Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Dragomiresti Practicant: Bărboi Roxana Ioana


Profesor: Iana Catalin
Clasa : a VIII-a
Data: 27.11.2019
Disciplina: Cultură civică
Timp: 50 de min.
Unitatea de învățare: Instituții și practici democratice
Tema : Principiul separării puterilor în statele democratice
Tipul lectiei: mixta (de predare-invatare-evaluare).
Locul de desfășurare: Sala de clasă

Scopul lectiei:
-informativ ( familiarizarea cu notiunile de baza)
-formativ (dezvoltarea gandirii critice)
-educativ (educarea tinerilor pentru un comportament democratic)

Obiective operationale: la sfarsitul activitatii mtoti elevii vor fi capabili..

01.sa identifice puterile într-un stat democratic: executivă, legislativă și judecătorească.


02. sa explice principiului separării puterilor în stat ,
03. sa argumenteze necesitatea separării puterilor în stat: executivă, legislativă și judecătorească
pentru funcționarea democrației
Resurse umane: Clasa este omogenă, cu potențial intelectual normal,
Metodode și procedee: conversația euristică, explicație, prezentare ppt, exercițiul, problematizarea,
exemplificarea, expunere, discuție dirijată
Forme de organizare a activității: activitate frontală, individuală și pe grupe de lucru
Evaluarea: continuă (formativă), sumativă.
Mijloace de învățământ: videoproiector, prezentare ppt, whiteboard, caiete

Bibliografie:

1. Manualul de «Cultură civică», clasa a VII-a, Autori : E.Nedelcu, E. Morar, Editura ALL;
2. Manualul de «Cultură civică», clasa a VII-a, Autori : Maria Liana, Lăcătuş, Editura UNIVERS;
3. Manualul de «Cultură civică», clasa a VII-a, Autori : D. Georgescu, D.O. Ştefănescu, Ed.
HUMANITAS EDUCAŢIONAL;
4. Constituţia României, 2003.
Desfasurarea lectiei

Momentele O. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode/strateg Evaluare


lecției/timp op ii didactice
1.Moment Profesorul asigură ordinea și Elevii scot pe banci
organizatoric liniștea pentru începerea orei cărtile și caietele
1 min
2.Captarea Captarea atentiei se Elevii ascultă cu interes conversația Aprecierea
atenției realizeaza prin analiza statului, a și își spun părerile euristică răspunsuri-lor
3 min elementelor constituitive, a despre tema pusă în
modalității de conducere. discuție.
Se vorbeste de modalitatea conversația
de a conduce un stat. Totalitar, examinatoare
autoritar sau democratic.
Democratia (gr. DEMOS = popor,
gr. KRATOS = putere) = modalitate
de a conduce un stat cu ajutorul
poporului. Puterea poporului.
Conducerea poporului de catre
popor si cu ajutorul poporului.
Se va ajunge la tema lecției
de astăzi
3.Anunțarea Profesorul scrie pe tabla titlul lectiei Elevii ascultă și scriu pe conversația
temei și noi: Principiul separarii puterilor in caiete titlul lecției noi. euristică
competențelor stat
1 min
4.Dirijarea O1 Solicită elevilor să dea Elevii răspund la conversația Observarea
învățării exemple de instituții ale statului. întrebare. euristică sistematică a
25 min O2 elevilor
Propune elevilor să urmărescă expunerea
prezentarea ppt
Elevii urmăresc și ppt
Evidențiază importanța separării noteză ideile de bază
puterilor în stat whiteboard
Explică ce nu au înțeles,

Sã luãm un caz de funcționare a


principiului separãrii puterilor în
stat. De exemplu, Legea
învãțãmântului.
Puterea legislativã (Senatul și Evaluare
Camera Deputaților) formuleazã și continuă
adoptã legea astfel încât nici o
categorie sã nu fie defavorizatã.
Curtea Constituțională verificã dacã
legea respectã Constituția României,
iar puterea executivã (guvernul) o exemplifica-rea
pune în aplicare, Ministerul
Educației și Cercetãrii fiind
rãspunzãtor.
Explica necesitatea separarii
O3 autoritatilor in statul democratic,
prin exemplul dat de dictatura, cand
intreaga putere se afla in mana unui
conducator
5.Obținerea O1 Profesorul propune să găsească Elevii lucrează în conversatia Evaluarea
performanței răspuns la următoarea întrebare: pereche, raspund la euristica formativă
17 min Puteți da exemple de situații în care intrebari. exemplifica-re
instituțiile statului stabilesc relații exercițiul
de colaborare intre ele? Discuție
Se dau diverse exemple, se face dirijată
concluzia lecției, subliind
importanța separării puterilor în stat
6. Încheierea Elevii ascultă. Evaluarea
activității/ Mulțumește elevilor pentru finală
Aprecierea participarea la oră, interesul Se notează
elevilor acestora cele mai bune
3 min raspunsuri si
cei care au
participat
activ la oră

Schița lecției
• Separaţia puterilor este cea care deosebeşte în mod fundamental democraţia liberală de dictatură. Într-o
dictatură, întreaga autoritate decizională revine unui singur individ sau partid.
• Constitutia unui stat este Legea Suprema, care cuprinde principii fundamentale ce stau la baza
organizarii statale, stabilesc separarea puterii in stat, drepturile si libertatile fundamentale ale omului, forma
de guvernamint, regimul politic, structura de stat .
• Cele trei puteri clasice se regasesc exprimate in Constitutie: legislativul in normele privitoare la
Parlament (art. 58 si urm.); executivul in normele privitoare la presedintele Romaniei si Guvern (art. 80 si
urm.); justitia in normele cu privire la autoritatea judecatoreasca (art. 123 si urm.)

Separatia puterilor în stat înseamna o distributie cat mai larga a acesteia intre cat mai multa persoane
si institutii care sa impiedice acumularea, detinerea sau exercitarea absoluta a puterii.
In 1748 filosoful francez Montesquieu a publicat lucrarea Spiritul legilor, in care sustinea necesitatea
separarii celor trei puteri pentru buna functionare a unui stat.
Nimeni nu trebuie sa detina puterea singur.
Sa se previna abuzul si sa se rezolve cat mai multe probleme.
Controlul cetateanului asupra statului prim mecanismele sistemului deschis in care oamenii comunica
si aleg liber.
Nu este vorba de o „separatie” a puterilor, ci de o delimitare a functiilor de baza ale oricarei puteri
de stat
Puterile sunt functii ale statului - roluri – functiile legislativa, executiva si juridica.

PARLAMENTUL = AUTORITATEA LEGISLATIVA = FACE LEGEA; autoritatea legislativa: se


exercita prin elaborarea si aprobarea legilor;
AUTORITATEA EXECUTIVA = APLICA LEGEA; autoritatea executiva : are ca obiectiv aplicarea
legilor
JUDECATORIA = AUTORITATEA JUDECATOREASCA = APARA LEGEA; autoritatea
judecatoreasca: rol de identificare si corectare a abaterilor de la lege

S-ar putea să vă placă și