Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

 Disciplina: Educaţia Civică


 Tema: Drepturi și responsabilități ale copilului.
 Clasa: V-a
 Subcompetenț e :.
 Obiective operaţionale:
 O1 -- Să definească noțiunea de drept copiluului ,convenție,discriminare ,responsabilitate în baza textului din manual
 O2 –Să argumenteze ecesitatea dreptului omului in republica Moldova și viața omului în general..
 O3-Să-și exprime opinia vizavi de studiul de caz ,pag 37
 Tipul lecţiei: de comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe.
 Resurse educaţionale: materiale – fișe cu informații de lucru.
procedurale - conversaţia euristică, explicaţia, dialog, munca , independentă, problematizarea,
metoda gîndirii critice.
 Forme de organizare: frontală, individuală, în grup.
Forme de dirijare a învăţării:
 activitatea independentă a elevului;
 dirijată de profesor sau de moderatorul grupului.
Bibliografie:
 www.didactic.ro;
 Manual cl 5.
Profesor de educaţie civică: Pîrlog Antonina.
Liceul Teoretic „Dante Alighieri”, mun. Chişinău
Obiectiv Timp Activitatea profesorului
Resurse şi
Etapele e (min)
strategii Activitatea elevului
lecţiei operaţio
didactice
ale
Moment organizatoric. Dialog
Captare Astăzi vom trece o noua, temă foarte importantă pentru virsta la care sunteți acum ,și explicaţia Raspund tema de acasă
Evocarea a 7 strict necesara pentru a fi cunoscută de toți. Creionul
atenției Spargerea ghetii: vorbitor
“Creionul vorbitor”-elevul spune un drept cunoscut de el la general

5
Tema nouă: Drepturi și responsabilități ale copilului. Elevii notează în caiete notiunile
Se definesc noțiunile noi. Lucru în
Lectura informației din manual. perechi
O1
Examinarea imaginii pentru pace.
Braimst
Studiul de caz pag 37.și 38. orming
3 Cum credeți care este legătura între drepturi și responsabilități? (Anexa 1) Lucrează in caiete
Realizează un tabel în care drepturile care se respect și cele care nu se respectă în Elevii lucrează
clasa ta.
O2  Discută cu colegul de bancă şi descrieţi exemple de respectare a drepturilor Drepturi respectate Drepturi incalcate
Realizarea
copilului în stradă, în curte, la şcoală, pe terenul de joacă.
sensului
15 Eu, copil sunt, ca şi tine,
Şi ca tine cresc.
Am îndatoriri si drepturi,
O3
Toate le cunosc.
10
 Cînd au fost adoptate Declaraţia Universală a Drepturilor Omului şi
Reflecția Convenţia cu privire la Drepturile Copilului? Chestionare
 Explică importanţa acestor documente pentru protecţia copilului. Răspund la întrebări
 Care organizaţie internaţională a adoptat aceste documente?

Extinderea

5
Elaborați un eseu cu tema unuia dintre drepturi. Noteză tema de acasă.

S-ar putea să vă placă și