Sunteți pe pagina 1din 7

„PROIECT DE LECŢIE

DATA: 17.10.2021
ŞCOALA: COLEGIUL NATIONAL
STUDENT: BILICIUC VLAD-ALEXANDRU
PROFESOR COORDONATOR: Radu Adriana
CLASA: aXaD
DISCIPLINA: Istorie Universală
SUBIECTUL: Congresul de la Viena. Sfânta Alianţă şi eşecul politicii sale
TIPUL LECŢIEI: mixtă
COMPETENŢE GENERALE:
1. Utilizarea vocabularului și a informației în comunicarea orală sau scrisă;
2. Utilizarea surselor istorice a metodelor și tehnicilor adecvate istoriei pentru rezolvarea de probleme;
3. folosirea resurselor care susțin învățarea permanentă.

COMPETENȚE SPECIFICE:
1. Exprimarea de opinii în limbajul adecvat istoriei
2. Formularea de argumente referitoare la un subiect istoric
3. Recunoaşterea şi acceptarea perspectivelor multiple asupra faptelor şi proceselor istorice
4. Examinarea consecinţelor directe şi indirecte ale acţiunii umane
5. Construirea de afirmaţii pe baza surselor şi formularea de concluzii relative la sursele istorice
6. Încadrarea unui eveniment sau a unei serii de evenimente într-un context cronologic
7.Plasarea evenimentelor şi proceselor istorice într-un context istoric mai larg , european sau universal

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Definirea termenilor legitimitate, conservatorism
O2: Identificarea, pe baza surselor istorice a prevederilor Congresului
O3: Identificarea pe baza surselor a cauzelor eşecului politicii Sfintei Alianţe
O4: Utilizarea tehnicii de lucru cu textul istoric şi suportul cartografic
O5: Compararea hărţii Europei înainte şi după Congres

1
O6: Formularea unei opinii cu privire la contribuţia prevederilor congresului şi al politicii Sf. Alianţe la evoluţia ulterioara a evenimentelor în
Europa

STRATEGII: inductiv-deductivã, explicativ-conversativã

METODE ȘI PROCEDEE: expunerea; explicaţia, conversaţia euristicã, lucru cu textul istoric, învățarea prin descoperire, prezentarea.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Co
m
Momentele Conţinutul pet Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Forma de
Lecției Didactic enț Evaluare
e
Moment Se realizează condiţiile psiho- - rãspund cerinţelor -conversația -Manual -frontal
organizatoric pedagogice necesare desfăşurării - pregãtesc materialele -caiete
lecţiei. Se notează absenţele şi se solicitate -hatra
pregăteşte materialul didactic necesar istorică
desfăşurării lecţiei.
Reactualizarea - Franța O -solicită elevilor să rezolve rebusul -rezolvă careul și -conversația -frontal
cunoştinţelor/ napoleoniană 4 online prin intermediul căruia observă că pe linia euristică - resurse online
evaluare actualizează cunoștințele dobândite verticală AB este vorba -explicația https://
de elevi în lecțiile anterioare. despre Congresul de la www.didactic.ro
- captează atenția elevilor și prezintă Viena. /instrumente
titlul noii lecții, care urmează a fi interactive/
prezentată. rebus/fran-a-
napoleoniana

2
Evocare Titlul lecţiei -precizează titlul noii şi explică -noteazã în caiete titlul - laptop
Congresul de modul în care se va desfăşura lecţiei
la Viena. activitatea
Sfânta - prezintă obiectivele principale ale
Alianţă şi lecției
eşecul -organizeazã învãţarea
politicii sale
Dobândirea de -titlul lecţiei: -Prezintă elevilor materialul Power
noi cunoştinţe - Congresul Point prin intermediul căruia asigură:
de la Viena. O1 a)cunoaşterea/receptarea/învãţarea -conversaţia
Sfânta -defineşte termenii: principiul -receptează termenii noi -explicația
Alianţă şi legitimităţii, principiul -
eşecul conservatorismului,statut-quo problematiz
politicii sale are
-noţiuni, O2 -identificã cauzele care au dus la -exercițiul Observarea
concepte: organizarea Congresului de la Viena -analizează harta şi sistematicã
Legitimitate, -solicită elevilor identificarea pe identifică graniţele - materialul
conservatoris O3 hartă a configuraţie de state înainte statelor Power Point
m, (echilibru , de Congres -investighează actul şi - laptop verificare
european) O4 - prezintă prevederile Actului Final identifică prevederile orală
Conţinuturi: - prezintă elevilor personajele acestuia
Congresul de fondatoare ale Sfintei Alianţe
la Viena -solicită studierea sursei şi
Sfânta O5 identificarea cauzelor ce au dus la
Alianţă destrămarea acesteia -identifică cauzele
mişcărilor de eliberare
b) înţelegerea noilor conţinuturi naţională
-explică prin analiza sursei istorice
evoluţia statelor europene după
O5 Congresul de la Viena
-compară şi evidenţiază
3
deosebirile dintre cele
c) analiza două perioade -conversaţia
-compară graniţele Franţei inainte şi -exprimă opinii -explicația
după Congres argumentate cu privire -
d) sinteza la consecinţele problematiz
O4 -formuleazã opinii cu privire la prevederilor şi a are
, consecinţele prevederilor congresului politicii duse de alianţă -exercițiul
O5 şi a politicii duse de Sfânta Alianţă, răsfrânte asupra
asupra evoluţiei ulterioare a statelor evoluţiei ulterioare a
din Europa statelor din Europa-
eliberare naţională

Asigurarea Rezolvaţi fişa de lucru -rezolvă sarcina pe fişa Verificarea


retenţiei şi a de lucru fişei
transferului
Tema pentru Recomandã: aprofundarea -noteazã
acasã cunoştinţelor asimilate prin citirea
lecţiei acasã și rezolvarea cerințelor
de pe fișa de lucru rămase fără
rezovare în timpul orei
Evaluarea -Analizeazã critic, laudã, -se raporteazã la
ierarhizeazã, decide/noteazã aprecieri

4
Schiţa lecției
Congresul de la Viena. Sfânta Alianţă şi eşecul politicii sale
După înfrăngerea lui Napoleon reprezentanţii marilor puteri organizează Congresul de la Viena (1814-1815)
Se iau hotărâri cu privire la menţinerea păcii şi echilibrului în Europa:
=>principiul echilibrului european= nici o putere să nu mai aibă supremaţie
=> principiul legitimităţii= restaurarea monarhiilor tradiţionale
=> Actul final 9 iunie 1815
Prevederi:
 Franţa era redusă la graniţele din 1792, plăteşte despăgubiri, Bourbonii revin pe tron.
 Austria obţinea Galiţia, teritorii în nordul Italiei. Împăratul devine preşedintele Confederaţiei Germane.
 Prusia primeşte Saxonia, Renania, Poznania.
 Era creată Confederaţia Germană, formată din 34 de state şi 4 oraşe libere.
 Lua fiinţă Regatul Ţărilor de Jos, prin unirea provinciilor olandeze şi belgiene.
 Anglia îşi extindea posesiunile coloniale şi lua în stăpânire Malta şi Insulele Ionice confirmândui-se stăpânirea mărilor.
 Rusia primeşte Finlanda şi o mare parte a Poloniei.
Se formează Sfânta Alianţă
- Wilhelm al II-lea al Prusiei
- Francisc I de Habsburg al Austriei împotriva ideilor liberale şi naţionale, a mişcărilor de eliberare
- Alexandru I a Rusiei
Cauzele destrămării:
- Rivalitate între Rusia şi Austria pentru Peninsula Balcanică
- Popoarele luptă pentru eliberare-forţele Sf. Alianţe nu fac faţă
 În Franţa restauraţia a fost înlăturată şi s-a instaurat monarhia constituţională (1830).
 Belgia s-a desprins din Regatul Ţărilor de Jos în 1830 şi a format un stat naţional.
 Popoarele din America Latină s-au eliberat de sub stăpânirea spaniolă devenind republici.
 Grecii şi-au câştigat independenţa recunoscută de turci în 1829. Grecia a avut ajutorul Rusiei, Angliei şi Franţei în lupta împotriva
Imperiului Otoman.
 Sfânta Alianţă se destramă

5
Fișă de lucru
CONGRESUL DE LA VIENA ŞI SFÂNTA ALIANŢĂ

I. Completaţi spaţiile punctate cu răspunsul corect (25 puncte)

1. Unul dintre principiile care au stat la baza noii ordini europene stabilite în anul 1815 este
2. Principalul scop al Congresului de la Viena a fost .....................................................................................................................
3. Principala urmare a revoluţiei din 1830 din Belgia a fost .....................................................................................
4. Până în anul 1830, Grecia s-a aflat sub dominaţia ......................................................................................................
5. „Jandarmul Europei” se referă la ........................................................

II.Citiţi cu atenţie textele şi răspundeţi la întrebări (35 puncte)

„Art. 1. În conformitate cu mesajul Sfintei Scripturi, care porunceşte tuturor oamenilor să se considere fraţi, cei trei monarhi contractanţi
rămân uniţi prin legăturile unei fraternităţi adevărate şi indisolubile, considerându-se membri ai aceleaşi patrii, îşi vor acorda în toate
împrejurările şi în orice loc asistenţă, ajutor şi sprijin; considerându-se faţă de supuşii şi armatelor lor ca nişte capi de familie; îi vor
conduce în acelaşi spirit de fraternitate de care sunt însufleţiţi în vederea apărării religiei, a păcii şi justiţiei.”
(Actul de constituire al Sfintei Alianţe)

1. Transcrieţi din text scopul Sfintei Alianţe. 2 p


2. Explicaţi de ce Anglia, participantă la Congresul de la Viena, nu a semnat actul Sfintei Alianţe. 5 p
3. Explicaţi afirmaţia: „Congresul de la Viena a purtat germenele revoluţiilor care au zguduit Europa secolului al XIX –lea” 5p
4. Menţionaţi numele celor „trei monarhi contractanţi” la care face referire textul. 3 p
5. Definiţi termenii istorici: legitimism, echilibru european, statut-quo. 9 p
6. Menţionaţi numele a trei state europene unde s-au organizat mișcări de eliberare națională. 3p
7. Explicaţi ce susținea ”doctrina Monroe”. 4 p

6
III. Completează spaţiile punctate cu termenii corecţi din punct de vedere istoric (30 puncte)

După căderea lui a) ........................................., statele învingătoare au convocat la b) ..................... un congres în care să se stabilească
noua configuraţie politică după un sfert de secol de războaie deschise de c) ............................... S-a avut în vedere stabilirea unui
d) ................................ ce fusese perturbat de victoriile Franţei revoluţionare şi de armatele lui e) ......................................
Astfel, e) ........................... a fost readusă la graniţele din 1792 iar f) ............................... îşi asigura supremaţia maritimă şi colonială
prin recunoaşterea cucerirrilor sale pe mări şi oceane. Rusia ocupa teritoriile Marelui Ducat al Varşoviei unde organizează un Regat al
g) ..............................., ce îl avea în frunte pe ţar. Austria anexa o parte din nordul h) ...................... În acelaşi timp, i) ..................... îşi
mărea posesiunile cu bogatele regiuni de la Rin.

LISTA TERMENILOR: Franţa, Anglia, Rusia, Prusia, Imperiul Otoman, Belgia, Simon Bolivar, Napoleon Bonaparte, Nesselrode, Alexandru
I, Viena, Paris, Berlin, Revoluţia Franceză, echilibru european, legitimism, Restauraţie.

S-ar putea să vă placă și