Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ : Colegiul Tehnic ,,Alesandru Papiu Ilarian” Zalău


Unitatea de învăţare : Perioada modernă –Secolul al XIX-lea-Sec.al XX-lea
Obiectul : Limba şi literatura română
Tema : Rolul ,,Daciei literare” şi al lui M.Kogălniceanu în orientarea culturii şi
literaturii române
Tipul lecţiei: mixtă- studiu de caz –ora a doua
Data :
Clasa : a XI- a
Propunător : prof.Monica Rusan

Motivaţia
a) De ce este valoroasă această lecţie
Lecţia e valoroasă pentru că, prin intermediul metodelor alternative,
promovează spiritul gândirii critice, învăţarea ca proces creativ, trecerea de la
gândirea intuitivă la gândirea logică şi valorificarea textul literar din perspectivă
pragmatică : istorică, socială, literară şi personală.
Lecţia este valoroasă pentru formarea unor reprezentări culturale privind
originile şi evoluţia limbii române.
b) Ce ocazii de exersare a gândirii critice ofera această lecţie
Exersarea gândirii critice se materializează în utilizarea unor strategii de gândire
aplicabile şi în alte contexte diagnostice : istorie, cultură şi legarea informaţiilor noi
de cunoştinţele anterioare.
Competenţă generală:
- Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de
comunicare.
Competenţe specifice:
3.2-Dezvoltarea unei viziuni de ansamblu asupra fenomenului cultural
românesc până la începutul secolului al XX-lea.
3.4- Utilizarea adecvată a tehnicilor de documentare şi cercetare a unei
teme.

Competenţe derivate/ Obiective operaţionale :


La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
Să prezinte caracteristicile esenţiale ale perioadei paşoptiste;
Să descrie contextul istoric, politic, cultural în care a aparut revista ″Dacia
literară″;
Să-şi exprime opinia despre importanţa ideologiei promovate de revistă pentru
literatura română a secolului al XIX-lea;
Să stabilească o relaţie între ideile identificate în programul revistei ″Dacia
literara″ şi operele literare ;
Să-şi dezvolte capacitatea de a analiză, din punct de vedere stilistic şi structural,
a textul poetic;
să-şi formeze deprinderi şi competenţe de documentare.

Condiţii prealabile
Pentru reuşita acestei activităţi, elevii trebuie să aibă cunoştinţe minimale în
legătură cu perioada paşoptistă, să aibă cunoştinţe de analiză a textului literar dar şi
publicistic, să cunoască paşii unui studiu de caz.
Evaluare
-Ce dovezi vor exista că elevul a învăţat lecţia ?
1. Primul obiectiv va fi evaluat prin discuţiile din evocare privind
informaţiile culese.
2. Celelalte obiective vor fi evaluate pe parcurs prin analiza prelegerilor.
3. Fişa de evaluare.

Strategia didactică
a) Metode şi procedee : brainstormingul, conversaţia euristică şi catehetică,
studiul de caz, prelegerea, exemplificarea, problematizarea, exerciţiul
b) Forme de organizare: activitate frontală, activitate independentă
individuală, activitate pe grupe
c) Mijloace de învăţământ : fişe de lucru, posterul/ prezentarea power-
point
d) Resurse : umane -colectivul de elevi ;
materiale -videoproiector, calculatorul, fişe de lectură ;
- articolul,,Introducţie” la ,,Dacia literară”
timp: 50 de minute

Bibliografie

 Costache, Adrian, Florin Ioniţă, Adrian Săvoiu, Limba şi literatura română,


manual pentru clasa a XI- a, Grup Editorial Art, Bucureşti, 2006
 Dobra, Sofia, Monica Halaszi, Dorina Kudor, Luminiţa Medeşan, Limba şi
literatura română, manual pentru clasa a XI- a, Editura Corint, Bucureşti, 2006
 Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală.
Ghid teoretico-aplicativ, Editura Polirom, Iaşi, 1999
 Secrieru, Mihaela, Didactica limbii române, Ed. Ovi-art, Iaşi, 2004

Studiul de caz se desfăşoară pe parcursul a 3 ore. În prima oră s-a realizat :


a)fixarea temei studiului de caz : Rolul ,,Daciei literare” şi al lui M.Kogălniceanu
în orientarea culturii şi literaturii române
b)definirea problemei prin stabilirea coordonatelor generale ale temei propuse spre
studiu: -fixarea cronologică a perioadei paşoptiste ;
-cadrul politic-social-cultural;
-programul ,,Daciei literare” şi rolul lui Kogălniceanu;
-reflectarea ideilor din ,,Introducţie” în literatură.
Direcţiile de investigaţie revin celor 3 grupe, sarcinile fiind împărţite în
interiorul grupei.
c)sugestii bibliografice :
X X X Din presa literară românească a secolului al XIX-lea
Ivaşcu George, Istoria literaturii române,
Manolescu, Nicolae, Istoria critică a literaturii române,

Lecţia propriu-zisă

Evocare
Se oferă elevilor posibilitatea de a discuta pe marginea sensurilor a două
cuvinte : originalitate şi imitaţie favorizând astfel trecerea spre două idei puse în
discuţie de M.Kogălniceanu.
Se reactualizează, prin intermediul discuţiilor libere, etapele necesare a fi
parcurse pentru realizarea unui studiu de caz.
Realizarea sensului

Sunt aduse în prim plan direcţiile de investigaţie fixate în prima ora. Fiecare
grupă, folosind prelegerea, îşi expune informaţiile găsite precum şi sursele folosite
în documentare.
Direcţii de investigaţie:
-grupa 1 : Care a fost contextul politic, social şi cultural în care a apărut
,,Dacia literară” ?

-grupa 2 : Cum s-a petrecut acest fenomen cultural numit paşoptism?


Care sunt ideile promovate de M. Kogălniceanu în articolul
,,Introducţie” ?

-grupa 3 : Cum s-au reflectat ideile lui Kogălniceanu în domeniul creaţiei


literare?
Ce înţelegeau paşoptiştii prin cuvântul –literatură ?
Care este rolul literaturii în perioada paşoptistă?

Sub forma dezbaterii, se studiază materialul fiecărei grupe, se aduc completări


şi se propun soluţii care să ducă la finalizarea investigaţiei.

Reflecţie
Elevii vor discuta pe marginea afirmaţiilor lui M.Kogălniceanu dar şi a lui
I.H.Rădulescu cu privire la îndemnul dat scriitorilor. Se va reveni la momentul
iniţial şi li se va solicita elevilor să pună în paralel viziunea lor de la început despre
originalitate şi imitaţie şi părerea reprezentanţilor paşoptişti.
Cu ajutorul întrebărilor deschise se vor determina trăsăturile reprezentanţilor
paşoptişti.
Se va da elevilor o fişă de evaluare şi autoevaluare (anexa 1)

Extensia

Tema : Având în vedere că ora a treia a studiului de caz este o oră de concluzii,
se cere fiecărei grupe scrierea unui raport privind rezultatele investigaţiei.

Încheiere

Până la finalul orei elevii ar trebui să înţeleagă cadrul politic în care a apărut
această mişcare populară de emancipare socială şi naţională, să înţeleagă rolul pe
care la avut M. Kogălniceanu şi revista sa în evolutia şi dezvoltarea lireraturii
române, în modernizarea acesteia.

Anexa 1
Fişă de evaluare şi autoevaluare

1.Numeşte două surse de inspiraţie pe care le propune M. Kogălniceanu


colaboratorilor revistei şi care fac din articolul ,,Introducţie,, un manifest romantic.

2.Motivaţi asocierea termenilor : ,,foaie ,, şi ,,oglindă ,, .

3. Explicaţi folosirea persoanei I plural: ,,istoria noastră’’, ,,obiceiurile


noastre’’.

4. Dacă ar fi să-ţi acorzi o notă, având în vedere participarea ta la oră, care ar fi


aceasta?

Fişă de evaluare şi autoevaluare


1.Numeşte două surse de inspiraţie pe care le propune Kogălniceanu
colaboratorilor revistei şi care fac din articolul ,,Introducţie,, un manifest romantic.
2.Motivaţi asocierea termenilor : ,,foaie ,, şi ,,oglindă ,, .
3. Explicaţi folosirea persoanei I plural: ,,istoria noastră’’, ,,obiceiurile
noastre’’.
4. Dacă ar fi să-ţi acorzi o notă, având în vedere participarea ta la oră, care ar fi
aceasta?

Fişă de evaluare şi autoevaluare

1.Numeşte două surse de inspiraţie pe care le propune Kogălniceanu


colaboratorilor revistei şi care fac din articolul ,,Introducţie,, un manifest romantic.
2.Motivaţi asocierea termenilor : ,,foaie ,, şi ,,oglindă ,, .
3. Explicaţi folosirea persoanei I plural: ,,istoria noastră’’, ,,obiceiurile
noastre’’.
4. Dacă ar fi să-ţi acorzi o notă, având în vedere participarea ta la oră, care ar fi
aceasta?

Fişă de evaluare şi autoevaluare

1.Numeşte două surse de inspiraţie pe care le propune Kogălniceanu


colaboratorilor revistei şi care fac din articolul ,,Introducţie,, un manifest romantic.
2.Motivaţi asocierea termenilor : ,,foaie ,, şi ,,oglindă ,, .
3. Explicaţi folosirea persoanei I plural: ,,istoria noastră’’, ,,obiceiurile
noastre’’.
4. Dacă ar fi să-ţi acorzi o notă, având în vedere participarea ta la oră, care ar fi
aceasta?

S-ar putea să vă placă și