Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECŢIE

I. ALGORITMUL INTRODUCTIV
 Unitatea de învăţământ:
 Profesor propunător: Rusu Mihaela
 Clasa: a VII-a
 Data:
 Obiectul: Istorie universală
 Unitatea de învăţare: PERIOADA INTERBELICĂ:O LUME ÎN SCHIMBARE
 Lecţia: Comunismul. Nazismul
 Tipul lecţiei: lecţie mixtă (dobândire de cunoștințe, formare și exersare de deprinderi și abilități)

Competențe generale:
1. Utilizarea în contexte diverse a coordonatelor şi reprezentărilor de timp şi spaţiu
2. Utilizarea critică şi reflexivă a limbajului de specialitate şi a surselor istorice
3. Manifestarea comportamentului civic prin valorificarea experienţei istorice şi a diversităţii socio-culturale
4. Folosirea autonomă şi responsabilă a instrumentelor necesare învăţării permanente

Competențe specifice:
1.1.Utilizarea coordonatelor de timp şi spaţiu în prezentarea faptelor şi proceselor istorice
2.2. Explorarea surselor istorice prin utilizarea instrumentelor specifice gândirii critice
3.1. Determinarea relaţiilor dintre personalităţile şi grupurile umane în desfăşurarea faptelor istorice
4.1. Realizarea unor proiecte individuale sau de grup prin utilizarea resurselor multimedia

 Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1- Să definească termenii istorici, conceptele: nazism, comunism, extrema stângă, extrema dreaptă, marxism-leninism,
bolșevism, Gulag, Holocaust
O2- Să enumere principalii lideri ai regimurilor totalitare de extremă stângă și dreaptă
O3- Să menționeze ideile principale ale ideologiei comuniste și a celei naziste
Formative :
O4-Să compare regimul politic comunist cu cel nazist, identificând principalele asemănări și deosebiri.
O5- Să analizeze impactul regimurilor totalitare asupra societății omenești, pe baza surselor date.
Atitudinale:
O6- Să emită judecăţi de valoare referitoare la contribuția regimurilor politice totalitare interbelice la izbucnirea celui de-al
Doilea Război Mondial
 Evaluarea : formativ-ameliorativă (de achiziţii, de proces)

Obiective ale evaluării:


Cognitive:
 Oe1: Sa utilizeze în contexte noi următorii termeni istorici/concepte: amendament, izolaționism, ratificare, New Deal, Congresul
american
 Oe2: Sa descrie societatea americană interbelică din punct de vedere politic, social și economic
Formative:
 Oe3: Să dovedească deprinderea de a lucra cu harta și textul istoric
 Oe4: Să exemplifice principiul separării puterilor în stat, pe baza Constituției americane
 Oe5: Să analizeze legătura dintre regimul politic democratic și prosperitatea cetățenilor
Atitudinale:
 Oe6: Să manifeste gândire critică și flexibilă în aprecierea importanței regimurilor democratice

Valori şi atitudini vizate:


- Gândire criticã şi flexibilã
- însușirea termenilor istorici mai sus menționați
 Strategii: inductiv-deductivã, explicativ- conversativã,
 Metode:
Expozitiv-euristice:; M1-explicaţia, M2 – descrierea, M3-conversația euristică
Interactive: M4-învățarea prin descoperire, M5-comparaţia, M6-brainstorming, M7-conversația examinatoare
Tehnici de evaluare: verificare frontală orală
 Instrumente de evaluare: observarea sistematică a activității și comportamentului elevilor, fișa de lucru
 Forme de organizare a activitãţii: frontală, individuală
 Resurse:
- De timp : 50’
- Materiale: oficiale : m1: Programa şcolarã
m2: Manual de istorie clasa a VII a
- izvoare cartografice: m3: Harta politică a Europei în perioada interbelică
m4: Harta politică a lumii
- Alte resurse materiale: foi flip-chart, laptop
 Bibliografie:
o Ştefan Păun, Didactica Istoriei, Bucureşti, Editura Corint, 2007.
o Alice Ionela Roaită- Didactica istoriei. Un manual pentru profesorul de istorie, Editura Paralela 45, Pitești, 2017
o JEAN-CLAUDE, LESCURE, Fascismul si Nazismul, Institutul European.
o Nistor Ionut, Istoria Rusiei/URSS 1917-1991.
II. DEMERSUL DIDACTIC

Secvenţele Conţinuturile Obiectiv


didactice științifice e Activitatea clasei Resurse Evaluare/
vizate Instrumen-
operaţio te de
Profesor Elevi Mate- Proced.
nale/ evaluare
riale
obiective
ale
evaluării

Momentul - notează absenţele - răspund cerinţelor


organizatoric -organizează materialele - pregătesc materialele
- organizează clasa solicitate
-crează un climat cooperant
Reactualizarea Conţinuturi: - În vederea exersării gândirii -elevii se implică în m2
cunoştinţelor/e Un model Oe1 divergente și a dezvoltării emiterea de
valuare democratic creativității, se utilizează idei/argumente, Observare
metoda brainstormingului.
SUA. formulează explicații, M1 sistematică a
-Profesorul încurajează
Noţiuni istorice emiterea unui număr cât mai exprimă atitudini activității și
şi concepte: Oe2 mare de idei, pornind de la foi M6 comportamen
amendament, afirmația ”Democrația flip- tului elevilor
izolaționism, americană este un model chart
ratificare, New pentru alte state”. Verificare
Deal, Congresul Oe4 -În urma analizei și selectării frontală orală
ideiloe emise, se realizează
american
conexiuni între ideile enunțate,
argumentându-se importanța
Oe5 democrației în progresul
societății americane. M2
Oe6 -Solicită explicarea funcționării
principiului separării puterilor
în stat, pe baza Constituției
americane
- Apreciază şi evaluează M7 Observare
competenţa elevilor de sistematică a
1.1.Utilizarea coordonatelor de activității și
timp şi spaţiu în prezentarea comportamen
faptelor şi proceselor istorice tului elevilor
3.1. Determinarea relaţiilor
dintre personalităţile şi
grupurile umane în
desfăşurarea faptelor istorice
- accentuează algoritmul cauze-
consecinţe
- evaluează răspunsurile
( analizează, critică, decide,
laudă, ierarhizează)
- mediază opiniile
Evocare Comunismul si - Realizează o scurtă - elevii menționează m3 M1
Nazismul comparație între democrație și asemănări și deosebiri
totalitarism, pentru a realiza m4 M5
legătura cu noua lecție, folosind
și suport cartografic
- Prezintă principalele obiective
și etape ale lecției.

Dobândirea de Noțiuni Asigură:


noi cunoştinţe istorice și O1 a. cunoașterea/învățarea -definesc valorificând
concepte: -noțiunilor istorice și a achiziţiile anterioare m1 M1 Observare
Nazism, conceptelor necesare prezentării sistematică a
comunism, celor două regimuri politice activității și
extremă stângă, totalitare comportamen
extremă
tului elevilor
dreaptă,
O2 -Cere elevilor să identifice -elevii răspund m2 M4
marxism-
principalii conducători ai cerințelor formulate
leninism,
acestor regimuri totalitare, pe
bolșevism,
baza imaginilor din manual și să
Gulag, Verificare
localizeze la hartă statele
Holocaust Oe3 m3 frontală orală
conduse de aceștia
b. înțelegerea noilor
Conținuturi:
conținuturi: -elevii analizează,
Comunismul. interpretează și
Nazismul -solicită menționarea formulează răspunsuri m2 M3
principalelor idei ale argumentate
ideologiilor de extremă-stângă
O3 și dreaptă, pe baza analizei Observare
surselor istorice date sistematică a
activității și
c. analiză comportamen
tului elevilor
-solicită analizarea impactului - elevii analizează, m2 M2
regimurilor totalitare asupra interpretează și
O5 societății omenești, pe baza Fișa de lucru
formulează răspunsuri
surselor date argumentate
- cere elevilor compararea celor M5
O4 2 regimuri totalitare, m4
evidențiind asemănări și
deosebiri
-explică și formulează
d.sinteza
- cere elevilor să explice opinii cu privire la m3 M1 Verificare
O6 contribuția regimurilor politice cerințele date frontală orală
totalitare interbelice la
izbucnirea celui de-al Doilea
Război Mondial

e. aplicarea

- Solicită elevilor formularea m2 M1


O4 unor opinii cu privire la
simbolurile celor două regimuri
totalitare

Apreciază și evaluează
competențele
1.1.Utilizarea coordonatelor de
timp şi spaţiu în prezentarea
faptelor şi proceselor istorice
2.2. Explorarea surselor
istorice prin utilizarea
instrumentelor specifice
gândirii critice
3.1. Determinarea relaţiilor
dintre personalităţile şi
grupurile umane în
desfăşurarea faptelor istorice

Asigurarea O2 -Pe baza unor secvențe din - Elevii realizează


retenţiei şi a documentare, profesorul solicită schema proiectului
transferului O3 elevilor să realizeze schița unui solicitat M1 Observare
proiect individual cu tema sistematică a
”Cultul personalității, specific laptop M4 activității și
regimurilor totalitare”, proiect
O4 comportamen
pe care îl vor definitiva ca și
temă de casă. tului elevilor

4.1. Realizarea unor proiecte


individuale sau de grup prin
utilizarea resurselor
multimedia

Evaluarea: Analizează critic, laudă, - se raportează la


ierarhizează, decide şi notează aprecierile formulate
Capacităţi/apti
tudini/atitudini
Schița lecției

Comunismul
• În secolul al XIX-lea, Karl Marx şi Friedrich Engels lansează ”Manifestul Partidului
Comunist”-bazele comunismului științific
• Principalele idei: lupta de clasă între exploatatori şi exploataţi, egalitate între oameni
prin desfiinţarea proprietăţii private, rolul de conducător al clasei muncitoare
• Idei preluate mai apoi de Lenin și Stalin – noua ideologie marxism-leninismul a stat la
baza regimului politic de extremă stângă impus în Rusia, după 1917
• Regim politic de extremă stângă, instaurat în Rusia la finele anului 1917 de către
Vladimir Ilici Lenin, în urma loviturii de stat (revoluției bolșevice), comuniştii ajungând
la putere pe fondul greutăţilor provocate de război și a crizei interne din Rusia țaristă
• Lenin promitea ”pace, pâine şi pământ”.
• 1918-1921-război civil între Albi (Monarhişti) şi Roşii (Comuniștii bolșevici), ultimii
ieșind victorioși cu ajutorul Armatei Roșii.
• 1922-crearea Uniunii Republicilor Sovietice Socialiste (URSS) de către Lenin
• După moartea lui Lenin în 1924 - lupta pentru putere (Troţki vs Stalin), Stalin iese
victorios.
• Practici totalitare: partid unic, poliție politică (N.K.V.D.), teroare (execuții, deportări în
Gulag=sistemul de lagăre de muncă forțată, mai ales în Siberia), cenzură, ateism,
desființarea proprietății private, naționalizarea fabricilor, băncilor etc, industrializare
forțată, colectivizarea agriculturii, planuri cincinale, propagandă, cultul personalității
Nazismul
• Nazismul sau Naţional Socialismul este o ideologie totalitară care a fost aplicată în
timpul regimului totalitar de extremă dreaptă, impus de Adolf Hitler, în Germania (în
contextul marii crize economice),între 1933 şi 1945.
• Baza ideologiei în lucrarea Mein Kampf (Lupta Mea), de Adolf Hitler, liderul Partidul
Nazist
• Idei principale: rasismul (superioritatea rasei germane, asigurarea spațiului vital),
naționalismul excesiv (fondarea Germaniei mari), antisemitismul, anticomunismul
• Nazism este prescurtarea numelui partidului Muncitoresc Naţional Socialist German,
(Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei) prescurtat, NSDAP.
• Deviza regimului “Un popor, un imperiu, un conducător”.
• Practici totalitare specifice: partid unic, propaganda, poliţia secretă, crearea lagărelor de
exterminare a evreilor (de ex. Auschwitz-Birkenau) → Holocaustul, eliminarea
opozanților politici, menținerea proprietății private în economie, dar strict controlată de
stat, promovarea politicii revizioniste (revanșa și renașterea Germaniei) →încălcarea
prevederilor tratatului de la Versailles
FIȘĂ DE LUCRU

Comparați regimul politic comunist cu cel nazist, completând diagrama dată cu asemănări
și deosebiri.

Comunism Asemănări Nazism

S-ar putea să vă placă și