Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Liceul ”Miron Costin ”, Iași


Profesor: Radu Victoria
Clasa:a X-a
Unitatea de învăţare: Relații internaționale postbelice
Lecţia:Constituirea O.N.U.
Tipul lecţiei: mixtă (sistematizare, consolidare, aprofundare, dobândirea de noi cunoştinţe)
Competenţe generale:
1.Utilizarea vocabularului si a informatiei in comunicarea orală sau scrisă
2.Dezvoltarea comportamentului civic prin exersarea deprinderilor sociale
5.Utilizarea surselor istorice, a metodelor si tehnicilor adecvate istoriei pentru rezolvarea de probleme
Competențe specifice:
1.1 Formularea de argumente referitoare la un subiect istoric
2.4 Recunoaşterea continuităţii, schimbării şi a cauzalităţii în evoluţia socială
2.5 Examinarea consecinţelor directe şi indirecte ale acţiunii umane
5.2 Încadrarea unui eveniment sau a unei serii de evenimente într-un context cronologic
Obiective operaționale:
 Cognitive:
O1: să definească termenii organizație internațională, O.N.U.;
O2: să identifice, pe baza informației din manual, cauzele și etapele constituirii O. N.U;
O3: să determine principalele instituții ale O.N.U și atribuțiile lor;
 Formative:
O4: să analizeze pe baza surselor istorice, principalele momente de criză și implicarea O.N.U ân rezolvarea acestora;
O5: să compare activitatea Ligii Națiunilor și a O.N.U;
 Atitudinale:
O6: să formuleze aprecieri obiective, argumentate cu privire la activitatea O.N.U;
O8: să formuleze opinii privind actualitatea și importanța O.N.U ;
Evaluarea: formativ-ameliorativă
Obiective ale evaluarii:
 Cognitive:
Oe1: să opereze cu noţiunile şi conceptele: război rece, sfere de influență, conferințe interaliate, ONU, Carta ONU;
 Formative:
Oe2: să utilizeze tehnici de lucru cu manualul, cu textul istoric şi cu harta;
 Atitudinale:
Oe3: să formuleze puncte de vedere argumentate cu privire la importanța O.N.U.;
Oe4: să formuleze aprecieri în ceea ce privește înființarea organizațiilor europene și internaționale pentru menținerea securiății;
Valori și atitudini vizate: -Relaționarea pozitivă cu ceilalți;
- Gândire critică, flexibilă, comparativă;
- Coerență în gândire și exprimare;
- Antrenarea gândirii prospective prin înţelegerea rolului istoriei ca predicţie a schimbărilor prin raportare la
contemporaneitate;
Strategii: dirijată, inductiv-deductivă, conversativ - explicativă
Metode didactice: Expozitiv – euristice:
M1-expunerea;
M2- conversaţia euristică;
M3-explicaţia;
Interactive:
M4-Diagrama Venn;
M5- demonstraţia;
Instrumente de evaluare: verificarea frontală, observarea sistematică;
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală;
Resurse: Umane: clasa a X-a
De timp : 50 min.
Materiale: - oficiale: RM1:Programa şcolară
RM2 Macroproiectarea didactică
RM3:Manualul, Ed. Corint
RM4: surse istorice
RM5: harta istorică
RM6: powerpoint
RM7: film didactic
RM8: fișe de lucru
Bibliografie:

Manualul de istorie pentru clasa a X-a, Editura didactică și pedagogică, 2013.


Milza Pierre. Berstein Serge, Istoria secolului XX, vol. 2. Editura All, București 1998.
Milza Pierre. Berstein Serge, Istoria Europei, vol. 5. Editura Institutul European, 1998.
Calvocoressi Peter, Politica mondială după 1945. Editura Allfa, 2000.
Demers didactic
Secvente Continutu O.O Activitatea Resurse Evaluare
didactice ri vizate O.E. Profesorului Elevului Mate Proc.
riale
Moment Notarea absentelor Raspundc erintelor
organizatoric Organizarea materialului didactic Pregatesc materialele solicitate
Reactualizare Noţiuni şi -consolidează motivaţia studierii temei, -elaborează răspunsuri; Frontală
a Oe1 elevii vor comunica cum se simt la
cunostintelor/ concepte: Individuală
începutul orei; -identifică cauzele, părțile
evaluare război implicate, personalitățile și
Oe3
-Interviul în trepte RM3 M2
rece, sfere Care au fost relațiile dintre URSS și crizele războiului rece.
Observarea
statele occidentale între anii 1939-1945? sistematica a
de -explică necesitatea
Oe2 Ce evenimente au anticipat confruntarea RM5 M4 activitătii şi
influiență acestora după 1945? înființării unor instituții și comportamentu
Care au fost sarcinile primordiale ale mecanisme de menținere a lui elevilor
Oe4 omenirii după 1945? păcii pe glob după cea mai
mare conflagrație din istoria
-cere elevilor să identifice cauzele, omenirii
personalitățile implicate, statele și
principalele crize ale războiului rece;

-solicită puncte de vedere argumentate


în privința înființării unor organizații
organizații mondiale ce aveau ca scop
pacea și securitatea.
Evocarea Titlul Se creează o legatura între noțiunile Sunt atenți la precizările
lecţiei: studiate deja și lectia nouă. profesorului
Solicită elevilor să genereze o explicație -răspund cerinței, găsind M1
Crearea
pentru organizație internațională explicații pentru noțiunea
O.N.U
cerută;
-noteaza titlul lecţiei pe tabla. RM5
-notează în caiete titlul lecţiei
-precizează ce vor afla, ce vor şti să facă -identifică aspecte legate de
la sfârşitul orei, de ce este important să O.N.U. M2
cunoaştem despre O.N.U.
-pornește prezentarea powerpoint
Dobandirea de Organizează învăţarea în vederea formării/ - Observare
noi cunostinte dezvoltării competenţelor propuse: sistematică a
a)Cunoasterea/receptarea/invatarea: -analizează powerpointul M1 activităţii şi
-să identifice principalele motive care au valorifică achiziţiile anterioare comportamentu
O1 condiționat formarea unei noi organizații - oferă soluții lui elevilor
mondiale; -își asumă responsabilități
O2
-solicită elevilor să investigheze textul din RM5 Frontală
manual și să stabilească principalele etape
ale creării O.N.U.; -identifică principalele
momente în activitatea ONU; M2 Orală
-să identifice principalele instituții ale
O.N.U;
O1 b) Ințelegerea noilor cunoștinte
M3
O3 Organizează învăţarea, solicită elevilor:
- să asocieze concepte și termeni RM4
c) Analiza: M3
-formulează opinii
Organizează activitatea de învăţare: solicită
argumentate cu privire la
elevilor să analizeze și să compare
importanța aceste
puncte de vedere diferite, pe baza
organizații internaționale;
cunoștințelor despre formarea
necesitatea formării O.N.U.și M5
O4 exprimarea de opinii referitoare la
obiectivitatea acestora - elaborează o sinteză a M6
O5 -să analizeze motivele care au stat la baza informației studiate Observare
creării acestei organizații; sistematică a
activităţii şi
O3 -să compare scopul O.N.U. și cel al M8 comportamentu
Ligii Națiunilor lui elevilor
O6
d) Sinteza:
O7 Solicită elevilor să formuleze opinii cu Frontală
privire la activitatea acestei organizații
internaționale
Stimularea O8 -să elaboreze o sinteză a informației RM5 M7 Orală
performanţei
studiate
e) Aplicarea
RM6 M2
-solicită elevilor să formuleze opinii privind
caracterul limitat a O.N.U.
O7
Asigurarea Se va asigura intelegerea lecției de către Răspund cerințelor Observare
retenţiei şi a elevi prin adresarea unor întrebări frontală; sistematică a
transferului Va solicita completarea ”Piramidei RM8 M3 activităţii şi
narative” comportamentu
lui elevilor

Tema pentru Se va recomanda aprofundarea -noteazã


acasă cunoștintelor prin citirea lecţiei acasă
De realizat o comunicare despre ”Rolul M3
ONU în soluționarea conflictelor
internaționale”
Evaluarea Analizează critic, laudă, ierarhizează, -se raporteazã la aprecieri
decide/notează
- Notează elevii care au răspuns pe
parcursul lecţiei

S-ar putea să vă placă și