Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Nume: Arpinte Mădălina Nicoleta

Data: 02.10.2018

Clasa: a VIII-a

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba şi literatura română

Subiectul lecţiei: Genul liric- Izvorul nopţii, figuri de stil (reactualizare)

Tipul lecţiei: reactualizarea cunoştinţelor anterioare.

Competenţe generale:

1.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de


comunicare monologată şi dialogată.

3.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite


contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Competenţe specifice:
3.1. dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date;
4.1. redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă;
4.3. redactarea unui text argumentative.

Competenţe de comprehensiune:
O1-să identifice elementul descris în poezia Izvorul nopţii;
O2-să numească două secvenţe care conţin un oximoron în poezia Izvorul nopţii;
O3- să comenteze cele două figuri de stil, raportându-se la întregul sens al poezie.
O4- să precizeze două trăsături pentru încadrarea poeziei Izvorul nopţii în genul liric.
SCENARIUL DIDACTIC

Timp Obiec- Momentele lecţiei Conţinutul instructiv- Metode şi Mijloace Evaluare


tive educativ procedee didactice
opera-
ţionale
2’ Moment Profesorul noteză Frontală Observarea
organizatoric absenţele şi se asigură conversaţia Catalogul sistematică
de faptul că elevii au a elevilor.
toate materialele
necesare.
3’ Captarea atenţiei Profesorul va pune spre Frontală Manual, Aprecierea
audiţie poezia Izvorul conversaţia caiete, verbală a
nopţii; elevii vor asculta euristică tablă răspunsuri-
cu ochii închişi. lor corecte.
La sfârşitul audiţiei
elevii sunt rugaţi să
spună prima culoare
care le vine în minte.
10’ O1 Predarea noilor Elevii vor reciti poezia Frontal- Manual, Aprecierea
conţinuturi şi vor identifica individuală caiete, verbală a
(reactualizare) elementul descrierii din Conversaţia tablă răspunsuri-
poezia Izvorul nopţii de euristică lor corecte.
Lucian Blaga.
Profesorul reactualize-
ză definiţia metaforei,
oximoronului şi a Activitate Manual, Observarea
epitetului. individuală caiete sistematică.
Elevii vor identifica
10’ O2 două două secvenţe Frontal-
care conţin un individuală
oximoron.
Aprecierea
Elevii vor comenta cele Activitate Manual, verbală a
10’ O3 două figuri de stil, indepen- caiete răspunsuri-
având în vedere dentă lor corecte
înţelesul global al Frontal-
textului. individuală Aprecierea
Manual verbală a
răspunsuri-
lor corecte.
Frontal-
individuală Caiete,
tablă Aprecierea
verbală a
Conversaţia răspunsuri-
euristică lor corecte.
Manual

10’ O4 Fixarea/feed-back Elevii precizează două Frontal- Manual Aprecierea


trasături pentru încadra- individuală verbală a
rea poeziei Izvorul Conversaţia răspunsuri-
nopţii, în genul liric. euristică lor corecte

5’ Asigurarea Elevii vor avea ca temă Explicaţia Manual


retenţiei şi a exerciţiile 1,2,3,4,
transferului pagina 26.

S-ar putea să vă placă și