Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: Colegiul Naional Andrei Mureanu


Propuntor: Costescu Karina - Elisa
Aria curricular: Limb i comunicare
Obiectul: Limba i literatura romn
Clasa: a IX-a E
Data: 06. 06. 2014
Unitatea de nvare: Aventur. Cltorie.
Subiectul: Povestirea Balta Alb de Vasile Alecsandri
Tipul leciei: predare - nvare
Timp alocat: 50'
Competene generale:
1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n diferite situaii de comunicare
2. nelegerea i interpretarea textelor
3. Argumentarea oral sau n scris a unor opinii n diverse situaii de comunicare
Competene specifice:
1.3 Exprimarea oral sau n scris a propriilor reacii si opinii privind textele receptate.
2.1. Utilizarea strategiilor de lectur n vederea nelegerii adecvate a textelor studiate.
2.3. Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori i a propriei experiene de
lectur.
2.6 Aplicarea conceptelor de specialitate n analiza i discutarea textului literar discutat.
3.3 Argumentarea unui punct de vedere privind textul studiat.
Obiective operaionale:
Elevii vor fi capabili:
O1: s prezinte subiectul operei literare;
O2: s identifice structura narativ a operei literare;
O3: s prezinte etapele cltoriei;
O4: s-i aminteasc anumite noiuni nvate anterior;
O5: s identifice instanele comunicrii narative n text;
O6: s i formuleze n mod coerent i corect opinia, aducnd argumente.

STRATEGIA DIDACTIC:
Metode i procedee didactice: conversaia, explicaia;
Forme de organizare a activitii: activitate frontal;
Resurse:
a. umane: elevi clasa a IX-a E;
b. materiale / mijloace de nvmnt: tabl, caiet
c. de timp: 50 de minute.
Locul desfurrii activitii: sala de clas

DESFURAREA ACTIVITII

Etapele leciei

Obiective
operaionale

1. Moment
organizatoric
2
2. Captarea
ateniei i
asigurarea
climatului
afectiv
15
3. Anunarea
temei i a
obiectivelor
leciei

O1, O6

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

* Salutul;
* Prezena i notarea
absenelor n catalog;
* Asigurarea unui climat
adecvat desfurrii leciei.
* Profesoara verific lectura
povestirii Balta Alb;
* Profesoara adreseaz
ntrebri cu privire la opinia
elevilor despre povestirea
dat.

* Elevii se pregtesc pentru


nceperea orei de limba i
literatura romn

* Profesoara anun tema i


obiectivele leciei(povestire n
ram, tipuri de narator,
secvenele narative)

*Elevii ascult, apoi noteaz


titlul leciei n caiete.

*Elevii fac rezumatul


povestirii Balta Alb;
* Elevii i exprim opinia
cu privire la text.

Metode/
procedee

Mijloace de
nvmnt

Forme de organizare a
activitii

Conversaia
Activitate frontal

Tabl, caiet
Expunerea

Activitate frontal

4.
Reactualizarea
cunotinelor i
structurilor
dobndite
anterior
10
5. Comunicarea
noilor i fixarea
noilor
coninuturi

O4, O5

* Profesoara ntreab elevii ce


este povestirea n ram;
* Profesoara le cere elevilor s
identifice tipurile de narator.
*Profesoara noteaz la tabl
noiunile reamintite.

*Elevii rspund la
ntrebrile profesoarei i
noteaz n caiete noiunile
reamintite.

O2, O3

* Profesoara, mpreun cu
elevii, identific secvenele
narative (etapele cltoriei)

* Elevii noteaz n caiete


noile noiuni;
* Elevii pun ntrebri.

* Profesoara pune ntrebri n


vederea evalurii noilor
cunotine dobndite de ctre
elevi.
* Profesoara spune o fraz de
ncheiere.

* Elevii rspund la
ntrebrile profesoarei.

Conversaia
Expunerea
Explicaia

Tabl, caiet

Activitate frontal

Conversaia
Expunere
Explicaie

Caiet

Activitate frontala

15`

6. Evaluarea
final
5
7. ncheierea
leciei

Explicaia

Activitate frontal

* Elevii salut profesoara.

S-ar putea să vă placă și