Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

Data:
Clasa: a VIII-a B
Obiectul: limba si literatura romana
Subiectul: Lucian Blaga, Izvorul noptii
Scop: consolidarea deprinderii de a descifra, explora si interpreta
textul liric;
Obiective operationale: pe parcursul si la sfarsitul lectiei, elevii
trebuie:
sa explice titlul poeziei;
sa sesizeze corespondentele intre titlu si text;
sa identifice in poezie elemente specifice genului liric;
sa explice semnificatiile procedeelor artistice folosite in poezie.
Metode si procedee: brainstormingul colectiv, conversatia
euristica, problematizarea, munca individuala, activitatea pe grupe.
Resurse:
-materiale: manual, fise, volum de poezii
-de timp: 100 min.

Bibliografie:

Florin Ionita (coord.), Limba. Literatura. Comunicare pentru clasa a VIIIa, Ed. ART, 2007;

Ion
Pop, Lucian Blaga. Universul iiric, editia a
IIa adaugita, Editura Paralela 45, Colectia Deschideri, SeriaUniversitas
, Pitesti, 1999;

Alina Pamfil, Limba si literatura romana in gimnaziu. Structuri didactice


deschise, Ed. Paralela 45, 2003

Etape Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Observatii

1.Evocare

Se recapituleaza printr-un testRezolva testul, apoi fiecareActivitate


(anexa 1) notiunile de vocabularcorecteaza lucrarea coleguluiindividuala
revazute in acest an.
de banca.
(20 min.)
Activitate
Exercitiu
pregatitor
(5-6
min.):
Lucreaza
individual
timp
de
2
perechi
2. Realizaminute, apoi discuta in perechi
rea
sensului:
Elevii sunt solicitati sa gaseasca(2 min.).
Activitate
definitii metaforice pentru diverse
perechi
parti ale corpului uman, dupaCitesc cateva definitii.
(50 min.)
modelul: inima

sipetul
Activitate
sentimentelor.
ochilor
individuala

in
in

3. Reflectia Cui credeti ca-i corespundeLucrand in continuare inActivitate frontala


definitiaizvorul noptii?
perechi, alcatuiesc campul
lexical al izvorului (al apei), Activitate
pe
(20 min)
Elevii
sunt
condusi
sprerespectiv
al
noptii
(al grupe
descoperirea semnificatiilor apei intunericului). Fiecare
(sursa
a
vietii),
respectivcomponent al perechii lucreazaActivitate
in
aleintunericului (moarte, dar sila cate un camp, iar apoi cei 2perechi
mister). Se constata ca, desi aparentfac schimb de caiete si fac
cei doi terneni sunt contradictorii,completari.
activitate frontala
ei au fost asociati de Lucian Blaga
in
titlul
poeziei Izvorul Observa contradictia dintreActivitate
noptii, inclusa in vol.Poemele titlul poeziei si al volumului. individuala
luminii.
Completeaza fisa, apoi citescActivitate
pe
Anunta tema si obiectivele2-3 raspunsuri (3 min.+2 min.). grupe
activitatii.
Recitesc individual poezia,
Realizeaza lectura model a poezieiexprimandu-si
ulterior
si sondeaza reactia subiectiva anelamuririle: versurile nu sunt
copiilor, prin sarcina prevazuta ingrupate in strofe, nu au rima
fisa anexa 2 (5 min.).
sau ritm, iar masura lor
variaza; poezia e alcatuita doar
Le
cere
sa
completezedin doua enunturi - o fraza
enuntulCitind poezia, am fost ampla
si
o
concluzie;
surprins/a de,referindu-se atat lacuvantul ochii se repeta de trei
forma poeziei, cat si la continutulori in mod explicit, iar o data
acesteia .
prin intermediul metaforei din
titlu etc.
Ii provoaca pe elevi sa puna
intrebari legate de ce li se pareRezolva sarcinile primite:
ciudat/ surprinzator/ de neinteles in
poezie, notand aceste intrebari (51.Prozodia (ex.2, 3/ pag.9)

min.).

2.Punctuatia (ex.1, 2/pag. 9)

Le reaminteste ca toate elementele3.Cuvinte cheie (ex. 1, 2, 3/


care se repeta sunt purtatoare depag. 11)
sens.
4.Eul liric (ipostaza, marci,
Se abordeaza poezia pe niveluri,sentimente)
elevii primind sarcini de lucru pe
grupe (10 min.).
5. Procedee artistice (imagini
artistice, figuri de stil)
Conduce discutia, astfel incat sa se
observe ca poezia e construita caLucrand in perechi, observa ca
oadresare directa catre iubita,in Izvorul noptii exista referiri
autorul
folosind invocatia.
Sela portretul fizic al iubitei, ca
introduc, de asemenea, notiunileeul liric i se adreseaza direct,
desimbol si oximoron, se
explicaca aici iubita este reala.
titlul textului (15 min.).
al iubitei
Constatand ca procedeele artistice
sunt utilizate pentru desriereaIubita imprumuta trasaturi
iubitei, le cere elevilor sa comparespecifice naturii (ochii ei sunt
fiinta feminina din poezia luiizvor), careia-i imprumuta la
Blagacu cea din Lacul de Mihairandu-i din frumusetea ei;
Eminescu (5 min).
iubita si natura par a se naste
una din cealalta.
Observa ca sentimentul care se
desprinde din poezie este unul deOpteaza pentru o varianta,
calm, liniste sufleteasca, impacare,motivandu-si
alegerea.
data de integrarea perfecta inConstata ca ambele variante
univers. Prin intermediul cuisunt potrivite pentru a numi
participa eul liric la viatatema poeziei.
universului?
Alcatuiesc planul, ascultand
Care e relatia dintre iubita siversurile poeziei blagiene in
natura?
interpretarea muzicala a lui
Florin Bogardo.
Ii solicita pe elevi sa aleaga dintre
variantele propuse drept tema a
poeziei: poezia e un portret al
iubitei sau o declaratie de dragoste?
(5 min)
Se reiau pasii parcursi pentru
descoperirea sensurilor poeziei.

Se observa daca intrebarile/


nedumeririle initiale si-au gasit sau
nu raspunsul.
Se indica elementele care dovedesc
apartenenta textului la genul liric.
Elevii sunt solicitati sa alcatuiasca,
in grupe, un plan de argumentare a
apartenentei poeziei la genul liric,
plan care va fi dezvoltat acasa.
ANEXA 1
TEST VOCABULAR
1.
2.

In enuntul Un soare cu dinti facea zapada sa straluceasca, cuvantul e folosit cu sens figurat.
Diminutivul substantivului din enuntul Am cumparat o umbrela noua este . .

3.

Exista numai derivate parasintetice in seria: a)inotator, innodat, descult;


b)analfabet, descuiat, stramos;
c)incercuit, descurajat, inegalitate.

4. In enuntul A ajuns pana dincolo de podul de la iesirea din sat exista:


a)un cuvant derivat cu prefix:
b)un cuvant compus:
c)un cuvant derivat si un cuvant compus.
5. Valorile morfologice ale cuvintelor subliniate din enuntul Vara a trecut sunt:
a)substantiv comun, prepozitie simpla;
b)adverb de timp, verb predicativ;
c)substantiv comun, verb auxiliar.
6. Subliniaza paronimul utilizat corect:

Concurentii s-au alineat/ aliniat la linia de start.


Nu pot merge azi la scoala din motive familiare/ familiale.

Cuvantul omis/ emis de autorii textului este o prepozitie.

Misterul tablourilor disparute a fost eludat/ elucidat.

7. Sunt numai omonime lexicale in seria:


a) mare, centru, vin;
b)broasca, par, arc;
c)lin, masa, calcul.
8. Identifica intre cuvintele de la exercitiul 9 doua omonime totale.
9. Alcatuieste enunturi cu omofonele cei/ ce-i.
Pentru fiecare raspuns corect se acorda cate 1 punct.
Se acorda 1 punct din oficiu.
Barem de corectare

1.

dinti 1p

2.

umbreluta 1p

3.

c) 1p

4.

c ) 1p

5.

c) 1p

6.

s-au aliniat; familiale; omis; elucidat 0,25x 4= 1p

7.

b) 1p

8.

broasca, par 1p

9.

Ex: Ce-i cu tine?


Cei trei muschetari sunt personajele unui roman. 0,50x 2= 1p

Din oficiu: 1p

ANEXA 2
Alege unu-doua dintre cuvintele care se potrivesc starii tale sufletesti
de dupa ascultarea poeziei, motivandu-ti alegerea:
incantare

pentru ca

linistire
tristete
melancolie
nedumerire

S-ar putea să vă placă și