Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: noiembrie 2019

Clasa: a XI-a , profil filologie intensiv engleză (4 ore/săptămână), Colegiul Naţional


Pedagogic “Ştefan cel Mare” Bacău

Profesor: Solomon Lăcrămioara

Obiectul: Limba şi literatura română

Subiectul lecţiei: Curente literare – Romantismul (ora a doua)

Tipul lecţiei: de fixare a cunoştinţelor

Scopul lecţiei: completarea cunoştinţelor despre Romantism şi fixarea lor prin forme
alternative ( document PPT, postere)

Competenţe generale:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de
comunicare
2. Comprehensiunea şi interpretarea textelor
3. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente
culturale/literare
4. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare

Competenţe specifice :

1.1. Aplicarea cunoştinţelor de limbă în receptarea mesajelor orale şi scrise

1.4. Utilizarea adecvată a tehnicilor de redactare

3.2. Dezvoltarea unei viziuni de ansamblu asupra fenomenului cultural românesc până
la începutul secolului al XX-lea

3.3. Identificarea unor conexiuni între literatura română şi cea universală


Obiective operaţionale
a) cognitive:
- să definească Romantismul;
- să stabilească limitele cronologice ;
- să numească etapele ;
- să numească artele poetice ale Romantismului – în Europa şi în
România ;
- să identifice trăsăturile definitorii ale curentului;
- să ilustreze aceste trăsături prin analize de text;
- să prezinte asemănări şi deosebiri dintre romantismul european şi cel
românesc ;
- să formuleze propria judecată de valoare referitoare la formele de
manifestare a romantismului românesc ;
- să prezinte curentul studiat, sintetic, în forma posterelor.

b) afective:
- să participe cu interes la actul comunicării;
- să introducă noile cunoştinţe în propriul sistem de valori.

c) psihomotorii:
- să realizeze postere

Metode şi procedee didactice:


- conversaţia euristică
- problematizarea
- analiza de text
- Ştiu / Vreau să ştiu/ Am aflat
- postere
-Turul galeriei
- Cvintetul

Metode de evaluare:
- chestionarea orală
- observarea curentă
- Cvintetul

Materiale şi mijloace de învăţământ:


- Limba şi literatura română, manual pentru cl. a XI-a, Editura Corint,
2006, autor Sofia Dobra
- flipchart
- document PPT (sinteză a Romantismului) şi videoproiector
- hârtie şi markere pentru postere
Forme de organizare : activitate frontală, independentă individuală şi pe grupe

Resurse:
a) bibliografice: Curriculum şcolar naţional, Limba şi literatura română, clasa a
XI-a; Sinteze didactice, Casa Corpului Didactic, Bacău, 1991; Dezvoltarea
gândirii critice şi învăţarea eficientă, Ioan Al. Dumitru, Editura de Vest,
Timişoara 2000; Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid
teoretico-aplicativ, Constantin Parfene, Iaşi, Editura Polirom, 1999, Ghid de
cultură generală, F. Braunstein, J.F.Pepin, Editura Orizonturi, Bucuresti, 1991
b) umane: clasă omogenă, cu ritmuri de lucru apropiate

Locul de desfăşurare a lecţiei: sala multimedia

Timp alocat : 50 de minute

SCENARIUL DIDACTIC

1. Momentul organizatoric ( 1’ ) :

Consemnarea elevilor absenţi şi crearea atmosferei propice lecţiei.

2. Actualizarea unor cunoştinţe anterioare ( 10’ ) :

Se verifică tema pentru acasă şi se fac observaţii ( de către profesor şi de către


colegi) referitoare la rezolvarea temei. Se reactualizează ideile şi problemele „ancoră”
ale precedentei activităţi prin metoda Stiu / Vreau să ştiu / Am aflat – pe flipchart şi
pe caiete.

3. Comunicarea titlului lecţiei şi enunţarea obiectivelor ( 1’ ) :

Se comunică elevilor titlul lecţiei: Romantismul


Sunt enunţate obiectivele cognitive – ca în proiectul didactic.
Obiectivele afective nu vor fi enunţate, dar se va urmări atingerea lor pe tot
parcursul lecţiei.
4. Dirijarea învăţării ( 32’ ) :

Se prezintă o sinteză a Romantismului în format PPT, cu ajutorul


videoproiectorului. Prin abordare frontală, are loc o discuţie care urmăreşte
completarea informaţiilor referitoare la acest curent literar. Elevii iau notiţe,
completând, astfel, rubrica „Am aflat” de la începutul orei.
Se alcătuiesc grupe pentru următoarea parte a orei: realizarea de postere prin
care elevii să sintetizeze trăsăturile Romantismului. Se vor urmări nu numai
informaţiile, ci şi originalitatea ( modul de aranjare a conţinutului în pagină,
coloristica, grafica, pecetea personalităţii grupului – de exemplu printr-un simbol-
etc.).
Prin metoda Turul galeriei elevii vor avea posibilitatea să vadă de aproape
toate posterele afişate şi să marcheze – prin subliniere sau prin semne asociate –
elementele cele mai bune din fiecare poster. Astfel, prin comparaţie, elevii pot
conştientiza valoarea propriului produs.

5. Evaluarea:

a) După realizarea fiecărei sarcini de învăţare, profesorul va face aprecieri în


legătură cu nivelul activităţii elevilor şi va face referiri la calitatea răspunsurilor.
b) Profesorul va sugera soluţii în cazul nereuşitei învăţării, va avea în vedere
permanent eliminarea erorilor şi a lacunelor.
c) Cotarea rezultatelor, notarea elevilor.

6. Realizarea feedback-ului ( 5’ ) :

Prin metoda Cvintetului, elevii vor crea – individual - o „poezie” în care vor
sintetiza conţinutul de idei din ora desfăşurată: primul vers este un cuvânt-cheie
(substantiv ), al doilea vers – două cuvinte ( adjective ), al treilea – trei verbe ( la
modul gerunziu ), al patrulea - patru cuvinte care exprimă sentimente ( o propoziţie),
al cincilea vers este un cuvânt care sintetizează cele prezentate.

Exemplu : Lider
Responsabil, echilibrat
Judecând, decizând, controlând
Şeful este de vină
Om

7. Asigurarea retenţiei şi transferului ( 1’) :


Tema pentru acasă : ex. 4, p. 50, manual (evidenţierea asemănărilor şi
deosebirilor dintre romantismul european şi cel românesc, pornind de la un citat din
critica literară).

S-ar putea să vă placă și