Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DIDACTIC

COLEGIUL TEHNIC PETRU MUȘAT, SUCEAVA

Clasa: a IX-a

Disciplina: Limba şi literatura română

Subiectul lecţiei: Corespondența privată și oficială

Tipul lecţiei: Predare-Învățare

Durata: 50 de minute

Profesor: Bîrgăoanu Alina Sorina

Competențe generale

1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în diferite situaţii de comunicare;
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare;
3. Argumentarea scrisă şi orală a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.

Competenţe specifice:

1.1 utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea diverselor texte;


1.4 redactarea unor texte diverse;
1.5 utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi scrise în diverse situaţii de comunicare;
3.2 identificarea elementelor dintrun text care confirmă sau infirmă o opinie privitoare la textul respective.

Obiective operaţionale:

Până la sfârşitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1. Să enumere stilurile funcționale ale limbii române;


O2. Să precizeze trăsăturile unui text epistolar;
O3. Să deosebească corespondența private de cea oficială;
O4. Să redacteze un text epistolar.

Strategia didactică:

a) Metode și procedee didactice: conversaţia euristică; conversația dirijată; expunerea; învățarea prin descoperire;
explicația; exerciţiul; demonstrația.
b) Forme de organizare a activităţii: se va alterna activitatea frontală, cu activitatea individuală şi lucrul pe grupe.
c) Materiale didactice: tablă, markere, scrisoare, plic, fișe cu teorie, fișe de lucru, laptop, material power-point.
d) Resurse: capacităţile normale de învăţare ale elevilor; cunoştinţele lor anterioare; timpul de învăţare: 50 min.
Bibliografie:

 Ilie, Emanuela, Didactica limbii și literaturii române, Editura Polirom, 2014, Iași.;
 Limba și literatura română, manual pentru clasa a IX-a, Adrian COSTACHE, Florin IONIŢĂ, M.N. LASCĂR, Adrian
SĂVOIU, Editura Art, 2005, București;
 Limba și literature română, manual pentru clasa a IX-a, Alexandru CRIȘAN, Liviu PAPADIMA, Ioana PÎRVULESCU,
Florentina SÂMIHĂIAN, Rodica ZAFIU, Editura Humanitas, 2008, București;
 Romonți, Adrian-Nicolae, (coord), Limba și literature română auxiliar pentru clasa a IX – a, Editura Delfin, 2014.
 Limba și literatura română, manual pentru clasa a IX-a, Adrian COSTACHE Florin IONIŢĂ M.N. LASCĂR Adrian
SĂVOIU, Editura Art, 2005, București;
 Programa de limba şi literatura română pentru clasa a IX-a.
Momentele Ob. Conținuturi/ Detalieri Activități de Strategii didactice Evaluare
lecției Op. de învățare
conținut

Resurse Resurse Forme de


procedurale materiale organizare

Moment Organizarea clasei și Conversația Catalogul Frontal


organizatoric asigurarea climatului euristică
2 min. necesar desfășurării
activității
Verificarea Profesorul va adresa Elevii vor fi solicitați Brainstorming Tablă Frontal; Evaluare orală: verificarea
cunoștințelor O1. elevilor intrebări care să enumere stilurile Markere Individual. cunoștințelor anterioare
anterioare conţin informaţii funcționale cunoscute:- Conversația Caiete
5 min. învăţate anterior. beletristic, ştiinţific, dirijată
E juridico-administrativ, Aprecieri verbale
V colocvial, publicistic.
O
C
A Captarea atenției Recunoaștera unui text Elevii sunt invitați să Conversație Plic Individual
R epistolar participe la conversație. dirijată Scrisoare Frontal Aprecieri verbale
E 5 min. (Anexa 1.) Expunere
Se va realiza prin
utilizarea unei scrisori.
Pe baza scrisorii
profesorul va purta o
conversație cu elevii
despre corespondență
Anunțarea temei O1, Corespondența privată Elevii notează în caiete Explicația Tabla Frontal
și a obiectivelor O2, și oficială titlul lecției. Conversația Marker
O3, Profesorul anunţă titlul Proiectul
1 min. O4. lecţiei şi obiectivele didactic
propuse.
Profesorul scrie titlul Caietele
pe tablă. elevilor

Material
power point

Dirijarea Corespondență Elevii notează în caiete Conversația Material Frontal Aprecieri verbale
procesului O2. Profesorul împreună cu definiția și clasificarea Explicația PowerPoint
R de învățare elevii stabilește definiția corespondenței. Tabla
E 30 min. corespondenței. Markere
A Corespondența Caietele
L reprezintă un schimb de . elevilor
I scrisori între două sau
Z mai multe persoane.
A Profesorul scrie la table
R clasificarea
E corespondenței:
A corespondență privată
și corespondență
S officială.
E
N
S
U
L O3. Corespondență privată Conversația Material frontal
U Corespondență oficială Elevii se împart în PowerPoint individual
I Profesorul solicită patru grupe, citesc Tabla
elevilor să se organizeze textele, rezolvă Explicația Markere
în patru grupe. sarcinile de lucru și
Fiecare grupă va primi participă activ la lecție. Exercițiul Fișe de lucru Pe grupe Analiză pe baza textului
câte o fișă de lucru, ce Învățarea prin Individual Fișe de lucru
conține aplicații pe baza descoperire Frontal
unui text. (Anexa Conversația
3,4,5,6)
Elevilor li se explică
modul de organizare a
activității.
Grupa I va primi un text
cu o scrisoare amicală;
Grupa II va primi un
text cu trei bilete;
Grupa III va primi un
text cu două telegrame;
Grupa IV va primi un
text cu o cerere.
Profesorul scrie la
tablă: Explicația Tabla Frontal Aprecieri verbale
elementele specifice Elevii vor nota în caiete Conversația Markere
O4. unei scrisori (emițător, ce scrie profesorul la Caietele
receptor, mesaj, formule tablă. elevilor.
de adresare, datarea,
post-scriptum),
definiția biletului
(Biletul este un text
redus la câteva
rânduri/propoziții prin
care se transmit
comunicări scurte.)
definiția telegramei
(Telegrama reprezintă o
comunicare scurtă
transmisă prin
mijloacele tehnice
rapide (telefon,
telegraf).
definiția cererii
(Cererea reprezintă un
document, o solicitare
scrisă.)
Profesorul le va explica Elevii sunt atenți la Explicația Tabla Frontal Aprecieri verbale
elevilor care sunt explicațiile profesorului Conversația Markere
regulile pentru și notează în caiete. Demonstrația Caietele
redactarea unei cereri. elevilor.

Asigurarea feed- Realizarea feedback-


back-ului ului are loc permanent Conversația Frontal Aprecieri verbale
pe parcursul lecției în Individual
cadrul analizei și se
concretizează în
aprecieri verbale făcute
de profesor în discuții
pe marginea texului și a
sarcinilor de lucru.
R Evaluarea La filanul lecției, elevii Rezolvarea exercițiilor Exercițiul Fișa de Individual Completați fișa de evaluare
E formativă vor complete o fișă de de pe fișa de evaluare și autevaluare (Anexa nr.6)
F 5 min evaluare. identificarea
L eventualelor greșeli
E Asigurarea Redactarea Elevii notează în caiete Explicația Caietele Frontal TEMĂ PENTRU ACASĂ:
C retenției și O4. unui text epistolar cerința temei pentru elevilor Redactează o scrisoare de iubire
Ț transferului acasa. sau un e-mail, de 10-12 rânduri,
I 2 min adresat unei persoane reale sau
E fictive. Folosește apoi săgeți pentru
a evidenția, pe marginea textului,
convențiile de redactare a unei
astfel de scrieri.
Anexa 1.

1795 Paris

Draga mea Josephine,

M-am trezit stăpânit cu gândul la tine. Portretul tău şi seara ameţioare petrecută ieri alături de tine mi-au
răvășit toate simţurile.

Dulce incomparabilă Josephine, ce effect straniu poţi avea asupra inimii mele! Eşti cumva furioasă? Mi
se pare că eşti tristă? Eşti îngrijoarată?

Sufletul meu doare de întristare şi nu poate exista nicio odihnă pentru iubitul tău; mai am de trecut prin
multe, oare, atunci când, predându-mă simţirilor profunde care mă copleşesc, sorb de pe buzele tale, din inima
ta o dragoste care mă mistuieşte în flăcări? Ah! Abia noaptea trecută mi-am dat seama ce falsă imagine a fiinţei
tale îşi reflectă portretul!

Voi pleca la prânz; te voi vedea peste trei ore.

Până atunci, mio dolce amor, o mie de sărutări; nu-mi dărui niciuna în schimb, căci ar face să-mi
clocotească sângele.

Napoleon
Anexa 2.

Citiți cu atenție textul dat pentru a putea răspunde la cerințele de mai jos:

Bucureşti, 11 ianuarie 1932

Iubite Prietene,

La mulţi ani! Iartă-mi întârzierea acestor rânduri. Acuma le-am găsit aci, căci am fost plecat la ţară de sărbători, vreo trei săptămâni.

Îmi pare rău că ne vedem atît de rar. Oricât ai fi de ocupat când vii prin Bucureşti, ai putea să-ţi rupi o oră să vii să mă vezi împreună cu
drăgălaşa ta fetiță student…

Despre revista ce vrei s-o scoţi ce ţi-aş putea spune aşa, în câteva rănduri? Ideea e bună, şansele de reuşită sunt multe, mai ales acum
când se simte atâta nevoie de o gazetă literară veritabilă. Din partea mea te rog să fii sigur de tot concursul frățesc, sub orice formă ți-ar trebui
sau ți-ar conveni. Totuşi, dacă ar fi vorba de o colaborare mai strânsă, ar fi necesar cred să ne vedem. Poate ţi-aş putea da şi eu câteva gânduri
bune în privinţa organizării gazetei, incât să pornim cu cât mai multă sigurtanţă de izbândă deplină.

Fă bine deci şi, când vii la Bucureşti, dă-mi un telefon şi fixează ora şi locul unde vrei să ne vedem ca să vorbim pe îndelete. Chiar dacă
n-aş fi în acel moment acasă, lasă vorbă despre ora şi locul întrevederii şi eu voi fi al tău cu toată vechea prietenie.

Transmite d-nei Făgeţel urările mele cele mai frumoase, iar drăgălaşei d-re Făgeţel izbândă în toate ca şi tatălui ei simpatic.

Cu toată dragostea,

Liviu Rebreanu

P.S: Până ne vedem, nu mă uita în privinţa împrumutului ce ţi l-am cerut.

(Text selectat de Vasile Voiculescu,” Poezii inedite şi corespondenţă”, ediţie îngrijită, prefaţă şi note de Ileana Ene, Editura Porto-Franco, Galaţi, 1993).
Cerințe:
1. Cine este destinatarul scrisorii? …………………………..........................
2. Care este formula de adresare? ……………………………………………
3. Care este formula finală?.........................................................................
4. Precizați anul și locul redactării scrisorii. ………………………………….
5. Ce înseamnă abrevierea P.S.?................................................................
Anexa 3.

 Biletul

Citiți cu atenție textele date pentru a putea răspunde la cerințele de mai jos:

a) Dragă mamițică,

La literatură am avut de scris despre lucrurile care au cimentat prietenia dintre Creangă și Eminescu și ce este mai semnificativ în prietenia lor
și să dăm un titlu semnificativ acestei ... viiiiiii.....buuhuuuu... acestei compuneri!... na!

Cătălin

b) Dragi părinți,

Iată-mă-s și în anul I!

Eu am plecat să mă plimb cu Doru, nu garantez ora de întoarcere.

Pați, Pați

Cătălin

(Sursă: Prima carte, ultima carte de Cătălin Bursaci)


Cerințe:

1. Precizați care sunt emițătorul și receptorul textului.

Emițător: .................................................................................
Receptor: ................................................................................

2. Precizați ce fel de limbaj se folosește în cele două bilete.

................................................................................................

3. Precizați cum este formulat mesajul.

...................................................................................................

4. Precizați care este scopul scrierii.

...................................................................................................
Anexa 4.

 Telegrama

Citiți cu atenție textele date pentru a putea răspunde la cerințele de mai jos:

I. a. Încă nu am dat de capătul firului, dar nu cred să mai fie mult stop’ vă țin la curent. Tic
b. Veniți la Șoimeni stop mesajul e adevărat. Tic

(Textele au fost extrase din volumul al IV-lea Castelul fetei în alb al romanului Cireșarii de Constantin Chiriță)

II. Onor, prim-ministru București

A doua oară atacat palme picioare piața endependenței același bandit director scandalos însoțit sbiri. Situația devenit
insuportabilă. Oraș stare asediu. Panica domnește cetățeni.

Costăchel Gudurău
avocat, etcetera

(Textul a fost extras din Telegrame de I. L. Caragiale)


Cerințe:

Pornind de la textele telegramelor I, răspundeți la următoarele intrebări:

1. Considerați că mesajul este formulat în mod dezvoltat sau concis?

……………………………………………………………………………………….

2. De ce apare cuvântul „stop” ?

..........................................................................................................................

Pornind de la textul telegramei II, răspundeți la următoarele cerințe:

1. Încercați să rescrieți textul, introducând elementele care credeți că au fost eliminate.


.......................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................................
..............................

2. Care este rolul elementelor lipsă din textul prezentat?


.......................................................................................................................................................................................
...............................................................
Anexa 5.

 Cererea

Citiți cu atenție textul dat pentru a putea răspunde la cerințele de mai jos:

Domnule Director,

Subsemnatul, Bogdan Vasiliu, domiciliat în București. str. Cavalului, nr. 233, elev în clasa a XI –a B, la
Liceul “Aurel Vlaicu”, București, vă rog a-mi aproba eliberarea unei adeverințe din care să reiasă că sunt elev al
acestui liceu.

Menționez că aceasta îmi este necesară pentru a mă înscrie la concursul de informatică ce va avea loc în
perioada 22. 05. 2003 – 28. 05. 2003, în București, la Liceul “ I. L. Caragiale”.

București, 20. 04. 2003 Bogdan Vasiliu

Domnului Director al Liceului “ Aurel Vlaicu”, București


Cerințe:

1. Precizați formula de adresare.


..........................................................................................

2. Explicați folosirea celor două virgule în dreptul numelul.

.................................................................................................

3. Indicați ce verb este folosit în text pentru a exprima cererea.

.............................................................................................
Anexa 6.

FIȘĂ DE EVALUARE

I. Alegeți răspunsurile corecte:

1. Elementele specifice unui text epistolar sunt:

a. formula de adresare
b. data
c. formula de încheiere
d.
e. localitatea
f. post-scriptum (P.S.)

2. Indicați care sunt tipurile de corespondență privată:

a. felicitarea
b. scrisoarea de dragoste
c. telegrama
d. reclamația

3. Indicați care sunt tipurile de corespondență oficială:

a. scrisoarea amicală
b. cererea
c. scrisoarea de afacere
d. curriculum-vitae
II. Precizați o diferență între cele două tipuri de corespondență (privată și

oficială), având în vedere registrul de exprimare folosit.

...................................................................................................................

III. Redactați în 10-15 cuvinte un bilet în care să vă anunțați parinții că ați plecat la cinema să vizionați un film.

.....................................................................................................................................................................................................................
......................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și