Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

A. Algoritmul introductiv
Unitatea de învăţare: Relaţiile internaţionale
Profesor : Alexandrina Crăciun
Clasa : a IX a
Data :
Lecţia : Expansiunea europeană
Tipul lecţiei: mixtă(dobândire de cunoştinţe, sistematizare, exersare şi evaluarea competenţelor de muncă intelectuală)
Competenţe generale: 1. Utilizarea vocabularului şi a informaţiei în comunicarea orală sau scrisă;
5. Utilizarea surselor istorice a metodelor şi tehnicilor adecvate istoriei pentru rezolvarea de
probleme.

Competenţe specifice: 1.1. Folosirea limbajului adecvat în cadrul unei prezentări orale sau scrise;
1.2. Evidenţierea relaţiei cauză – efect într-o succesiune de evenimente sau procese
istorice;
1.3. Formularea de opinii şi argumente referitoare la un subiect istoric;
5.1. Înţelegerea mesajului surselor istorice arheologice,scrise, vizuale şi de istorie orală;
5.3. Utilizarea adecvată a coordonatelor temporale şi spaţiale relative la un subiect istoric;
5.4. Realizarea de analize comparative referitoare laspaţii şi perioade istorice;
5.5. Construirea de sinteze tematice.

Concepte operaţionale:
Cognitive:
C1: descrierea contextului economic, social, politic, ideologic şi cultural al epocii;
C2: prezentarea importanţei expediţiilor conduse de Vasco da Gama, Columb, Magellan;
C3: identificarea a trei cauze a rivalităţilor dintre Spania şi Portugalia în perioada descoperirilor
geografice;
Formative:
C4: Compararea imperiilor coloniale portughez şi spaniol;
C5: Argumentarea atitudinii adoptate de europeni faţă de băştinaşi;
Atitudinale :
C6: Aprecierea valorilor culturale ale locuitorilor Lumii Noi;
Obiective ale evaluării:
Cognitive:
Oe1: să opereze cu noţiuni şi concepte istorice specifice temei;
Formative:
Oe2: să analizeze şi să interpreteze documentul istoric;
Atitudinale :
Oe3: să-şi exprime opinia faţă de importanţa Reformei şi călătoriei în Lumea Nouă;
Valori şi atitudini:
- Relaţionare pozitivă cu ceilalţi;
- Antrenarea gândirii prospective prin înţelegerea rolului istoriei ca predicţie a schimbărilor prin raportare la
contemporaneitate
- Gândire critică şi flexibilă;

Strategii: dirijată, inductiv – deductivă, explicativ – conversativă;


Metode :*expozitiv – euristice: M1:-expunerea; M2- explicaţia; M3 – conversaţia euristică;
*interactive: M4 – comparaţia;
M5 – demonstraţia;
M6 – problematizarea;
M7 – investigaţia
Instrumente de evaluare: verificarea frontală orală, observarea sistematică, fişa de lucru;
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, pe grupe cooperante;
Resurse: umane: 28 de elevi
de timp: 50′
materiale: *oficiale: RM1: Programa şcolară – Istorie clasa a IX a
RM2: Manuale de istorie –clasa a IX a
*izvoare cartografice:
RM3: Atlas istoric
RM4: Harta imperiilor coloniale
*izvoare narative::
RM5: Culegere de texte
RM6: Macheta

B. Demersul didactic:
Re-
Com Resurse surse
Secvenţele Conţinuturi peten Activitatea mate- procedu
didactice vizate te/ profesorului Activitatea elevilor riale rale Evaluare
O.e.
Momentul -notează absenţii -răspund cerinţelor
organizatoric -organizarea clasei şi a -pregătesc materialele;
materialului didactic
-creează climatul
cooperant;
Reactualizarea Noţiuni şi Oe1 -formează motivaţia -elaborează răspunsuri RM1 M1 Observarea
cunoştinţelor/e concepte: Oe2 studierii temei; la cerinţe sistematică a
valuare protestantism, Oe3 -solicită opinii despre - autoevaluează M2 elevilor
Contrareformă, importanţa Reformei; Evaluare orală
război religios -algoritmul cauze- RM2 M3
Conţinuturi consecinţele Reformei,
-Cauzele -evaluează răspunsurile M4
Reformei şi mediază opiniile;
-Forme de RM5 M5
manifestare ale
Reformei M6
-Răspândirea
Reformei;

Evocare Titlul lecţiei: -solicită elevilor să -identifică continentele M1 Observarea


EXPANSIUNEA identifice pe hartă lumea cunoscute şi cele RM3 sistematică a
EUROPEANA cunoscută până la actuale; elevilor
începutul sec. XV -notează în caiete;
-notează pe tablă titlul, RM4
monitorizează elevii
-organizează învăţarea;
Dobândirea de Noţiuni : Asigură:
noi cunoştinţe Imperiu colonial; a) cunoaşterea/recep- M1
Factorie tarea/învăţarea
comercială; Oe1 -defineşte termenii -folosind glosarul de RM2
Viceregat; istorici specifici temei; termeni din manual Observarea
Conchistador ; -descoperă cu ajutorul definesc noţiunile; M2 sistematică a
C2 hărţii: ţările cu -identifică marile RM3 M3 elevilor
oportunităţi/traseele/rute descoperiri geografice; RM4
C1 le maritime; -identifică traseele M5 Exerciţiu
-demonstrează maritime ale
C3 importanţa călătoriilor expediţiilor;
geografice şi formarea
imperiilor coloniale;
C2 b)înţelegerea noilor RM5
Conţinuturi : conţinuturi: -investighează cu M7
- Călătorii şi Oe2 -explică contextul ajutorul sursei istorice
descoperirea social, politic, economic D1 necesitatea găsirii M6
noilor lumi, care a generat unui nou drum spre M3
imperii expansiunea europeană; India şi importanţa
coloniale în -interpretează izvoarele economică a acestei
secolele XVI- istorice(imaginea regiuni pentru Europa;
XVII celuilat);
C4 c) Analiza -explică consecinţele
-compară imperiile mutării axei comerciale RM3 M4 Verificare
coloniale spaniol şi în Atlantic şi impactul RM4 M2 frontală
portughez; asupra economiei; M3
-argumentează rolul
burgheziei în M5
organizarea expediţiilor
geografice;
C6 d) Sinteza -formulează opinii
-formulează opinii asupra mentalităţii M3
Oe3 referitoare la creştinilor despre M2
consecinţele Lumea Nouă; M5
(economice, sociale, -compară politicile M4
politice, religioase ) coloniale în cele două
expansiunii europene; imperii coloniale;
Stimularea C5 Călugărul spaniol -analizează sursa RM2 M6 Verificare
performanţei Bartolomeo de Las istorică frontală
Casas atrage atenţia –oferă soluţii
Oe2 regelui spaniol privind (atitudinea umană);
exploatarea nemiloasă a -formulează opinii
C6 băştinaşilor.
-importanţa civilizaţiilor
Asigurarea C4 Haşuraţi pe harta mută Rezolvă sarcina de RM6 M4 Exerciţiu de
retenţiei şi a Oe3 teritoriile cucerite de lucru M5 verificare
transferului spanioli şi portughezi; frontală
Tema pentru Recomandă: bibliografia - notează RM5
acasă pentru aprofundarea RM2
cunoştinţelor
Evaluarea - Analizează critic, -se raportează la
laudă, ierarhizează, aprecierile formulate
decide/ notează

S-ar putea să vă placă și