterioare ale elevilor:

Conversaia examinatoare

Observaia sistematic a elevilor

Anun titlul leciei i obiectivele activitii: Formarea popoarelor medievale. Popoarele europene Prezentarea principalelor aspecte ale temei: POPOARELE GERMANICE: - Origine: Germania i Scandinavia de azi - Structura politic: condui de efi militari (regi); nu aveau organizare statal - Cele mai cunoscute popoare germanice: goii, vandalii, longobarzii, francii, anglii, saxonii i vikingii POPOARELE ROMANICE - Spaniol - Portughez - Francez - Italian - Romn n cteva secole, Roma a cucerit un uria teritoriu n jurul Mrii Mediterane. n urma acestui fapt, s-a

Rspund solicitrilor profesorului i formuleaz ntrebri, dac au neclariti Elevii colaboreaz la construirea leciei noi pe baza hrilor i noteaz n caiete informaiile importante Completeaz vocabularul personal cu termenii istorici specifici temei

Prezentare ppt. Explicaia nvarea prin descoperire Explicaia nvarea prin descoperire Conversaia euristic i examinatoare

Observarea sistematic a elevilor Observarea sistematic a elevilor

desfurat o prim sintez etnic i lingvistic caracterizat prin procesul de romanizare. Al doilea moment nformareapopoarelorromanice la constituitinvaziatriburilorgermanicenapusulEuropei, respectiv, a slavilornRsrit. Popoarele romanice s-au format pn n secolul al VIII-lea d.Hr. Unele teritorii cucerite de romani iau pierdut caracterul romanic Anglia, Africa de nord etc.) datorit faptului c aceste provincii au fost romanizate doar superficial. SLAVII Origine: nordul Mrii Negre i Marea Baltic; n 602 au trecut Dunrea i s - au revrsat n numr mare n Peninsula Balcanic; Au luat natere 3 grupuri de popoare slave: slavii de rsrit (rui), slavii de apus (slovaci, cehi, polonezi), slavii de sud (bulgari, srbi, croai); Au pus bazele unor organizri politico statale: Bulgaria, Rusia Kievean, Moravia Mare etc.

5. Fixarea i sistematizarea cunotiinelor 6. Tema pentru acas

Cere elevilor s rezolve fiele de lucru Face aprecieri pe marginea rezultatelor obinute de elevi

Rezolv exerciiile indicate

Conversaia examinatoare Explicaia

Observaia sistematic a elevilor

S-ar putea să vă placă și