Sunteți pe pagina 1din 7

Cultura Europei.

Renașterea și umanismul
PROIECT DIDACTIC AL LECȚIEI ÎN BAZA STRATEGIEI „CLASA INVERSATĂ”

Propunător: Oxana, Malic


profesoară de istorie,
Instituția Publică liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, Strășeni,

● Clasa: a VI-a
● Disciplina: Istoria românilor și universală
● Unitatea de de învățare: Nașterea lumii moderne. Europa în expansiune
● Subiectul lecției: Cultura Europei. Renașterea și Umanismul
● Competența specifică 2. Amplasarea în timp și spațiu a evenimentelor, proceselor,
fenomenelor, demonstrând înțelegerea continuității și schimbării în istorie;

Unități de competență:
● 2.2. Plasarea evenimentelor, proceselor și fenomenelor istoriei medievale în ordine
cronologică;
● 3.1. Extragerea informației esențiale din surse pentru descrierea evenimentelor și proceselor
din istoria Medievală;
● Obiectivele operaționale:
La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:
O1. Să manifeste interes pentru subiectul propus pentru studiere;
O2. Să se implice activ in diverse activități de grup și individuale;
O3. Să elaboreze discursuri /expuneri orale și scrise;
O4. Să însușească materialul/tema umanismul și renașterea prin diferite jocuri,
exerciții, scheme etc.

● Produsul lecției: Puzzle


● Resurse umane: clasa de elevi (31 elevi)
● Resurse materiale: fișe de lucru, harta geografică, imagini, puzzle
● Resurse informaţionale şi metodologice:
1. Curriculum național. Istoria românilor și universală pentru clasele V-IX (aprobat prin
ordinul nr.906 din 17.07.2019).
2. Istoria medievală universală/ a românilor, manual de clasa a VI-a, Demir Dragnev,
Gonța Gh., Ștința, 2011
3. Munteanu, Aurica. Cultura Europei. Renașterea și Umanismul:
https://www.youtube.com/watch?v=lYbLccULwy0
● Forme de realizare a lecției:- în grup, individuală
● Tehnologia didactică a lecției
− metode, procedee, tehnici: Lucrul cu harta geografică, Harta conceptuală ierarhică,
Analiza imaginilor, Găsește cuvântul țintă, Tehnica 3-2-1, Eseul
● Evaluarea:
- formativă;
- metode de evaluare: evaluarea reciprocă, autoevaluarea
● Instrumente TIC: Youtube
Activități/ sarcini propuse pentru acasă anticipat

Modelul ales: 5. Clasa inversată de grup: 1

Sarcini didactice Mijloace

● De vizionat filmulețul online despre https://www.youtube.com/watch?v=JJNap0bbrOw


renaștere.
● De studiat tema din manual pag. 116-120:

1 Acest model adaugă un element nou pentru a ajuta elevii să învețe unii de la alții. Lucrul la un subiect nou începe în mod
obișnuit: cu videoclipuri de prelegere și utilizarea altor resurse la domiciliu, iar unul nou începe atunci când elevii se reunesc în
grupuri și lucrează la sarcini împreună. Acest format încurajează copiii să învețe unii de la alții, ajută nu numai să studieze
răspunsurile corecte, ci și să explice partenerului de ce sunt corecți.
Designul instrucțional al lecției

Secvențe Obiec Conţinutul lecţiei Strategii didactice


instrucționale, tive Resurse Sarcini didactice Metode, Mijloace Forme de Evaluarea
în conformitate de timp procedee şi organizare
cu modelul ales tehnici
didactice
Evocare 5 Identificați pe harta Europei tările studiate și alegeți din
șirul alăturat, simbolul caracteristic pentru fiecare tară in Lucru cu Harta
parte: geografică Individuală Evaluarea
Franta –Turnul Eiffel reciprocă
Anglia - Big Ben Asocieri
Italia - Drapelul
Germania - Castelul Lichtenstein
Spania - Catedrala Sagrada Familia
O1
Anexă
Se anunţă tema şi obiectivele operaţionale ale lecţiei.

Subiectul lecției: : ,,Cultura Europei. Renașterea și


Umanismul”

10 - Verificarea temei de acasă: elevii vor răspunde la Individuală Evaluare


întrebări în baza filmulețului propus spre vizionare/ formativă
sau studierii temei din manual:

1. Ce numim renaștere?
Întrebări fulger
2. Cine a fost Leonardo da Vinci?
Tema de acasă
3. Care erau cei mai cunoscuți umaniști și oameni politici ai
Florenței?
O2 4. Ce legături se stabilesc în această epocă a renașterii?
5. Cine a scris opera ,,Decameronul”?
6. Cine a efectuat numeroase cercetări în domeniul fizicii și
matematicii?
7. Cel mai subtil și liric florentin a fost...?
8. Care a fost cea mai renumită pictură a lui Rafael Sanzio? Frontală
9. Cine a demonstrat că soarele se află în centrul
sistemului planetar?
10. Unul dintre cei mai talentați literați ai renașterii a
fost…?

Realizarea 4 Repartizarea elevilor în grupuri: Evaluarea


sensului reciprocă
Harta
Gr 1: Istoricii conceptuală În grup
O3 Să prezinte informații succinte despre Renaștere și ierarhică
Umanism.
O2
Gr 2: Pictorii
Să analizeze imaginile și să răspundă la următoarele
intrebări:
- Cine este autorul /pictorul imaginii?
- Care este țara și perioada istorică în care a activat?
-Descrie succint imaginea și menționează care este scopul
ei?
Analiza
imaginiilor
4
Gr 3: Literații
Găsește cuvântul-țintă din coloana B cu cel care
corespunde din coloana A:

A: Scriitori B: Opere

O4 1.Dante Aligheri Gargantua și Pantagruel


2.Francesco Petrarca Don Quijote
3.Francois Rabelais Divina comedie Găsește
4.Giovanni Bocaccio Poezii dedicate Laurei cuvântul- țintă
5.Miguel de Cervantes Decameronul
O3
4

Gr 4: Arhitectii și sculptorii
Restabiliți toate elementele puzzle-lui pentru a obține o
imagine, apoi prezentați informații despre imaginea
obținută. Puzzle

Reflecție O2 5 Recapitularea materialului. Autoevalu


Tehnica 3-2-1 area
O4  Enumerați trei concepte ale epocii renașterii; Individuală
 Specifică două idei pe care ați dori să le dezvoltați
sau să le completați cu noi informații.
Percepeți o abilitate pe care ați format-o, ați exersat-o în
cadrul activității.
Se face Bilanțul lecției, completând Grila inteligentă
Extindere O3 3 De redactat, un eseu de 15-17 rânduri, în care să Eseu
promovezi importanța Epocii Renașterii în istoria
umanității
Anexa

S-ar putea să vă placă și