Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA UNITATEA DE INVATAMANT: CLASA: a VIII a PROFESOR: ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare DISCIPLINA: Limba i literatura romn SUBIECTUL: M. SADOVEANU-BALTAGUL-ROMANUL VITORIEI I AL VICTORIE" TIPUL LECIEI: aprofundare i sistematizare DURATA:50 COMPETENE SPECIFICE: 1.1 -nelegerea semnificaiei generale a mesajului oral,sesiznd progresia i coerena ideilor exprimate; 1.5 aplicarea principiilor ascultrii active n manifestarea unui comportament comunicativ adecvat; 2.4 mbinarea corect a elementelor verbale cu cele nonverbale n cadrul mesajului oral; 2.5 captarea i meninerea ateniei interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului; 3.1 dovedirea nelegerii unui text literar sau nonliterar,pornind de la cerine date; 4.1 -redactarea diverselor texte,adaptndu-le la situaia de comunicare concret; OBIECTIVE OPERATIONALE:: s prezinte activitatea de scriitor a lui M. Sadoveanu; s defineasc romanul ca specie literar; s recunoasc trsturile operei epice (aciune,narator,personaje); s explice semnificaia titlului i a numelor personajelor; s prezinte succint subiectul romanului; s caracterizeze personajul principal al romanului; s coopereze cu membrii echipei n rezolvarea sarcinilor;

STRATEGIA DIDACTICA METODE I PROCEDEE:conversaia catehetic i euristic,tehnica ciorchinelui aprofundat explicatia,argumentarea, exercitiul, prezentare power- point RESURSE MATERIALE::, fie de lucru, flipchart,markere,imagini pentru produsul final,laptop RESURSE UMANE:14 elevi FORME DE ORGANIZARE: activitate individual, frontal,pe grupe MODALITATI DE EVALUARE: evaluare frontal, evaluare formativ, evaluare prin calificative; BIBLIOGRAFIE: 1.Programe colare pentru clasele I-VIII. Aria curricular: limb i comunicare, Bucureti,2009 2 Limba romn,manual pentru clasa a-VIII-a,Alexandru Crian,Sofia Dobra, Florentina Smihian Editura Humanitas,Bucureti,2005 3. Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal,Ghid teoreticoaplicativ,Editura Polirom,Iai,1999 4. Pamfil, Alina ,Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45,Bucureti,2003 5. Sadoveanu , Mihai, Baltagul,Editura Ion Creang,Bucureti,1987 6. www.didactic.ro

Evenimentele instruirii

Coninuturi. Activiti didactice

Resurse materiale i procedurale

Forme de activitate Modaliti de evaluare individual

I.Organizarea clasei II. Verificarea cunotinelor anterioare

Activitatea profesorului Verific prezena. Creeaz atmosfera propice bunei desfurri a leciei. Profesorul verific corectitudinea temei pe care au avut-o elevii pentru acas (argumentarea pro sau contra a interpretrilor aduse romanului Baltagul-roman monografic,iniiatic,mitic,poliist, de dragoste.) Profesorul direcioneaz secvena de ntrebri i rspunsuri pentru a evidenia unele aspecte legate de roman:anul apariiei, sursa de inspiraie, tema romanului Profesorul anunta titlul lectiei noi si obiectivele urmarite(prezentare power-point). M. Sadoveanu-Baltagul-romanul Vitoriei i al victorie" De asemenea, profesorul anun c activitatea se va concretiza i ntr-un produs final: Cartea romanuluiBaltagul.
M.O: S-i spun,domnul Calistrat!-explicarea cratimei Profesorul mparte clasa de elevi n patru grupe i fiecare grup va primi o sarcina de lucru,urmrindu-se

Activitatea elevilor Se pregtesc pentru nceperea activitii. Elevii rspund ntrebrilor formulate de profesor. Conversaia catehetic

III. Captarea ateniei IV. Anuntarea temei i a obiectivelor urmrite

Conversatia individual Rspund solicitrilor Ascult cu atenie. Conversaia Noteaz pe caiete titlul leciei. -se mobilizeaza Motiveaz explicarea cratimei Rspund solicitrilor rezolva fisele primite Analizeaza, Desoperirea Conversaia euristica individual

verificarea si sistematizarea cunostintelor elevilor(anexa 1), specificnd c fiecare fia lucrat constituie o fil a Crii romanului. Sarcinile de lucru sunt: Grupa I-s prezinte activitatea de scriitor a lui M.Sadoveanu;

V.Dirijarea nvrii

Grupa II- s precizeze sursa de inspiraie,anul apariiei , semnificaia titlului i tema romanului. Grupa III:.s prezinte, pe scurt, subiectul romanului; Grupa IV-s prezinte caracterizarea personajului principal, Vitoria Lipan; La final,fiecare grup va prezenta rezolvarea sarcinii de lucru. In timpul prezentrii se va realiza la tabl un ciorchine aprofundat . Dup completarea ciorchinelui se va descoperi definiia romanului i se va scrie la tabl i n caiete. Profesorul solicit gruparea i lipirea fielor n Carte.
De asemenea, profesorul propune elevilor cteva ilustraii (tablouri) ce surprind secvene din roman, iar elevii vor identifica momentul surprins.

inductiva Comunica intre ei Raporteaza rezultatele Conversatia euristica


Descoper definiia romanului i o noteaz n caiete.

Frontal Aprecieri verbale Frontal ciorchine Lucru pe grupe conversaia

Elevii explic

Raporteaza rezultatele
Elevii analizeaz imaginile i gsesc corespondene. Imaginile vor fi lipite pe rnd n Cartea romanuluiBaltagul. Elevii identific imaginile. Elevii vor lipi postiturile pe ultima fil a Carii ce reprezint produsul final al activitii.

explicatia Lectura imaginii descoperire Exercitiul Fia de lucru (vezi anexa 3) Lucru n perechi ncurajarea elevilor prin diferite calificative

n finalul etapei de nelegere a textului, li se ofer elevilor postituri, pe care vor nota un cuvnt sau o sintagm, pe care au reinut-o i care ar defini-o cel mai bine pe Vitoria Lipan.

VII. Obinerea performanei

Va fi propus spre rezolvare o fi de lucru . Sunt discutate rspunsurile elevilor,corectnd acolo unde este necesar.

Rezolva exercitiile din fisa Elevii gndesc, lucreaz i comunica Elevii si noteaz tema n caiete.

va Argumentai n 25-35 de rnduri c romanul VIII. Tema Baltagul" aparine genului epic. pentru acas IX. Asigurarea feed-backului

Se va realiza pe tot parcursul leciei, la sfrit fiind notai elevii care i au adus contribuia la buna desfurare a leciei.

Fise de lucru

Grupa I-s prezinte activitatea de scriitor a lui M.Sadoveanu; Grupa II- s precizeze sursa de inspiraie,anul apariiei , semnificaia titlului i tema romanului. Grupa III:.s prezinte, pe scurt, subiectul romanului; Grupa IV-s prezinte caracterizarea personajului principal, Vitoria Lipan;

OGLINDA TABLEI

-BALTAGUL-ROMANUL VITORIEI I AL VICTORIE"

TEMA VITORIA LIPAN

SUBIECTUL ROMANULUI

MIHAIL SADOVEANU

TITLU

ROMANUL este specie a genului epic n proz, cu aciune mai complicat i de mai mare ntindere dect a celorlalte specii epice n proz, desfurat pe mai multe planuri, cu personaje numeroase.

BALTAGU

S-ar putea să vă placă și