Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de lecie

Data: 11. 12. 2014


Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Axente Sever
Profesor: Costeiu Marina Laura
Clasa: a VII-a
Disciplina : Cultur civic
Unitatea de nvare: Statele moderne i constituiile
Tema: Forme de guvernmnt i regimuri politice
Tipul leciei: Mixt
Durata : 50 min.
Locul de desfurare: Cabinetul de istorie
Competene specifice:
1.3. Identificarea principalelor valori, principii,instituii i practici democratice
2.3. Compararea principalelor forme de guvernmnt i regimuri politice moderne i contemporane
2.4. Explicarea unor valori i principii constituionale din ara noastr
2.5. Caracterizarea instituiilor democratice din Romnia
4.3. Argumentarea unor opinii n favoarea respectrii principiilor i valorilor democratice
5.3. Aplicarea unor valori i principii democratice n situaii concrete de via

Obiective operaionale:
O 1-s recunoasc formele de guvernmnt
O 2- s enumere regimurile politice
O 3- s identifice caracteristicile regimurilor politice democratic ,totalitar i autoritar
O 4-s argumenteze care regim este de preferat s fie adoptat de catre un stat
O 5-s elaboreze un regulament al clasei cuprinznd drepturi i ndatoriri avnd la baz caracteristicile regimului democratic.

Strategii didactice:
a) metode i procedee:activitate frontal, activitate pe grupe, activitate individual

analiza i interpretarea documentelor vizuale conversaia, explicaia, turul galeriei


b) mijloace didactice: - manual, caietul de notie,foi de flipchart, film didactic.

Desfurarea leciei
Ob.
operai
onale

Etapele leciei/
Timp

Coninutul
leciei

Activitatea profesorului

1.Moment
organizatoric
(1)
2.Reactualizare
a cunotinelor
nsuite
anterior (5)

Verific prezena elevilor.


Pregtete materialele necesare
desfurrii leciei.
Teorii despre
Cere elevilor s prezinte:
apariia statului -care sunt teoriile cu privire la
i rolul statului apariia i rolul statului n
n viaa
societate
societii
- s enumere reprezentanii
acestor teorii
-senumere elementele
constitutive ale unui stat

3.Anunarea
leciei noi i
planului de
predarenvare i a
obiectivelor(3
)

Forme de
guvernmnt
i regimuri
politice

Scrie pe tabl titlul leciei noi


Prezint obiectivele leciei i le
discut mpreun cu elevii.

4.Dobndirea

A.Formele de

Cu ajutorul unui power point

Activitatea elevilor

Elevul de serviciu prezint


situaia absenelor. Elevii i
pregtesc manualele i caietele.
Rspund la ntrebrile
profesorului enumernd teroriile
aristotelic,de origine
divin,,marxist,acontractului
social,anarhist.
-enumer reprezentani prcum
Aristotel,Karl Marx,Jean Jaques
Rousseau,Mihai Bakunin.
-enumer elementele
constitutive:teritoriul,
comunitatea uman,autoritatea
politic
Elevii noteaz n caiete titlul
leciei

Elevii scriu n caiete schema de

metode /
procedee

Mijloace
didactice

Catalogul
clasei
-conversaia
euristic

Power Point

-explicaia
-conversaia

Imagini n
Power Point

Conversaie

Power point

O1

noilor
cunotine
(28)

guvernare

B.Regimurile
politice
O2

prezint formele de
guvernmnt i exemplele
aferente.
Li se d elevilor o fi cu itemi
pereche ,unde sunt prezentate
formele de guvernmnt.
Scrie schema pe tabl.

pe tabl.
euristic
Elevii ncearc s recunoasc
personajele istorice din imaginile
prezentrii.
Elevii rezolva fia dat .
Elevii i iau notie.

Explicaia

mparte clasa pe 3 grupe .


Le cere elevilor s prezinte
caracteristicile regimurilor
politice pe baza datelor din
manual pag 32-33.
Alctuiete schema cu
caracteristicile regimurilor
politice democratic, totalitar i
autoritar.

Elevii completeaz cu atenie


fia dat i prezint
caracteristicile fiecrui regim.

Conversaie
euristic
Explicaia
Demonstraia

Li se prezinta elevilor fimul de


desene animate Ferma
animalelor varianta scurtat de
profesor la 10 minute i se va
organiza o dezbatere pe baza
imaginilor vizionate.

Elevii vizioneaz cu atenie


filmul.

Le va pune elevilor ntrebri de


recunoatere a tipurilor de
regimuri existente n film.

Elevii recunosc principalele


carecteristici ale regimurilor
politice autoritar i democratic

Dezbaterea

O2,
O3

Power point

videoproiector
laptop

O4

O5

5. Asigurarea
feed-back-ului
(10)
Turul galeriei

6.Evaluarea
(2)

7.Tema pentru
acas (1)

Li se va cere elevilor s
argumenteze ce avantaje
prezint regimul politic
democratic pentru om i
societate.

Elevii vor argumenta avantajele


acestui regim.

i organizeaz pe elevi pe grupe


i le cere s completeze pe foi
de flipchart un regulament
democratic al clasei pe care s-l
prezinte prin metoda turul
galeriei.

Elevii vor completa


regulamentul clasei vor observa
celelalte regulamente ale
grupelor i vor decide care este
cel care va rmne afiat n
clas.

Turul galeriei

Elevii noteaz tema i ascult


explicaiile oferite pentru
efectuarea acesteia.

-explicaia

Apreciaz activitatea elevilor,


gradul de realizare a
obiectivelor propuse. Acord
note n funcie de activitatea
desfurat de elevi.
Tema pentru acas:
Exerciiul 2 pag 33.

Manualul

GRUPA 1

REGIMUL
POLITIC
DEMOCRATIC

GRUPA 2

REGIMUL
POLITIC
TOTALITAR

GRUPA 3

REGIMUL
POLITIC
AUTORITAR

Schia leciei
Forme de guvernare i regimuri politice
Def .Forma de guvernmnt se refer la modul n care se constituie, se organizeay i funcioneaz instituiile puterii n stat.

MONARHIA

Forme de
guvernmnt :

Conducerea
-monarh

REPUBLICA

ABSOLUT

CONSTITUIONAL

PREZIDENIAL

Conducerea
Preedinte
PARLAMENTAR

Regimurile politice se definesc n funcie de ansamblul de metode prin care se exercit puterea i prin tipurile de relaii dintre stat i
9

ceteni.

REGIMUL DEMOCRATIC

REGIMUL TOTALITAR

REGIMUL AUTORITAR

Guvernarea poporului

Puterea este deinut de ctre un partid unic

Separarea puterilor n stat

Subordonarea total a intereselor


cetenilor fa de interesul statului

Existena unor elemente comune cu


regimul totalitar, cu urmtoarea
deosebire: controlul statului asupra
societii civile nu este total

Pluralism politic
Legitimitatea puterii

Nesepararea puterilor n stat

Realizarea imparial a justiiei

Exercitarea controlului statului n toate


domeniile activitilor sociale. Poate fi
controlat chiar i viaa privat a
cetenilor

Garantarea drepturilor i libertilor


cetenilor

nclcarea drepturilor i libertilor


fundamentale ale cetenilor

Guvernanii sunt supui legilor i limitai


n aciunile lor de ctre lege

Meninerea ordinii n stat prin teroare i


apel la for, exercitat prin organele de
represiune (poliie, armat,
poliie politic)

Luarea deciziilor pe baza principiului


majoritii

10

Limitarea drepturilor i libertilor


cetenilor
Diminuarea atribuiilor instituiilor
democratice, n special a Parlamentului
Existena unei anumite liberti de
manifestare n sfera vieii private

S-ar putea să vă placă și