Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

a. Algoritm introductiv
Unitatea de învăţământ: Colegiul Naţional Samuil Vulcan
Profesor: Peti Otilia
Clasa: a XI-a
Data: 29. 04.2015
Unitatea de învăţare: Relaţii internaţionale
Lectia: Instituţii, mecanisme şi politici de rezolvare a conflictelor în lumea contemporană; România şi conflictele
regionale în sec XX
Tipul de lecţie: de sistematizare, aprofundare , evaluare
Loc de desfăşurare: sala de clasă
Obiectivul general: sistematizarea şi aprofundarea cunoştinţelor ştiinţifice referitoare la relaţiile internaţionale în
lumea contemporană, exersarea şi evaluarea competenţelor de :
1.1. formularea în scris sau oral a unor opinii referitoare la o tema de istorie studiată
3.3 descoperirea în sursele de informare a perspectivelor multiple asupra evenimentelor şi proceselor istorice
4.2. Folosirea mijloacelor şi a tehnologiilor de informare şi comunicare pentru investigarea unui eveniment sau a
unui proces istoric
1.4. Susţinerea argumentată a unui punct de vedere într-o discuţie/ într-un referat pe teme de istorie
Obiective ale evaluării:
cognitive:
Oe1: să opereze corect cu noţiunile şi conceptele dobândite Societatea Naţiunilor, ONU, Război Rece,
Terorism, Carta Atlanticului, NATO, Pactul de la Varşovia, politică de pace, terorism
Oe2: să enumere acele instituţii, mecanisme şi politici create sau aplicate cu scopul rezolvării conflictelor în
lumea contemporană
Oe3: să prezinte caracteristicile Războiului Rece
formative:
Oe4: să compare activitatea (limite, eşecuri, reuşite) celor două organizaţii: Societatea Naţiunilor şi ONU
Oe5: să analizeze atitudinea SUA de „pacificator ” al lumii după încheierea Războiului Rece = Pax Americana
Oe6: să argumenteze rolului României în relaţiile internaţionale în preajma Primului Război Mondial
Atitudinale:
Oe7: să exprime puncte de vedere pertinente şi argumentate referitoare la necesitatea aplicării unor politici la
nivel internaţional prin care să se rezolve conflictele sec XXI

Valori şi atitudini:

 Rezolvarea pe cale nonviolentă a conflictelor


 antrenarea gândirii prospective prin înţelegerea rolului istoriei, ca predicţie a schimbărilor prin raportare
la contemporaneitate
 gândire critică şi flexibilă
 Respectarea drepturilor fundamentale ale omului
 Asumarea toleranţei etnice, religioase, culturale
 relaţionarea pozitivă cu ceilalţi

Strategii: dirijată, inductiv-deductivă, explicativ-conversativă;

Metode:
Strategii: dirijată, inductive-deductivă, explicative- conversativă, deductive- inductivă
Metode: expozitiv- euristice: M1 –expunerea, M2-explicaţia, M3-conversaţia euristică
Interactive: M4 – comparaţia, M5- problematizarea, M6- brainstorming, , M7- investigaţia, M8-
descoperirea, M9-metoda cubului/ciorchinelui, M10- turul galeriei

Instrumente de evaluare: verificarea orală, observarea sistematică, fişa de lucru, fişa de personaj
Forme de organizare a activitatii: frontală, individuală, pe grupe cooperante.
Resurse umane: 31 elevi.
de timp: 50 min
materiale(mijloace)
Rm 1- manual de Istorie pentru clasa a XI-a, editura Gimnasium, 2006
Rm2-harta istorică -Războiul Rece
Rm3- cubul
Rm4- fişe de lucru(Diagrama Venn- comparaţie ONU-SN; Ciorchine- caracteristici Război Rece, fişă personaj-
Nicolae Titulescu, eseu 5 minute, )

B. Demersul didactic
Secvenţele Conţinuturi Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Res. Res. Instru
didactice ştiinţifice ale mat proc mente
vizate Eval. de
evalu
are
Moment -notează absenţii - răspund cerinţelor M2
organizatoric -organizează clasa -pregătesc materialele
- crează un climat cooperant -îâi ocupă locurile
indicate, pe grupe (6)
Anunţarea - Anunţă tema activităţii - Sunt atenţi M2
temei - Prezintă obiectivele de M3
evaluare
- - formează motivaţia
învăţării
- Subliniază importanţa
cunoştinţelor şi a
competenţelor
dobândite/exersate
Sistematizarea, Oe1 Introducere: - Pe baza achiziţiilor M5 Obesr
aprofundarea Oe7 Profesorul solicită elevilor să anterioare explică M3 varea
cunoştinţelor exprime opinii într-o mini cauzele Primului siste
ştiinţifice, dezbatere pe tema „În 1914 Război Mondial matic
exersarea şi existau /nu existau cauze analizând conform ă
evaluarea majore care să determine cerinţei profesorului
competenţelor declanşarea Primul Război
formate Mondial”(evaluează
competenţa 1.1. formularea
în scris sau oral a unor opinii
referitoare la o tema de istorie
studiată)

Solicită elevilor să analizeze


Termenii Oe1 principiile Sistemului Paris Obser
istorici şi Oe7 Versailles şi să evidenţieze - Formulează opinii M5 varea
concepte: eventualul rolul al acestuia în argumentate despre M6 siste
-Societatea izbunicnirea celui de-al Doilea reorganizarea lumii matic
Naţiunilor, Război Mondial (evaluează conform sistemului ă
- ONU, competenţa 1.4. Susţinerea Paris
-Război Rece, argumentată a unui punct de Versailles(umilirea
-Terorism, vedere într-o discuţie/ într-un Germaniei, trasarea
-Carta referat pe teme de istorie) graniţelor, etc)
Atlanticului,
-NATO, - Se organizează
-Pactul de la În continuare profesor conform cerinţelor
Varşovia, organizează activitatea profesorului
-politică de conform metodei cubului
pace, politică Evaluează competenţa 3.3
de echilibru, descoperirea în sursele de
revizionism, informare a perspectivelor
conciliatorism, multiple asupra evenimentelor
etc şi proceselor istorice
Grupa 1 – Descrie
Probleme de Sarcină de lucru:
atins: Solicită elevilor să explice - Coerează pentru a M1
-trei politici extrage de pe tabla Verifi
-Instituţii, -trei mecanisme acele idei referitoare M7 carea
mecanisme şi să enumere: la cerinţa orală
politici de Oe2 -două instituţii create/ aplicate profesorului M8
rezolvare a Oe1 cu scopul menţinerii rezolvării - Enumeră insituţiile,
conflictelor în conflictelor explică politicile şi
lumea mecanismele
contemporană Evaluează competenţa 1.1.
- Organizaţii formularea în scris sau oral a
internaţionale( unor opinii referitoare la o - Prezintă principiile
Societatea tema de istorie studiată de organizare ale
Naţiunilor, Grupa 2- Compară SN respectiv ONU,
ONU) Sarcină de lucru: comparându-le
- Războiul Solicită elevilor să compare
Rece Oe4 activitatea Societăţii
-Conferinţe de Oe1 Naţiunilor cu cea a M4
pace Oe2 ONU(diagrama Venn) M8
- Terorismul
- politica Evaluează competenţa 4.2.
echilibrului de Folosirea mijloacelor şi a - Conlucrează pentru Obser
forţe tehnologiilor de informare şi rezolvarea sarcinilor varea
-reorganizarea comunicare pentru - Completează siste
postbelică investigarea unui eveniment ciorchinele matic
-revizionism sau a unui proces istoric ă
- alianţeşi Grupa 3- Asociează
organizaţii Sarcină de lucru:
internaţionale Profesorul solicită elevilor să
prezinte prin metoda
ciorchinelui caracteristicile
Oe3 Războiului Rece M7
Oe2 M3
Oe1 Evaluează competenţa 1.4.
Susţinerea argumentată a
unui punct de vedere într-o
discuţie/ într-un referat pe
teme de istorie
Grupa 4- Analizează - Elaborează eseul Verifi
Solicită elevilor să analizeze - - argumentează care
într-un eseu liber (15 rânduri) poziţia adoptată orală
Oe1 să analizeze atitudinea SUA
Oe5 de „pacificator ” al lumii după M1
încheierea Războiului Rece M7
titlul eseului= Pax
Americana?!

Evaluează competenţa 4.2.


Folosirea mijloacelor şi a
tehnologiilor de informare şi
comunicare pentru
investigarea unui eveniment
sau a unui proces istoric
Grupa 5- Aplică - Conlucrează
Solicită elevilor ca utilizând - Elaborează
cunoştinţele dobândite la ora
Oe1 de istorie dar şi cadrul răspunsul
Oe5 investigaţiilor realizate de ei
anterior pentru portofoliile
personale să realizeze un text
istoric de 15-20 rânduri în care M7
să utilizeze termenii: terorism, M8
SUA, Statul Islamic, sec XXI,
islamism, Europa, Al-Qaeda

Evaluează competenţa 1.4.


Susţinerea argumentată a
unui punct de vedere într-o
discuţie/ într-un referat pe
teme de istorie
Grupa 6- Argumentează
Solicită elevilor să studieze
fişa de personaj N. Titulescu;
să argumenteze rolului
României în relaţiile - Analizează fişa de
internaţionale din preajma personaj
Oe6 Primul Război Mondial în - Extrag direcţiile
Oe2 raport cu trei momente politicii aplicate M8
Oe1 importante: - Prezintă poziţia M7
- Activitatea în SN României în cadrul M1
- Activitatea în cadrul Războaielor
Războiaelor balcanice Balcanice
- Activitatea în cadrul - Prezintă cele două
alianţelor regionale alianţe, componenţa
În continuare fiecare grupă lor, scopul acestora
îşi prezintă materiale prin
metoda turului galeriei În continuare fiecare
Încheiere: grupă îşi prezintă
Secolul XX este secolul care materiale prin metoda
aduce pe scena istoriei tipuri turului galeriei
de conflicte pe care omenirea M1
nu l-a mai cunoscut pănâ M2
acum: războaie mondiale, M3
Războiul Rece, folosirea unui
armament pe cât de inovativ
pe atât de distructiv,
blietzkrieg, dar nu în ultimul
rând noul tip de conflict al sec
XX-XXI- Terorismul.

Solicită elevilor să identifice


Oe1 aspecte PRO/ CONTRA
Oe2 actelor teroriste organizate la - Dezbat în comun
Oe7 ora actuală în lume(au primit problema M4
tema anterior cu o oră să facă - Completează tabelul M6
o investigaţie pe internet - Argumentează
referitor la această problemă.) poziţia adoptata

Evaluează competenţele 3.3


descoperirea în sursele de
informare a perspectivelor
multiple asupra evenimentelor
şi proceselor istorice
4.2. Folosirea mijloacelor şi a
tehnologiilor de informare şi
comunicare pentru
investigarea unui eveniment
sau a unui proces istoric

Aprecierea, -Analizează nivelul - se raportează la


evaluarea şi cunoştinţelor demostrate de aprecierile făcute
notarea elevi, calitatea competenţelor
acestora, comportamentul faţă
de sarcinile primite
- precizează că notarea se va
face având în vedere:
- Observarea sistematică
- Activitatea în cadrul grupei
- Munca în echipă
-Verificarea fişelor de lucru
Plan de recapitulare

Relaţii internaţionale
1. Instituţii, mecanisme şi politici de rezolvare a conflictelor în lumea contemporana
2. România şi conflictele regionale

- Mecansime şi politici de rezolvare a conflictelor (război, conferinţe de pace, alianţe, politici revizioniste,
politici conciliatoare, politici de echilibru)
- Instituţii creat pentru rezolvarea conflictelor în lumea contemporană
Societatea Naţiunilor
ONU
- Războiul Rece
- Terorism
- România în cadrul conflictelor regionale
TERORISMUL- în faţa judecăţii istoriei

Pro Contra
Grupa 1
Enumeraţi:
1. Două instituţii create pentru rezolvarea conflictelor în lumea contemporană
a. ………………………………………………………………………………………………………………
………
b. ………………………………………………………………………………………………………………
……..

Explicaţi:
2. Trei mecanisme create/aplicate pentru rezolvarea conflictelor în lumea contemporană
a..

b. …

Explicaţi
3. Trei politici aplicate pentru rezolvarea conflictelor în lumea contemporană
a. …
b. …..
Grupa 2
Comparaţi activitatea celor două instituţii SN şi ONU create după Primul Război Mondial, respectiv al Doilea
Război Mondial din având în vedere:
-limite, eşecuri, reuşite.

Societate
ONU
Natiunilor
Grupa 4
Analizează într-un eseu liber (15- 20 rânduri) atitudinea SUA de „pacificator ” al lumii după încheierea
Războiului Rece
Titlul eseului= Pax Americana?!
Grupa 5
Elaborează un text istoric care să cuprindă următorii termeni istorici:
- terorism, SUA, Statul Islamic, sec XXI, islamism, Europa, Al-Qaeda
Grupa 6
Fişa de personaj:
Nicolae Titulescu (1882 - 1941) a fost un diplomat si om politic roman, in repetate randuri ministru, fost presedinte al Ligii
Natiunilor. Incepand din anul 1921 a functionat ca delegat permanent al Romaniei la Liga Natiunilor de la Geneva, fiind ales de doua
ori (1930 si 1931) Presedinte al acestei organizatii. In aceasta calitate a militat pentru pastrarea frontierelor stabilite prin tratatele de
pace, pentru raporturi de buna vecinatate intre statele mari si mici, pentru respectarea suveranitatii si egalitatii tuturor statelor in
relatiile internationale, pentru securitate colectiva si prevenirea agresiunii.
Contemporanii i-au reprosat apropierea nepotrivita de ministrul de externe al URSS, Maxim Litvinov, ca si prea marea
incredere aratata liderilor bolsevici. Simpatia deschisa pentru actiunile stangii europene, cu precadere in razboiul civil spaniol, a fost,
de asemenea, rau-vazuta de clasa politica romaneasca a vremii. Titulescu si-a bazat intreaga activitate pe problemele majore,
fundamentale, ale politicii externe a Romaniei. Dupa instaurarea fascismului in Germania, dandu-si seama de pericolul pe care-l
reprezenta acesta pentru Romania (ca si pentru alte state europene), Titulescu a depus o vie activitate in directia intaririi colaborarii
internationale, in interesul pacii si securitatii europene. Pe linia aceasta, Titulescu a semnat la Londra, în 1933, in numele guvernului
Romaniei, „Conventia de Definire a Agresorului” si a depus eforturi remarcabile pentru incheierea, in 1933, a Micii Intelegeri si
pentru incheierea, in 1934, a Intelegerii Balcanice, pacte regionale in care vedea o pavaza impotriva agresiunii. In 1936, regele Carol
al II-lea il indeparteaza din toate functiile oficiale si il obliga sa paraseasca tara. Stabilit la inceput in Elvetia, apoi in Franta, Nicolae
Titulescu a propagat, chiar si in exil prin conferinte si articole de ziare, ideea prezervarii pacii, anticipand pericolul unui nou razboi.

Studiaţi fişa de personaj- N. Titulescu.


Argumentaţi rolului României în cadrul relaţiilor internaţionale din preajma Primul Război Mondial în raport cu
trei momente importante:
- Activitatea în Societăţii Naţiunilor(extrăgând trei direcţii ale politicii lui Titulescu în cadrul SN)
- Prezenţa în cadrul Războaielor Balcanice
- Prezenţa în cadrul alianţelor regionale
Grupa 3: Completaţi schema de mai jos cu informaţii despre Războiul Rece

STATE

CONFLICTE
SISTEME MILITARE
IDEOLOGICE

CINE SE
CONFRUNTAU IN
RAZBOI

CAUZE

SISTEME RAZBOIUL
ECONOMICE RECE
BLOCURI
POLITICO
MILITARE

PERIOADA/
CARACTERISTICI ETAPE

S-ar putea să vă placă și