Sunteți pe pagina 1din 4

Plan de lecție

- Data: 29.05.2020
- Disciplina: Educație socială /Educație interculturală
- Clasa: a VI-a
- Unitatea de învățare: Libertatea de exprimare și susținerea
părerilor
- Titlul lecției: Spune liber ceea ce gândești!Fără prejudecăți!
- Locul desfășurării: Sala de Clasă
- Unitatea școlară : Școala Gimnazială “Nicolae Bălcescu’’ nr.39
- Timp: 50 min.

Competențe generale:
1) Raportarea la evenimente, idei, fapte din viața personală,prin utilizarea
unor termini specifici domeniului social.

2) Cooperarea pentru realizarea unor activități și pentru soluționarea unor


probleme specifice comunității, prin asumarea valorilor și normelor sociale.

Competențe specifice:
1) Identificarea propriilor opinii prin raportare la valorile civice si sociale
2) Prin muncă de echipă să identifice măsuri de intervenție pentru cazurile
semnalate.

Obiective operaționale:
- să-și exprime liber părerile referitoare la prejudecăți și discriminare.
- să dea exemple de acte discriminatorii
- să găsească măsuri pentru prevenirea discriminării
- să definească termenii de prejudecăți și discriminare.
- să lucreze în echipă
Metode:
- conversația euristică
- învățarea prin descoperire
- lucrul în echipă
- lucrul cu manualul
- demonstrația
- proiectul

Mijloace de învățământ:
- Educație socială.Manual pentru clasa a VI-a ,
- calculatoare
- videoproiector
- fișe de lucru
- coli de hârtie
- planșe
- telefoane

Desfășurarea lecției
1. Pregătirea pentru activitatea de învățare (1 min.) : notarea absențelor și
pregătirea mijloacelor de învățământ.
2. Verificarea cunoștințelor și competențelor dobândite în lecția anterioară
(5 min) .
- Definiți argumentul
- Care este importanța argumentului în susținerea opiniei?
- Ce condiții trebuie să indeplinească pentru a fi hotărâtor?

3. Captarea atenției. Pregătirea gândirii elevilor pentru însușirea noilor


cunoștințe (5 min.) :
- Utilizeză textele din manual referitoare la noile noțiuni
- Elevii vizioanează un scurt-metraj despre bullying-ul în școli.
4. Dobândirea noilor cunoştiinţe. Prezentarea conţinutului lecţiei şi dirijarea
învăţării (25 min.) :
- Profesorul scrie pe tablă definirea termenilor prejudecată și discriminare:
Prejudecata este definită ca o părere, idee preconcepută și adesea eronată
pe care și-o face cineva asupra unui lucru sau a unei probleme, adoptată,
de obicei, fără cunoașterea directă sau temeinică a obiectului ori a
problemei respective 
Discriminarea este definită ca o consecință a prejudecățiilor prin faptul că o
persoana respinge sau jignește o alta persoană din considerente de
rasă,religie,culoare,sex.

Activități de învățare

1. Să dea exemple de acte discriminatorii.


2. Să realizeze enunțuri cu termenii:egalitate,discriminare și prejudecăți.
3. Să aducă argumente pro sau contra.

Realizarea feedback-ului
1. Să se realizeze un chestionar cu măsurile de prevenire a discriminării.
2. Să joace un rol de jurnalist pentru a afla păreri despre abandonul
școlar.
3. Să realizeze un afiș cu privire la oprirea discriminării în școli.

Temă pentru acasă


Să realizeze un jurnal cu numele “ Speciali în felul nostru “ în care să
scrie fiecare elev părerea despre colegii săi,despre cea mai frumoasă
amintire,despre cea mai distractivă excursie petrecută împreună , să
lipească si poze.

Notarea(2min)
Profesorul apreciează activitatea și munca elevilor prin acordare de note
și puncte în plus.

S-ar putea să vă placă și