Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DIDACTIC

Data:22.11..2016
Clasa:a VI-aA
Obiectul: Dirigenie
Subiectul: DREPTURILE COPILULUI
Tipul leciei: de comunicare/nsuire de noi cunotine
Timp rezervat: 45 minute
Profesor: Bolduma Marta

Scop: cunoaterea i respectarea drepturilor copilului, a normelor de comportare n societate

OBIECTIVE OPERAIONALE
O1 s defineasc noiunea de drept, drepturile omului (copilului);
O2 s identifice drepturile i obligaiile elevilor conform Conveniei drepturilor copiilor;
O3 - s compare situaii care privesc drepturile i responsabilitile copilului;
O4 s argumenteze importana cunoaterii drepturilor copilului.

Strategii didactice: Brainstorming, conversaia euristic, lectura imaginii, problematizarea, descoperirea, discuie dirijt, analiza, joc de rol,
studiu de caz , explicaia, observaia, deducia, poster, audiere.
Mijloace instrucionale: imagini la subiect (drepturile i responsabilitile copilului), suport informaional (Convenia cu privire la protecia
drepturilor copilului ), dicionarul explicativ colar, fie de lucru, anexe;
Mijloace informaionale: calculator, video:Convenia drepturilor copilului ,
Forme de organizare: frontal, individual, grup.
DESFURAREA LECIEI
Forme de organizare i
Etapele Obiective Timp
Nr. Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii didactice
leciei operaionale. (min)
1. Evocarea -Profesorul se salut cu elevii i le propune Se iniiaz o discuie n baza 2
spre audiere urmtoarea poveste: Povestea povestei lecturate. Activitate frontal
piticului gigant(Anexa 1) - Audiere
-Conversaia euristic
- Pe frunzulie scriei cte o dorin i le Elevii scriu cte o dorin i 2
alipii pe copacul de pe tabl. alipesc frunzele pe copac. -Brainstorming

- Gigantul nu le poate lua ns pe toate , de Elevii selecteaz cele mai Activitate individual 3
aceea le selectm pe cele mai importante. importante dorine.

-Aceste dorine nu sunt alt ceva dect


drepturile voastre de care fiecare dintre voi
poate beneficia.
Activitate frontal 2
- Dup prerea voastr cine este gigantul din Gigantul-adultul; piticul-copilul; -Conversaia
poveste? Dar piticul?Cum a ncercat s piticul a ncercat s demonstreze -Dialog
demonstreze piticul c este i el gigant? c este i el gigant prin fapte i
aciuni specifice adulilor.
-Deci toi , ncepnd de la mic i pn la mare
au drepturi.

2. Realizare -Profesorul anuna subiectul leciei i Notarea


a sensului obiectivele operaionale.
-Profesorul propune elevilor urmtoarea Un elev citete noiunea de drept Activitate frontal 4
ntrebare: din dicionar. -Conversaia
O1 -Cum ai defini noiunea de drept? - Putere, prerogativ legal -Lucrul cu dicionarul
- S vedem ce ne spune Dicionarul recunoscut unei persoane
Explicativ. de a avea o anumit
-Deci drepturile , n cazul de fa drepturile conduit, de a se bucura
copilului, reprezint ceva care vi se cuvine de anumite privilegii etc.
i de care trebuie s v bucurai. - Drepturile omului -
totalitate a principiilor i
prevederilor general
admise pentru realizarea
personalitii umane
-Profesorul enumer organizaiile ce se 2
ocup cu drepturile copilului:
1. ONU (Organizaia Naiunilor Unite)
2. Convenia cu privire la drepturile
copilului (59 articole) -Discuie dirijat
3. UNICEF (Fondul Organizaiei Naiunilor -Descoperirea
Unite pentru copii) (Anexa 2) - Video:Convenia
-O deosebit atenie se acord Conveniei cu drepturilor copilului
privire la drepturile copilului.
-Profesorul propune n continuare spre -Elevii privesc cu atenie.
O2 vizionare un video. 6
-Profesorul propune cteva ntrebri n baza
video-ului: Activitate individual
1. Cnd a fost adoptat convenia drepturilor -20 noiembrie 1989 -Conversaie euristic
copilului? -Descoperire
2. Cte state au adoptat aceast convenie? -193, cu excepia SUA i Somali
3. Care sunt drepturile copilului -la via, joac, asisten
nominalizate n video? medical, etc.
3. Reflexie -Drepturile pe care le-ai nominalizat sunt
afiate i pe tabl.
-Profesorul repartizeaz cte un plic la Activitate n grup
fiecare grup cu imagini pe care sunt -Discuie dirijat
reprezentate responsabilitile, menionnd -Descoperirea
c pe lng drepturi fiecare dintre noi are i - Analiza
responsabiliti de care nu trebuie s uitm. -Lectura imaginii
(Anexa 3). 6
O3 -Corelai i lipii imaginile cu Elevii lipesc imaginile cu
responsabiliti lng cele pe care sunt responsabiliti pe tabl n drept
reprezentate drepturile . cu imaginea pe care este
reprezentat dreptul corespunztor.
-n continuare profesorul propune Activitate n grup 8
lecturarea/audierea unui studiu de caz. - Studiu de caz
(Anexa 4). -Problematizare
Apoi propune fiecrui grup s extrag cte o -Fiecare grup de elevi rspunde la -Discuie dirijat
fi pe care sunt scrise ntrebrile: ntrebare n dependen de -Descoperirea
1. Care este problema numit n studiul ordinea ntrebrilor. - Analiza
de caz? -Explicaia
2. Care este cauza apariiei problemei? -Deducia
3. Care drepturi sunt nclcate?
4. Care ar fi soluia pentru ameliorarea
situaiei?

4. Extindere -n continuare v propun o cltorie Activitate individual 3


imaginar cu balonul cu aer cald i vei lua -Joc de rol
cu voi cteva dintre drepturile copilului sub -Analiza
form de bagaje (bagajele sunt reprezentate -Expunerea
sub form de saci) (Anexa 5).
-La un moment dat ns, balonul se Elevii renun la drepturi pe rnd ,
defecteaz i mai trebuie s-l uurm. Vom n dependen de importana
renuna la drepturi, pe rnd. dreptului .
Ultimul drept care va rmne va fi dreptul la
via, le voi mulumi i i voi ncuraja s
militeze toat viaa pentru via i pentru
pace.

-Profesorul propune grupelor de elevi cte o -Elevii realizeaz nsrcinarea n Activitate n grup 5
fi de lucru. (Anexele 6-9). dependen de fia de lucru -Fi de lucru
-Descrie primit. -Analiza
-Compar -Observaia
-Analizeaz -Argumentarea
O4 -Argumenteaz

-Profesorul spre sfritul leciei propune spre


audiere un citat:
Copii sunt mesajele vii pe care le
trimitem unor vremuri ce nu le vom
vedea
Neil Postman
5. Tema -Profesorul propune pentru acas s 2
pentru realizeze portretul omului responsabil i o
acas poezie intitulat : Drepturile mele.
-Elevii sunt apreciai cu calificative .(Foarte
bine, bine, se poate i mai bine).
-Profesorul ureaz elevilor o zi bun!
Anexa 1.

Povestea Piticului Gigant


Tria odat un gigant. Toi giganii erau
mari i nali ca nite uriai, dar acesta era
mic. Aa se nscuse. El venea i spunea:
- Bun ziua!Eu sunt gigant.
ns nimeni nu-l credea i toi rdeau de
el:
- Ha-ha-ha! Ce glume mai eti!
Atunci el s-a gndit: Probabil trebuie s
demonstrez cumva c sunt un gigant
adevrat!
i a nceput s ridice greuti pe care
numai un gigant le poate ridica. El nu
plngea cnd l durea ceva. Aa se
comport numai giganii! i niciodat nu
era zgrcit. Era bun, foarte bun, deoarece
aa se cade s fie un gigant. i iat c
atunci toi l-au crezut c este un gigant.
Dar, pur i simplu, un gigant pitic.
ntr-o bun zi, Piticul Gigant s-a pornit spre o
ar fermecat, unde se ndeplinesc toate
dorinele.
A trecut mai nti prin Moldova, o ar
frumoas i bogat.
Pe 22.11.2016, a ajuns n Chiinu i a vizitat
Liceul Internat Republican cu Profil Sportiv,
situat pe strada Hristo Botev, nr. 2 i i-a ntrebat
pe elevi:
- Ce v dorii cel mai mult?
- Scriei o dorin! Eu o voi duce n acea ar
fermecat!!
Anexa 2.

1. ONU (Organizaia Naiunilor


Unite)
2. Convenia cu privire la
drepturile copilului
3. UNICEF (Fondul Organizaiei
Naiunilor Unite pentru Copii)
Anexa 3.
Anexa 4.

Studiu de caz:
- Indienii Guarani locuiesc n Bolivia, Argentina, Brazilia i Paraguai. Civa ani n urm liderii acestui trib
au expediat o scrisoare pe adresa ONU. n scrisoare se spunea:
,,Muli ani n urm, cnd colile au nceput s fie nfiinate n regiunea noastr, ni s-a spus c educaia este
unica cale de a soluiona problemele noastre. Noi am construit coli din sursele limitate de care dispuneam
i am rugat Guvernul s ne trimit profesori. Profesorii venii nu cunoteau limba guaran, ci limba
spaniol mai mult avansat i au impus-o copiilor. Copiii nu sunt n stare s o nsueasc, iar profesorii le
reproeaz c sunt proti, ba mai primesc i btaie. Toi sntem descurajai. V rugm s ne ajutai.

ntrebri:

1. Care este problema redat n studiul de caz?


2. Care este cauza apariiei problemei?
3. Care sunt drepturile nclcate?
4. Care ar fi soluia pentru ameliorarea situaiei?
Anexa 5.

Dreptul la via
Dreptul la libertate
Dreptul la identitate
Dreptul la asisten medical
Dreptul la educaie
Dreptul la protecie
Dreptul la joac i timp liber
Dreptul la ngrijire
Dreptul la liber exprimare
Dreptul la cretere fr violen
Dreptul s fie auzii
Dreptul s fac greeli
Anexa 6.

1. Descrie

Conveia cu privire la drepturile copilului, adoptat


de Adunarea General a O.N.U. la 20 noiembrie 1989,
include dreptul la joac, odihn i recreere.
Descriei n cteva cuvinte la ce anume se refer acest
drept.

.............................................................................................
.............................................................................................................
.............................................................................................................
.............................................................................................................
.............................................................................................................
.............................................................................................................
.............................................................................................................
................................
Anexa 7.

2. Compar

Citete fragmentele de mai jos i compar situaia celor


doi copii, menionnd drepturile care sunt respectate sau
nclcate.

n mijlocul Bucuretiului, pe E sear! Ioana st cuibrit n braele


spaiul verde dintre dou trotuare, trei calde ale mamei. Focul plpie uor
copilai stau chinuii de frig i foame, n sob, sclipiri rocate mprtiindu-
ntr-un cort improvizat. Sunt murdari se n camer. Mama citete din cartea
i au chipurile triste, dar muc cu de poveti, Ioana o aude ca prin vis.
poft dintr-o eugenie primit de la Ce frumos miroase a scorioar! E
vreun trector milos i i mai plcinta mamei, ce st aburind pe
potolesc foamea. msu.

.............................................................................................
.............................................................................................................
.............................................................................................................
.............................................................................................................
.............................................................................................................
.............................................................................................................
.............................................................................................................
................................
Anexa 8.

3. Analizeaz!
Analizeaz importana drepturilor studiate i realizeaz o
piramid, intitulat: PIRAMIDA DREPTURILOR.

PIRAMIDA DREPTURILOR
Anexa 9.

4. Argumenteaz

Realizeaz un scurt text prin care s determini ntreaga


omenire s respecte drepturile copilului. ncearc s aduci ct mai
multe argumente!

.............................................................................................
.............................................................................................................
.............................................................................................................
.............................................................................................................
.............................................................................................................
.............................................................................................................
.............................................................................................................
................................

S-ar putea să vă placă și