Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data desfăşurării: 15.11.2022


Profesor: Iaconi Valentina
Unitatea de învăţămînt: Gimnaziul Mingir
Clasa: a VIII-a
Tema: Marea Britanie
Tipul lecţiei: Lecţie de asimilare a noilor cunoştinţe
Metode şi procedee: Discuţia ghidată, explicaţia, demonstrarea la hartă, graficul T, clustering,
Mozaicul, turul galeriei, lucrul în grup.
Unități de competență:
1.3 Elaborarea enunțurilor /textelor,folosind termenii istorici ce reflectă evoluția omenirii în Europa
Modernă.
2.2Analiza schimbărilor survenite pe parcursul istoriei Moderne cu ajutorul harților și reperelor
cronologice.
3.1Caracteizare rolul personalitații istorice marcate în baza sursei.
4.3Utilizarea relaților de cauzalitateîn elaborarea comunicărilor orale si scrise.
Mijloace didactice: manualul şcolar ,,Istoria” clasa a VIII-a, postere, dicţionare explicative.
Obiective operaţionale:
O1. Să localizeze pe hartă Marea Britanii, să determine tipurile coloniilor engleze şi direcţiile politicii
coloniale;
O2. Să ordoneze pe axa cronologică semnificaţia principalelor evenimente în Marii Britanii de la
sf. sec. XIX- înc. sec. XX;
O3. Să descrie regimul politic al Marii Britanii din perioada de conducere a reginei Victoria
O4. Să argumenteze cauzele apariţiei unui nou partid, Partidul Laburist, în viaţa politică a Marii
Britanii.
Desfăşurarea activităţii
Etapele Obiective Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode,
lecţiei operaţionale procedee
1 2 3 4 5 6
Moment 1 min.  Ordonează clasa Elevul de serviciu raportează
organizatoric  Notează absenţele
2 min Propune motto-ul lecţiei: Elevii comentează citatul şi scrie Discuţie
 Exprimaţi ideea mesajului pe tablă ideile principale. ghidată
,,A renunţa la libertatea ta înseamnă a
renunţa la calitatea de om, la drepturile
umane, ba chiar la îndatoririle tale”
J-J Rousseau
Evocarea 5 min Confecţionaţi cîte un avion din hîrtie. Confecţionează avioanele, notează Turul galeriei
 Pe aripa stîngă notaţi aşteptările de aşteptările şi temerile
la lecţia de astăzi
 Pe aripa dreaptă temerile
 Le aduc profesorului
Profesorul controlează tema de acasă: Elevii relatează şi comentează Prelegerea
- Să-şi exprime părerea referitor la rolul materialul pregătit
femeii în viaţa politică a unui stat
Realizarea O1 5 min. 1. Profesorul anunţă subiectul şi Notează în caiete subiectul lecţiei
sensului obiectivele operaţionale ale lecţiei.
2. Explicaţi cu cuvinte proprii sensul Conversaţie
noţiunilor:
 Monarhie parlamentară, opoziţie
 Laburişti, Epoca victoriană
3. Localizaţi pe hartă Marea Britanii şi Elevii localizează pe hartă Marea Lucrul cu
coloniile engleze Britanii şi coloniile sale. harta
4. Numiţi tipurile coloniilor engleze în
Irlanda
 Home-rule
1 2 3 4 5 6
O2 5 min Elevii vor primi sarcini individuale. Elevi îndeplinesc prima Mozaicul
 Datează şi pune pe axa timpului însărcinare individual
următoarele evenimente istorice 1867 – adoptarea Legii cu privire la
sistemul electoral
1868 – Congresul Naţional al
1867 1904 1914 Sindicatelor
1904 – Anglia încheie cu Franţa un
1868 1912 tratat (Antantei cordiale)
1912 – Irlanda devine Home-rule
 Profesorul va repartiza elevii în 1914 – Începutul primului Război
grupe. Mondial
- Fiecare grupă va studia un eveniment - Experţii vor verifica în ce măsură
de pe axa cronologică şi va relata colegii au însuşit conţinutul temei
conţinutul acestuia colegilor
5 min Elevi citiţi de sine stătător Elevii citesc subiectul şi Dezbaterea
subiectul ,,Irlanda răsculată” şi evidenţiază ideile de bază prin
răspundeţi la următoarele întrebări: argumente
o Expuneţi-vă opinia, despre
statutul Irlandei în componenţa
Marii Britanii
o Consideraţi că lozinca,,Pămîntul
Irlandei-poporului irlandez” era
îndreptăţită
O3 5 min. Găsiţi punctele forte şi punctele 1. Puncte forte Graficul T
vulnerabile ale regimului politic al  Deţine prerogativele de a numi ANEXA 1
Marea Britanii în timpul tronării reginei prim-ministru
 Numea funcţionari superior şi
Victoria şi expuneţi-le în grafic.
personalul de la curte
Argumentaţi  O personalitate puternică
2. Puncte slabe
 Monarhie parlamentară
Dispunea de mai puţine drepturi
decît alţi monarhi europeni
1 2 3 4 5 6
Reflecţia O4 5 min. Propune elevilor să prezinte un poster  Elevii îndeplinesc sărcinarea Clustering
fulger elev de la elev despre cauzele primită.
apariţiei Partidului Laburist:  După îndeplinirea sarcinii de
 Crizele economice pe poster elevii detailează
 Apariţia tred-unioane activitatea Partidului Laburist
 Fondarea Comitetului Reprezentanţilor
Muncitorilor
 Numărul membrilor au ajuns pînă la
un milion
 Transformarea comitetului în Partidul
Laburist Muncitoresc
5 min Profesorul expune material adăugător Elevii exemplifică şi comentează. Discuţie
despre politica externă a Maria Britanii dirijată
 Prin ce metode doreau să obţină
dreptul la autodeterminare
 Ce rol rezerva liberalismul
individului în viaţa politică
Debrifarea 2 min. Vă propun să revenim la avioanele  Elevii citesc aşteptările şi Conversaţia
confecţionate temerile notate pe aripele
 Vi s-au realizat aşteptările, dar avioanelor
temerile?  Participă la debrifierea
 Cum va-ţi simţit cînd am completat
lecţiei
posterele?
 Aţi avut şansa să vă manifestaţi la
lecţie?
Evaluarea 3 min. Evaluarea se efectuează în baza Elevii evaluează cunoştinţele Autoevaluare
finală obiectivelor trasate la începutul lecţiei acumulate pe parcursul lecţiei
lecţiei. Profesorul notează elevii şi
comentează notele.
Sarcini 2 min Notează sarcinile în caiete
pentru
extindere

Anexa 1
Puncte forte Puncte slabe

S-ar putea să vă placă și