Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECIE I.

Algoritm introductiv
Data: coala: Clasa: a VIII-a Profesor: Disciplina: Cultur civic Aria curicular: Om i societate Unitatea de nvare: Libertatea i responsabilitatea Titlul leciei: Limitele libertii Tipul leciei: mixt. Obiectivul fundamental: formarea de priceperi i deprinderi n vedere dobndirii de noi cunotine referitoare la limitele libertii omului ca fiind parte integrant a unui grup social eterogen i cu trebuine i nevoi diferite. Competente: 1.2. Identificarea unor forme de libertate 2.3. Explicarea raportului dintre libertate i respectarea legilor 2.6. Explicarea modului n care acioneaz justiia pentru a apra i nfptui dreptatea

Obiective operaionale: pe parcursul i la sfritul leciei elevii vor fi capabili: O 1 s defineasca noiunea de limit a libertii omului; O 2 s compare normele morale cu cele juridice; O 3 s precizeze rolul autoritilor n respectarea normelor societii; O 4 s evidenieze rolul familiei n respectarea normelor societii; O 5 s furnizeze exemple concrete de nclcare a normelor societii. Strategii didactice: a) metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, povestirea, modelarea, dialogul. b) forme de organizare a activitii: activitate frontal. c) mijloace didactice: manualele alternative, tabla, creta. Evaluare: ce dovezi exist c elevii au nvat lecia? a) de coninut: rspunsurile la ntrebri; b) de utilizare a operaiilor gndirii: efectuarea comparaiilor, argumentarea rspunsurilor; c) evaluarea realizat de profesor: observarea sistematic, stimularea participrii elevilor la demersul didactic, deschiderea spre dialog att ntre elevi ct i ntre elevi i profesor, analiza rspunsurilor, aprecierea rspunsurilor corecte, notarea elevilor la sfritul orei. Material didactic: 1.Cultur civic, manual pentru clasa a VIII a, Editura Corint, Bucureti.

II.

Structura organizatoric i metodic


Obiectiv e Coninut informativ Activitatea profesorului Verific prezena elevilor, prezena mijloacelor didactice, tabla etc. Activitatea elevilor Pregtesc materialele pentru lecie. Strategii Evaluare didactic e Conversa Apreciere ie oral. frontal.

Etapele leciei 1. Organizarea clasei (1-2 min).

Asigurare a condiiilor optime pentru desfura rea activitii 2.Reactualiz Asigurare area a legturii cunotinel cu lecia or (9-10 anterioar min). .

Titlul leciei anterioare: Libertatea politic i economic

Se face sumar prin adresarea a cteva ntrebri: 1. La ce se refer liberatea politic? 2. Cum se manifest libertatea politic n rndul cetenilor?

3. La ce se refer libertatea economic?

Rspund: 1. Se refer la participarea cetenilor n luarea deciziilor de interes public. 2. Prin alegeri, prin dreptul la opoziie politic, prin libertatea de a aciona politic cu ajutorul unor organizaii pariculare (sindicate, organizaii caritabile, ecologice etc. ). 3. la recunoaterea calitii omului de a fi

Conversa ie frontal.

Apreciere oral a corectitudinii rspunsurilor.

4. Ce presupune libertatea economic?

productor sau consumator. 4. libertatea de a demara o afacere, de a produce i consuma bunuri i servicii etc. Activitatea elevilor Strategii didactic Evaluare e Expunere Observarea frontal. sistematic.

Etapele leciei 3.Captarea ateniei (2 min).

Obiectiv e Asigurare a ateniei i interesului

Coninut informativ Stabilirea rolului elevului sau copilului n societate, de ctre cine depinde i modurile de manifestare ale libertii acestuia.

Activitatea profesorului Vreau s rspundei la urmtoarea ntrebare: Avnd n vedere faptul c suntei elevi i avei sub 18 ani, credei c liberatea voastr este deplin i v putei manifesta cum dorii voi i n orice mprejurare? Cine este responsabil de aciunile voastre i cum acioneaz acea persoan sau instituie?

Sunt ateni, reflecteaz la ntrebarea adresat de profesor i rspund: deocamdat nu ne considerm persoane cu libertate deplin deoarece familia n primul rnd are dreptul de a ne interzice o serie de aciuni sau comportamente. Dialogul. Comportamentul sau aciunile noastre sunt ntotdeauna sancionate sau apreciate de familie i coal, i de asemenea trebuie s inem seama de faptul c deocamdat trebuie s ne supunem unor reguli sau norme impuse de familie i

Apreciere oral a corectitudinii rspunsurilor.

coal.

4.Anunare a leciei noi i a obiectivelor operaional e (2 min). Etapele leciei 5. Dirijarea nvrii i dobndirea de noi cunotine (30 min).

Dirijarea ateniei i pregtirea pentru noua activitate a. Obiectiv e

Titlul leciei: Scrie titlul leciei pe Limitele tabl i enun libertii obiectivele.

Ascult, recepteaz i noteaz n caiete titlul leciei noi.

Expunere frontal

Observarea comportament ului elevilor.

Coninut informativ Stabilirea sensului noiunii de limit a libertii omului.

Activitatea profesorului Am vzut care este opinia n legtur cu modul vostru de manifestare a libertii, cnd i cum puei aciona i cine este responsabil de comportamentul vostru. Dar mi putei spune dac omul n general i manifest comportamentul pn la o anumit limit? De ce? Precizeaz faptul c

Activitatea elevilor Evident c i libertatea omului este limitat deoarece nu poate s fac chiar ce dorete, n ciuda faptului c trim ntr-o societate democratic. Libertatea se refer la faptul c putem circula oriunde, avem dreptul la opinie dar nu avem voie s aducem prejudicii celui din jurul nostru. Ascult i noteaz n caiete informaiile precizate de profesor.

Strategii didactic e Conversa ie frontal.

Evaluare Provocarea participrii tuturor elevilor la demersul didactic.

O1

Expunere a sistemati

Observarea comportament ului elevilor.

O2

Comparaia dintre moralitate i legitate.

libertatea este limitat deoarece convieuim ca un grup social eterogen, trebuie s inem seama de unele reguli sau norme i nu avem voie s provocm rul semenului nostru.

c.

Noteaz n caiete. Normele morale privesc n general educaia omului i n vederea stabilirii comportamentul su limitelor libertii fa de cei din jur, iar exist o serie de norme normele juridice fac care pot fi morale i obiectul legilor dintr-o juridice. anumit ar. La ce credei c se refer normele morale i normele juridice? Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Apreciere oral a corectitudinii rspunsurilor. Conversa ie frontal.

Etapele leciei

Obiectiv e

Coninut informativ

Strategii didactic Evaluare e

5. Dirijarea nvrii i dobndirea de noi cunotine (30 min). O2

Comparaia dintre moralitate i legitate.

Cine credei c veghez la respectarea acestor norme? ntr-adevr familia are un rol foarte important n comportamentul omului deoarece nu degeaba circul i expresia c i lipsesc cei apte ani de acas. Prin intermediul acestor norme i legi ceteanul este obligat s se comporte ntr-un anumit mod, deoarece el se afl tot timpul sub presiunea unui control social. Controlul social se realizeaz prin intermediul recompenselor i pedepselor, care pot veni att din partea autoritilor ct i din partea familiei, prietenilor, cunotinelor etc.

Familia n primul rnd se asigur de respectarea normelor morale, deoarece de ea depinde educaia omului i comportamentul fa de cei din jur, iar normele juridice se afl sub atenia autoritilor statului. Ascult i noteaz n caiete informaiile precizate de profesor.

Modelare a. Dialogul. Activitate frontal.

Atanionarea n legtur cu unele neclariti. Aprecierea.

Expunere frontal. Observarea comportament ului elevilor.

O3

Manifestare a controlului social i rolul autoritilor i familiei n respectarea normelor societii.

Ascult i noteaz n caiete informaiile precizate de profesor.

Etapele leciei 5. Dirijarea nvrii i dobndirea de noi cunotine (30 min).

Obiectiv e

Coninut informativ Stabilirea rolului autoritilor i familiei n respectarea normelor societii

Activitatea profesorului Care credei c sunt recompensele care pot veni din partea autoritilor? Dar din partea familiei, prietenilor sau vecinilor?

Activitatea elevilor Statul poate acorda o serie de premii n bani sau produse, mulumiri sau distincii unor persoane care s-au afirmat n diferite domenii: sportiv, muzical, olimpiade colare etc. Recompensele din partea familiei sau prietenilor constau n special n laude. Autoritile pot acorda amenzi, pot confisca bunuri sau pot trimite pe cineva la nchisoare, iar familia poate batjocori sau mustra pe cineva n cazul n care a nclcat legile morale. furturi, jafuri; crime, violuri; fuga de la ore; trafic de buturi, droguri sau igri etc.

Strategii didactic e Conversa ie frontal.

Evaluare Observarea comportament ului elevilor. Apreciere oral a corectitudinii rspunsurilor. Analiza rspunsurilor, stimularea elevilor i evaluarea rezultatelor nvrii. Stimularea participrii elevilor la formlarea rspunsurilor. Provoac participarea tuturor elevilor i i determin s dialogheze, s se autoevalueze sau s evalueze rspunsul dat de ali colegi.

O 3, O 4

Dialogul

mi putei preciza cteva pedepse emise de ctre autoriti sau de familie n cazul n care nu sunt respectate normele societii? O5 Dai-mi exemple concrete de nclcare a normelor societii?

Etapele leciei 6.Fixarea cunoitinel or i atingerea fedd-backului. Evaluarea final (5 min).

Obiectiv e Evaluarea final

Coninut informativ Itemi pe baz de ntrebri.

Activitatea profesorului Adreseaz frontal ntrebri elevilor din lecia predat.

Activitatea elevilor Sunt ateni, reflecteaz i rspund la ntrebri.

Strategii didactic Evaluare e Observarea Activitate comportament a ului elevilor. frontal. Analiza rspunsurilor. Stimularea participrii elevilor.

Limitele libertii
-schema leciei-

Libertatea omului se ncadrez ntre anumite limite din mai multe considerente: trim i convieuim ca un grup social eterogen; nu trebuie s provocm rul semenilor notri; libertatea personal este stabilit n baza unor reguli sau norme ale societii. Normele societii pot fi morale i juridice. Normele morale se refer la: o comportamentul oamenilor; o stabilirea raporturilor dintre oameni; o respectul reciproc. Normele juridice mai sunt cunoscute i sub denumirea de legi, au caracter obligatoriu i sunt emise de ctre autoritile statului. Respectarea acestor norme de ctre ceteni poart denumirea de control social, care se realizeaz prin intermediul recompenselor i pedepselor. Recompensele au drept scop ncurajarea oamenilor i pot veni din partea: Unor instituii sau organizaii: mulumiri publice, elogii, distincii, premii; Familiei, prietenilor, vecinilor: aprobare, laud.

Pedepsele pot fi date de: Autoritile statului (poliie, justiie): contravenii, confiscarea de bunuri, privarea de libertate;

Prieteni, vecini, cunotine: dispre, batjocur, izolare, marginalizare.

S-ar putea să vă placă și