Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECIE

I.

ALGORITMUL INTRODUCTIV
Unitatea de nvmnt: Liceul Teologic Baptist Emanuel Oradea
Profesor propuntor: Itoc Ramona
Clasa: a VI-a A
Data: 21.02.2012
Obiectul: Istorie universal
Unitatea de nvare: Naterea lumii moderne
Lecia: Umanism i renatere
Tipul leciei: lecie mixt (dobndire de cunotine, sistematizare, exersare i evaluare a competenelor de munc intelectual)
Loc de desfurare: cabinetul de istorie

Competene-cheie europene:

1.Comunicarea n limb matern


5. Competene sociale i competene civice
6. A nva s nvei
8. Sensibilizare i exprimare cultural

Competene generale:

1.Utilizarea eficient a comunicrii i a limbajului de specialitate.

2. Exersarea demersurilor i a aciunilor civice democratice.


3. Aplicarea principiilor i a metodelor adecvate n abordarea surselor istorice.

Competene specifice

1.1.Utilizarea termenilor specifici epocii moderne, n diferite situaii de comunicare scris sau oral.
2.1 Realizarea, n echip, prin asumarea unor responsabiliti, a unui proiect
3.4 Localizarea n timp i n spaiu a faptelor istorice de la sfritul Evului Mediu i din Epoca Modern, pe baza surselor istorice
3.5 Descrierea unui fapt istoric de la sfritul Evului Mediu i din Epoca Modern, utiliznd informaii selectate din surse istorice, cunoscute sau la prima
vedere

Evaluarea : formativ-ameliorativ (de achiziii, de proces, de produs)

Obiective ale evalurii:

Cognitive:
O1: S utilizeze adecvat urmtoarele concepte: burghezie, manufactur, caravel, exploratori, imperii coloniale, factorii, amerindieni,
umanism, renatere, mecenat, tipar.
O2: S identifice termeni, relaii, procese: elementele fundamentale ale gndirii umaniste; cile de difuzare a ideilor umaniste
O3: S descrie unele fenomene, evenimente: principalele descoperiri geografice; naterea umanismului.

Formative:
O4: S dovedeasc capacitatea de a utiliza tehnici de lucru cu textul istoric i suportul cartografic
O5: S compare i s interpreteze datele referitoare la: formarea imperiilor coloniale; evoluia societii europene pe parcursul sec. XIV-XVI.
O6: S analizeze contextul favorabil renaterii italiene.
Atitudinale:
O7: S formuleze aprecieri obiective, argumentate, cu privire la: consecinele marilor descoperiri geografice; necesitatea apariiei concepiei
umaniste .
O8: S emit judeci de valoare referitoare la idealul umanitilor.
Valori i atitudini vizate:
- Gndire critic i flexibil
- Relaionare pozitiv cu ceilali
Strategii: inductiv-deductiv, explicativ- conversativ, dirijat
Metode:
Expozitiv-euristice:M1-nvarea prin descoperire; M2-explicaia, M3-conversaia euristic
Interactive:M4-modelarea, M5-comparaia, M6- investigaia, M7-conversaia examinatoare,

M8- demonstraia, M9-problematizarea.


Instrumente de evaluare: verificarea frontal oral, observarea sistematic, fi de lucru.
Forme de organizare a activitii: frontal,individual
Resurse:
- Umane :30 elevi
- De timp : 50
- Materiale: oficiale : m1: Programa colar
m2: Macroproiectarea didactic
manuale: Istorie clasa a VI -a, Ed. All
Istorie clasa a VI -a, Ed. Corint
- izvoare cartografice: m3: Atlas istoric colar
m4: Harta Europei sec. XIV-XVI
m5: Harta marilor descoperiri geografice
- izvoare narative: m6: Baldassare Castiglione , Curteanul, 1528 (citat)
m7: Giorgio Vasari, Vieile pictorilor, sculptorilor i arhitecilor (citat)
m8: Pico della Mirandola, Laud omului (citat)
m9: Protagoras, despre om (citat)
Bibliografie
- Clin Felezeu, Metodica predrii istoriei, Ed. Presa Universitar Clujean, 1998.
- tefan Pun, Didactica istoriei, Ed. Corint, Bucureti, 2007.
- A. Oetea, Renaterea i reforma, Ed. tiinific, Bucureti, 1968.

II.

Secvenele
demersului
didactic

Coninuturile
vizate

DESFURAREA DEMERSULUI DIDACTIC

Concepte

Activitatea clasei

Resurse

Evaluare

operaionale/
obiective ale
evalurii

Momentul
organizatoric

Profesor

-absenele
-organizeaz materialele
- organizeaz clasa

Elevi

materiale

Proced.

- rspund cerinelor
- pregtesc materialele
solicitate

-creaz un climat cooperant


Reactualizarea
cunotinelor/e
valuare

noiuni
concepte:

burghezie,
manufactur,
caravel,
O1
exploratori,
imperii coloniale, O3
factorii,

- Pornind de la ideea de avnt -

emit
idei,
le Manual
economic i schimbare a ordoneaz,
le
mentalitii, formuleaz unele comenteaz, opteaz Notitele
din caiet
ntrebri:
pentru cele mai bune
1. Menionai cel puin 2
m5
cauze ale marilor descoperiri - autoevalueaz
geografice.
2. Explicai de ce Spania i
Portugalia au fost iniiatoarele
marilor
descoperiri
geografice.

M2
M3

Observare
sistematic

amerindieni

O4

- coninuturi:
Marile descoperiri
geografice.
O5
Formarea
imperiilor coloniale
O7

Evocare

Ideea de progres
social, economic i
politic,
la
nceputurile lumii
moderne

3. Artai la hart principalele


expediii geografice.
4. Menionai cel puin o
consecin pozitiv i una
negativ a marilor descoperiri
geografice.
5. Ce zone geografice
cuprindea imperiul colonial
spaniol? Dar cel portughez?
6.
Cum
apreciai
comportamentul
conchistadorilor
fa
de
btinai?
7. Cum au afectat marile
descoperiri viaa europenilor?
Intervine
pt.
evitarea
blocajelor intelectuale, prin
ntrebri
ajuttoare
i
ncurajarea formulrii altei
idei
- accentueaz
algoritmul
cauze-consecine
- evalueaz rspunsurile
( analizeaz, critic, decide,
laud, ierarhizeaz)
- mediaz opiniile

M4

- solicit elevilor s explice - explic i realizeaz Manual


ideea de centralizare politic, conexiuni,
oferind
nceputul
expansiunii exemple concrete
europenilor pe alte continente,
afirmarea burgheziei i a

M2

M7

M9

M8

M3

Verificare
frontal oral

Dobndirea de Coninuturi:
Ce
noi cunotine este umanismul i
renaterea?
Contextul favorabil
apariiei
umanismului
i O1
renaterii.
Renaterea n Italia
(sec. XIV-XV)
Ce
doreau
O2
umanitii? Ci de
difuzare
a
umanismului.
O5
noiuni: umanism,

renatere,
mecenat, tipar,
burghezie.

O4

capitalului.
- precizeaz c pe parcursul
leciei vor analiza contextul
favorabil
schimbrii
mentalitii europenilor, la
nceputul epocii moderne,
caracteristicile noii culturi
umaniste,
precum
i
elementele
caracteristice
renaterii italiene.
- organizeaz nvarea
Prezint elevilor modalitatea
i sarcinile de lucru i asigur:
a.cunoaterea/receptarea/
nvarea
definete: umanism,
renatere, mecenat, tipar.
investigheaz: contextul
favorabil naterii umanismului
identific: principalele
caracteristici ale gndirii
umaniste i cile de difuzare
enumer: personaliti
implicate n susinerea i
rspndirea ideilor umaniste
b)
nelegerea
noilor
coninuturi
-explic: evoluia societii
europene pe parcursul sec.
XIV-XVI
-precizeaz: asemnrile i

M8

Manual

-definesc valorificnd
achiziiile anterioare

m4

M1

-investigheaz sursele
puse la dispoziie de m6
ctre profesor
m7

M3

- completeaz fiele de
lucru

m8

Observare
sistematic

M2
- explic, pe baza
algoritmului
cauze- m1
consecine
m2
- pornind de la

Fie de lucru

O6

O7

O4

deosebirile dintre gndirea izvoarele


istorice
filosofilor antici i cei analizate, evideniaz
umaniti, cu privire la om. asemnrile
i m3
deosebirile dintre cele
dou concepii
m4
c)analiza
analizeaz
-analizeaz:
contextul
favorabil renaterii italiene principalele atuuri ale m8
Italiei,
care
au
transformat-o n patrie m9
-compar: gndirea evului a umanismului
mediu cu cea modern,
reliefeaz
renascentist
-deduce: principalele domenii principalele direcii de
de interes ale umanitilor interes ale umanitilor
italieni.
italieni

M6

M5

Verificare
frontal

M1

M8

Observare
sistematic

O8
d)sinteza
-formuleaz: opinii cu privire i
asum
la
necesitatea
apariiei responsabilitatea unei
concepiei umaniste; idealul opinii argumentate
umanitilor.
Stimularea
performanei

Creaz o problem: Poate fi -analizeaz problema


considerat
umanismul
o
- ofer soluii
concepie antireligioas?

M9

Verificare
frontal

Asigurarea
reteniei i a
transferului

Se cere identificarea unor


capodopere ale renaterii
italiene, pe baza unor imagini

Evaluarea:

Analizeaz
critic,
laud, - se raporteaz la
ierarhizeaz, decide i noteaz aprecierile formulate

Capaciti/apti
tudini/atitudini

- studiaz imaginile i
formuleaz rspunsuri

M4

Verificare
frontal

SCHIA LECIEI

Umanism i renatere
1.

2.

Ce este umanismul?
Umanismul = curent de gndire care pune accentul pe om (omul este msura tuturor
lucrurilor spunea filosoful grec, Protagoras, n sec. V .H.)
Ce este renaterea?

Pentru impunerea umanismului, modelul adoptat a fost cel greco-roman, redescoperit i pus
n circulaie n perioada sec. XV-XVI Renaterea
3 . Contextul favorabil apariiei umanismului i renaterii:
Dezvoltarea urban, avntul economic, progresele tiinifice, contactul cu noi civilizaii
schimbarea viziunii despre lume
Creterea puterii economice a burgheziei dorina lor de afirmare politic, prin nlturarea
dominaiei nobilimii i a bisericii
mecenat de ex. familia de Medici, Florena
4. Renaterea n Italia (sec. XIV-XV):
Condiii favorabile:
- activitile de baz ale oraelor italiene, cele comerciale mbogirea lor
mecenatul
- motenitoarea culturii greco-romane

- diversitate social i cultural


5. Ce doreau umanitii?
Formarea unui om cu cunotine enciclopedice
Asigurarea fericirii oamenilor, prin educaie
Diminuarea rolului bisericii
6. Ci de difuzare a umanismului :

Circulaia manuscriselor antichitii


Inventarea tiparului Gutenberg (1440)
Mecenatul - colile umaniste
Apariia scrierilor n limbile naionale

S-ar putea să vă placă și