Sunteți pe pagina 1din 4

MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE

LICEUL TEHNOLOGIC „EREMIA GRIGORESCU” MĂRĂŞEŞTI


Str. Republicii nr. 74 tel.0237-260221 fax 0237-260221
e-mail : liceulmar@yahoo.com
cdi_liceulmarasesti@yahoo.com
http://cdiliceulmarasesti.wordpress.com/

______________________________________________________________________________

PROIECT DE ACTIVITATE

TITLUL ACTIVITĂŢII: „CĂRŢILE PE CARE LE CITESC”


TIPUL ACTIVITĂŢII: activitate culturală (animaţie de lectură, expoziţie)
DATA/PERIOADA DE DESFĂŞURARE: 19.05.2014
DISCIPLINA: Cercetaredocumentară
LOCUL DESFĂŞURĂRII: Centrul de Documentare şiInformare
PARTICIPANŢI: eleviiclasei a V-a A (1/2 din colectivul clasei)
RESPONSABIL: prof. docum. ANAMARIA FLORINA ZAHARIA
BENEFICIARI: eleviiclasei a V-a A

MIJLOACE/RESURSE:
a. Umane: elevi, profesordocumentarist
b. Materiale: calculator,videoproiector, cd-uri, imprimantă, cărţi, coli de hârtie A4 şi de
flipchart, markere, lipici, banda adezivă, fişe de lucru, plicuri, proiect de activitate,
c. Financiare: autofinanţare
d. De timp: 50 de minute
e.Procedurale: expunerea, conversaţia euristică, dialogul, analiza şi interpretarea resurselor,
puzzle, posterul, exerciţiul de opţiune, debriefing (analiza activităţii, experienţele dobândite şi
aplicabilitatea lor); lucrul în perechi şi pe grupe;
BIBLIOGRAFIE:
 CARAGIALE, Ion Luca, Pagini de proză, Editura ERC Press, Bucureşti, 2005, 288 pagini,
ISBN 973-706-289-2;
 CĂLINECI, Marcela Claudia, Cunoaştereaelevului, EdituraEducaţia 2000+, 2009, Bucureşti,
110 pagini, ISBN 978-973-1715-23-0;
 CREANGĂ, Ion, Poveşti, povestiri, amintiri, Editura Regis, Bucureşti, 302 pagini, ISBN 973-
8373-14-X;
 GÂRLEANU, Emil, Din lumea celor care nu cuvântă, Editura TEDIT FZH, Bucureşti, 2001,
223 pagini, ISBN 973-8007-19-4;
 GRIMM, Jakob şi Wilhelm, Poveşti alese, Editura Hera, Bucureşti, 288 pagini, ISBN 973-
85807-4-9;
 ISPIRESCU, Petre, Basme, Editura TEDIT FZH, Bucureşti, 2004, 256 pagini, ISBN 973-
8007-24-0;
 MALOT, Hector, Singur pe lume, Editura CARTEX, Bucureşti, 2000, 352 pagini, ISBN 973-
99852-3-8;
 SARIVAN, Ligia, Predarea-învăţarea interactivă centrată p eelev, Editura Educaţia 2000+,
2009, Bucureşti, 102 pagini, ISBN 978-973-1715-21-6;
 TWAIN, Mark, Aventurile lui Tom Sawyer, Editura CARTEX, Bucureşti, 2000, 192 pagini,
ISBN 973-99852-0-3.

SCOPUL/DESCRIEREA PE SCURT A ACTIVITĂŢII: Fixarea cunoştinţelor


referitoare la scriitorii români şi străni studiaţi; clarififcarea elementelor de identitate primară ale unei căr ți
(autor, titlu, subtitlu, editura).

OBIECTIVE (PEDAGOGICE, EDUCATIVE, CULTURALE):


 Obiectivepedagogice:Formarea preocupărilor literare pentru generaţiaactuală; identificarea
principalelor elemente de identitate unui document monografic;
 Obiectiveducativ: Educarea intelectuală şi estetică a tinerilor prin participarea la activități
școlare și extrașcolare; diferenţierea unei menţiuni de responsabilitate principală de una
secundară;
 Obiectiveculturale: Stimularea creativităţii elevilor ca asumare conştientă şi responsabilă a
libertăţii de creaţie; reperarea unei informaţii într-un document monografic folosind coperta;
COMPETENȚE INFODOCUMENTARE:
1.CUNOAŞTEREA STRUCTURILOR INFODOCUMENTARE
1.1. Identificarea locurilor din care informaţia poate fi obţinută: CDI, biblioteci, centre de
resurse, centre de informare, muzee, mediateci, librării etc.; utilizarea serviciilor acestora;
2.CUNOAŞTEREA DIFERITELOR TIPURI DE DOCUMENTE
2.3. Înţelegerea modului în care este structurată informaţia/tipuri de documente (de exemplu:
dicţionar, enciclopedie, DVD etc.);
4.DEFINIREA SUBIECTULUI DE CERCETARE ŞI A PROBLEMATICII SALE
4.3. Actualizarea ideilor şi cunoştinţelor referitoare la subiectul de cercetare;
5.SELECTAREA DOCUMENTELOR CORESPUNZĂTOARE SUBIECTULUI DE
CERCETARE
5.5.Dezvoltarea capacităţilor de lecturare – explorare a unui document;
6.COLECTAREA ŞI PRELUCRAREA INFORMAŢIILOR PERTINENTE ÎN VEDEREA
COMUNICĂRII
6.10. Prelucrarea informaţiilor/datelor, reformularea şi înţelegerea informaţiei
7.COMUNICAREA INFORMAŢIEI SUB DIVERSE FORME
7.2. Cunoaşterea unor modalităţi şi tehnici de comunicare (directă, la distanţă, orală, scrisă);
7.4. Cunoaşterea unor tehnici de muncă în echipă;
7.5. Prezentarea/comunicarea produsului final.
8.EVALUAREA INFORMAŢIEI, DEMERSULUI CERCETĂRII ŞI A PRODUSULUI
CERCETĂRII
8.3. Aprecierea critică a propriei contribuţii şi a contribuţiei celorlalţi

MODALITĂŢI DE REALIZARE:
 Moment organizatoric (1 min.): pregătirea materialelor necesare pentru lecţie;organizarea
clasei; crearea unui climat socio-afectiv favorabil desfăşurării lecţiei;
 Captarea atenţiei (5 min): Exerciţiu de spargere a gheţii “Cine sunt eu? Calităţi şi defecte”.
Elevii aşezaţi în cerc se prezintă individual.
 Anunţarea titlului şi a obiectivelor operaţionale (10 min): Elevii primesc un puzz-le din
coperta unei cărţi, ei trebuie să îl reconstituie şi să vorbească despre conţinutul cărţii pe care o
repezintă coperta. Astfel vor vor descoperi care este tema activităţii.
 Realizareasensului (30 min.) Elevii sunt împărţiţi pe grupe, aleatoriu. Fiecare grupă primeşte un
plic în care se află un puzzle („Scriitori români”, „Scriitori străini” – Anexa 1) ce trebuie
reconstiuit şi copia xeroxată a coperţii unei cărţi. Fiecare echipă se grupează pe perechi şi îşi
desemnează un purtător de cuvânt şi lucrează la reconstiuirea puzzle-ului primit (15 min).
Echipele îşi prezintă rezultatul muncii de grup prin intermediul purtătorului de cuvânt şi numesc
puzzle-ul identificat („Scriitori români”, „Scriitori străini”) – (10 min). Cele două postere
realizate vor fi unite într-unul singur şi se va discuta semnificaţia lui (5 min).

MODALITĂŢI DE EVALUARE (4 min): Fiecareelev va lipicâte un post-it înformă de


frunză, floare sau inimă : pe ramuri dacă i-a plăcut lecţia sau lângă rădăcina copacului dacă nu
i-a plăcut lecţia; sunt îndemnaţi să îşi spună părerea despre activitatea la care au participat.

FINALITATEA:
 Atitudine pozitivă, democratică faţă de toate formele de expresie literară şi culturală;
 Valorificarea potenţialului creativ şi intelectual al elevilor;
 Utilizarea și valorificarea resurselor Centrului de Documentare și Informare.

Director, Prof. documentarist,


Prof. Silvia OANCIA Prof. Anamaria ZAHARIA

S-ar putea să vă placă și