Sunteți pe pagina 1din 7

Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova

Direcţia Învăţământ, Tineret şi Sport Nisporeni


I.P.Gimnaziul ,,Ștefan cel Mare” or. Nisporeni

PROIECT DIDACTIC

Subiectul: ,,Cultura Europei de Vest şi


Centrale în sec. XI-XV ”

Realizat de:
Profesor de istorie
Lefter Tatiana
Nisporeni 2017

Data: 21 noiembrie 2017


Disciplina: Istoria românilor și universală
Clasa: a VI-a „B”
Profesor: Lefter Tatiana
Subiectul: ,,Cultura Europei de Vest şi Centrale în sec. XI-XV.
Tipul lecţiei: de predare-învăţare

Competenţe specifice:
 Înţelegerea şi utilizarea limbajului de specialitate
 Manifestarea aitudinii faţă de impactul evenimentelor istorice asupra societăţii

Sucompetenţe:
 Utilizarea documentelor istorice în expunerea evenimentelor istorice din epoca medievală
 Demonstrarea interesului faţă de studierea valorilor naţionale şi universale.

Obiective operaţionale:
O1 – să descrie trăsăturile distinctive ale evoluţiei culturii Europei de Vest şi Centrale în sec.
XI-XV
O2 – să identifice inovaţiile medievale europene şi influienţa lor asupra dezvoltării culturii
mondiale
O3 – să dezvolte o atitudine pozitivă faţă de evoluţia culturii mondiale

Strategii didactice:
a) metode şi procedee: jocul didactic, conversaţia euristica, brainstorming, explicaţia,
expunerea, discuţia în şoaptă, graficul T, argumentarea
b) moduri: frontal, individual şi în grup

Mijloace de învăţămînt:
 Manualul de istorie medievală, cl. VI, D.Dragnev, Gh.Gonța, P.Cocîrlă, E.Draghnev,
Chişinău, Ştiinţa, 2001.
 Harta ,,Europa sec XIV-XV”.
 Prezentare Power Point.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele Ob Activitatea profesorului Activitatea elevuluui Tehnici Timp


lectiei
Captarea Notarea absenţelor 1 min
atentiei Asigură condiţii optime pentru buna
desfăşurare a lecţiei.
Evocare Propune sarcini de lucru:
 Numiți statele existente în Europa Elevii numesc statele Harta istorică
central și de S-E, sec.XI-XV. și le localizează pe 5 min
Pentru a destinde atmosfera propun hartă
jocul didactic „ghici personalitatea” Jocul didactic
 Professor universitar din Praga Elevii ghicesc
(Jan Hus) personalitatea
 Regele Ungariei în perioada 1458-
1490 (Matias Corvin)
 Regele Poloniei 1337-1370
(Cazimir cel Mare)
Verificarea  Regele Serbiei 1331-1355 (Ștefan
temei de Dușan)
acasă Verificarea temei de acasă: Selectarea
din textul lecției enunțurile care conțin Sunt ascultați 3 elevi
cuvintele: coloniști germani, anarie
feudală, cavaleri teutorni, și
alcătuirea unui text cu ele.
Anuntarea Auzind cuvântul ,,cultură”, ce va trece Elevii îşi expun Brainstorming
temei noi si a prin minte? Ce înţelegeţi prin acest părerile. Sunt
obiectivelor cuvânt? interogaţi 3-4 elevi. Conversaţie
Cultura este totalitatea valorilor euristică 3 min
materiale şi spirituale create de
omenire, este ,,bunul suprem şi singur Expunere
folositor”.
De aceea astăzi la lecţia de istorie
vom studia tema: ,,Cultura Europei de Elevii îsi fixează în
Vest şi Centrale în sec. XI-XV” caiete subiectul lectiei.
Sunt anunțate obiectivele lecției.
Realizarea Pentru a întelege cum a evoluat
sensului cultura în evul mediu, vă propun să 20
lucrăm în echipe: min
Elevii sunt grupaţi în echipe de Elevii răspund la Timp
cercetare: întrebări Spaţiu
Învăţământul
 Numiți principalele centre de
cultură medieval: mănăstiri, Elevii individual Lucrul în grup
citesc textul din
universități
manual și în grup
 Analizți studiu de caz Sorbona identifică răspunsul la Conversaţia
O1 şi constată asemănările şi sarcini
deosebirile dintr-o Universitate Studiu de caz
medievală şi una contemporană.
Ştiinţa Elevii pregătesc o
 Caracterizți cele mai comunicare despre
O2 aspectul examinat.
importante invenţii ale culturii
medievale: tiparul, universităţile
 Explicati de ce dintre toate
invenţiile, anume tiparul
Elevii îsi exprimă
revolutionează societatea opiniile
medievală?
Profesorul expune unele date Noţiuni
O3 importante biografice despre Johanes
Gutenberg, considerat inventatorul
tiparului.
Literatura Elevii selectează din
 Numiţi şi caracterizaţi cele textul temei din
mai vestite opere ale Evului Mediu manual operele
(cântece lirice, legend epice,
poeme epice, romane)
 Cine erau trubadurii?
Arta
 Caracterizați stilul romanic și Elevii evidenţiază
gotic după algoritmul: asemănări şi deosebiri
Stilul Stilul dintre aceste stiluri Graficul T
romanic gotic
Dimensiuni
Plan
Aspect
Arce
Ferestre
Susţinere
Decoraţii
Reflectia Învățământul 5min
 Precizați importanţa studierii temei
despre cultură. Elevii numesc
Știința principalele opere
 Explicați ce inovații datorăm literare ale perioadei Conversaţia
culturii medievale. 2 min
Literatura Prezenţa bisericii în
 Argumentați expresia: „Biserica toate domeniile
leagăn al culturii medievale” culturii şi în literatură,
Arta învăţămînt, artă Argumentarea 3 min
 Reafirmați şi accentuați mesajul cu Argumentează
care trebuie să mergem de la lecție. expresia
Va propun să formaţi cu termenii noi
ca: trubaduri, universitate, decan, Formulează mesajul
rector, tipar – propoziţii cu conţinut lecției.
istoric. 3 min
Profesorul concluzionează şi îi Conversaţia
întreaba pe elevi, ce i-a impresionat
cel mai mult.
Tema pentru De studiat tema. De răspuns la Elevii îşi fixează tema
acasa întrebarea în caiete 3 min
 Cum credeţi, cultura are nevoie de
susţinerea statului? Care este
legătura dintre cultură şi
dezvoltarea societăţii?
1 grup – Învățământul
 Precizați importanţa studierii
temei despre cultură.

2 grup – Știința
 Explicați ce inovații datorăm
culturii medievale.

3 grup – Literatura
 Argumentați expresia:
„Biserica leagăn al culturii
medievale”

4 grup – Arta
 Reafirmați şi accentuați
mesajul cu care trebuie să
mergem de la lecție.
Învăţământul
 Numiți principalele centre de cultură medieval: mănăstiri,
universități
 Analizți studiu de caz Sorbona şi constată asemănările şi
deosebirile dintr-o Universitate medievală şi una
contemporană.

Ştiinţa
 Caracterizți cele mai importante invenţii ale culturii
medievale: tiparul, universităţile
 Explicati de ce dintre toate invenţiile, anume tiparul
revolutionează societatea medievală?

Literatura
 Numiţi şi caracterizaţi cele mai vestite opere ale Evului
Mediu (cântece lirice, legend epice, poeme epice, romane)
 Cine erau trubadurii?
Arta
 Caracterizați stilul romanic și gotic după algoritmul:
Stilul romanic Stilul gotic
Dimensiuni
Plan
Aspect
Arce
Ferestre
Susţinere
Decoraţii
Stabiliţi valoarea de adevăr a următoarelor afirmaţii (A – adevărat, F - fals) :
1. Cruciadele erau îndreptate împotriva statelor musulmane. A
2. Literatura religioasă în Evul Mediu era alcătuită din poeme eroice. F
3. Literatura laică în Evul Mediu cuprindea poezii de dragoste. A

S-ar putea să vă placă și