Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Vrani


Data: 30.05.2017
Clasa:a-VI-a
Profesor: Fetico Anamaria
Aria curricular: Om i Societate
Disciplina: Istorie
Unitatea de nvare: Epoca Modern
Tema: Iluminismul i reprezentanii si
Tipul leciei: acumulare de noi cunotine
Timp: 50 de minute
Competene generale:
1. Utilizarea eficient a comunicrii i a limbajului de specialitate
2. Aplicarea principiilor i a metodelor adecvate n abordarea surselor istorice
3. Folosirea resurselor care susin nvarea permanent
Competene specifice:
1. 1. Utilizarea termenilor specifici cronologiei, Evului Mediu i Epocii Moderne, n diferite situaii de comunicare scris sau oral
3.3. Localizarea n timp i n spaiu a faptelor istorice din Evul Mediu i din Epoca Modern, pe baza surselor istorice
Obiective specifice:
La sfritul orei, elevii vor fi capabili:
-s precizeze semnificaia Iluminismului
-s enumere principalii reprezentani ai acestui curent cultural
-s menioneze operele reprezentative ale acestora
-s identifice trsturile Iluminismului

Strategia didactic:
Metode: explicaia, conversaia, expunerea
Mijloace: manualul,tabla, marker, harta, fiele de lucru
Forma de organizare: frontal, individual
Evaluare: iniial i continu
Bibliografie : Serge Berstein, Pierre Milza, Istoria Europei, Vol. III-IV, Institutul European, 1995
Coninutul informaional i Elemente de strategie didactic
demersul didactic
Secvenele Timp Activitatea Activitatea Metode Forme Evaluare
instruirii profesorului elevilor i Mijloace de
procedee organizare
1. Moment - Salut.
organizatoric - Restabilete
linitea i atmosfera - Numesc absenii.
necesar activitii - Se pregtesc - Discuia - Catalogul - Frontal
didactice. pentru lecie.
- Organizarea
mijloacelor de
nvmnt.
2. Reactuali- - Formuleaz - Elaboreaz
zarea cunos- ntrebri/ cerine: rspunsuri:
tinelor

-Ce nelegei prin -Revoluia


revoluia glorioas? glorioas se refer
la instaurarea
monarhiei
constituionale n
Anglia.

-Ce reprezint
monarhia -Monarhia
constituional? constituional este
o form de
conducere a unui
stat n care
prerogativele
monarhului sunt
limitate de o lege - Conversaia - Manualul - Frontal
fundamental,
Constituia.

3. Anunarea - Anun i scrie pe


temei leciei tabl titlul leciei:
i enunarea Iluminismul i
obiectivelor reprezentanii si. - Noteaz titlul -Conversaia - Manualul - Frontal
- Anun obiectivele leciei. - Tabla i
leciei. marker
4. Dirijarea - Expune sistematic - Sunt ateni la
invatarii noile cunotine . explicaiile
nmneaz elevilor profesorului i
fie de lucru noteaz. -Explicaia - Manualul - Frontal
cuprinznd - Tabla i
fragmente marker
reprezentative din - Lectureaz fiele -Fiele de
operele unor scriitori de lucru. lucru.
iluminiti.
Elevilor li se solicit
s comenteze aceste
fragmente. - Noteaz termenii
Este definit istorici noi.
iluminismul (este o
ideologie a secolului
al XVIII-lea care
urmrete
transformarea
societii astfel nct -Studiaz fiele de
aceasta s se lucru
conduc raional,
pentru a ndeplini
idealurile de dreptate
i toleran,
asigurnd drepturi i
liberti tuturor.)
Sunt punctate
caracteristicile
iluminismului: - Sunt ateni la
1. Raional: logic explicaiile
iluminitii explicau profesorului i
lumea cu ajutorul noteaz.
raiunii
2. Antibisericesc
mpotriva bisericii ca
instituie, se
pronun pentru
toleran religioas.
3. Antiabsolutist
mpotriva
absolutismului
monarhic
Reprezentani:
Montesquieu:
- Spiritul legilor
susine teoria
separrii puterilor n
stat
J. J. Rousseau
- Contractul social -
susine c ntre
monarh i popor se
ncheie un contract
care garanta fiecrui
individ drepturile,
libertile i
egalitatea. Dac
monarhia nu a
respectat contractul,
poporul are dreptul
s-l rezilieze.
- Discurs asupra
inegalitii dintre
oameni
Voltaire ( Francois
Marie Arouet)
- Secolul lui Ludovic
al XIV-lea
dezvluie
nedreptile din
societate:
inegalitatea
oamenilor n faa
legii, intolerana i
ignorana clerului.
- Definete termenii
istorici noi,
angajndu-i pe elevi
n descoperirea lor
5. Feedback - Rezolv sarci-ni de - Rezolv sarcinile - Pe tot
i lucru pe baza leciei. de lucru. -Conversaia - Fie de - Frontal parcursul.
evaluarea lucru
acti-vitii
J. Locke i experiena englez (1689)

Libertatea natural a omului este de a nu recunote pe pmnt nici o putere superioar lui, de a nu se supune voinei sau autoritii
legislative a nimnui. Libertatea omului n societate const n a nu fi supus dect unei singure puteri, cea legislativ, stabilit n stat de
comun acord i de a nu recunote nici o alt autoritate, nici o alt lege n afara celei create de aceast putere, conform misiunii care i-a
fost ncredinat.
Cerine:
1. Precizai n ce const libertatea omului i care este puterea fa de care el trebuie s se supun.
2. Ce s-a ntmplat n Anglia prin Revoluia glorioas?
3. Ce nelegei prin monarhie constituional?

Montesquieu, Despre spiritul legilor (1748).

Pentru a nu se abuza de putere trebuie ca aceasta, n cadrul fiecrei ordini existente s fie temperat de alt putere. n fiecare stat
exist trei feluri de putere: puterea legislativ, puterea executiv privitoare la guvernarea lucrurilor care deriv din drepturile
oamenilor i puterea executoarea a celor care deriv din dreptul civil. n numele celei dinti se elaboreaz legi cu caracter temporar
sau pentru totdeauna. n numele celei de-a doua se declar pace sau rzboi. n virtutea celei de-a treia se pedepsesc infraciunile sau
se judec litigiile dintre persoanele particulare. Pe cea din urm o vom numi putere judectoreasc.
Atunci cnd o persoan reunete att puterea legislativ ct i puterea executiv nu exist libertate. Nu exist libertate nici atunci cnd
puterea judectoreasc nu este separat de puterea legislativ i de cea executiv.

Cerine:
1. Precizai care este justificarea lui Montesquieu pentru existena mai multor puteri n stat.
2. Precizai care sunt cele trei puteri n stat i ce atribuii are fiecare?
3. Precizai ce se ntmpl cnd o persoan reunete att puterea executiv ct i pe cea legislativ.
J. J. Rousseau, Despre inegaliti naturale i inegaliti sociale (1748)

Gndesc c exist dou tipuri de inegaliate: una pe care o numesc natural sau fizic, pentru c ea este stabilit de Natur i const n
diferenele de vrst, stare de sntate, for fizic i a calitilor spiritului; cealalt, care poate fi numit inegalitate moral sau
politic, care rezult sau depinde dintr-un fel de convenie moral sau politic, care rezult sau depinde dintr-un fel de convenie
stabilit sau cel puin autorizat prin consimmntul oamenilor. Aceast inegalitate const n existena diferitelor privilegii de care
unii oameni se se bucur n detrimentul altora cum ar fi de exemplu, acela de a fi mai bogai, mai onorai, mai puternici dect alii sau
chiar de a-i face pe acetia s li se supun.
Nu pot s m ntreb care este cauza inegalitii naturale i cu att mai puin a cuta dac nu cumva exist unele legturi eseniale ntre
cele dou tipuri de inegaliti, cci aceasta ar nsemna c cei care ne conduc au cumva n mod necesar o valoare mai mare dect cei
care le sunt supui.
1. Precizai care sunt cele dou tipuri de inegaliti despre care vorbete Rousseau i n ce constau ele.
2. Exist vreo legtur ntre cei care conduc un stat i primul tip de inegalitate despre care vorbete autorul?

S-ar putea să vă placă și