Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Limba şi literatura română


Clasa: a VII-a (secţia maghiară)
Unitatea: Textele multimodale
Subiectul: Afişul
Tipul lecţiei: activitate de predare (de dobândire de noi cunoştinţe)
Timp alocat: 40'( online)
Competenţe generale:
2. Producerea textului oral în diverse situații de comunicare

Competenţe specifice Conţinuturi asociate


2.2. Rezumarea unor texte cu grade diferite de dificultate
2.3. Prezentarea unor informaţii, idei şi puncte de vedere în texte diverse, Textele multimodale,
oferind detalii semnificative și exemple relevante Felul textelor
2.5. Participarea la interacțiuni verbale, pe o temă la alegere, respectând multimodale, Afişul
elementele de specificitate: intonație, accent, sunete specifice limbii române,
topică

Competenţe derivate:
C 1 Să cunoască convenţiile grafice ale textului multimodal
C 2 sӑ identifice elementele componente ale textului multimodal-afişul;
C3 Să desprindă mesajul textului pe baza aspectelor înfăţişate ;
C4 Să asocieze experienţele personale cu cele sugerate în afiş.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, expunerea,., exercițiul,
Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, individuală.
Metode şi tehnici de evaluare: aprecierea verbală a răspunsurilor, interevaluarea, autoevaluarea,
Resurse:
a. umane: elevii clasei a VII-a;
b. materiale / mijloace de învăţământ: laptop, fișa de lucru, fişa de evaluare, fişa de evaluare a activității, aplicaţia LIVRESQ,
.
Material bibliografic:
1.Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru limba şi literatura română pentru școlile și secțiile cu predare
în limba maghiară CLASELE a V-a – a VIII-a, Clasa a VII-a, Bucureşti, 2017.
2.Bartolf Hedwing,Limba şi literatura română pentru şcolile şi secţiile cu predare în limba maghiară, Editura Didactică şi
Pedagogică, clasa a VII-a
3.Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002.
Pavelescu, Marilena, Metodica predării limbii şi literaturii române, Editura Corint, Bucureşti, 2010.

1. Materiale şi mijloace: fişe de lucru, planşa, tabla, materialul PPT

1.Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru limba şi literatura română, Clasa a VIII-a, Bucureşti,
2009.
2.Crişan, Alexandru, Dobra, Sofia, Sâmihăian, Florentina, Limba română. Manual pentru clasa a VIII-a, Humanitas
Educaţional, Bucureşti, 2009.
3.Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002.
Pavelescu, Marilena, Metodica predării limbii şi literaturii române, Editura Corint, Bucureşti, 2010.

SCENARIU DIDACTIC
Secvenţele lecţiei/ Detalieri de conţinut Metode şi Evaluare
Timpul alocat Activitatea procedee/
propunătorului Activitatea elevilor Forme de
organizare
Moment Profesorul notează în Elevii îşi pregătesc Conversaţia
organizatoric catalog elevii absenţi. materialele necesare orei Activitate
Organizează clasa şi de limba şi literatura frontală
asigură climatul necesar română.
bunei desfăşurări a
activităţii propuse.
Captarea atenţiei Profesorul îi roagă pe După vizionarea, elevii Activitate Evaluare orală
elevi să vizioneze o scurtă au încercat să-şi dea frontală
reclamă, apoi să ghicească seama la ce produs se
la ce produs se face face reclamă.
reclamă.
Nominalizarea Profesorul face cunoscut Conversaţia Observarea sistematică
lecţiei noi şi a elevilor faptul că urmează Activitate a elevilor
obiectivelor o lecţie de predare a frontală
operaţionale textului multimodal.

Reactualizarea Cere elevilor să numească Elevii vor defini textul


cunoştinţelor definiţia textului multimodal şi vor
învăţate anterior multimodal şi felurile enumera felurile Conversaţia
acestuia. După acestuia. . După Activitatea
enumerarea felurilor de enumerarea felurilor de frontală
texte m texte multimodale, vor
încadra textele expuse de
profesor în textele
multimodale
corespunzătoare.
5. Conducerea Este amenajată o . Observarea sistematică
învăţării expoziţie de materiale Observă expoziţia Activitate a elevilor
publicitare (pliante, frontală şi Aprecierea
individuală răspunsurilor
reviste, cataloage,
broşuri). Precizează mijloacele de
Profesorul îi provoacã la o transmitere a evenimen-
discuţie despre căile de tului, avantajele şi dez-
transmitere a afișelor unor avantajele lor:
evenimente la şcoală sau · Televiziunea
pe stradă, despre (combină imaginea,
sunetul, mişcarea; Livresq
avantajele şi
dazavantajele lor, despre mesajul este bine
receptat, este foarte
scopul acestora. scumpă);
· Radio (sunet, costuri
medii)
· Presa scrisă (poţi
reveni asupra ei)
· Panouri stradale
· Inscripţionări pe
autobuze
Afişe, pliante, cataloage
Pornind de la câteva Elevii răspund la
întrebãri se realizeazã o întrebări și notează în
piramidã a afişului(anexa caiete răspunsul.
1), identificându-se Afișul este un text
elementele de conținut nonliterar, o înștiințare
informațional: publică, care anunță
ceva.
Ce este afişul ? Afișul este realizat de
către organizatorii
evenimentului.
Cine îl realizează ? Beneficiarii acestor
forme de publicitate sunt
cei ce fac parte din
Cine sunt beneficiarii publicul țintă.
acestor forme de În culori, dar se
publicitate? poate recurge şi la colaj
Cum sunt realizate? sau fotomontaj, grafică
com-puterizată.
Ele sunt plasate în
spații special amenajate.
Unde sunt ele amplasate? Afișele sunt realizate
pentru a anunța un
De ce sunt realizate ele, eveniment din viața
care este scopul? culturală, sportivă,
politică.
Ce elemente trebuie să
conțină un afiș pentru a
transmite corect și
complet informația cu
privire la evenimentul
organizat?

6. Obţinerea Profesorul le cere elevilor Elevii vor verifica Exerciţiul


performanţei şi să compare cele două corectitudinea celor două Conversaţi
asigurarea afişe expuse . afişe, apoi vor nota în a
feedback-ului caiete greşelile. Activitate
frontală

Observarea sistematică
a elevilor
Aprecierea
răspunsurilor
7. Asigurarea Profesorul prezintă o Activitate Aprecierea
retenţiei şi a imagine şi spune elevilor Elevii vor prezenta textul individuală răspunsurilor
transferului că vor avea de realizat un dramatic Observarea sistematică
scurt text dramatic în care a elevilor
vor folosi şi didascalii.

Profesorul formulează
concluzii referitoare la Elevii îşi notează tema
desfăşurarea lecţiei şi face dată pentru următoarea
aprecieri despre modul în oră de limba şi literatura
care elevii au participat la română.
lecţie. Elevii care au Răspund salutului.
participat activ la oră sunt
notaţi în catalog, iar
ceilalţi elevii sunt
încurajaţi să participe mai
activ data viitoare.
Aprecierea
răspunsurilor

Conversaţia
Activitate
frontală

S-ar putea să vă placă și