Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DE LECŢIE

Data: 10 decembrie
Clasa: a V-a B
Instituţia: Liceul Teoretic „Dante Alighieri”
Profesor: Natalia Diacenco, grad didactic II
Disciplina: Educaţie civică
Subiectul: Convenţia ONU cu privire la Drepturile Copilului.
Tipul lecţiei: predare-învăţare

Subcompetenţe:
1. Identificarea situaţiilor de exercitare a drepturilor copilului şi responsabilităţilor
asociate.
Obiective operaţionale:
Elevii vor fi capabili:
1. Să definească termenii noi ai lecţiei: ONU, convenţie, copil;
2. Să explice conţinutul CDC, analizînd articolele;
3. Să determine raportul dintre necesităţile şi drepturile copilului, ierarhizînd
lucrurile din lista oferită;
4. Să deducă responsabilităţile copilului în raport cu drepturile prevăzute în CDC;
5. Să aprecieze importanţa CDC, comparînd statutul copilului în diverse perioade
istorice şi diverse medii sociale.
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: discuţie dirijată, jocul didactic, ierarhizarea, descoperirea,
analiza documentului, explicaţia, expunerea, asalt de idei, studiul de caz, joc de
rol, bagheta magică.
b) Mijloace didactice: computer, coli A 4, Fişa „Dorinţe şi necesităţi”, Fişa
Drepturi şi responsabilităţi, Fişa Drepturi în conflict, Fişe cu articole din CDC,
CDC, clei, secvenţa video „5 copii fără mamă”, bagheta.
c) Forme de organizare a activităţii didactice: frontal, în grup, individual.
Bibliografie:
Acte normative
1. Curriculum naţional la Educaţie civică pentru învăţămînt gimnazial, Chişinău,
2010.
Manuale şcolare
1. Parlicov, Eugenia, Mija, Violeta, Cerbuşca, Pavel, Educaţie Civică, manual pentru
clasa a V-a, Chişinău, Ştiinţa, 2012.
Surse didactice auxiliare
1. Cerbuşca, Pavel, Educaţie Civică, Ghidul profesorului, clasa a V-a, Chişinău,
Ştiinţa, 2012;
2. Educaţie pentru dezvoltare, Ghidul animatorului, Moldovanu, Iosif, Chişinău,
2001.
Resurse online
1. www.wikipedia.org
2. www.google.com
3. www.youtube.com
Etapele Ob. Strategii didactice Activitatea profesorului Activitatea elevului t′ Observaţ1i
lecţiei metode/ mijloace forme de
procedee didactice organizare
Evocare  Anunţă semnificaţia zilei de 10 10′
decembrie.
 Iniţiază o discuţie despre  Răspund la întrebările
activitatea de informare realizată profesorului.
dimineaţă în holul liceului cu subiectul  Îşi exprimă opinia cu
Ziua Mondială a Drepturilor Omului referire la subiectul discutat.
(Anexa 1).
O1 Discuţia Pliant 10 Frontal  Iniţiază o discuţie despre
dirijată decembrie necesitatea drepturilor speciale ale
copilului.
 Care categorii de persoane pot fi  Explică termenul copil.
numiţi copii?
 De ce au copii nevoie de unele
drepturi speciale?
 Ce nevoi speciale are copilul?

Computer În grup Dorinţe şi necesităţi.


O3 Joc didactic Fişa Dorinţe  Repartizează elevilor fişa Dorinţe  Lucrează în grup.
Ierarhizarea şi necesităţi şi necesităţi (Anexa 2).
 Propune elevilor să-şi imagineze  Ierarhizează necesităţile şi
că în ţara lor a fost ales un nou guvern. dorinţele din fişe.
Din motive politice şi economice  Negociază şi decid de care
guvernul dispune de un buget care lucruri se pot lipsi şi pe care le
poate să asigure doar 10 lucruri din 16 păstrează.
care sunt în listă. Roagă elevii să decidã  Restituie profesorului fişele
care sunt acele 6 lucruri de care ei se cu cele 6 lucruri eliminate.
pot lipsi.
 Anunţă elevii că din aceleaşi  Negociază şi elimină alte 4
motive bugetul guvernului a fost redus lucruri.
şi acum vor putea fi asigurate doar 6
lucruri de pe listă. Roagă elevii să
renunţe la alte 4 lucruri.
Graffiti Coală de  Roagă elevii să aplice pe o coală  Aplică pe un poster fişele pe
hîrtie, clei. fişele cu lucrurile pe care le-au păstrat. care le-au păstrat.
 Iniţiază o discuţie folosind  Posterele sunt afişate şi
întrebările: comentate.
 Care lucruri au fost eliminate în  Răspund la întrebările
prima rundă? De ce? profesorului.
 A fost mai uşor sau mai dificil să
eliminaţi fişe în a doua rundă decît în
prima? De ce?
 Care este diferenţa între dorinţe şi
necesităţi?
 Care dintre subiectele propuse pe
listă erau dorinţe şi care dintre ele
erau necesităţi?
O2 Expunerea Anume necesităţile de bază ale
oamenilor au stat la baza formulării  Notează informaţia în
drepturilor fundamentale. Iar pentru a caiete.
proteja drepturile fundamentale ale
copilului la 20 noiembrie 1989
Adunarea Generală a Organizaţiei
Naţiunilor Unite (ONU) a adoptat
Convenţia Drepturilor Copilului.
Această Convenţie încorporează, mai
mult decât oricare alt document, întreg
spectrul drepturilor omului–civile,
politice, economice, sociale şi culturale
şi prevede o dezvoltare completă a
potenţialului copilului într-o atmosferă
de libertate, demnitate şi justiţie.
Republica Moldova a aderat la
această Convenţie prin hotărîrea
Parlamentului de la 12.12.1990.
O1 Asalt de idei  Propune copiilor să ofere sensuri  Propun sensuri pentru
pentru termenii ONU, convenţie. termenii ONU, convenţie.
Explicaţia  Explică termenii.  Notează explicaţiile în caiet.
Realizarea Computer  Anunţă şi proiectează subiectul Notează subiectul în caiete. 25′
sensului lecţiei şi obiectivele operaţionale.
Subiectul: Convenţia ONU cu privire
la Drepturile Copilului.
Motto: “În micile universuri în care
copiii îşi duc existenţa…nimic nu este
resimţit mai acut decat nedreptatea”
(Charles Dickens)

Activitatea 1: Alege cuvîntul potrivit.


O2 Analiza Fişa cu  Repartizează fiecărei echipe cite  Echipele caută articolul în
CDC Articole în o variantă prescurtată a CDC (Anexa 3) Convenţie.
Descoperire care lipseşte cîte o fişă cu un articol din Convenţie.
cuvîntul- În articol lipseşte cuvîntul care exprimă
cheie esenţa lui (Anexa 4).
CDC  Pe rănd, anunţă echipelor  Echipa căreia îi lipseşte
cuvintele care lipsesc în fişe, întrebînd cuvîntul dat citeşte întregul text al
elevii: Cine are nevoie de cuvântul articolului. De exemplu: Art. 6.
viaţă? Statele părţi recunosc că orice
copil are dreptul la viaţă.
Activitatea 2: Drepturi în conflict.
O2  Explică elevilor că există situaţii
O4 Computer cînd drepturile unei persoane pot afecta
Studiul de Fişa drepturile alteia. Există cazuri cînd
caz Drepturi în oamenii interpretează în mod diferit
Problemati- conflict acelaşi drept, fapt care conduce de
zarea Frontal asemenea la apariţia conflictelor.
 Proiectează fişa Drepturi în  Analizaeză imaginea .
conflict (Anexa 5).
 Cere elevilor să analizeze
imaginile din fişă după următorul  Caută în CDC drepturile
algoritm: reprezentate.
 Identifică drepturile care sunt în  Propun soluţii.
conflict.
 Propune soluţii pentru
rezolvarea conflictului.
Deci, trebuie să ţinem cont de faptul că
aceleaşi drepturi le au toţi oamenii
(copiii). Ca aceste drepturi să nu ajungă
în conflict, trebuie să ne cunoaştem
responsabilităţile. Doar respectîndu-ne
responsabilităţile ne vom simţi fericiţi
împreună.

Activitatea 3: Drepturi şi
O4 responsabilităţi.
Analiza Fişa Individual  Repartizează fiecărui elev cîte un  Examinează dreptul ilustrat
CDC Drepturi şi articol ilustrat din CDC (Anexa 6). şi propun două responsabilităţi
responsabi-  Propune elevilor să noteze cite 2 care decurg din dreptul indicat,
lităţi responsabilităţi care decurg din dreptul pornind de la cuvintele „Eu sunt
indicat. responsabil…”
 Propune elevilor să întocmească  Elaborează lista
o listă a tuturor resposabilităţilor pe responsabilităţilor.
care le au în calitate de elev.
Reflecţie O5 Joc de rol Costumaţie  Pregăteşte anterior un grup de  Grupul de 4 elevi pregătiţi 8′
elevi-experţi pentru a simula un proces anterior vor prezenta procesul.
de judecată în care se va confrunta
Codul lui Hammurabi şi Convenţia
Drepturilor Copilului (Anexa 7).
(activitate de rezervă, alternativa-
analiza Codului lui Hammurabi din
manual)
Comparaţia Frontal  Propune elevilor să compare  Compară situaţia copiilor
situaţia copilului din sec. al XVIII-lea î. din secolul al XVIII-lea cu cea a
e. n. cu cea a copilului din zilele copiilor din zilele noastre.
noastre. Să aprecieze rolul CDC în
schimbarea situaţiei.
Din păcate mai sunt şi astăzi foarte
mulţi copii care nu beneficiază de toate
drepturile lor. Unii dintre ei sunt chiar
Demonstra- Computer în preajma noastră.
ţia Secvenţa  Propune elevilor să urmărească  Urmăresc secvenţa video.
video secvenţa video „5 copii fără mamă” din
campania ProTV „Dăruieşti şi cîştigi”
(http://www.youtube.com/watch?
v=vS4L66XWQBI).
Bagheta  Propune elevilor să formuleze o  Formulează o soluţie pentru
magică soluţie pentru ameliorarea situaţiei ameliorarea situaţiei copilului. Îşi
copilului. expune soluţia acel elev la care a
Reflecţia  Formulează întrebări reflexive: ajuns bagheta magică.
 Despre existenţa cărui drept ai aflat
astăzi?
 Care responsabilitate ai
conştientizat că o ai?
 Expune un gînd pe care-l vei păstra
de la această lecţie?
Extindere Colajul Coli de Individual-  Prezentaţi un drept din CDC, 2′
Joc de rol hîrtie, desen. prin: desen, colaj, joc de rol (la alegre).
Creioane Perechi-
colorate, colaj.
Reviste,
Clei , CDC
Anexa 2. Fişa Dorinţe şi necesităţi.
Cînd tribunalele şi autorităţile tratează cazuri în care sunt implicaţi copii,
copilul îşi va exprima opinia. Interesul superior al copilului trebuie luat în
considerare cu prioritate.
Articolul 18.
Ambii părinţi au o responsabilitate primară comuna în creşterea copilului, iar
Anexa 3
CONVENŢIA NAŢIUNILOR UNITE CU PRIVIRE LA statul trebuie să-i sprijine în această acţiune.
Articolul 19
DREPTURILE COPILULUI
Copilul are dreptul de a fi protejat împotriva violenţei fizice sau psihice şi
versiune prescurtată
împotriva maltratării.
Articolul 1 Articolul 20-21
Este copil orice fiinţă umană sub vîrsta de 18 ani. Orice copil care este separat de părinţi temporar sau definitiv are dreptul la
Articolul 2 îngrijire specială. În acest caz, copilul are dreptul de a fi plasat într-o familie sau
Toţi copiii au aceleaşi drepturi. Copiii nu trebuie sa fie victimele vreunei adoptat. Adopţia trebuie supravegheată şi trebuie încercată mai întîi o soluţie
discriminări. naţională. Dacă copilul este adoptat în altă ţară, vor fi luate în considerare
Articolul 3 acordurile internaţionale.
La baza Convenţiei Naţiunilor Unite cu privire la Drepturile Copilului, se află Articolul 24
interesul major al copilului. Statele părţi recunosc dreptul copilului de a se bucura de cea mai bună stare de
Articolul 4 sănătate posibilă şi de a beneficia de serviciile medicale şi de recuperare.
Statele părţi trebuie sa încerce sa pună în practică drepturile copilului, în Articolul 28
limitele maxime ale rezervelor de care dispun. Daca aceste rezerve nu sunt Statele părţi recunosc dreptul copilului la educaţie şi la învăţămînt.
suficiente, se apelează la cooperare internaţională. Articolul 29
Articolul 6 Educaţia trebuie sa pregătească copilul pentru viaţă, să-i dezvolte respectul
Statele părţi recunosc că orice copil are dreptul la viaţă. pentru drepturile omului şi să-l formeze în spiritul înţelegerii, păcii şi toleranţei.
Articolul 7 Articolul 30
Orice copil are dreptul la un nume şi o naţionalitate. Un copil care aparţine unui grup minoritar sau populaţiei indigene are dreptul
Articolul 9 la propria lui cultură şi la practicarea propriei religii şi limbi.
Nici un copil nu poate fi separat de părinţii săi împotriva voinţei sale. Orice Articolul 31
copil are dreptul de a-şi cunoaşte ambii părinţi si dreptul de a creşte într-un Statele părţi recunosc dreptul copilului la odihnă şi la timp liber, la joacă şi la
mediu familial sigur. Copilul care nu trăieşte cu ambii părinţi are însa dreptul activităţi recreative proprii vîrstei lui, de a participa, în mod liber, la viaţa
de a-i vedea în mod regulat. Numai in cazuri excepţionale, şi atunci pentru a culturală şi artistică.
asigura interesul superior al copilului, autorităţile pot separa copilul de părinţi. Articolul 32
Articolul 10 Orice copil are dreptul la protecţie împotriva exploatării economice sau
Statele părţi vor sprijini reunificarea familiilor, prin acordarea de facilităţi împotriva muncii grele care poate dăuna sau împiedica educaţia sau sănătatea
pentru a părăsi sau a intra în propria ţară. copilului.
Articolul 11 Articolul 37
Copilul are dreptul de a-şi exprima liber opinia asupra oricărei probleme care îl Nici un copil nu trebuie supus torturii sau altor tratamente crude sau
priveşte.
Articolul 12-15
degradante. Copilul nu poate fi supus detenţiei pe viaţă sau pedepsei capitale. Copiii sub 15 ani au dreptul de a refuza înrolarea. Legile internaţionale
Orice copil care e privat de libertate trebuie tratat într-un mod uman şi umanitare privitoare la conflicte trebuie respectate.
corespunzător. Un copil închis are dreptul la contacte si vizite ale familiei. Articolul 42 Statele părţi îşi asumă obligaţia de a face larg cunoscute hotărîrile
Articolul 38 şi principiile acestei convenţii.
Nici un copil sub vîrsta de 15 ani nu poate participa direct la conflicte armate.
Anexa 4. Fişa Articole în care lipseşte cuvîntul-cheie.

Nr. Cuvînt- Conţinutul articolului


articolului cheie

Articolul 6 Viaţă
Statele părţi recunosc că orice copil are dreptul la _____________________.

Articolul 9 Părinţi
Nici un copil nu poate fi separat de _____________________ săi împotriva voinţei sale.

Articolul 11 Opinia
Copilul are dreptul de a-şi exprima liber ___________________ asupra oricărei probleme
care îl priveşte.

Articolul 24 Sănătate
Statele părţi recunosc dreptul copilului de a se bucura de cea mai bună stare de
_____________________ posibilă şi de a beneficia de serviciile medicale şi de recuperare.

Articolul 28 Educaţie
Statele părţi recunosc dreptul copilului la _________________________şi la învăţămînt.

Articolul 31 Odihnă
Statele părţi recunosc dreptul copilului la ______________________şi la timp liber, la
joacă şi la activităţi recreative proprii vîrstei lui, de a participa, în mod liber, la viaţa
culturală şi artistică.
Anexa 5. Fişa Drepturi în conflict.

 Analizaeză imaginile.
 Identifică drepturile care sunt în conflict.
__________________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________
 Propune soluţii pentru rezolvarea conflictului.
_________________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________________

Anexa 6. Articole CDC ilustrate.


Fişa Drepturi şi responsabilităţi

Numeşte dreptul prevăzut în articol şi imagine.

Dreptul la ________________________________________

Enumeră două responsabilităţi care decurg din acest drept:

1. _________________________________________________
2. _________________________________________________

Anexa 7. Procesul de judecată.

Avocatul apărării: Articolul 16, cel care ascunde un sclav în casa sa şi nu-l trimite înapoi la
Linişte în sală! Vă rugăm să vă ridicaţi, intră onorata instanţă! stăpîn, este pedepsit cu moarte.
Judecătorul: Acest om a încălcat grav legile Babilonului şi trebuie să fie pedepsit
Bună ziua, onorată asistenţă! Ne-am adunat astăzi la Curtea Supremă corespunzător
Atemporală pentru a judeca procesul intentat Cristinei Murug, care este Judecătorul:
acuzată de către un funcţionar babilonian că a ajutat un sclav să fugă din Acuzat vă rog să vă prezentaţi.
proprietatea sa.
Se anunţă completul de judecată:
Cazul este examinat de judecătorul Curţii Supreme Atemporale Gabriela Acuzat:
Dima. Sunt Cristina, născută în oraşul Chişinău, pe data de 16.10.2001 şi sunt
Acuzarea este realizată de avocatul acuzării Amurrim elevă în clasa a V-a la Liceul Teoretic „Dante Alighieri”.
Apărarea este realizată de avocatul apărării Untu Valeria. Judecătorul:
Aici de faţă este şi acuzatul… Acuzat vă recunoaşteţi vina?
Cuvînt se oferă avocatului acuzării. Acuzatul:
Avocatul acuzării: Categoric nu!
Această fată a încălcat sfînta lege dată de zeul Marduk bunului nostru Judecătorul:
stăpîn Hammurabi. El a ajutat pe un sclav de la palat să fugă într-un alt Acuzat, vă rog, să vă expuneţi versiunea.
oraş, pentru a nu fi prins de către şeful sclavilor de la palat - sut res Acuzatul:
wardim. Potrivit dreptelor şi sfintelor legi ale înţeleptului Hammurabi, Eu, la data de 30.11.2012 cu ajutorul imaginaţiei, îmbogăţite după lecţia de
articolul 6, 15 şi 16 acest om trebuie să fie condamnat la moarte. Deoarece istorie, am realizat o călătorie în Babilon, în secolul al XVIII-lea î.e.n. Am
legea spune: ales anume această perioadă deoarece eram fascinată de puterea şi
În articolul 6, că cel care fură din patrimoniul regal este pedepsit cu măreţia acestui oraş, care pe timpul lui Hammurabi a devenit capitala
moartea. unui întins Imperiu.
În articolul 15, că cel care ajută un sclav să fugă de la stăpînul său, este Cu atît mai mult, am fost curioasă să văd începuturile măreţiei unui oraş
pedepsit cu moartea. despre care Herodot vizitîndu-l deja în secolul al V-lea î.e.n. după ce
Babilonul a fost cucerit de perşi, a spus că este cea mai vestită şi cea mai Avocatul apărării:
puternică cetate din Mesopotamia. Da, cunoaştem această stelă, întrucît este expusă la Muzeul Louvre din
Deşi am fost cucerit de frumuseţile Babilonului, am fost îngrozit de felul Paris, după ce francezii au descoperit-o în secolul al XX-lea e.n. la Susa.
în care oamenii se comportă cu unii semeni ai lor, pe care i-au Şi mai cunoaştem că în conformitate cu acest cod, dacă cineva acuză pe
transformat în sclavi din nişte motive minore, după părerea mea. Eu cred altcineva, fără să poată aduce vreo dovadă, acuzatorul va fi omorît.
că este groaznic ca un copil să fie transformat în sclav numai pentru Iar clientul meu nu poate fi considerat vinovat deoarece a acţionat în
faptul că tatăl său nu a putut achita o datorie. perfectă corespundere cu Constituţia Republicii Moldova care spune în
Judecătorul: articolul 16 că:
Vă rog să fiţi mai explicit şi să expuneţi faptele în detalii. Toţi cetăţenii Republicii Moldova sînt egali în faţa legii şi a autorităţilor
Acuzatul: publice, fără deosebire de origine socială. Iar în Constituţia Republicii
Lucrurile s-au întîmplat în felul următor. Fiind atras de frumuseţile Moldova prevederile despre drepturile şi libertăţile omului se
palatului regal, m-am rătăcit prin imensele săli, iar un băieţel pe nume interpretează şi se aplică în concordanţă cu Declaraţia Universală a
Nabu care avea aceeaşi vîrstă ca mine m-a ajutat să găsesc ieşirea. La Drepturilor Omului şi Convenţia Drepturilor Copilului. Probele ce
poarta palatului l-am rugat să mă însoţească prin acest frumos oraş, adeveresc acest lucru au fost prezentate judecătorului, le puteţi consulta.
pentru a-mi arăta locurile cele mai pitoreşti. Am fost foarte trist cînd Judecătorul:
copilul mi-a spus că nu îi este permis acest lucru deoarece tatăl său fiind Mulţumim ambelor părţi pentru probele aduse. Acum se oferă cuvîntul
dator cu o sută de şekeli, l-a vîndut pe el şi fraţii săi pentru o perioadă de pentru pledoaria finală. Cuvînt se oferă avocatului acuzării.
trei ani. Atunci eu i-am propus să mergă în lumea mea unde drepturile Avocatul acuzării:
copiilor sunt protejate de o Convenţie, care interzice un astfel de Onorată instanţă, stimaţi juraţi, sunt de părerea că vinovăţia acestui om a
comportament. fost demonstrată aici prin probele care au fost aduse şi chiar prin
Judecătorul: mărturia acuzatului care nu neagă fapta sa. Şi deoarece acţiunea s-a
Unde se află acum acest copil. petrecut în Babilon el trebuie să fie judecat după legile noastre şi să fie
Acuzatul: condamnat la pedeapsa capitală.
Se află în casa părinţilor mei şi va pleca acasă doar cînd vom fi siguri că Avocatul apărării:
nu va mai fi vîndut sau pedepsit prin metode inumane. Onorată instanţă, stimaţi juraţi, sper că probele pe care le-am prezentat
Judecătorul: sunt suficiente pentru a înţelege că Murug Cristina a săvîrşit acţiunile
Cuvînt se oferă avocatului apărării. avînd intenţia nobilă de a ajuta un copil nefericit. Şi întrucît Cristina, este
Avocatul apărării: cetăţean al Republicii Moldova, ea trebuie să fie absolvită de vină.
Onorată instanţă am o întrebare către avocatul acuzării: Domnule Judecătorul:
Amurrim, dumneavoastră aţi spus că legile lui Hammurabi sunt cele mai Instanţa se retrage pentru a lua decizia finală.
drepte şi cele mai înţelepte, ce vă face să credeţi acest lucru? Ascultînd ambele părţi, analizînd probele prezentate, am decis: că Murug
Avocatul acuzării: Cristina nu poate fi condamnată la pedeapsa capitală deoarece fiind
Desigur este cea mai dreaptă şi înţeleptă lege, deoarece i-a fost dată de cetăţean al RM nu poate fi supusă Codului lui Hammurabi. Iar copilul ce
zeul zeilor, marele Marduk. Probele acestor vorbe au fost prezentate a evadat din palatul regal se va întoarce în Babilon pentru a fi supus unei
judecătorului. Vă rog să priviţi stîlpul pe care ele au fost incrustate. noi judecăţi, potrivit Codului lui Hammurabi. Regretăm că un copil
trebuie să fie supus unui comportament atît de crud, dar nu putem schimba cursul evenimentelor istorice.

Motto:
“În micile universuri în
care copiii îşi duc
existenţa…nimic nu este
resimţit mai acut decît
nedreptatea” (Charles Dickens)

S-ar putea să vă placă și