Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

TITLUL ACTIVITĂŢII: SĂRBĂTORIND ZIUA INTERNAȚIONALĂ A POEZIEI

TIPUL ACTIVITĂŢII: activitate culturală (Prezentare Power-Point)

DATA/PERIOADA DE DESFĂŞURARE: 21.03.2023

DISCIPLINA: Limba și literatura română

PARTICIPANŢI: elevii clasei a VI-a

RESPONSABIL: prof. docum.

BENEFICIARI: elevii clasei a VI-a

MIJLOACE/RESURSE:

a. Umane: elevi, profesor documentarist


b. Materiale: computer, proiect de activitate, prezentare Power-Point, cărți, fișe de lectură
c. Financiare: autofinanţare
d. De timp: 50 de minute
e.Procedurale: expunerea, conversaţia euristică, dialogul, lectura, analiza și interpretarea
resurselor;
BIBLIOGRAFIE:

 CUCOŞ, Constantin, Pedagogie, Editura POLIROM, 2000, Iași, 232 pagini, ISBN
973-683-542-0
 GAVRILĂ, Roxana, Recuperarea rămânerii în urmă la limba română, Educaţia
2000+, 2009, Bucureşti, 76 pagini, ISBN 978-973-1715-25-4;
 IONESCU, Miron, Didactica modernă, Editura Dacia, 2004, București, 352 pagini,
ISBN 973-35-1084;
 NOVEANU, Gabriela Nausica, Folosirea TIC în procesul de predare-învăţare,
Editura Educaţia 2000+, 2009, Bucureşti, 62 pagini, ISBN 978-973-1715-24-7;
 SARIVAN, Ligia, Predarea-învăţarea interactivă centrată pe elev, Editura Educaţia
2000+, 2009, Bucureşti, 102 pagini, ISBN 978-973-1715-21-6;

SCOPUL/DESCRIEREA PE SCURT A ACTIVITĂŢII: Conștientizarea rolului


fundamental al poeziei în cristalizarea culturii și în îmbogățirea patrimoniului
literaturiii române și universale, evocarea principalelor momente și reprezentanți din
istoria poeziei.

OBIECTIVE (PEDAGOGICE, EDUCATIVE, CULTURALE):

 Obiective pedagogice: Realizarea unei prezentări prin intermediul căreia elevilor le vor fi
expuse momente reprezentative din evoluția poeziei;
 Obiectiv educativ: Educarea intelectuală a tinerilor prin participarea la activităţi şcolare;
 Obiectiv cultural: Stimularea interesului elevilor pentru diferite activități culturale,
consolidarea culturii generale;

COMPETENȚE INFODOCUMENTARE:
1.CUNOAŞTEREA STRUCTURILOR INFODOCUMENTARE

1.1. Identificarea locurilor din care informaţia poate fi obţinută: CDI, biblioteci, centre
de resurse, centre de informare, muzee, mediateci, librării etc.; utilizarea serviciilor acestora;
1.3. Cunoaşterea organizării specifice a structurilor infodocumentare (în mod particular, a
CDI din unitatea de învăţământ);

2. DEFINIREA SUBIECTULUI DE CERCETARE ŞI A PROBLEMATICII SALE


2.3. Actualizarea ideilor şi cunoştinţelor referitoare la subiectul de cercetare;

3. SELECTAREA DOCUMENTELOR CORESPUNZĂTOARE SUBIECTULUI DE


CERCETARE
3.5. Dezvoltarea capacităţilor de lecturare – explorare a unui document;

4. COLECTAREA ŞI PRELUCRAREA INFORMAŢIILOR PERTINENTE ÎN


VEDEREA COMUNICĂRII
4.10. Prelucrarea informaţiilor/datelor, reformularea şi înţelegerea informaţiei

MODALITĂŢI DE REALIZARE:

 Moment organizatoric (1 min.): pregătirea materialelor necesare pentru lecţie;


organizarea elevilor; crearea unui climat socio-afectiv favorabil desfăşurării lecţiei;
 Captarea atenţiei (4 min). Anunţarea titlului şi a obiectivelor operaţionale: Elevii
vizionează o prezentare Power-Point prin intermediul căruia vor descoperi care este tema
activităţii.
 Realizarea sensului (30 min.)
Elevii vor urmări o prezentare întocmită de profesorul documentarist prin intermediul
căreia le vor fi consolidate, dar și completate informațiile cu privire la diversele tipuri de
poezie, de la distih până la consacrata catrenă sau la sonet ori până la poezia în vers alb
sau de la poezia din Antichitate până la poezia contemporană.

MODALITĂŢI DE EVALUARE (5 min): Fiecare elev va nota pe fișa de lectură tipul de


poezie care i-a captat cel mai pregnant interesul. La final, elevii vor citi, pe rând, câteva
versuri din poezii celebre din literatura română.
FINALITATEA:

 Atitudine pozitivă faţă de forme ale expresiei culturale, în mod special față de poezie;
 Valorificarea potenţialului intelectual al elevilor;
 Dezvoltarea capacității de sinteză și exprimare,
 Utilizarea și valorificarea resurselor Centrului de Documentare și Informare.

Director, Prof. documentarist,

Prof. Prof.

S-ar putea să vă placă și