Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Tradiții religioase de Crăciun (lecție de predare)

Profesor: Stoleru Costinel

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Focșeasca

Clasa: a II-a

Data: 13.12.2021

Disciplina: Religie Ortodoxă

Subiectul lecției: Tradiții religioase de Crăciun


Tipul lecției: comunicare/ însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecției: dobândirea unor informații despre tradițiile religioase de Crăciun, în vederea transmiterii acestora, generațiilor viitoare
Competențe generale:
1. Aplicarea unor norme de comportament specific moralei religioase, în diferite contexte de viaţă;
2. Colaborarea cu copiii şi cu adulţii din mediul familiar, în acord cu valorile religioase;
3. Explorarea activă a unor elemente din viaţa de zi cu zi, din perspectiva propriei credinţe.
Competențe specifice:
1.1. Explicarea unor aspecte specifice propriei credinţe religioase;
2.1. Asumarea în mod explicit a unor responsabilităţi în cadrul grupurilor din care face parte;
3.1. Explicarea importanţei unor evenimente religioase din viaţa comunităţii şi a societăţii;
3.2. Explicarea rolului diferitelor sărbători şi evenimente cu conţinuturi şi semnificaţii religioase, cu incidenţă asupra vieţii familiei şi
comunităţii.
Competențe derivate:
1. Identificarea tradițiilor religioase legate de sărbătoarea Nașterii Domnului;
2. Conștientizarea importanței sărbătorii Crăciunului în viața creștinilor;
3. Intonarea unor colinde și stabilirea impactului pe care îl au aceste cântece asupra vieții noastre duhovnicești.
Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: meditația religioasă, demonstrația cu subtitute, explicația, jocul didactic, exerciţiul, conversaţia, explozia
stelară, cântarea religioasă, expunerea.
2. Mijloace de învăţământ: Icoana Nașterii Domnului, fişe de lucru, televizor, calculator, planșă cu explozia stelară, Caietul
elevului, stea.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, individuală, pe grupe de câte 2 elevi.
Resurse:
1. Oficiale:
- Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a II-a;
- Planificarea calendaristică orientativă pentru clasa a II-a;
- Proiectarea unităţii de învăţare: „Mari sărbători creștine”
2. Temporale:
- nr. de lecţii: 1
- durata: 50 min.
3. Bibliografice:
 *** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București,
1992.
 Bolocan, Carmen-Maria, Didactica predării religiei la ciclurile primar și gimnazial, Ed. Sf. Mina, Iași, 2020;
 Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
 Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării Religiei, Editura Reîntregirea,
Alba-Iulia, 2000;
 Favu Gabriela, Danciu Ana Nicoleta, Caietul elevului, RELIGIE. Cultul Ortodox, Clasa a-II-a, Semestrul al-II-lea,
Editura Corint.
4. Sitografie:
 https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20IIa/Religie%20Cultul%20Ortodox/Uy5DLiBBa2FkZW1vcyBB/
interior.html
 https://www.youtube.com/watch?v=kQhGbRNyDwA
 https://www.youtube.com/watch?v=b8iHm6k_uWY
 https://www.canva.com/
Scenariu didactic
Nr Etapele lecției C T Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace Forme de Evaluare
crt organizare
Activitatea profesorului Activitatea elevului procedee de
învățământ

1. Momentul 2'  Salutul  Salutul


organizatoric  Rugăciunea  Rugăciunea Meditația

 Notarea absențelor  Notarea religioasă

 Pregătirea pentru începerea absențelor


orei  Pregătirea pentru
începerea orei
2. Captarea 5' -împart elevilor câte o fișă de lucru. Elevii ascultă cu atenție Explicația Fișă de Activitate Aprecieri
atenției Prin rezolvarea sarcinilor de lucru explicațiile profesorului și lucru frontală și verbale
elevii vor descoperi tilul lecției noi. rezolvă sarcina de lucru. Jocul indivi-
didactic duală
3. Anunțarea 3' - notez pe tablă data și tilul Elevii notează în caiete Explicația Icoana Activitate
titlului lecției lecției: Tradiții religioase de titlul lecției noi și ascultă Nașterii frontală
noi și a Crăciun. cu atenție explicațiile Domnului.
competențelo profesorului.
r -anunț competențele propuse și
Demonstrația
propuse afișez pe tablă o imagine cu icoana cu subtitute
Nașterii Domnului.
4. Comunicarea 20 -prezint elevilor conținuturile lecției Elevii ascultă cu atenție. Expunerea Televizor Activitate
noilor cu ajutorul unui material Calculator frontală
cunoștințe PowerPoint. Icoana
Nașterii
Domnului
Cu ajutorul metodei exploziei Explozia

stelare le adresez elevilor Elevii dau diferite stelară


variante de răspuns. Aprecieri
următoarele întrebări: Planșă cu Activitate
explozia frontală verbale
 Când sărbătorim Crăciunul? stelară
C1  Ce tradiții religioase de
Crăciun cunoașteți?
 Când vine preotul cu icoana
Nașterii Domnului pe la
casele credincioșilor?
 De ce vine preotul cu icoana
Nașterii prin casele
Expunerea
creștinilor?
Activitate
-intervin cu prezentarea unui RED frontală
filmuleț realizat de către Doxologia Televizor
Elevii urmăresc filmulețul Laptop
numit: De ce merge preotul cu
cu atenție.
Ajunul și care este originea acestui
Conversația
obicei?
https://www.youtube.com/watch? Aprecieri
v=kQhGbRNyDwA Activitate verbale
Elevii dau diferite frontală
 Cum se pregătesc creștinii variante de răspuns. Planșă cu
pentru sărbătoarea Nașterii explozia
stelară
Domnului?
 Ce sunt colindele? Ce
colinde cunoașteți?
 Care este colindul vostru
preferat? Cunoașteți vreun
colind mai special? Expunerea
RED
 Despre ce le amintim celor Elevii urmăresc filmulețul Televizor
cu atenție.
pe care îi colindăm? Laptop

Le propun vizionarea filmulețului


Colindul – Evanghelia copiilor, din
seria 3 minute din Ora de Religie:
https://www.youtube.com/watch?
v=b8iHm6k_uWY

5. Fixarea şi 10' -solicit elevilor realizarea sarcinii de Elevii îndeplinesc Exercițiul Caietul Activitate Aprecieri
sistematizarea lucru de la exercițul nr. 2 de la pag. sarcinile de lucru și elevului individuală verbale
noilor 35 din Caietul elevului. comunică profesorului și frontală
cunoştinţelor răspunsurile corecte.

- adresez elevilor următoarele Elevii dau diferite Conversația Activitate Aprecieri


verbale
întrebări: variante de răspuns. frontală
 Cine a colindat prima dată?
 Care a fost acel colind?

Precizare: Prin rezolvarea sarcinii Elevii îndeplinesc


Exercițiul
Activitate
de lucru de la exercițiul nr. 4 de la sarcinile de lucru și
Caietul
individuală Aprecieri
pagina 36 veți descoperi primul comunică profesorului
elevului
și frontală verbale
colind, cântat de îngeri la Nașterea răspunsurile corecte.
Domnului.

Pun elevilor următoarele întrebări:


Elevii dau diferite Conversația
Activitate
 De ce umblă copii cu variante de răspuns. frontală
Aprecieri
steaua? verbale
 Ce ne amintește această
tradiție?
Precizare: Și noi putem fi vestitori Elevii ascultă cu atenție Explicația Activitate
ai Nașterii Domnului cântând explicația profesorului și frontală
C2
colinde pe la casele oamenilor sau cântă colindul Steaua sus Stea
umblând cu steaua. răsare.
Cântarea
- îi îndeamn pe elevi să cânte religioasă
colindul Steaua sus răsare.
6. Asocierea și C3 7' -împart elevilor fișe de lucru. Prin Elevii sunt atenți la Jocul
didactic Fișa de
generalizarea îndeplinirea sarcinii de lucru elevii sarcina de lucru și
(vor lucra câte 2) vor descoperi identifică versurile lucru Activitate Aprecieri

versurile unor colinde cunoscute de colindelor, precum și realizată în pe grupe verbale

către ei. titlurile acestora. aplicația


Cântarea digitală
-voi cânta cu elevii 2-3 colinde. Elevii recită colindele religioasă Canva
sugerate de către
profesor.
7. Aprecierea 2' Fac aprecieri generale şi individuale Ascultă aprecierile făcute Recom-
activității privind implicare al elevilor în de profesor. pensă
elevilor predarea noilor cunoştinţe. Se raportează la colăcel
Notez elevii care au răspuns la aprecierile formulate.
întrebări precum și pe cei care s-au
implicat activ în predarea lecţiei.
8. Anunțarea 1' Confecționează o stea folosind fișa Elevii își notează tema Fișa de Activitate
temei pentru
de lucru primită. pentru acasă. lucru – frontală
acasă
Tema
pentru
acasă
9. Încheierea 1' Cântăm rugăciunea de sfârșit: Cântăm rugăciunea de Rugăciunea
activității „Cuvine-se cu adevărat”. sfârșit: „Cuvine-se cu
adevărat”
*Salutul Răspund la salutul
profesorului.

Oglinda tablei

13.12.2021

Tradiții religioase de Crăciun


Tradițiile religioase de Crăciun sunt: mersul preotului cu icoana Nașterii Domnului, colindatul și umblatul
cu steaua.

Să vestim Nașterea Domnului la casele credincioșilor!

S-ar putea să vă placă și