Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

A. Algoritmul introductiv
Unitatea de învăţare: România - de la statul totalitar la statul de drept

Profesor : Mészáros Szabolcs Tamás


Clasa : a XI a
Data : 30.03.2021
Lecţia : Regimul stalinist în România
Tipul lecţiei: mixtă (dobândire de cunoştinţe, sistematizare, exersare şi evaluarea competenţelor de muncă intelectuală)
Competenţe generale:
1. Utilizarea vocabularului şi a informaţiei în comunicarea orală sau scrisă;
5. Utilizarea surselor istorice a metodelor şi tehnicilor adecvate istoriei pentru rezolvarea de probleme.
Competenţe specifice: 1.1. Folosirea limbajului adecvat în cadrul unei prezentări orale sau scrise;
1.2. Evidenţierea relaţiei cauză – efect într-o succesiune de evenimente sau procese
istorice;
1.3. Formularea de opinii şi argumente referitoare la un subiect istoric;
5.3. Utilizarea adecvată a coordonatelor temporale şi spaţiale relative la un subiect istoric;
5.4. Realizarea de analize comparative referitoare la spaţii şi perioade istorice;
5.5. Construirea de sinteze tematice.
Concepte operaţionale:
Cognitive:
C1: descrierea contextului economic, social, politic, ideologic şi cultural al epocii;
C2: prezentarea importanţei modelului sovietic impus în România după 1948
C3: identificarea a trei cauze a instaurării comunismului în România postbelică
Formative:
C4: Compararea etapelor comunismului între 1948 și 1989;
C5: Argumentarea atitudinii adoptate de URSS faţă de România;
Atitudinale :
C6: Aprecierea valorilor culturale ale comunismului în România;
Obiective ale evaluării:
Cognitive:
Oe1: să opereze cu noţiuni şi concepte istorice specifice temei;
Formative:
Oe2: să analizeze şi să interpreteze documentul istoric;
Atitudinale :
Oe3: să-şi exprime opinia faţă de instaurarea comunismului în România postbelică
Valori şi atitudini:
- Relaţionare pozitivă cu ceilalţi;
- Antrenarea gândirii prospective prin înţelegerea rolului istoriei ca predicţie a schimbărilor prin raportare la
contemporaneitate
- Gândire critică şi flexibilă;

Strategii: dirijată, inductiv – deductivă, explicativ – conversativă;


Metode :*expozitiv – euristice: M1:-expunerea; M2- explicaţia; M3 – conversaţia euristică;
*interactive: M4 – comparaţia;
M5 – demonstraţia;
M6 – problematizarea;
M7 – investigaţia
Instrumente de evaluare: verificarea frontală orală, observarea sistematică
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, pe grupe cooperante;
Resurse: umane: 28 de elevi
de timp: 50′
materiale: *oficiale: RM1: Programa şcolară – Istorie clasa a XI a
RM2: Manuale de istorie –clasa a XI a
*izvoare cartografice:
RM3: Atlas istoric
RM4: Prezentarea de tip PPT

B. Demersul didactic:
Re-
Com Resurse surse
Secvenţele Conţinuturi peten Activitatea mate- procedu
didactice vizate te/ profesorului Activitatea elevilor riale rale Evaluare
O.e.
Momentul -notează absenţii -răspund cerinţelor
organizatoric -organizarea clasei şi a -pregătesc materialele;
materialului didactic
-creează climatul
cooperant;
Reactualizarea Noţiuni şi Oe1 -formează motivaţia -elaborează răspunsuri RM1 M1 Observarea
cunoştinţelor/e concepte: Oe2 studierii temei; la cerinţe sistematică a
valuare totalitarism, Oe3 -solicită opinii despre - autoevaluează M2 elevilor
fascismul, regimuri totalitarisme și Evaluare orală
comunismul, democratice; RM2 M3
democrație -algoritmul cauze-
Conţinuturi consecinţele de-al M4
-Idei și regimuri Doilea Război Mondial,
politice; -evaluează răspunsurile RM5 M5
şi mediază opiniile;
M6
Evocare Titlul lecţiei: -solicită elevilor să -identifică cauzele M1 Observarea
România - de la identifice cauzele -notează în caiete; RM3 sistematică a
statul totalitar la încetării al Doilea elevilor
statul de drept Război Mondial
-notează pe tablă titlul, RM4
monitorizează elevii
-organizează învăţarea;
Dobândirea de Noţiuni : Asigură:
noi cunoştinţe comunism; a) cunoaşterea/recep- M1
model sovietic; tarea/învăţarea
colectivizarea; Oe1 -defineşte termenii -folosind glosarul de RM2
naționalizarea; istorici specifici temei; termeni din manual Observarea
- descoperă importanţa definesc noţiunile; M2 sistematică a
C2 modelului sovietic -identifică importanța RM3 M3 elevilor
impus în România după modelului sovietic; RM4
C1 1948 -identifică cauzele; M5 Exerciţiu
-demonstrează
C3 intruducerea unui partid
unic;

C2
Conţinuturi : b)înţelegerea noilor -rezolvă cerințele; RM4 M7
- Regimul Oe2 conţinuturi:
stalinist -explică contextul M6
social, politic, economic M3
care a generat
instaurarea
comunismului în
România;
C4 -interpretează izvoarele
istorice; M4 Verificare
c) Analiza RM3 M2 frontală
-compară etapele -explică consecinţele RM4 M3
comunismului între instaurării
1948 și 1989 comunismului şi M5
-argumentează impactul asupra
atitudinea adoptată de economiei;
C6 URSS faţă de România
d) Sinteza M3
Oe3 -formulează opinii M2
referitoare la -formulează opinii M5
consecinţele instalării asupra regimului M4
(economice, sociale, stalinist
politice, religioase )
regimului stalinist;
Stimularea C5 - Proprietatea privată în -analizează sursa RM2 M6 Verificare
performanţei perioada comunistă istorică frontală
-colectivizarea –oferă soluţii
Oe2 agriculturii în România (atitudinea umană);
-formulează opinii
C6
Asigurarea C4 Descrieți opinia Rezolvă sarcina de RM6 M4 Exerciţiu de
retenţiei şi a Oe3 părinților/bunicilor lucru M5 verificare
transferului voștri asupra frontală
comunismului ;
Tema pentru Recomandă: bibliografia - notează RM5
acasă pentru aprofundarea RM2
cunoştinţelor
Evaluarea - Analizează critic, -se raportează la
laudă, ierarhizează, aprecierile formulate
decide/ notează

S-ar putea să vă placă și