Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

Data: 29 martie 2019


Clasa : a V-a A
Obiectul: Limba şi literatura română
Unitatea de învățare: Galeria eroilor
Subiectul : Textul nonliterar. Afișul
Tipul lecţiei: de formare de priceperi şi deprinderi
Propunător: Domniţeanu Aurelia

COMPETENŢE GENERALE:
1. participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare prin receptarea şi
producerea textului oral;
2. receptarea textului scris de diverse tipuri;
3. redactarea textului scris de diverse tipuri;
4. utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale şi scrise.

COMPETENŢE SPECIFICE:
2.1. identificarea informaţiilor importante din texte continue, discontinue şi multimodale;
2.3. formularea unui răspuns personal, creativ pe marginea unor texte de diferite tipuri, pe teme
familiare;
3.2. redactarea, individual sau în echipă, a unui text simplu, cu integrarea unor imagini, desene;
4.1. utilizarea achiziţiilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru
înţelegerea şi exprimarea corectă a intenţiilor comunicative;

Obiective operaționale:
La sfârșitul activității, elevii vor fi capabili:
O1:să încadreze afișul în categoria textelor nonliterare;
O2:să identifice beneficiarii, scopul și modalitățile de realizare a unui afiș;
O3:să surprindă elementele componente ale unui afiș (imagine, titlu, text principal) în urma
observării directe a acestuia;

1
O4:să redacteze textul unui afiș, respectând elementele de construcţie a comunicării și
componentele acestuia (data, ora, locația);
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. Metode şi procedee : conversaţie euristică, exerciţiul, explicaţia, piramida, cvintetul, expunere
2.Forme de organizare a activităţii elevilor: frontală, individuală, pe grupe.
3.Mijloace de învăţare: fişe de lucru, pliante, cataloage, afişe.

Bibliografie:

 Crăciun C.-Metodica studierii limbii şi literaturii române în gimnaziu şi liceu, Emia,


2004
 Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru clasele a V-a – a VIII-a.
 Russel, Th., Manual de publicitate, Teora, 2003
 Odangiu, M., Ciobanu, D., Publicitatea audio. Curs practic de strategii creative, Editura
Hestia, Timişoara, 1997
 Pamfil A.,Didactica literaturii, Ed. Art, 2016

2
Secvențele Conținutul informațional al lecției Resurse
Ob.
instruirii și Procedural Organiza- Evaluare
oper. Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Materiale
dozarea e torice
1. Moment Se vor asigura condiţiile necesare unei Elevii iau loc în bănci și se Conversaţia Planșe Frontal Observarea
organizatoric desfăşurări optime a lecţiei și se expun pregătesc pentru lecție. Fișe sistematică,
1’ materialele necesare pentru lecţie. controlul,
autocontrolul
2. Verificarea Ce ați avut de pregătit pentru azi ? Am avut de realizat
temei și exerciţiul 6, pagina 92 din
reactualizarea Caietul
cunoștințelor elevului(Intuitext) , Conversația Caiete Frontal Evaluare
10’ Se solicită 2-3 elevi să citească solicitându-ni-se sã orală prin
anunţurile gãsite pentru temă. selectãm şase anunţuri din sondaj
Celorlalți elevi le revine sarcina să reviste , ziare în care au
urmărească cu atenție și să precizeze fost folosite pronume
dacă s-a respectat cerința: utilizarea personale de politeţe.
pronumelui personal de politeţe sau a Elevii solicitați citesc
formulelor reverenţioase. tema.

3. Captarea Se realizează cu ajutorul turului Elevii urmãresc afişele Turul Afişe Frontal Observare
atenției galeriei, elevii vizualizând câteva afişe galeriei sistematică
2’ realizate individual de o parte dintre
elevi pentru un concurs de creativitate

4. Anunțarea Azi vom continua să învățăm lucruri Elevii rețin titlul și Expunere Frontal Observare
subiectuluiș noi despre textul nonliterar și anume obiectivele lecției. Notează sistematică
ia despre afiș. Tilul lecției este ”Afișul” titlul în caiete.

3
obiectivelor și la sfârșitul orei veți demonstra că
2’ sunteți capabili să identificați
elementele componente ale unui afiș,
să realizați un afiș pornind de la o
temă dată și să formulați opinii
referitoare la modul de redactare şi de
prezentare a afişelor realizate.
Se notează titlul lecției la tablă.
5. Dirijarea Este amenajată o expoziţie de Observă expoziţia
învățării materiale publicitare (pliante, reviste,
15’ cataloage, broşuri).
Profesorul îi provoacã la o discuţie Precizează mijloacele de
despre căile de transmitere a afișelor transmitere a evenimen-
unor evenimente la şcoală sau pe tului, avantajele şi dez-
stradă, despre avantajele şi avantajele lor:
dazavantajele lor, despre scopul · Televiziunea (combină
acestora. imaginea, sunetul,
mişcarea; mesajul este
bine receptat, este
foarte scumpă); Conversația pliante Frontal Aprecierea și
O2 · Radio (sunet, costuri Problemati- brosuri analiza orală
medii) zarea reviste a răs-
· Presa scrisă (poţi afişe punsurilor
reveni asupra ei) formulate de
· Panouri stradale elevi
· Inscripţionări pe
autobuze
· Afişe, pliante,
cataloage

4
Pornind de la câteva întrebãri se
realizeazã o piramidã a afişului(anexa Elevii răspund la întrebări
1), identificându-se elementele de și notează în caiete
conținut informațional: răspunsul.
Afișul este un text
Ce este afişul ? nonliterar, o înștiințare
publică, care anunță ceva. Explozia Caiete Frontal Aprecierea și
Afișul este realizat de stelară Individual analiza orală
Cine îl realizează ? către organizatorii a răs-
evenimentului. punsurilor
O1 Beneficiarii acestor formulate de
O2 Cine sunt beneficiarii acestor forme de forme de publicitate sunt elevi
publicitate? cei ce fac parte din
Cum sunt realizate? publicul țintă.
În culori, dar se poate
recurge şi la colaj sau
fotomontaj, grafică com-
Unde sunt ele amplasate? puterizată.
Ele sunt plasate în
De ce sunt realizate ele, care este spații special amenajate.
scopul? Afișele sunt realizate
pentru a anunța un
eveniment din viața
culturală, sportivă,
politică. Conversația Afiș Frontal Aprecierea și
Explicația analiza orală
O2 a răs-
punsurilor
formulate de
elevi
5
Aprecierea și
Ce elemente trebuie să conțină un afiș analiza orală
pentru a transmite corect și complet a răs-
informația cu privire la evenimentul Conversația Afiș Frontal punsurilor
organizat? Explicația formulate de
elevi
O3

6. Obținerea Informez elevii că va trebui sã-şi Elevii sunt împărţiţi pe


performaței imagineze cã un scriitor contemporan, grupe şi au de realizat un
10’ Florin Bican, vine sã îşi lanseze cartea afiş Observarea
„ Şi v-am spus povestea aşa” în şcoala capacității de
lor, în bibliotecã, în sãptãmâna Şcoala
Fiecare echipă prezintă a lucra în
Altfel, rugându-i pe ei sã facã afişul de
rezolvarea sarcinii primite, echipă
O4 promovare a evenimentului. ceilalți elevi urmăresc dacă Coli cu Pe grupe Interevaluare
s-au respectat cerințele sarcina de
La final se solicită prezentarea realizării acestuia. lucru
rezolvării sarcinilor date de către
fiecare echipă în parte.

7. Asigurarea
retenției și a O3 Cvintet cu titlul Afișul Exercițiu de Fișă de Pe grupe Aprecierea
transferului Scriu câte un cvintet pe creație lucru verbală a
grupe. răspunsuri-
6
7’ lor formulate
de elevi
7. Încheierea Se cere, ca temă, realizarea unui afiș Notează tema şi Aprecierea Frontal Evaluare
activității pentru un spectacol închinat zilei de 1 eventualele explicaţii verbală Individu- orală
2’ iunie al
Se fac aprecieri asupra gradului de
participare al elevilor la activitate ,
evidenţiind şi notând elevii care s-au
remarcat prin corectitudinea,
originalitatea răspunsurilor.

7
Anexa 1

Piramida afişului

Un
de
se
afi
şe
az
ã?

Cine îl
realizeazã?
Pentru cine?

Ce este?

Cum aratã?

S-ar putea să vă placă și