Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DE LECŢIE

I. ALGORITMUL INTRODUCTIV
 Unitatea de învăţământ: Colegiul Național Iosif Vulcan Oradea
 Candidat examinare : Bruchental Pop Sergiu
 Clasa: a VII-a
 Data:5/06/2019
 Obiectul: Istoria românilor
 Unitatea de învăţare: Lumea la începutul mileniului III
 Lecţia: Istoric, valori și instituții europene
 Tipul lecţiei: lecţie mixtă (dobândire de cunoştinţe,aprofundare, exersare şi evaluare a competenţelor de muncă intelectuală)
 Loc de desfăşurare: sală de clasă

 Competenţe-cheie europene:

1.Comunicarea în limbă maternă


5. Competenţe sociale şi competenţe civice
6. A învăţa să înveţi
8. Sensibilizare şi exprimare culturală
 Competenţe generale:

1.Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate.


2. Consolidarea unor cunoștiințe despre Uniunea Europeana
3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice.
4. Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă.
 Competenţe specifice

1.2. Utilizarea termenilor istorici specifici secolului al XX-lea, în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală
3.6. Prezentarea unui fapt istoric referitor la secolul al XX-lea, utilizând informaţii selectate din surse istorice
2.3. Dezvoltarea unei atitudini pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi, în cadrul unei dezbateri
4.2. Utilizarea tehnologiilor de informare şi comunicare pentru obţinerea surselor necesare rezolvării unei situaţii problemă

 Obiective operaţionale:
Cognitive

O1- Să definească următorii termeni :Comunitate Europeana,piata de comuna,parlament european


O2- Să identifice țarile care au stat la baza formarii comunitații economice europene
O3- Să prezinte avantajele României ca membra a Uniunii Europene

Formative :

O4- Să analizeze in ordine cronologică statele care au aderat la spatiul comun european
O5- Să deducă consecințele formării Uniunii Europene la nivel mondial.
O6- Să compare situația României inainte de a fi membră a Uniunii Europene si după ce aceasta a fost acceptată.
Atitudinale:

O7- Să formuleze opinii argumentate cu privire la aderarea României la Nato.


O8 - Să-și dezvolte spiritul de toleranță pentru alte state si culturi europene

 Evaluarea : formativ-ameliorativă (de achiziţii, de proces, de produs)


 Obiective ale evaluării:

Cognitive:
Oe1: Să definească unele concepte: Război Rece, Cortina de fier, blocuri politico-militare, NATO.
Oe2: Să explice care sunt cele două puteri ale lumii postbelice
Oe3: Să prezinte planul Marshall.
Formative:
Oe4: Să dovedească deprinderea de a utilizarea tehnici de lucru cu suportul cartografic
Oe5: Să compare Parlamentul European cu Parlamentul României
Oe6: Să analizeze avantajele si dezavantajele unui stat ca membru al Nato si al Uniunii Europene
Atitudinale:
Oe7: Să formuleze aprecieri obiective, argumentate, pornind de la afirmația ”Corina Cretu un comisar european in slujba Europei si a
României ”
 Valori şi atitudini vizate:
- Gândire criticã şi flexibilã
- Relaţionare pozitivã cu ceilalţi
 Strategii: inductiv-deductivã, explicativ- conversativã, dirijată

 Metode:
Expozitiv-euristice:M1-învățarea prin descoperire; M2-explicaţia, M3-conversaţia euristicã
Interactive: M4-învățarea prin descoperire, M5-comparaţia, M6-expunerea, M7-conversaţia examinatoare, M8- demonstrația,
M9 - problematizarea
 Instrumente de evaluare: verificarea frontalã orală, observarea sistematică, fișă de lucru,
 Forme de organizare a activitãţii: frontală,individualã, pe grupe cooperante
 Resurse:
- Umane :30 elevi
- De timp : 50’
- Materiale: oficiale : RM1: Programa şcolarã
RM2: Macroproiectarea didacticã
manuale: Istorie clasa a VII -a, Ed. Humanitas
-Caiet de lucru ”Istoria de nota 10” Ed.Cd press-din care s-a extrax fișa pentru activitate individuală si de
grup
- izvoare cartografice: RM3: Harta cu Țările Europei , prezenta in fisa pentru activitate individuală

- Alte resurse materiale: RM5:Fotografii cu Institutiile Europene


- RM6:Fotografii cu Dacian Ciolos si Corina Crețu
- RM7:Fotografii cu Steagul UE si moneda Euro
 Bibliografie
- Alice Ionela Roaită Didactica Istoriei Ed Paralela 45
- Călin Felezeu, Metodica predării istoriei, Ed. Presa Universitară Clujeană, 1998.
- Ion Zainea Predarea și învățarea istoriei Asociația cultura-științifică Adsumus Oradea 2001
- John Pinder - „Uniunea Europeana. Foarte scurta introducere”, Ed. ALL, București 2006
Demersul didactic

Nr. Secvenţe Unităţi de Asp. Activitatea profesorului Activitatea Resurse Evaluare


Crt. didactice conţinut Oper. elevilor
materiale procedurale

1 Moment -absenţele - răspund


organizatoric -organizează materialele cerinţelor
- organizează clasa - pregătesc
-crează un climat cooperant materialele
solicitate
2 Reactualizar - noţiuni şi - Pornind de la caracteristicile M7 frontala
ea concepte: cadrului natural, realizează -aleg cuvintele
cunoştinţelor - conţinuturi: conexiuni între cunoștințele potrivite
anterioare Europa acumulate anterior, pe baza unor
divizată întrebări:
- Prezentați cele doua puteri care
Războiul Oe2 au Dominat lumea postbelică
Rece si
Urmările -numiti situatiile de criza ale
sale razboiului rece si definiti termenii -iși exprimă M3
de razboi rece, cortina de fier, opiniile pe baza
Oe1 blocuri politico-militare cunoștințelor din
lecția anterioara

Oe3 - Prezentați ce presupunea planul


Marshall
- accentuează algoritmul cauze-
consecinţe
- evaluează răspunsurile
( analizează, critică, decide, laudă,
ierarhizează)
- mediază opiniile

3 Captarea -Profesorul cere elevilor să -încearcă găsirea


atenţiei recunoască simbolurile și unor soluţii în M4
(evocare) instituțiile din fotografi (stema rezolvarea
Uniunii Europene, Euro, problemei propuse
Parlamentul European)
RM7
Sunt atenți la
Profesorul începe schema la M6
precizările
tablă și precizează ce vor afla
profesorului.
elevii: „În cursul acestei lecții
veți afla cum a apărut și s-a
dezvoltat Uniunea Europeană,
care sunt valorile europene și
principalele instituții
europene.”

4 Anunţarea -precizează ce vor afla, ce vor şti -pregătesc caietele M7


subiectului şi să facă la sfârşitul lecţiei şi
a importanța Constituirii Uniunii
obiectivelor Europene
5 Dobândirea Asigură:
de noi I. PREMISE a) cunoaşterea/învăţarea
cunoştinţe ȘI ETAPE; -defineşte noţiunileCE,
PRINCIPII: Euroatom,,CECO
M5
-Inițiativa - identifică etapele formarii -noteaza in caiete individuala
formării UE a Uniunii Europene
avut-o
francezul
Robert - clasifică principalele etape ale -rezolvă oral m1 M3
Schuman Co6 formarii UE cerinţele M4
(1950- profesorului
Declarația
Schuman) -demonstrează cum in 1992 prin
tratatul de la Mastricht -compară...
Comunitatea Europeana devine
Uniunea Europeana
Co1 -studiază m4
documentul istoric M2
şi rezolvă cerinţele

b) înţelegerea noilor conţinuturi


m2
-explică importanta unui Stat de a m3 M8
fi membru al UE

Co2 c) analiza Rm5


II. Principalele - compară diferitele Institutii M5 frontala
instituţii europene

m5
M1
Co3
Profesorul cere elevilor sa lucreze
pe o fișa de activitate individuală -formulează opinii RM2
unde sa identifice numele țarilor printr-o activitate RM3
Oe4 care au aderat la UE si anii in care individuală
acestea au intrat
M9
Co5 m6

6 Fixarea Oe7 - formulează opinii personale în RM6 M4


cunoştinţelor legătură cu rolul avut de Dacian Analizeaza Pozele
Cioloș si Corina Crețu in prezentate
dezvoltarea României ca stat Recunosc
membru al UE personajele
Să formuleze aprecieri
obiective, argumentate, pornind -isi prezinta
de la afirmația ”Corina Cretu opiniile
un comisar european in slujba
Europei si a României
7 Evaluarea -aprecieri individuale şi colective Se raportează la
evaluările și
aprecierile
formulate.
ISTORIC, VALORI ŞI INSTITUŢII EUROPENE
Schița Lecției

I. PREMISE ȘI ETAPE; PRINCIPII:

-Inițiativa formării UE a avut-o francezul Robert Schuman (1950-Declarația Schuman)

Momente ale formării UE:

-1951 ia ființă CECO-Comunitatea Economică a cărbunelui și oțelului (membri: Franța, RFG, Italia, Belgia, Olanda, Luxemburg);

-1957 ia ființă CEE(comunitatea Economică Europeană) și EURATOM;

-1965: CECO+CEE+EURATOM=CE (Comunitatea Europeană);

-1992, Tratatul de la Maastricht, când CE devine UE;

-pe parcurs se alătură construcției și alte state (astăzi=28 state- Brexit).

-principii: solidarității comunitare,egalității, nediscriminării și respectării drepturilor fundamentale, respectarea suveranității statelor, egalitatea în fața legii,
economia de piață.
II. Principalele instituţii:

1. Parlamentul European

-Primele alegeri 1979, ultimele 2019;

-are rol legislativ; sediul la Strasbourg și Bruxelles.

2. Comisia Europeană

-Rol executiv, de control; sediul la Bruxelles.

3. Consiliul Uniunii Europene ( Consiliul de Miniştri)

-Funcţii legislative şi bugetare; Sediul la Bruxelles şi Luxemburg.

-Se reuneşte la nivel de miniştri – este instituţia de reprezentare a statelor membre;

4. Curtea Europeană de Justiţie

-Asigură respectarea dreptului comunitar; are 27 de judecători şi 8 avocaţi generali.

5.Curtea Europeană de Conturi

-Verifică legalitatea veniturilor şi cheltuielilor;

-Fiecare stat membru are cate un reprezentant (începând cu 2003 în urma Tratatului de la Nisa).

6.Consiliul European

- Format din şefi de stat şi de guvern cu rol de stabilire a politicilor fundamentale ale Uniunii Europene;

- Preşedinţia se schimbă odată la 6 luni(ian-iunie 2019-președinția României) .

7.Banca Central Europeană

-Conduce politica monetară a ţărilor membre din zona EURO cu sediul la Frankfurt.
III. ADERAREA ROMÂNIEI:

-cererea de aderare în 1995; negocierile privind condiţiile de aderare încep în 2000

-Aderarea României la Uniunea Europeană a avut loc la 1 ianuarie 2007.

S-ar putea să vă placă și