Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Profesor: STAN JENICA


Disciplina: Istorie
Unitatea de învățare: ORGANIZAREA STATELOR MODERNE
Subiectul: Revoluția franceză.
Clasa: a IX a
Competențe generale:
1.Utilizarea în contexte diverse a coordonatelor și reprezentărilor de timp și spațiu
2.Utilizarea critică și reflexivă a limbajului de specialitate și a surselor istorice
3.Manifestarea comportamentului civic prin valorificarea experienței istorice și a diversității socio - culturale
Competențe specifice:
1.1.Ordonarea pe criterii cronologice a faptelor/proceselor istorice
2.2.Relatarea unui eveniment/proces istoric, utilizând informații din surse istorice
2.3.Stabilirea de asemănări și deosebiri referitoare la evenimente/procese istorice, pe baza unor surse diferite
3.2.Descrierea rolului unor personalități în desfășurarea eveimentelor istorice
Obiective operaționale:
Cognitive:
O1 – să definească termenii istorici: revoluție, Stări, Bastilia, Adunarea Stărilor Generale, Declarația drepturilor omului și ale cetățeanului
Formative:
O2 – să identifice pricipalele cauze ale Revoluției franceze, folosind sursele istorice
O3 – să ordoneze pe axa cronologică etapele Revoluției franceze, folosind sursele istorice
O4 – să compare Constituția franceză și Declarația drepturilor, din Anglia, folosind sursele istorice
O5 – să compare Declarația drepturilor omului și cetățeanului cu Declarația drepturilor, folosind sursele istorice
O6 – să descrie rolul unor personalități în desfășurarea Revoluției franceze, folosind sursele istorice
Atitudinale:
O7 – să aprecieze critic rolul jucat de Revoluția franceză pentru întreaga istorie universală
Evaluarea: formativ - ameliorativă
Obiective ale evaluării:
Cognitive:
Oe1 – să opereze corect cu noțiunile dobândite : monarhie absolutistă, monarhie constituțională, Iluminism, revoluție, Stări, Bastilia, Adunarea
Stărilor Generale, Declarația drepturilor omului și ale cetățeanului
Formative:
Oe2 – să utilizeze tehnici de lucru cu harta istorică a Europei din secolul XVIII și cu textul istoric referitor la Revoluția franceză
Atitudinale:
Oe3 – să manifeste gândire critică și flexibilă în analiza și interpretarea faptelor istorice referitoare la Revoluția franceză
Valori și atitudini vizate:
-Gândire critică și flexibilă
-Relaționarea pozitivă cu ceilalți
-Antrenarea gândirii prospective în înțelegerea rolului istoriei în viața prezentă și ca factor de predicție a schimbărilor
Strategii: inductiv – deductivă, explicativ - conversativă
Metode: M1 – expunerea
M2 – explicația
M3 – conversația euristică
M4 – învățarea prin descoperire
M5 – brainstorming
M6 – comparația
M7 – descrierea
M8 – explozia stelară
Instrumente de evaluare: verificare frontală, observarea sistematică a activității și comportamentului elevilor, fișa de lucru
Forme de organizare a activitații: frontală și individuală
Resurse: - umane: elevii clasei a VI a
-de timp: 50 minute
-materiale: -m1: manualul de istorie
-m2: prezentare PowerPoint
-m3: fișa de lucru
-m4: dicționar de termeni istorici

Demersul didactic

Secvențe Conținuturi Ob. Avtivitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Evaluare/


didactice științifice vizate Op./ Instrumente de
Ob. Mat. Proced evaluare
Ev
Moment -se asigură de existența -pregătesc materialele
organizatoric mijloacelor didactice necesare solicitate
lecției

-pregătește elevii pentru lecție -sunt atenți la indicațiile


profesorului
Reactualizarea Oe1 -solicită elevilor să definească -oferă definiția termenilor M3 -verifivare
cunoștințelor Oe1 termenii monarhie absolutistă și monarhie absolutistă și frontală
Oe1 Iluminism Iluminism
Oe1 M3
-solicită elevilor să numească țara -numesc țara și secolul în M3
și secolul în care apare care apare Iluminismul M3
Iluminismul M3
-amintesc principalele
-solicită elevilor să amintească caracteristici ale
principalele caracteristici ale Iluminismului
Iluminismului

-solicită elevilor să prezinte -prezintă câteva


modul în care au influențat aceste argumente cu privire la
idei gândirea oamenilor din epoca influența ideilor
respectivă Iluminismului asupra
oamenilor epocii
Evocare Titlul lecției -notează pe tablă titlul lecției și -notează titlul în caiete M2
explică modul în care se va M1
desfășura activitatea

-precizează ce vor afla elevii și de


ce este importantă lecția
Dobândirea de Noțiuni istorice: Asigură:
noi cunoștințe Reformă a)cunoașterea/învățarea:
religioasă, O1 -solicită elevilor să definească -definesc termenii m4 M4 - observarea
Contrareformă, Oe1 termenii istorici: revoluție, Stări, istorici, utilizând sistematică a
erezie, Oe6 Bastilia, Adunarea Stărilor dicționarul istoric activității și
indulgență, Oe2 Generale, Declarația drepturilor comportamentulu
excomunicare, omului și ale cetățeanului i elevilor
luteranism,
calvinism, O6
anglicanism, Oe2 b)înțelegerea noilor cunoștințe: m1 M4
Ordinul iezuit, O2 -solicită elevilor să descrie -descriu domnia lui
Oe2 domnia lui Ludovic XVI, Ludovic XVI, utilizând
Inchiziția sursele istorice
utilizând sursele istorice

-solicită elevilor să stabilească -stabilesc pretextul


O6 declanșării Revoluției m1 M4
pretextul declanșării Revoluției
Oe2 franceze, cu ajutorul surselor franceze, cu ajutorul
istorice surselor istorice

m2 M4
O3 - identifică cauzele care
Oe2 c)analiza au dus la declanșarea m1 observarea
O5 -propune elevilor să identifice Revoluției franceze, m1 sistematică a
Oe2 cauzele care au dus la declanșarea utilizând sursele istorice activității și
Revoluției franceze, utilizând m1 comportamentulu
sursele istorice - analizează componența m1 M4 i elevilor
celor trei Stări ale m3
-solicită elevilor să analizeze Franței, utilizând sursele
O4 componența celor trei Stări ale istorice
Oe2 Franței, utilizând sursele istorice M4
-plasează pe axa
d)sinteza cronologică principalele M6
-solicită elevilor să plaseze pe axa etape ale Revoluției - observarea
Oe2 cronologică principalele etape ale franceze, utilizând sursele sistematică a
Revoluției franceze, utilizând istorice activității și
sursele istorice comportamentulu
i elevilor
-compară cele două texte, M6
e)aplicare utilizând manualul M8
-solicită elevilor să compare
textul 2A pagina 71 cu textul B
pagina 74, Declarația de
independență S.U.A și Declarația
drepturilor omului și cetățeanului -compară cele două texte,
utilizând manualul
-solicită elevilor să compare
textul 5.3 pagina 72 cu textul 3.3
pagina 68, Constituția franceză și
-rezolvă exercițiul din
Declarația drepturilor
fișa de lucru
-solicită elevilor să rezolve
exercițiul din fișa de lucru
Asigurarea O7 -cere elevilor să răspundă la -răspund la întrebare, M5 Evaluare orală
retenției și a Oe3 următoarea întrebare: efectele argumentând răspunsurile
transferului Declarației drepturilor omului și
cetățeanului se mai resimt și azi?
Argumentați!
Temă pentru -recomandă aprofundarea -notează
acasă cunoștințelor asimilate prin citirea
lecției
Evaluarea: -analizează critic, laudă, -se raportează la
Capacități/ ierarhizează, motivează notele evaluările și aprecierile
aptitudini/ oferite formulate
atitudini

Schița lecției
Cauze: -menținerea monarhiei absolutiste – Ludovic XVI
-menținerea relațiilor feudale – societatea împărțită în cele 3 Stări
-condițiile grele de viață pentru populație
-criza economică
-răspândirea ideilor Iluministe

Desfășurare: -5 mai 1789 – a fost deschisă Adunarea Stărilor Generale – urma să voteze noi taxe
-17 iunie – Starea a IIIa se proclamă Adunarea Națională Constituantă
-14 iulie – căderea Bastiliei –simbolul monarhiei absolutiste
-4 august – desființarea privilegiilor feudale
-26 august – Declarația drepturilor omului și ale cetățeanului
-1791 – Constituția franceză

S-ar putea să vă placă și