Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data:
Unitatea de învățare:
Tema:Viața cotidiană în perioada interbelică
Tipul lecţiei:mixtă
Profesorul:
Timp: 50 min

Competențegenerale:
1. Utilizarea în contexte diverse a coordonatelor și reprezentărilor de timp și spațiu
2. Utilizarea critică și reflexivă a limbajului de specialitate și a surselor istorice
3. Manifestarea comportamentului civic prin valorificarea experienței istorice și a diversității socio-culturale
4. Folosirea autonomă și responsabilă ainstrumentelor necesare învățării permanente

Competențespecifice :
1.1 Ordonarea pe criterii cronologice a faptelor/proceselor istorice
1.2 Identificarea diferențelor temporale dintre evenimente și procese istorice
1.3 Localizarea în timp și spațiu a faptelor și/sau a proceselor istorice

2.1 Folosireatermenilor de specialitateîndescriereaunuieveniment-procesistoric


2.2 Relatareaunuieveniment/procesistoric, utilizândinformații din surseistorice
2.3 Stabilirea de asemănărișideosebirireferitoare la evenimente/proceseistorice
3.2 Descrierearoluluiunorpersonalitățiîndesfășurareaevenimenteloristorice
4.1 Folosireaunortehnici de învățareînrezolvareasarcinilor de lucru

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:


1. Să definească termenii: cordon sanitar, sufragetă
2. Să identifice caracteristicile vieții economice și politice
3. Să evidențieze etapele de dezvoltare a Europeiîn perioada interbelică
4. Să compare activitatea partidelor politice din Franța și Marea Britanie din perioada interbelică

Obiectiveoperaționale ale evaluării:


Cognitive – Oe1: săopereze cu noțiunileșiconcepteleistoricespecificecontemporane
Formative - Oe2 : săutilizezetehnici de lucru cu suportulgraficșicartografic
Atitudinale– Oe4 :sămanifeste o atitudine de înțelegere a roluluiistoriei ca predicție a schimbărilor
Instrumente de evaluare: verificareafrontală, observareasistematicăaactivitățiicomportamentuluielevilor, fișe de lucru

Valorișiatitudinivizate : - Gândireacriticășiflexibilă
- Relaționarea pozitivă cu ceilalți

Strategiadidactică: inductiv-deductivă, explicativ-conversativă

Metode :expozitiv-euristice:
M1 –expunerea
M2 – explicația
M3 – conversațiaeuristică
Interactive :
M4- invățareaprindescoperire
M5 – comparația
M6- lucru cu hartașitextulistoric
M7 – problematizarea
Mijloace de învățământ :hartaistoricăa Europeiînperioadainterbelică, fișe de lucru

Bibliografie:
1. Minodora Petrovici, Istoria universală în texte, Ed. Corint, București, 2003
2. Liviu Lazăr, Alina Bratu, Mirela Grădină, Surse istorice,sarcini de lucru și activități de învățare pentru ciclul gimnazial, Ed, Nomina,
Piești, 2011.
3. Maria Eliza Dulamă, Metodologii didactice activizante, teorie și practică, Ed. Clusium, Cluj Napoca, 2008.
4. Atlase școlare de geografie și istorie universală.

DEMERSUL DIDACTIC
Secvențele Activitatea de predare/învățare Strategii Mijloace Evaluarea
lecției didactice didactice
- Moment organizatoric
- Notarea absenţelor în catalog Catalogul
- Pregătirea mijloacelor de învățământ
Evocarea Reactualizarea cunoștințelor necesare predării-învățării temei noi,
formularea temei noi.
Profesorul va iniția o discuție în baza întrebărilor despre primul război Discuție dirijată Harta, manual,
mondial caiet Evaluare
Se ascultă informația primită de la elevi: frontală

Care au fost consecințele primului razboi mondial pentru statele din Europa? Fisa 1

Problematizarea

Realizarea Prezentarea temei și a obiectvelor.


sensului Tema:Statele Europei de Vest în perioada interbelică.
Harta Europa
Se identifică Marea Britanie și Franța pe hartă Lucru cu harta interbelică Identificarea
de termeni
Profesorul va solicita elevilor să definiască, cu ajutorul dicționarului, Descoperirea Dicționarul noi
noțiunile: cordon sanitar, sufragetă

Profesorul va distribui elevii în grupuri și le va propune următoarea sarcină:


Identificați, în textul lecției, cîte trei caracteristici ale fenomenelor/proceselor
istorice, utilizînd tema și toate sursele din manual. Problematizarea
I gr. – EconomiaFranței în perioada interbelică
II gr. – EconomiaM.Britaniei în perioada interbelică
III gr. – Viața politică în M.Britanie
IV gr. – Viața politică în Franța Prezentări orale
Exercițiu de
După prezentări profesorul le va propune elevilor să completeze Friza determinarea a
cronologică cu evenimentele desfășurate în Franța și Marea Britanie Lucru în echipă cauzalității
evenimentelor
Anii 1918-1921 1922-1928 1928 – 1941 Fișa 2
Evenimentele
Cauzele
Consecințele Fișa 3
Lectura
Profesorul va solicita elevilor să citească sursa istorică de pe fișa de lucru 3 și Discuție dirijată
să realizeze sarcina propusă pe fișă Expunerea

Reflecție Comparați activitatea partidelor politice din Franța și Marea Britanie din Completarea
perioada interbelică în baza cunoștințelor anterioare și a temei învățate. Grafic T Fișa 3 graficlului T
Franța M.Britanie
Aprecierea
Asemănări
răspunsurilor
Deosebiri

Tema pentru Elaborați în baza informației un microeseu despre primejdia instaurarii Notițe Caietul
acasă fascismului în Europa de Vest. agenda

Notarea elevilor Agenda elevi

S-ar putea să vă placă și